JST
02.09.04,14:25
Som začínajúci živnostník a chcem poradiť. Mám auto na leasing. Leasingovú zmluvu som uzavrel v 01/2004. Musím vložiť do podnikania automobil znížený o odpisy aby som si mohol dať mesačnú splátku + odpis do nákladov? Lebo v Poradcovi 11-12 píše istý Ing. Dobšovič, že ak má podnikateľ auto na leasing môže si dať do nákladov v prípade finančného prenájmu odpisy aj nájomné.
Čo si myslíte?
..:Odpovedať -> (http://www.dashofer.sk/diskusia_odpform.asp?id=10489)
accad
05.09.04,14:17
Prevzatie predmetu lízingu zaevidujete ako podnikateľ v knihe dlhodobého majetku alebo na inventárnej karte dlhodobého hmotného majetku. Urobíte si plán odpisov, kde vyčíslite odpisy účtovné (4 roky) a daňové (36 mesiacov).

Zaplatenie prvej zvýšenej splátky - výdaj neovplývňujúci základ dane
Zaplatenie poplatku za uzatvorenie LZ- prevádzková réžia
Zaplatenie mesačnej lízingovej splátky - prevádzková réžia
Na konci účtovného obdobia v 12/2004 upravíte v rámci uzavierkových operácií zaúčtovanie výdavkov do výšky podľa zákona o dani z príjmov.
Do daňových výdavkov si môžete uplatniť:
1. odpisy zo vstupnej ceny v pomere pripadajúcom na rok 2004
2. poistné
3. lízingový úrok pripadajúci na rok 2004

Rozdiel daňovo uznaných výdavkov oproti zaúčtovaným výdavkom (mesačné lízingové splátky) doúčtujete v rámci uzávierkových operácií do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane-prevádzková réžia.
JST
08.09.04,05:46
Lenze ja som zabudol napisat, ze podnikat som zacal v auguste a za 7 mesiacov som platil leasing ako sukromna osoba. Poradite mi co mam robit v tomto pripade?
Dudo
08.09.04,19:10
accad: neviem preco mi viac sedia 4 roky danovych odpisov a 48 mesiacov uctovnych...nepomylil si sa? Vopred dakujem za vysvetlenie...
accad
08.09.04,20:36
Pre Dudo:
Zákon o DzP § 26 ods.8 - Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu (36 mesiacov) do výšky 100% obstarávacej ceny zistenej u prenajímateľa. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
Z toho mi vyplýva, že podľa tohto § odpisy je možné uplatniť do daňových výdavkov rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby nájmu. Prenajatý majetok je možné daňovo odpísať počas 60% zákonom stanovenej doby odpisovania podľa jeho zaradenia do konkrétnej odpisovej skupiny. Doba odpisovania však nesmie byť kratšia ako tri roky.
Postupy účtovania § 20 -
(1) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov.
(2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania. (počet rokov 4 je len príklad, účtovné odpisy si určí podnikateľský subjekt individuálne).
atď S pozdravom Edita
Dudo
09.09.04,07:28
Dakujem Edita :)
Este jeden dotaz. Niekde som pocul, ze ludia radsej odpisuju tym sposobom, ze sa im zhoduju uctovne odpisy s danovymi. Preco?

Dusan
Fidlo
09.09.04,07:37
Dakujem Edita :)
Este jeden dotaz. Niekde som pocul, ze ludia radsej odpisuju tym sposobom, ze sa im zhoduju uctovne odpisy s danovymi. Preco?

DusanAby si nekomplikovali život počítaním dvojakých odpisov, keď z daňového hľadiska si môžete aj tak uplatniť iba daňové odpisy, tak načo mám počítať ešte aj účtovné, ktoré by boli iné ako daňové. Najjednoduchšie ak sa rovnajú.
Dudo
09.09.04,08:11
Aby si nekomplikovali zivot...to mi je jasne..cize jediny hacik je v tom ze by museli robit 2 rozne vypocty, ano? :)
Fidlo
09.09.04,08:14
Aby si nekomplikovali zivot...to mi je jasne..cize jediny hacik je v tom ze by museli robit 2 rozne vypocty, ano? :)Presne tak.
Lenočka
14.09.04,11:11
Chcem sa len informovať účtovanie leasingu v JÚ chápem, ale accad píše, že v rámci uzávierkových operácii upravíme leasingový úrok pripadajúci na rok 2004. Nefungujem JÚ na princípe zaplatím a dám do nákladov? Takto sa predsa účtuje leasingový úrok v PÚ. Alebo sa to upraví pre leasingu aj v JÚ?