VladimirBA
11.08.11,09:34
Mám zaujem o kúpu fungujúcej s.r.o. resp. o kúpu obchodných podielov s.r.o., v ktorej nie som t.č. spoločnikom. V spoločnosti figurujú 2 spoločníci, právnické osoby (10/90), ktori mi na zaklade zmlúv o prevode obchodnych podielov chcú s.r.o. predat. Budem jedinym majitelom aj konatelom tejto "jednoosobovej" s.r.o.

Vie mi niekto v strucnosti opisať, aky je cely právny postup na takyto prevod/kúpu, co najnutnejsie (ake ukony) pre mna ako jedineho spolocnika/konatela potom vyplyva prip. kde by som nasiel vzor Zmluvy o prevode OP ?
Consultix
11.08.11,07:51
Ahoj,
tak v tomto pripade by som si dovoli Ti odporucit nespoliehat len na vzory najdene na internete. Pri kupe existujucej spolocnosti musis mysliet na mnohe veci: Odkial napriklad vies, ake ma spolocnost zavazky, dlhy? Ze Ti ich spolocnici povedali? A ked na nieco zabudli, alebo si nahodou nechceli spomenut? Musis mysliet na vsetky tieto okolnosti, aby si si nahodou nebol v buducnosti prekvapeny...
Postup je v kratkosti nasledovny:
- valne zhromazdenie by malo schvalit predaj obchodnych podielov
- vzdy odporucam spravit priebeznu uctovnu uzavierku ku dnu prevodu a zakotvit zodpovednost predchadzajucich konatelov/spolocnikov za evidovany hospodarsky stav
- realizuje sa predaj zmluvami o predaji obch. podielov
- vypracuju sa dokumenty pre OR (napr. uplne znenie SZ, navrh na zmenu zapisu a ostatne dokumenty suvisiace s pripadnymi zmenami ako napr. sidlo...)
- poda sa navrh na OR
- podnikas :)
Ak by si s tym potreboval detailnejsie pomoct, tak sa kludne ozvi.
VladimirBA
11.08.11,09:00
1. Odkial napriklad vies, ake ma spolocnost zavazky, dlhy? Ze Ti ich spolocnici povedali? A ked na nieco zabudli, alebo si nahodou nechceli spomenut? Musis mysliet na vsetky tieto okolnosti, aby si si nahodou nebol v buducnosti prekvapeny...
Robim v predmetnej s.r.o. riaditela uz 7 rokov (nie som spolocnik ani konatel), poznam jej ekonomicky a financny stav....
Postup je v kratkosti nasledovny:
2. valne zhromazdenie by malo schvalit predaj obchodnych podielov - s tymto ja nemam asi zatial nic spolocneho, VZ zvolaju byvali spolocnici a rozhodnu o predaji svojich podielov s tym, ze v zmluvach o prevode OP bude zapisane, ze prevod OP prevodcu bol schvaleny uznesenim VZ spolocnosti zo dna... tak? Treba zapisnicu z VZ notarsky overit?
3. vzdy odporucam spravit priebeznu uctovnu uzavierku ku dnu prevodu a zakotvit zodpovednost predchadzajucich konatelov/spolocnikov za evidovany hospodarsky stav - to je dobry napad, staci potom dat do Zmluv o prevode obchodneho podielu napr. formulku: Ku dnu podpisu zmluvy spoločnosť nemá iné záväzky ako tie, ktoré sú zachytené v účtovníctve. Spolocnost nema ani neeviduje voci prevodcovi ziadne zavazky a obchodný podiel nie je zaťažený právami tretích osôb, neviaznu na nom ziadne zalozne prava a nie je predmetom exekucneho konania... tak?
4. realizuje sa predaj zmluvami o predaji obch. podielov - musi tam byt vyslovene uvedene, ze ide o odplatny prevod za dohodou urcenu cenu? Ak sa bude jednat o novu - jednoosobovu s.r.o., musi byt v zmluve, ze "Nadobudatel vyhlasuje, ze pristupuje k zakladatelskej listine alebo ze pristupuje k spolocenskej zmluve?"
5. vypracuju sa dokumenty pre OR (napr. uplne znenie SZ, navrh na zmenu zapisu a ostatne dokumenty suvisiace s pripadnymi zmenami ako napr. sidlo...) - co treba spravit ako prve, po podpise Zmluv o prevode OP? Este pred navrhom na vklad do OR sa musi spisat nova zakladatelska listina a "zvolat" zakladatelske VZ = rozhodnutie jedineho spolocnika nahradzajuce VZ ?

Ak by si s tym potreboval detailnejsie pomoct, tak sa kludne ozvi. Asi davam dost otazok, co? Vdaka za odpovede.......
Consultix
11.08.11,09:23
Robim v predmetnej s.r.o. riaditela uz 7 rokov (nie som spolocnik ani konatel), poznam jej ekonomicky a financny stav....
OK, ale bol si aj jedinym konatelom, ktory mohol spolocnost zaviazat k nejakemu zavazku?

2. valne zhromazdenie by malo schvalit predaj obchodnych podielov - s tymto ja nemam asi zatial nic spolocneho, VZ zvolaju byvali spolocnici a rozhodnu o predaji svojich podielov s tym, ze v zmluvach o prevode OP bude zapisane, ze prevod OP prevodcu bol schvaleny uznesenim VZ spolocnosti zo dna... tak? Treba zapisnicu z VZ notarsky overit?
Ako hovoris: je to vec valnej hromady, ktoru teraz tvoria dvaja spolocnici. V mohych pripadoch je v SZ definovany aj postup pri uplatnovani predkupneho prava, pre poriadok by sa malo postupovat v tom zmysle. V zmluve o prevode OP sa nemusi poukazovat na VZ. Zmluva ale musi byt overena notarom, vyzaduje si to priamo ObchZ.

3. vzdy odporucam spravit priebeznu uctovnu uzavierku ku dnu prevodu a zakotvit zodpovednost predchadzajucich konatelov/spolocnikov za evidovany hospodarsky stav - to je dobry napad, staci potom dat do Zmluv o prevode obchodneho podielu napr. formulku: Ku dnu podpisu zmluvy spoločnosť nemá iné záväzky ako tie, ktoré sú zachytené v účtovníctve. Spolocnost nema ani neeviduje voci prevodcovi ziadne zavazky a obchodný podiel nie je zaťažený právami tretích osôb, neviaznu na nom ziadne zalozne prava a nie je predmetom exekucneho konania... tak?
A samozrejme to, ze predavajuci rucia za pripadne zavazky spolocnosti, ktore nie su v prilohach uvedene (napriklad v pomere ich vkladov pred prevodom OP).

4. realizuje sa predaj zmluvami o predaji obch. podielov - musi tam byt vyslovene uvedene, ze ide o odplatny prevod za dohodou urcenu cenu? Ak sa bude jednat o novu - jednoosobovu s.r.o., musi byt v zmluve, ze "Nadobudatel vyhlasuje, ze pristupuje k zakladatelskej listine alebo ze pristupuje k spolocenskej zmluve?"
Nadobudatel musi vzdy prehlasit, ze pristupuje k SZ. Vo Vasom pripade musi byt aktualne urcite SZ a nie ZL, kedze su dvaja spolocnici.

5. vypracuju sa dokumenty pre OR (napr. uplne znenie SZ, navrh na zmenu zapisu a ostatne dokumenty suvisiace s pripadnymi zmenami ako napr. sidlo...) - co treba spravit ako prve, po podpise Zmluv o prevode OP? Este pred navrhom na vklad do OR sa musi spisat nova zakladatelska listina a "zvolat" zakladatelske VZ = rozhodnutie jedineho spolocnika nahradzajuce VZ ?
V tomto pripade moze zostat forma spolocenskej zmluvy aj ked s jedinym spolocnikom. Ono totiz Zakladatelska listina, sa povazuje za "zakladajuci" dokument, nemoze vzniknut pocas existencie spolocnosti. Treba teda vyhotovit "uplne znenie spolocenskej zmluvy", ktore bude odzrkadlovat vsetky zmeny schavale na VZ, v zmysle zmluv o prevode OP a pripadne dalsie. Tuto musi podpisat konatel a je sucastou navrhu na zmenu zapsiu.
Economic
11.08.11,09:54
"Ak by si s tym potreboval detailnejsie pomoct, tak sa kludne ozvi"

Toto si odstráň z príspevkov, inak príspevky dám nahlásiť ako reklamu
Consultix
11.08.11,10:17
Economic: Nerad by som sa pustal do nejakej debaty, ale ako vidim neuvedomujes si niekolko veci:
- Nemam v profile ziadny odkaz ani na firmu, ani na web, ani na mail... (na rozdiel od Teba)
- Myslim si, ze som tento portal nevyuzil na ziadnu reklamu. Vyssie vidis, ze sa VladimirBA ozval a snazil som sa mu odpisat dost detailne verejne. O tom porada je, nie? Samozrejme, ze som mu mohol podsunut kontakt a spravit si z toho biznis, ale nespravil som to.
Ak Ta moje prispevky ignoruju vdaka tejto vety, tak nech sa paci, pochopitelne ma prechadza chut sem prispievat dalej :)
Economic
11.08.11,10:26
Pri všetkej úcte, nie je treba taká poznámka v každej odpovedi. V jednej odpovedi mi to vôbec nevadí.
VladimirBA
11.08.11,12:01
Sorry, je to asi moja chyba.... tá vetička bola v jednej jedinej odpovedi, to duplovanie som sposobil asi ja, lebo som daval citacie..... Ospravedlnujem sa obidvom....
VladimirBA
11.08.11,12:03
A velmi pekne dakujem za obšírny a mooooc pomocný výklad danej problematiky...... vdaka.....
Economic
11.08.11,12:58
A velmi pekne dakujem za obšírny a mooooc pomocný výklad danej problematiky...... vdaka.....


Určite si to Ty nespôsobil. Aj v iných témach je tá istá vetička. Viem veľmi dobre o čom píšem. A poznám etiketu Porady.
Taká pekná obšírna odpoveď sa dá napísať aj bez poslednej vety a tiež bude pekná.
zalobaba
11.08.11,13:26
Určite si to Ty nespôsobil. Aj v iných témach je tá istá vetička. Viem veľmi dobre o čom píšem. A poznám etiketu Porady.
Taká pekná obšírna odpoveď sa dá napísať aj bez poslednej vety a tiež bude pekná.


ja by som vedela o niekom inom, kto si takmer v každom príspevku robí reklamu, však......tuším trafená hus zagágalalala
Consultix
11.08.11,13:31
Economic: Myslel som si, ze tym, ze som na Tvoj prispevok uz nereagoval mozeme tento "spor" povazovat za ukonceny. Ale ako vidim, nedas si pokoja, a vidis vo mne akusi konkurenciu, co Ti zjavne neda spavat a je mi to dost luto. Pokial teda poznas tu etiketu tak dobre, tak prosim uved mi bod z etikety s presnym poukazanim na moj prispevok/postup, ktory s nim bol v rozpore a ja si budem sypat popol na hlavu...
PS: Kedze tu nemam na seba ziaden kontakt, ktorym by som podla Tvojej predstavy "obchadzal" Poradu a dokonca mi nefunguju ani sukromne spravy (nemam k tomu pristup), tak mi nezostava ziaden iny prizemny sposob ako komunikovat takto verejne. Dakujem za pochopenie.
Asi bude lepsie, ked uz nebudem prispievat a nebudem ponukat ziadnu pomoc, ktoru si si Ty mylne vysvetlila ako sluzby :(
tykokos
12.08.11,08:16
Dobrý deň ! Som tu nový, rozhliadam sa tu a potreboval by som poradiť. Bolo mi ponúknuté od kamaráta vstúpiť do jeho zabehnutej firmy. Ja robím zatiaľ ako FO na živnosť, ale v iných predmetoch. Máme nejaký spoločný plán. On zatiaľ nemá také predmety ako ja. Dá sa to nejako urobiť, že vstúpim do firmy - je to sro, a táto firma bude robiť to čo ja ako fyzická osoba ? A čo by to asi obnášalo ? Vopred všetkým dakujem za odpovede.
sroservis
12.08.11,16:36
Dobrý deň,

z formálneho hľadiska musíte kúpiť obchodný podiel (alebo jeho časť) od ostatných spoločníkov s.r.o. (príp. získať obchodný podiel formou prevzatia záväzku na nový vklad pri zvýšení zákl. imania (minimálne 750 eur).

Sro si musí súčasne rozšíriť predmet podnikania o Vami vykonávané činnosti (ak na ne nemá oprávnenie a chce ich vykonávať) a získať príslušné oprávnenie, napr. ak ide o živnosť, tak osvedčenie o živ. oprávnení. (každá voľná živnosť 5 eur, každá remeselná alebo viazaná 15 eur)
Podnikateľské oprávnenie musí znieť na meno sro, nie je možné prevziať to Vaše.

Zmeny (nový spoločník, rozšírenie predmetov podnikania) je potrebné oznámiť obchodnému registru (súdny poplatok 66 eur, pri elektronickom podaní 33 eur).

Pekný deň.
tykokos
13.08.11,07:47
Ďakujem za odpoveď. Musím sa s kamarátom teda dohodnúť, a pustíme sa do toho. Hádam si s tým nejako poradíme. Ten náš plán je celkom fajn, škoda by to bola, neskúsiť to. Ešte to tu popozerám, aby som nabral troška rozumy.