marika111
11.08.11,20:20
Ahojte, prosím o radu.
Ako vdova som sa vydala za muža, ktorý nevlastnil žiadny majetok býval u dcéry ktorej daroval svoj dom a má tam založené vecné bremeno. /Manžel bol vdovec/. Ja som do manželstva mala majetok a to byt v osobnom vlastníctve a dom, ktorý som zdedila po otcovi. Mám dve deti . Chcem sa spýtať hypoteticky, ak by som zomrela, bude dediť po mne aj manžel "môj majetok" a keby náhodou nežil jeho dcéra , a nie iba moje deti? Taktiež úspory v banke /časť z nich mi darovala moja mama/. Manžel nepriniesol do spoločnej domácnosti nič, nemá ani trvalé bydlisku u mňa v byte /nakoľko trvalé bydlisko má u dcéry/. Spoločne sme kúpil iba auto. Žijeme spolu 3 roky. Nebolo by riešenie, že by som napísala závet s tým, že všetko zdedia moje deti, alebo ešte teraz za života prepísať všetok môj majetok na deti? /darovacou zmluvou a pod./ Prosím o radu. Ďakujem Mária
Dáša_
11.08.11,18:26
možeš napísať závet, v ktorom svoj majetok odkážeš iba deťom. Manžel nie je neopomenuteľný dedič, nemusí z tvojho pôvodného majetku a tvojho darovaného majetku zdediť nič. Majetok, ktorý ste nadobudli spoločne - tam sa najskôr vysporiada BSM, čiže dostane svoju polovicu a polovica po teba by sa delila na 3/3
Mária27
11.08.11,18:58
Majetok, ktorý ste nadobudli spoločne - tam sa najskôr vysporiada BSM, čiže dostane svoju polovicu a polovica po teba by sa delila na 3/3
Z BSM by bola polovica manželova, ale z druhej (jej) polovice by tiež nemusel dediť manžel nič, len jej deti.
danushka
11.08.11,21:22
A čo ten manželkin majetok nadobudnutý pred manželstvom?
Mal by nárok na jeho časť v prípade úmrtia manželky?
Delil by sa na tri časti medzi neho a manželkine dve deti z prvého manželstva?

BSM mi je jasné, zaujíma ma majetok pred BSM.
Mária27
12.08.11,05:28
Manžel má nárok dediť po manželke, nech nadobudla majetok akokoľvek. To iba pri rozvode sa pozerá, či to bol jej výlučný majetok.
doktor23
12.08.11,07:27
neprepisuj nič na deti, sprav závet. Ak by si ho ale nenapísal, dedí sa tak, ako píšu vyššie. Ak by ale manžel zomrel skôr ako Ty, jeho dcéra nededí. Ak by ale zomrel až po Tebe, jeho dcéra dedí jeho podiel, ktorý on nadobudol.