spynfo
10.08.11,15:06
Dobry den, prosim vas o odpovede na niekolko otazok (kto co vie):
a,Som zamestnanec a chcem zivnost popri zamestnani. Platim 2x odvody?
b,Ak ano, ktore platim 2x a v akej minimalnej vyske?
c,Nie je tam nejaka zlava na odvodoch, ak budem zacinajuci zivnostnik?
(aspon prvy rok).
d,Ak zrusim Hlavny PP a pojdem u rovnakeho zamestnavatela na dohodu,
platim odvody z prace na dohodu?
e,Ktore odvody a poistenia sa platia vopred-zalohovo?
f,Ucet u ktorej banky mi doporucite (potrebujem tzv. elektronicku embosovanu kartu
kvoli Paypal a pod.), kde su najnizsie poplatky za prevody z bezneho uctu na Paypal?

g,napriklad nakupim v .cz, .at a pod., musim s tym cez colnicu (alebo plati volny pohyb tovaru a kapitalu v takej forme, ako si ho predstavujem, t.j. kupim a predavam kdekolvek v ramci EU a zdanujem v krajine, kde budem mat sidlo firmy? Bez zbytocnych danovych priznani napr. v Dansku, ked predavam napr. v Dansku?)

Velka vdaka za odpovede.
alessi
10.08.11,13:42
a) nie. iba ak chceš dobrovoľne , potom môžeš
b) do SP 0€ do zp €0 to prvý rok
c) viď b)
d) z dohody nie okrem úrazového, ak zrušiť HPP tak potom povinne musíš platiť do ZP 46.06 €
e) platia sa zo mzdy, do ZP platiš mesačne 46.06 € (v prípade že nemaš HPP), zálohovo sa platí daň z príjmu keď si na HPP, ako podnikateľ platíš daň z prijmu až pri daňovom priznaní, ako dohodár ti daň z príjmu môžu(nemusia ak podpíšeš vyhlasenie)
f) ide aj o to, paypal si platí poplatky bez ohľadu na banku. ak potrebuješ používať paypal pamataj na DPH podľa paragrafu 7a(obchod so zahraničím)
g) to radšej necham na skúsenejších. Vrámci EU neplatíš clo, a DPH platí človek v krajine, kde tovar/službu dodáš.
Kvaka
10.08.11,13:51
Dobry den, prosim vas o odpovede na niekolko otazok (kto co vie):
a,Som zamestnanec a chcem zivnost popri zamestnani. Platim 2x odvody?
b,Ak ano, ktore platim 2x a v akej minimalnej vyske?
c,Nie je tam nejaka zlava na odvodoch, ak budem zacinajuci zivnostnik?
(aspon prvy rok).
d,Ak zrusim Hlavny PP a pojdem u rovnakeho zamestnavatela na dohodu,
platim odvody z prace na dohodu?
e,Ktore odvody a poistenia sa platia vopred-zalohovo?
f,Ucet u ktorej banky mi doporucite (potrebujem tzv. elektronicku embosovanu kartu
kvoli Paypal a pod.), kde su najnizsie poplatky za prevody z bezneho uctu na Paypal?

g,napriklad nakupim v .cz, .at a pod., musim s tym cez colnicu (alebo plati volny pohyb tovaru a kapitalu v takej forme, ako si ho predstavujem, t.j. kupim a predavam kdekolvek v ramci EU a zdanujem v krajine, kde budem mat sidlo firmy? Bez zbytocnych danovych priznani napr. v Dansku, ked predavam napr. v Dansku?)

Velka vdaka za odpovede.
Všetky tvoje otázky sú na porade riešené, každá samostatne. Skús si niečo pohľadať, ale čo sa týka odvodov, je pripravená veľká novela, takže ako a koľko budeš platiť, je vo hviezdach. Vyzerá to tak, že nejaké odvody sa budú platiť aj z dohôd. Aj o tom je tu téma.http://www.porada.sk/t172710-velka-novela-dolezitych-zakonov.html
spynfo
10.08.11,14:16
to znamena, zo zaciatku budem neplatca, az do 13.000 eur (obratu? Zisku?). Nakupim v EU aj s DPH, takze nepotrebujem byt zaevidovany na danovom urade ako platca. Predam zakaznikovi, povedzme, ze DPH je 20 % z mojho zisku, takze DPH zaplatim az v buducom roku? Alebo v nejakych pravidelnych mesacnych preddavkoch? Takze system ma vlastne prinuti zaregistrovat sa ako platca DPH ovela skor pred dosiahnutim sumy 13.000 eur/rok? DPH zaplati zakaznik mne a ja ho musim zaplatit dan.uradu. Pomocou nejakeho formulara napr. kazdy mesiac? Vdaka za upresnenie.
alessi
10.08.11,14:17
pozo, mam dojem že si pletieš tak ako aj ja kedysi dan z prijmu a DPH.
spynfo
10.08.11,14:47
Nepletiem, lenze ak k tovaru pridam svoju marzu, pridam tym vlastne hodnotu a odvadzam dan z pridanej hodnoty. Alebo, ako neplatca, neodvadzam? / Lenze aj tak by som sa musel podla rady predoslej zaregistrovat kvoli tomu Paypalu, kedze by som prijal (platobne) sluzby z mimo Europskej unie?
alessi
10.08.11,15:02
ono, môžeš byť platca DPH kvôli obchodu so zahraničím a stále byť na Slovensku neplatca.

Príklad.
kúpiš na Slovensku tovar za 10 € a predáš za 15€ tak platíš 19 percent daň z príjmu zo sumy 0.19 * (15€ - 10 € = 5 €) = 0.95 €
spynfo
10.08.11,15:08
môžeš byť platca DPH kvôli obchodu so zahraničím a stále byť na Slovensku neplatca.
tak toto som este nikdy nepocul, je to velmi zaujimava informacia. Dakujem.
Ale pan Alessi tvrdi - ak potrebuješ používať paypal pamataj na zakon o DPH podľa paragrafu 7a(obchod so zahraničím = v ramci EU? A co, ak napriklad firma importuje z Ciny, USA a pod.?).
Ako to je? V niecom budem platca DPH, v niecom nie? Ako zakaznik v maloobchode som platca DPH vzdy (posledny clanok retazca dodavatel-odberatel). Ale ako firma-dovozca?