viwien
10.08.11,18:57
Dobrý deň chcela by som sa Vás spýtať, čo mám robiť.
Po matke som zdedila dlhy z daňového úradu a nehnuteľnosti a ornú pôdu. Môžem toto dedičstvo odmietnuť? Mám 2 dospelé dcéry, na ktoré toto dedičstvo prejde môžu ho odmietnuť a vzdať sa ho v plnej výške aj ony? Spoludedičom je moja sestra, ktorá odmieta komunikovať s notárom. Ako by som mala postupovať?
Ďakujem
Xanti
10.08.11,16:59
Dlhy sú väčšie ako ceny nehnuteľností?
viwien
10.08.11,17:02
Nie dlhy sú menšie než hodnota nehnuteľností, ale aj tak sa chcem dedičstva vzdať.
Xanti
10.08.11,17:15
Odmietnutie dedičstva
§ 463

(1) Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.

§ 467

Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.

zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/

Môžeš sa kludne vzdať dedičstva.
viwien
11.08.11,09:40
Ďakujem za odpoveď. Zaujímalo by ma ešte: notár mi povedal, že keď sa vzdám dedičstva to prechádza na moje deti - môžu ho aj oni odmietnuť? Sú to dve plnoleté dcéry.
Xanti
11.08.11,09:41
Môžu.
A sestra ked nekomunikuje z notárom, tak bude asi veľmi prekvapená ked jej pribudne všetok majetok a aj dlhy.
Mária27
11.08.11,12:20
§ 468

Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.

§ 462

Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiadny dedič, pripadne štátu.