jued
17.01.06,13:56
Ahojte, mám problém ak má niekto príjmy podľa par. 6, nemá živnostenské oprávnenie, je len registrovaný na DÚ, pôsobí ako nezávislý finančný poradca. Môže si uplatniť do daňových výdavkov reprezentačné, myslím tým pre neho oblečenie ako oblek, kravata a pod. . Ak áno tak v akej výške sa môže uplatniť a ktorý par. o tom hovorí? Ja som našla par. 19 odst.2 písm. k), ale mám pochybnosti , neviem či to tam patrí. Ďakujem vopred za radu
JarkaL
17.01.06,13:13
Oblečenie si do nákladov nemôže dávať hocikto, aj ja by som si dala kostýmček do nákladov, keby sa to dalo, veď tiež sa musím niekedy nahodiť, keď idem za klientom, do banky, DU a pod., nepôjdem tam v teplákoch. Lekári, magistri v lekárňach, robotníci, predavačky, tí čo majú povinné uniformy, to je iná vec. Ale finančný poradca nemá predpísané oblečenie zo zákona, preto si nemôže uplatniť nakúpené obleky ako daňový náklad.
jued
17.01.06,13:24
Ďakujem ti pekne mala som podobný názor, ale pre pokoj duše môjho známeho som to radšej hodila do porady, aby to videl aj čierne na bielom, lebo inak ho neviem presvedčiť.
JarkaL
17.01.06,13:28
Bohužiaľ, niektorí si nedajú povedať a najradšej by do nákladov dali zaúčtovať aj vlastné ponožky. Ale zodpovednosť je na ňom, ak na tom trvá a myslí si že to obháji,... Len si nechaj podpísať, že to výslovne chce mať v nákladoch, aby ťa potom neobviňoval, ak mu to daniari vyhodia. A tí to na 100% vyhodia.
Lentilka
02.06.06,10:17
Prosím Vás, nemôžete sem prilepiť najaký vzor tlačiva, ktorý by som mohla
použiť ako prílohu ku výdavku na reprezentačné - obed s obchodným
partnerom. Ďakujem
Chobot
02.06.06,10:22
Prosím Vás, nemôžete sem prilepiť najaký vzor tlačiva, ktorý by som mohla
použiť ako prílohu ku výdavku na reprezentačné - obed s obchodným
partnerom. Ďakujem

Obedovať môžeš s kým len chceš, ale budú to vždy nedaňové výdavky (čiže uhrádzaš to z čistého zisku).
liba2
02.06.06,10:28
Prosím Vás, nemôžete sem prilepiť najaký vzor tlačiva, ktorý by som mohla
použiť ako prílohu ku výdavku na reprezentačné - obed s obchodným
partnerom. ĎakujemNato netreba tlačivo, stačí ak na zadnú stranu napíšeš text - zvýraznený.
Zita5
02.06.06,10:28
Okrem súhlasu chcem dodať , že k uvedenému nedaňovému výdavku nepotrebuješ žiadne špeciálne predpísané tlačivko .;)
slovex
02.06.06,10:32
Ďakujem ti pekne mala som podobný názor, ale pre pokoj duše môjho známeho som to radšej hodila do porady, aby to videl aj čierne na bielom, lebo inak ho neviem presvedčiť.

ja mám tiež s týmto problémy, ťažko sa mi presviedčajú klienti že si to nemôžu dať do nákladov - tak to vždy vyriešime v internej smernici, ktorú si klient sám podpíše a zodpovedá za ňu.:cool:
liba2
02.06.06,10:38
Ďakujem ti pekne mala som podobný názor, ale pre pokoj duše môjho známeho som to radšej hodila do porady, aby to videl aj čierne na bielom, lebo inak ho neviem presvedčiť.


...ja mám tiež s týmto problémy, ťažko sa mi presviedčajú klienti že si to nemôžu dať do nákladov - tak to vždy vyriešime v internej smernici, ktorú si klient sám podpíše a zodpovedá za ňu.

V týchto príspevkoch ide o oblek. V závislosti od činnosti ktorú SZčO vykonáva, v niektorých prípadoch pri správnom odôvodnení to môže byť daňovo uznaný výdavok/náklad.
Už sa to na porade.sk rozoberalo podrobne.
Johanka
02.06.06,11:44
Na školeniach sa táto téma ukončí asi takto : pracovné odevy majú byť označené . Ak mieni finančný poradca považovať oblek za pracovný odev, musí zabezpečiť jeho odlíšenie od bežného "súkromného a nepodnikateľského " odevu. Napr. označením logom firmy, obchodným názvom .... Na montérkach a podobnom oblečení mi to je jasné, pri "kancelárskych " odevoch trochu divoké. Moje skúsenosti z daňových kontrol sú ale jednoznačné - obleky, kostýmčeky a slušivé botičky vyhadzujú.
Finanční poradcovia v drvivej väčšine používajú súkromné autá na podnikateľské účely. Evidenciu najazdených km si aj tak vymýšľajú (česť výnimkám ), tak nech si vymyslia trochu viac kilometrov ....

Myslím, že reprezentačné je u nás nedoriešená záležitosť. Však obchody sa uzatvárajú na golfe, pri luxusnej večeri, na honosnej poľovačke ( veľké ryby ) a v krčme pri pive ( malé ryby ):D .
liba2
02.06.06,12:19
Ak sa v internej smernici určí z čoho bude pozostávať kancelárske oblečenie a v akých farbách bude, určí sa maxim. kalkul. suma a odôvodní sa potreba takého uni oblečenia, malo by to prejsť aj pre daň. kontrolu.