lorby
10.08.11,15:59
Dobry den. Chcel by som sa opytat a poprosit o radu. Byvam v panelaku a o spravu domu sa stara spravca. V bloku mame dozornu radu a zvoleneho predsedu DR a dvoch clenov DR. Problem je ten. Vratil som sa z dovolenky a v bloku sa prevadzaju stavebne prace. Kedze som o nicom nevedel tak som zasiel asi ze 5 susedmi a na moje prekvapenie o nicom nevedeli ani oni. Bol som na bytovom za spravcom a tam som sa dozvedel ze sa u nas prevadzaju stavebne prace a to oprava strechy a pokladka dlazby do celeho bloku. Spravca mi ukazal zapistnicu zo schodze v ktorej sme si to odsuhlasili. A tu je hlavny problem. Ziadna schodza sa nekonala,nikdo nic neodsuhlasil. V zapistnici sa pise ze sme si z viacerych ponuk vybrali prave firmu ktora prace prevadza a za dohodnutu cenu cca 4500eur a ze ju schvalilo 13najomnikov z 13zucastnenych. Predseda chodil podpisovat po bloku nejake papiere ale nie o prerabani. Najomnici o nicom nevedia,zmluva je podpisana na zaklade zapisnice zo schodze (ktora nikdy nebola) zaloha uz bola vyplatena firme. Co robit. Predseda sa mi vyhyba,vymyslel si zapisnicu a oklamal aj spravcu.
Gina Er
10.08.11,14:05
ste vlastníci a máte spoločenstvo alebo ste nájomníci a patríte pod družstvo?
Halli
10.08.11,14:57
Gina dobrá otázka...niekto nevie čo sa deje, kto je, čo je...do kelu kedy už vlastníci bytov pochopia kto ich spravuje a komu za čo platia??:rolleyes:

No , čo už ako nájomník nech ide radšej za prenajímateľom, ten mu to vysvetlí...;)
Gapo
10.08.11,15:22
Treba sa opýtať tých trinástich či to tak je, ak hej, vaša smola, máte chodiť na schôdze a nie potom šíriť jedovaté sliny možno neoprávnene.
lorby
10.08.11,19:54
ste vlastníci a máte spoločenstvo alebo ste nájomníci a patríte pod družstvo?

byty mame v osobnom vlastnictve a spravuje nas spravca
lorby
10.08.11,20:01
Treba sa opýtať tých trinástich či to tak je, ak hej, vaša smola, máte chodiť na schôdze a nie potom šíriť jedovaté sliny možno neoprávnene.

no problem je ten ze ziadna schodza nebola,a tych trinast podpisov som nikdy nevidel. inac dnes som bol za presedom DR a pytal vysvetlenie a ako odpoved som dostal ze vsetko je na papiery a buchnutie dvermi. tym papierom myslela zapisnicu zo schodze ktoru odniesla spravcovi a na zaklade ktorej spravca urobil zmluvu s firmou ktora prace realizuje. no ako vravim schodza nebola a zapisnica je vymyslena co spravca vediet nemohol a ako mi bolo povedane tak spravca nezistuje ci sa schodza konala alebo nie.
peton
11.08.11,04:16
Môj názor je taký, že ak píšeš pravdu, tak to veľmi, veľmi smrdí. V prvom rade však upresni pojmy:
1. Ste spoločenstvo a máte na niektoré činnosti zmluvu so správcom, ktorý tieto zabezpečuje alebo
2. nie ste spoločenstvo a výkon správy zabezpečuje v plnom rozsahu správca.
3. predseda DR - dozorná rada nejestvuje - je len Rada, ktorej úlohy sú dané. Nepletieš si predsedu so zástupcom vlastníkov? Viď nižšie - bod 5.

Správca sa z toho nevyvlečie, pretože ak sa zvoláva schôdza a v bodoch programu sú úlohy pre správcu, tak musel dostať oznámenie o konaní schôdze a teda musel o tom vedieť.
Viď § 11a (výňatok) - Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

(5) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "schôdza vlastníkov"). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

Je len na vás - rozumej všetkých ostatných vlastníkoch, ako sa k tejto veci postavíte. Buď to necháte "plávať" a budete mať strechu a dlažbu opravené i za cenu, ktorá možno prevyšuje štandard (nespomínam kvalitu prác), alebo zahájite frontálny útok - práce zastavíte, príp. vec dáte prešetriť napr. orgánom činným v trestnom konaní a samozrejme o opravenej streche či dlažbe môžete snívať.

Mimochodom:
1. máš právo na nahliadnutie do všetkých dokumentov týkajúcich sa SVB,
2. pri každej schôdzi musí byť prezenčná listina s vašimi podpismi, ktorá je prílohou uznesenia, (čiže ak schôdza nebola, predseda rady nemá čo predložiť a uznesenie je neplatné a správca nemal v tomto prípade vôbec konať),
3. ak "predseda" nie je ochotný spolupracovať, určite za to stojí poslať ho kade ľahšie a zvoliť nové orgány spoločenstva.
4. stav určite netreba nechávať nepovšimnutý, ale treba ho so zdravým úsudkom riešiť. Nie však individuálne, ale všetci spoločne. V opačnom prípade si nič iné ani nezaslúžite.
Halli
11.08.11,07:43
byty mame v osobnom vlastnictve a spravuje nas spravca

Ak Vás spravuje správca a vy máte predsedu a radu/ už roky neexistuje DR, čiže dozorná rada, ale len rada/ tak musíte mať založené SVB, ktoré teda spravuje nejaká správcovská spoločnosť, alebo SBD a pod.
Čiže ste vlastníci a v žiadnom prípade NIE nájomníci. Ešte ste sa stále nezobudili? Je rok 2011! Ani sa nedivím, že sa robí na paneláku niečo podľa niekoho, keďže zrejme nikto iný nemá záujem vôbec čosi robiť...Nuž zober môj názor ako chceš, ale fakt je čomu sa čudovať...:rolleyes: Pri takomto záujme môžte byť vôbec radi, že budete mať strechu na hlavou urobenú a vydláždené...
verkaz
11.08.11,14:41
Predseda je "predseda spoločenstva" a ten by ta mal informovať. Ak sa ti nezdajú podpisy a ani zápisnica, daj podneť na zvolanie schôdze a tam to prerokujte.
Predseda nemôže chodiť zbierať podpisy, musí byť vyhlásené písomné hlasovanie.
Čo ste doteraz spali, od kedy ste vlastníci bytov a máte na to finančné prostriedky ? Ak áno, tak by ste sa mali tešiť, že sa vôbec niečo robí, tak ako je to v príspevku 8.
Ak nie ste spokojní s predsedom, tak ho vymeňte a zvolte si aj nových členov rady.