kendy
10.08.11,22:31
Prosím, poraďte, som v koncoch...
Známy potrebuje spraviť daňové priznanie kvôli úveru. V r. 2010 pracoval v ČR ako zamestnanec, živnosť nemá, ale od marca do mája nemá ani pracovnú zmluvu, ba ani nevie, čo robil. Vraj možno načierno - som z neho už chorá...

Od ostatných (3) zamestnávateľov má len jedno potvrdenie o príjme, o ďalšie dve som firmy požiadala, ale ešte sa mi neozvali.

Je treba toto "hluché" obdobie v DzP vykryť nejakým čestným prehlásením, že nebol zamestnaný?
A ako vyplním DzP - zadávam niekde aj DzP odvedenú v ČR?

Ďakujem za skorú odpoveď, samozrejme, že to potrebuje čo najskôro :eek:
veronikasad
10.08.11,20:46
kendy, v DP typu A uvádzaš príjmy od zamestnávatelov z ČR aj SR. Treba zdaniť všetky príjmy, obdobie počas ktorého nemal príjem nie je potrebné vykryť žiadnym čestným prehlásením.

Pri príjmoch zo závislej činnosti z ČR môžeš uplatniť metodu vyňatia príjmov, bude to pre daňovníka výhodnejšie.
kendy
11.08.11,06:23
Ďakujem, Veronika... a metódu nájdem niekde tu na porade? Robila som zatiaľ iba príjmy v SR...
Braňo
11.08.11,06:35
dobrá rada : bez toho, aby mi vydokladoval všetkých 365 dní by som to priznanie nerobil.
kendy
11.08.11,06:38
dobrá rada : bez toho, aby mi vydokladoval všetkých 365 dní by som to priznanie nerobil.

No a co mam teda robit? On to necha na mna a ja za to zodpovednost nenesiem - ja mu len vypisem papiere...

A ako by sa dalo vydokladovat, ze bol bez prijmu a zil z toho, co pred tym zarobil?
zk24
11.08.11,06:42
dobrá rada : bez toho, aby mi vydokladoval všetkých 365 dní by som to priznanie nerobil.

Preco by musel byt cely rok zamestnany? Preco nemoze byt dobrovolne nezamestnany?
zk24
11.08.11,06:44
Ďakujem, Veronika... a metódu nájdem niekde tu na porade? Robila som zatiaľ iba príjmy v SR...

To znamena ze vyplnis riadky 46-48, a nie riadky 49-54 (pozeram do DPFO z roku 2009, snad su teraz tie riadky rovnake...)
veronikasad
11.08.11,06:46
dobrá rada : bez toho, aby mi vydokladoval všetkých 365 dní by som to priznanie nerobil.
ak nemá všetky doklady a "horí" termín, je lepšie podať DP z toho čo má a neskôr podať dodatočné DP.

V DP sa uvádzajú len obdobia keď mal príjem - a nemusí to byť 365 dní v roku.
Braňo
11.08.11,08:11
Preco by musel byt cely rok zamestnany? Preco nemoze byt dobrovolne nezamestnany?

Však môže byť nezamestnaný. Len hovorím, že aj to odporúčam zdokladovať.
kendy
11.08.11,08:21
Však môže byť nezamestnaný. Len hovorím, že aj to odporúčam zdokladovať.

Lenže ak nebol registrovaný ani na sociálke ako dobrovoľne nezamestnaný, tak to nemá ako zdokladovať :-(

On sa celý rok zdržoval v ČR...
zk24
11.08.11,08:23
Lenže ak nebol registrovaný ani na sociálke ako dobrovoľne nezamestnaný, tak to nemá ako zdokladovať :-(

On sa celý rok zdržoval v ČR...

Nikdy som nemala problem s tym ze DP by sa podavalo iba za nejake obdobie z roku. Ak by to mohol byt problem (nemala som este), tak by som do poznamky na konci danoveho priznania napisala ze v tom a v tom obdobi sa danovnik zdrziaval v zahranici, bez poberania prijmu.

Ja sa do tych poznamok vzdy rozpisujem. Hlavne ked mam cudzincov zamestnancov - pisem ze su cudzincami, pripadne dvojite obcianstvo, ze je rezident SR, a podobne....
Braňo
11.08.11,08:56
Práve preto - potom vzniknú nedoplatky na odvodoch a podobne.
kendy
11.08.11,09:03
V zdravotnej poisťovni už bol a tam si už dopláca dlh.

Časť roka bol dokonca na podpore v ČR, ale vtedy aj tak zaňho platili odvody len v ČR a na Slovensku si ich bude musieť doplatiť.. je tak?
zk24
11.08.11,09:42
V zdravotnej poisťovni už bol a tam si už dopláca dlh.

Časť roka bol dokonca na podpore v ČR, ale vtedy aj tak zaňho platili odvody len v ČR a na Slovensku si ich bude musieť doplatiť.. je tak?

Odvody sa platia vzdy iba do jednej krajiny. Nikdy, ked ma niekto prijem z dvoch krajin, tak sa neplati do dvoch roznych krajin, ale zamestnanec je nahlaseny v jednej poistovni a tam platia obaja zamestnavatelia (Aj slovenska s.r.o. do ceskej poistovne). Takze myslim, ze ak bol v CR na podpore, teda nieco asi ako u nas urad prace, tak odvody za neho platila ceska socialka. preto si nemyslim ze za toto obdobie bude doplacat poistne na slovensku. tipujem ze tu nebol prihlaseny ako samoplatitel...