kofi121
11.08.11,01:03
dobry den prosim o radu ci je to mozne...
chcel by som zakupit byt pre seba, avsak tak aby nespadal pod BVM s manzelkou. Banka mi uver poskytne aj bez druheho rucitela nakolko mam slusny prijem, planujem ho splacat uplne sam a bez pomoci manzelky, ocakavam vsak ze pri pripadnom rozvode sa nebudem musieton delit

da sa to? vopred dakujem za radu
marjankaj
10.08.11,23:38
dobry den prosim o radu ci je to mozne...
chcel by som zakupit byt pre seba, avsak tak aby nespadal pod BVM s manzelkou. Banka mi uver poskytne aj bez druheho rucitela nakolko mam slusny prijem, planujem ho splacat uplne sam a bez pomoci manzelky, ocakavam vsak ze pri pripadnom rozvode sa nebudem musieton delit

da sa to? vopred dakujem za radu

Samozrejme je to možné. Zmeň poradie. Najprv rozvod a potom tá "prípadná" kúpa bytu.
marjankaj
10.08.11,23:47
Alebo variant B:
Kúp ho mne. A keď ho splatíš, tak ti ho predám a budeš zase splácať mne. Sám hovoríš, že na to máš.:cool:
Samozrejme až po tom prípadnom rozvode.:rolleyes:
pepsikova
11.08.11,02:56
..alebo môže akože dať peniaze rodičom a tí nech mu ho kupia a darujú len jemu.....-podvod na manželke-že bude splácať, predsa nehrá žiadnu rolu...
Xanti
11.08.11,04:27
dobry den prosim o radu ci je to mozne... Je to možné, ale musíš pred kúpou bytu zrušiť BSM s manželkou.
chcel by som zakupit byt pre seba, avsak tak aby nespadal pod BVM s manzelkou. Banka mi uver poskytne aj bez druheho rucitela nakolko mam slusny prijem, planujem ho splacat uplne sam No bohužial ale to čo zarobíš nie je len tvoj príjem, ale je aj manželkin takže musel by si ju po rozvode vyplácať. BSM zruší súd.

Ale ak zrušíš BSM s manželkou, tak tvoj príjem bude tvojím príjmom, jej príjem bude jej príjmom, nebude to spoločné a vtedy môžeš kúpiť sám na svoje meno byt a splácať ho zo svojho príjmu.

No bez zrušeného BSM to nepôjde. a bez pomoci manzelky, ocakavam vsak ze pri pripadnom rozvode sa nebudem musieton delit

da sa to? Dá sa za podmienok, ktoré som uviedla vopred dakujem za raduodpovede v texte modrým
Stanislav 1975
11.08.11,04:46
presne ako napísala Xanti- to,že teraz zarábaš peniaze ty osobne,tak to niesú tvoje peniaze ale rodinné..., to si zle vysvetluješ,že to budeš splácať ty-lebo inak by to išlo do rodiny...
marjankaj
11.08.11,12:06
odpovede v texte modrým
Xanti, zrušiť BVM nie je až tak jednoduché. Zrušiť ho môže súd zo závažných dôvodov. Alebo ak jeden z manželov získa oprávnenie na podnikateľskú činnosť, tak druhý môže podať návrh na zrušenie BVM. Dohodnúť sa s manželkou asi neprichádza do úvahy. Poprípade by mohla ešte vysúdiť slušné alimenty, ak majú deti.
jozefhorvat
11.08.11,13:36
Máš ťažkú situáciu, totiž zákon a judikatúry budú hovoriť, že ak si kúpiš ako iba jeden manžel vec za peniaze, ktoré boli iba Tvoje, tak by to malo byť iba Tvoje / to len stručne / Musíš preukázať, že tie peniaze boli iba Tvoje, a to mohli byť iba zdedené, alebo iba Tebe darované, že ste to nekúpili spolu a ani úmysel ste na to nemali. To je teória. Pozri si judikatúru - Najvyššieho súdu ČSR R 42/1972. Bohužial už niekoľko súdov ani toto nerešpektovalo. Ak to však chceš riešiť, tak prosím u najlepšieho advokáta, lepšie teraz zaplatiť ako potom sto krát viac. Ja mám smolu, už som to tak kúpil a teraz mám problém a mám obavu to riešiť súdom, lebo nie je istý výsledok. Ak však máš niekoho v rodine, komu dôveruješ, tak nech to naozaj kúpi on a výslovne Tebe iba tebe a iba pre teba a iba pre tvoju osobnú potrebu nech Ti to daruje. Nezabudni, však, že splácanie / hoci tajne/ toho musíš tak isto robiť mimo peňazí z BSM, lebo to prejde do BSM. A to nie z tvojich príjmov.
Xanti
11.08.11,19:15
Xanti, zrušiť BVM nie je až tak jednoduché. Zrušiť ho môže súd zo závažných dôvodov. Alebo ak jeden z manželov získa oprávnenie na podnikateľskú činnosť, tak druhý môže podať návrh na zrušenie BVM. Dohodnúť sa s manželkou asi neprichádza do úvahy. Poprípade by mohla ešte vysúdiť slušné alimenty, ak majú deti.
No ja súhlasím,
ale len zrušenie BSM je možnosť pre zadávateľa. Iné možnosti neprichádzajú v úvahu, lebo ak by aj majetok získal mimo BSM ale splácal ho počas BSM tak manželka by mala nárok na polovicu zaplatených spllátok.
Mária27
11.08.11,19:22
Xanti, zrušiť BVM nie je až tak jednoduché. Zrušiť ho môže súd zo závažných dôvodov. Alebo ak jeden z manželov získa oprávnenie na podnikateľskú činnosť, tak druhý môže podať návrh na zrušenie BVM. Dohodnúť sa s manželkou asi neprichádza do úvahy. Poprípade by mohla ešte vysúdiť slušné alimenty, ak majú deti.
Ešte si manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva notárskou zápisnicou podľa § 143a občianskeho zákonníka.
jozefhorvat
12.08.11,05:31
Odkaz pre Kofi 121.
Prečítaj si korešpondenciu, čo som viedol v obč. práve pod mojim menom - patrí do BSM? čau. jozef
doktor23
12.08.11,07:25
Ešte si manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva notárskou zápisnicou podľa § 143a občianskeho zákonníka.

načo by si si rušil BSM. Ak sa vieš dohodnúť s manželkou, spoločne môžete zúžiť BSM o úver a byt nadobudnutý z úveru. A bude to len a len Tvoje.
marjankaj
12.08.11,07:35
načo by si si rušil BSM. Ak sa vieš dohodnúť s manželkou, spoločne môžete zúžiť BSM o úver a byt nadobudnutý z úveru. A bude to len a len Tvoje.

No ja si myslím, že manželka o tom nemá (mať) ani tušenie.:eek:
jozefhorvat
12.08.11,08:10
Prepáčte, že sa do toho miešam, ale nech najprv jasne odpovie Kofi 121, :
Otázka 1. Chceš to, že si kúpiš byt a potom ho budeš užívať a banke splácať pred manželkou utajiť? / neviem či sa to vôbec dá tajiť a načo by Ti bol byt keď ho chceš tajiť/ a to ešte počas celej doby splácania úveru/
Otázka 2. Ak to teda nechceš tajiť, a manželke o tom úmysle povieš , odpovedz mi či myslíš si, alebo vieš dopredu, že sa s ňou nedohodneš? / môj názor je taký, že ak prejavíš manželke predpoklad, že sa niekedy rozídete a budete deliť tak tým naštrbíš svoje vzťahy s manželkou, že sa asi nedohodnete/
Otázka 3. myslíš si, že sa dohodneš?
Stačí ak napíšeš áno, alebo nie na jednotlivé otázky. Potom sa tu dá špekulovať, ale aj to opatrne, lebo si nemysli, že v dnešnej technickej dobe sa nedá vypátrať pôvodca textu. Ale to zatiaľ nechajme. teším sa na odpoveď. Jozef
kofi121
14.08.11,19:04
servus Jozejhorvat ako aj ostatni prispievatelia
najprv by som chcel vyjadrit vrele dik za vsetky prispevky. myslim ze mi dopomoli otvorit si oci a zaroven ma presvedcili ze tento system komunikacie skutocne funguje - este raz dik

pokusim sa teda zodpovedat na jozefove otazky

manzelka samozrejme o tomto planevie. zijeme spolu 18 rokov a preskakali vselico (cestovanie po svete, stahovky, zivot v zahranici...a k tomu vychova deti). Je vsak cas sa posunut dopredu a dospeli sme ku vzajomnej krize ktoru chceme riesit odlucenim (nie hned rozvodom). Cas ukaze ci chceme spolu zit dalej alebo pojdeme svojou cestou.

Manzelka s napadom suhlasi aj ked si asi naivne myslela zeto pojde lahsie..nuz ja do prenajateho bytu nepojdem,mam pomerne vysoky osobny standrard a kvalitu zivota a ked sa stahovat tak do vlastneho. Takze odpoved na dohodu znie na 80% ano
zodpovedal som na vsetky otazky? da sa vobec legalizovatodlucenie a ak ano za akych podmienok? vo svete je to uplne bezne...super zaciatok tyzdna praje kofi
Mária27
14.08.11,19:57
Tak, to ste dobrí. Chodte za notárom:

§ 143a občianskeho zákonníka

(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

(2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.

(3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.
doktor23
15.08.11,05:29
spraviť notársku zápisnicu a nosiť ju stále pri sebe. Možno v nej skúsiť zadefinovať, že všetok majetok, ktorý odo dňa spísania notárskej zápisnice nadobudnete bude tvoriť výlučné vlastníctvo len jedného z manželov .... aj keď sú na to samozrejme dva názory, či to je možné alebo nie ... ;-)
jozefhorvat
15.08.11,17:17
Čau kofi121,
ešte raz, toto je verejná stránka, a za dodržania všeobecných zásad a podmienok, tu môžu prispievať a čítať to všetci, aj Tvoja protistrana. Tak najprv by som skonštatoval. že sa vôbec nezaoberajme inými alternatívami, iba tou, že manželka už o tom vie a je na 80 % ochotná spolupracovať. Myslím si, že teraz je čas na to aby si jej to veľmi presvedčivo vysvetli, že je to pre pbe strany výhodné, a snaž sa jej tých 20% nejak vyvážiť...
To je z hľadiska medzivzťahového, to budeš riešiť.
pokiaľ ti tu dajú nejakú radu, snaž sa ju taktiež verifikovať, a nemusíš hneď veriť. Nie, že by Ti tu niekto chcel zle, ale sám sa musíš presvedčiť či to je naozaj pravda.
Ja sa Ti pokúsim poradiť, ale musím si nájsť na to čas, lebo ja nie som profík.
V prvom rade sa neboj, že podpíšeš notársku zápisnicu a budeš ju musieť nosiť so sebou, Dnes je to evidované na registri a nedá sa s tým nejak vybabrať, stratiť a pod.
Ujasnime si ešte to, či ty chceš iba tento byt mať výlučne svoj, alebo ešte niečo? / nehnuteľné/
Ak už iné nič, tak zatiaľ tá najpravdepodobnejšia alternatíva bude formou notárskej zápisnice uvedenie do takého stavu vlastníctva, aby si to vlastnil iba Ty. a toto Ti tu budeme radiť, to Ti notár nespraví. To Ti potom spraví ten najlepší advokát, na základe Tvojich informácií a vôle, a potom to u notára spíšete. Netreba zabudnúť, že hoci to budeš mať potom vo výlučnom vlastníctve, ale ak to budeš splácať, udržiavať zo spoločných peňazí, a to je aj Tvoja výplata, tak bacha a zároveň ak z toho budeš mať nejaké nájomné tak taktiež pozor, lebo to už sa taktiež dá považovať za spoločné. Zatiaľ toľko, keď sa dostanem k viac času napíšem. ahoj Jozef
Michal-L1
15.08.11,18:32
nikoho z vás nenapadla základná vec - polovica s toho úveru je manželky bez ohľadu na to ktorí s manželov ho zobral, takže peniaze za ktoré kúpia byt iný patria aj jej. iba toľko
Ice dive
15.08.11,18:47
nechápem jednu vec... preskákali toho mnoho, život zahraničí, výchovu detí, sťahovky a pod...
teraz predpokladám, že tiež bývajú vo svojom spoločnom čo by sa delilo v prípade rozvodu pol na pol... prečo by mala teraz manželka súhlasiť, že zo spoločných peňazí by sa kúpil iba JEHO byt... a v prípade ak dospejú k záveru že rozvod je to pravé orechové... tak nový byt je môj a o zbytok sa delíme fifty fifty... myslím, že keď sa nad tým manželka trochu zamyslí a hodí reč s "kamoškami" pri káve tak s týmto kšeftom súhlasiť nebude...

ak máte spoločný majetok a "prikúpite" byt t.j. každý sám bude mať kde bývať myslím, že v prípade rozvodu sa ľahšie dohodnete komu čo a ako rozdeliť...
jozefhorvat
16.08.11,01:47
Čaute, rešpektujem právo každého písať si čo chce, ale ak mu - kofimu nejak chcete poradiť, myslím si, že otázku citov a vťahov medzi manželmi, a prístupu k veci ich dvoch nechajte na nich, život je veľmi rozmanitý a vzhľadom k tomu, že už mám veľa za sebou, teda málo pred sebou, žažil som neuveriteľné..., toto je ľahký prípad stavu manželského. Jemu treba poradiť aké možnosti má v tom danom prípade, dobre si prečítať jeho prosbu a info, potiažne požiadať o doplnenie a potom radiť. On ešte nič nekúpil, je rozumný a chce sa poradiť.
Tak prosím - definujme problém: je tu prípad kedy jeden z manželov / teda počas trvania BSM/ chce kúpiť nehnuteľnosť iba pre seba na úver od finančného ústavu a bude ho musieť splácať legálne. Pritom chce mať istotu, že to bude iba jeho po skončení manželstva.
Som toho názoru, že tu sú dve základné otázky.
Prvá - ako nadobudnúť tento majetok tak, aby spôsob nadobudnutia bol jednoznačne nenapadnuteľný, že ho potom hoci dodatočne zaradí pri spore súd do BSM ?
Druhá - ako ho splácať, udržiavať, platiť dane z nehnuteľností, a v neposlednom rade aj ako ho / možno spoločne so súčasnou manželkou/ užívať a to všetko taktiež, aby sa v budúcnosti nenašla skulinka, že sa to potom celé, alebo čiastočne zaradí do BSM?, alebo manželke nevznikne nejaké právo na plnenie. / možno sprostosť, ale i za upratovanie si môže žiadať plnenie/
Teraz raďte. ďakujem Vám za seba aj za kofiho121. Prvá rada pre kofiho 121, dobre si prečítaj ešte raz moju korešpondenicu pod mojim menom a preštuduj tie judikáty.
Ice dive
16.08.11,06:26
Čaute, rešpektujem právo každého písať si čo chce, ale ak mu - kofimu nejak chcete poradiť, myslím si, že otázku citov a vťahov medzi manželmi, a prístupu k veci ich dvoch nechajte na nich, život je veľmi rozmanitý a vzhľadom k tomu, že už mám veľa za sebou, teda málo pred sebou, žažil som neuveriteľné..., toto je ľahký prípad stavu manželského. Jemu treba poradiť aké možnosti má v tom danom prípade, dobre si prečítať jeho prosbu a info, potiažne požiadať o doplnenie a potom radiť. On ešte nič nekúpil, je rozumný a chce sa poradiť.
Tak prosím - definujme problém: je tu prípad kedy jeden z manželov / teda počas trvania BSM/ chce kúpiť nehnuteľnosť iba pre seba na úver od finančného ústavu a bude ho musieť splácať legálne. Pritom chce mať istotu, že to bude iba jeho po skončení manželstva.
Som toho názoru, že tu sú dve základné otázky.
Prvá - ako nadobudnúť tento majetok tak, aby spôsob nadobudnutia bol jednoznačne nenapadnuteľný, že ho potom hoci dodatočne zaradí pri spore súd do BSM ?
Druhá - ako ho splácať, udržiavať, platiť dane z nehnuteľností, a v neposlednom rade aj ako ho / možno spoločne so súčasnou manželkou/ užívať a to všetko taktiež, aby sa v budúcnosti nenašla skulinka, že sa to potom celé, alebo čiastočne zaradí do BSM?, alebo manželke nevznikne nejaké právo na plnenie. / možno sprostosť, ale i za upratovanie si môže žiadať plnenie/
Teraz raďte. ďakujem Vám za seba aj za kofiho121. Prvá rada pre kofiho 121, dobre si prečítaj ešte raz moju korešpondenicu pod mojim menom a preštuduj tie judikáty.
jednoznačne a najjednoduchšie ako to vyriešiť...

a) založiť živnosť a z tohto titulu by mala manželka požiadať o zúženie/rozdelenie bsm a následne môže živnosť zrušiť...

b) rozviesť sa už teraz, vysporiadať BSM mať pokoj... to či budú alebo nebudú potom spolu žiť je už druhá vec...
jozefhorvat
08.09.11,11:01
No čo kofi ako si dopadol?