u1000
12.08.11,16:55
Dobrý den,
poprosil by som Vás o radu:

Osoba X zomrie 1974.
Jeho deti X1, X2, X3 dedia rovnakým dielom.
X2 a X3 sa zrieknu majetku v prospech X1 - ktory sa až do smrti o X staral.

1980 zomiera X2.
1985 zomiera X1.
X3 zostáva jediným dedičom.
Na dedičskom pokonani sa X3 dozvie že dom bol 1983 darovaný osobe Y s podmienkou, že X1 môže v dome dožit a bude o neho postarané.

1990 zomiera X3 - môj otec.
Ja som sa teraz dozvedel že dom bol ešte pred smrťou X1 predaný dalšej osobe Z.


Otázka: Mám právo videť kúpnu/predajnú zmluvu o dome keďže mám podozrenie z podvodu a neviem kto dom predal?


Ďakujem Vám vopred.
Mária27
12.08.11,16:45
Najskôr sa pozri na katasterportal sk, kto je teraz vlastníkom a akou zmluvou kedy vlastníctvo získal.

Na súde by si sa mohol domáhať, že dom patrí do dedičstva po otcovi ako novoobjavený majetok. Dôkazné bremeno je na tebe, domnienky neplatia.
Kataster predloží listiny len účastníkom zmluvy alebo tým, čo preukážu právny dôvod. Aj keby kataster zmluvu na súd predložil, podpisy prevodcu budú na nej overené - ťažko dokážeš nepravosť podpisu alebo iný dôvod. Môžeš ísť do rizika.
Kvaka
12.08.11,16:58
Podľa toho, čo si napísal, tak vlastník domu X1 zomrel v roku 1985, ale ešte v roku 1983 daroval dom, s podmienkou, že tam dožije a bude o neho postarané. Tento dom bol ešte pred jeho smrťou predaný osobe Z, zrejme osobou Y, ktorá ho od X1 dostala darom. Dožil X1 v tom dome a bolo o neho postarané až do smrti? O aký podvod by malo ísť?
bubkoch
12.08.11,17:00
Najskôr sa pozri na katasterportal sk, kto je teraz vlastníkom a akou zmluvou kedy vlastníctvo získal.

Na súde by si sa mohol domáhať, že dom patrí do dedičstva po otcovi ako novoobjavený majetok. Dôkazné bremeno je na tebe, domnienky neplatia.
Kataster predloží listiny len účastníkom zmluvy alebo tým, čo preukážu právny dôvod. Aj keby kataster zmluvu na súd predložil, podpisy prevodcu budú na nej overené - ťažko dokážeš nepravosť podpisu alebo iný dôvod. Môžeš ísť do rizika.
nenamieta darovaciu zmluvu X1-Y ale kupnopredajnu Y-Z
asi tazko sa moze domahat ze dom patri do dedicstva po X3 ked X3 dom nikdy nevlastnil
marjankaj
12.08.11,17:28
Dobrý den,
poprosil by som Vás o radu:

Osoba X zomrie 1974.
Jeho deti X1, X2, X3 dedia rovnakým dielom.
X2 a X3 sa zrieknu majetku v prospech X1 - ktory sa až do smrti o X staral.

1980 zomiera X2.
1985 zomiera X1.
X3 zostáva jediným dedičom.
Na dedičskom pokonani sa X3 dozvie že dom bol 1983 darovaný osobe Y s podmienkou, že X1 môže v dome dožit a bude o neho postarané.

1990 zomiera X3 - môj otec.
Ja som sa teraz dozvedel že dom bol ešte pred smrťou X1 predaný dalšej osobe Z.


Otázka: Mám právo videť kúpnu/predajnú zmluvu o dome keďže mám podozrenie z podvodu a neviem kto dom predal?


Ďakujem Vám vopred.

Veď to by tú zmluvu medzi Y a Z potom mal právo vidieť každý.:eek: Predať dom mohol iba vlastník. Domáhať sa neplatnosti tej zmluvy mohol iba darca, teda tvoj otecstrýko.
bubkoch
12.08.11,17:37
Veď to by tú zmluvu medzi Y a Z potom mal právo vidieť každý.:eek: Predať dom mohol iba vlastník. Domáhať sa neplatnosti tej zmluvy mohol iba darca, teda tvoj otec.
darca bol X1, a nie X3 (otec), ci nie ?
Kvaka
12.08.11,17:39
Veď to by tú zmluvu medzi Y a Z potom mal právo vidieť každý.:eek: Predať dom mohol iba vlastník. Domáhať sa neplatnosti tej zmluvy mohol iba darca, teda tvoj otec.
Darca by mal byť vlastník domu, teda X1, nie?
Kvaka
12.08.11,17:47
nenamieta darovaciu zmluvu X1-Y ale kupnopredajnu Y-Z
asi tazko sa moze domahat ze dom patri do dedicstva po X3 ked X3 dom nikdy nevlastnil
Možno chce namietať oboje. Ak by chcel dediť, musel by preukázať neplatnosť obidvoch zmlúv, ale asi by mu to nepomohlo, ak tá kúpnopredajná zmluva je v poriadku.
u1000
12.08.11,19:39
Dožil X1 v tom dome a bolo o neho postarané až do smrti?

Ano.


Darca by mal byť vlastník domu, teda X1, nie?
Ano, darca bol X1.



Najskôr sa pozri na katasterportal sk, kto je teraz vlastníkom a akou zmluvou kedy vlastníctvo získal.
Na portali som uz pozeral. Tam je osoba Z.

Dakujem Vám.
Kvaka
12.08.11,19:41
Teda, ty si šikovný, máš dva príspevky a vieš dať dve citácie, čo ja stále neviem. :):):)
Mária27
12.08.11,20:42
Keď má dva príspevky pod týmto nickom, nemusí byť nováčik.
majkii
13.08.11,16:08
Dobrý den,
poprosil by som Vás o radu:

Osoba X zomrie 1974.
Jeho deti X1, X2, X3 dedia rovnakým dielom.
X2 a X3 sa zrieknu majetku v prospech X1 - ktory sa až do smrti o X staral.

1980 zomiera X2.
1985 zomiera X1.
X3 zostáva jediným dedičom.
Na dedičskom pokonani sa X3 dozvie že dom bol 1983 darovaný osobe Y s podmienkou, že X1 môže v dome dožit a bude o neho postarané.

1990 zomiera X3 - môj otec.
Ja som sa teraz dozvedel že dom bol ešte pred smrťou X1 predaný dalšej osobe Z.


Otázka: Mám právo videť kúpnu/predajnú zmluvu o dome keďže mám podozrenie z podvodu a neviem kto dom predal?


Ďakujem Vám vopred.

Ak tomu správne rozumiem, súrodenec tvoho otca X1 zdedil do výlučného vlastníctva nehnuteľnosť, túto daroval osobe Y so zriadením vecného bremena vprospech X1 spočívajúcom v doživotnom užívaní. Osoba Y predala nehnuteľnosť osobe Z s vecným bremenom. Po smrti X1 vecné bremeno zaniklo. V tomto nevidím, čo bz indikovalo podvodné konanie. Na otázku kto predal nehnuteľnosť by mala byť odpoveď osoba Y.

Odpoveď na otázku, či môžeš nahliadnúť do kúpnej zmluvy uzavretej medzi Y a Z znie NIE. Podľa ustanovenia §68 ods. 5) katastrálneho zákona kataster sprístupní zbierku listín iba vlastníkom alebo ich právnym predchodcom. Keďže nie si pravnym predchodcom zmluvného vzťahu Y a Z kataster ti kúpnu zmluvu nesprístupní.

§68 (5) Verejnosť zbierky listín [§ 8 ods. 1 písm. c)] je obmedzená a umožňuje sa len vlastníkom, ich právnym predchodcom alebo iným oprávneným osobám, alebo osobe vykonávajúcej geodetické činnosti súvisiace s pozemkovými úpravami podľa osobitného predpisu, 5) alebo osobe, ktorá vyhotovuje geometrické plány alebo vytyčuje hranice pozemkov, alebo osobe vykonávajúcej znaleckú činnosť v odbore geodézie, kartografie a katastra alebo osobe, ktorá vyhotovuje cenové mapy.
marjankaj
14.08.11,09:45
Kvaka 12-08-11, 10:41 PM

Teda, ty si šikovný, máš dva príspevky a vieš dať dve citácie, čo ja stále neviem.

Klikni na "+" vedľa "cituj" v príspevkoch, ktoré chceš citovať a v poslednom citovanom príspevku na "cituj". Potom iba dopíš svoj komentár:cool:
rudopp
14.08.11,20:58
Klikni na "+" vedľa "cituj" v príspevkoch, ktoré chceš citovať a v poslednom citovanom príspevku na "cituj". Potom iba dopíš svoj komentár:cool:
To je multicitácia ( jednej téme).

Ale môže si aj pracnejšie :
v jednom okne si dá tému a príspevok / citáciu
v druhom okne si otvára tému a v nej jednotlivé príspevky, alebo tému za témou (multicitácia z viacerých tém:D) a dá :
citovať
skopírovať
vložiť do prvého okna
doktor23
16.08.11,08:51
aké vecné bremeno? doživotné právo bývania v prospech nebohého?
Chobot
16.08.11,13:39
ahojte, potrebujem poradiť, ako to je ak na zdedenej nehnuteľnosti bolo vecné bremeno a ten človek zomrel, robí sa nanovo dedičské konanie ďakujem


áno myslím doživotné právo nebohého bývať v dome..

Nie, netreba. Dedičské konanie s tým vlastne ani nič nemá spoločné. Treba podať návrh na kataster o zrušenie vecného bremena z dôvodu úmrtia osoby v prospech ktorej bolo VB zriadené - k žiadosti bude treba priložiť originál alebo overenú kópiu úmrtného listu. Vyplýva to z § 151p ods.4:



(1) Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.

(4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.

Viac si prečítaj tu:

http://parcela.sk/vecne_bremeno.html

http://www.totalmoney.sk/slovnik/V/vecne-bremeno/
Chobot
16.08.11,14:21
ďakujem a poradíš mi aj stým,že ak bolo uzavreté dedičské konanie a dedičstvo bolo rozdelené súrodencom rovnakým dielom, ale ten súrodenec umrel a dedili po ňom manželka a deti, môžu si žiadať taký istý podiel ako ostatný súrodenci?myslím teraz v tomto čase to je cca po 10 rokoch, keď je hodnota nehnuteľnosti iná, vďaka

Neviem, či ťa chápem dobre - boli 3 súrodenci: A, B, C. Títo mali dediť napr. po rodičovi. Jedne z nich, napr. C mal manželku a syna, ale zomrel skôr, ako zomrel rodič. Ak je to tak, tak po rodičovi budú dediť nasledovne:

A - 1/3
B - 1/3
keďže C už nie je, dedí jeho dedič:
dieťa C: 1/3

Teda podiel 1/3, ktorý mal dostať súrodenec C, sa podelí medzi jeho potomkov (ak má jedno dieťa, to zdedí 1/3, ak by mal 2 deti, zdedia každý 1/6). Manželka nemá nárok na dedičstvo.

Ak by ale rodič zomrel skôr (akurát by neprebehlo dedičské konanie) a následne by zomrel súrodenec C, v takom prípade by jeho podiel dedila manželka a syn v podieloch:

manželka C: 1/6
syn C: 1/6

Alebo ak je to inak, popíš to presnejšie.
marjankaj
16.08.11,14:26
ďakujem a poradíš mi aj stým,že ak bolo uzavreté dedičské konanie a dedičstvo bolo rozdelené súrodencom rovnakým dielom, ale ten súrodenec umrel a dedili po ňom manželka a deti, môžu si žiadať taký istý podiel ako ostatný súrodenci?myslím teraz v tomto čase to je cca po 10 rokoch, keď je hodnota nehnuteľnosti iná, vďaka

Aký podiel si chcú žiadať? Veď svoj podiel zdedili. Malo by to byť v dedičskom konaní. Môžu svoj podiel predať, alebo kúpiť od spoluvlastníkov ich podiely. Samozrejme spoluvlastníci majú predkupné právo. Ak sa neviete dohodnúť, tak dajte návrh na súd, nech rozhodne.

Manželka a deti zdedili spolu 1/3 majetku. Neviem, čo všetko bolo predmetom dedičstva.
marjankaj
16.08.11,14:44
nie,ja som zle napísala sú 3 súrodenci A,B,C, bol spísaný závet notárska zápisnica po smrti majiteľa a vecné bremeno čiže teraz nebohý, majetok sa rozdelil na tých 3 súrodencov A,B a C súrodenca, lenže jeden umrel a dedili po ňom manželka a deti, tú čiastku čo bol majetok ocenený,tak ako aj ostatný súrodenci,,no a teraz prešlo cca 10 rokov, zomrelo vecné bremeno,chcem sa opýtať,či teraz bude manželka a deti po tom treťom súrodencovi čiže C dediť tak ako súrodenci A,B alebo iba to,čo je v závete??máme dať nanovo oceniť nehnuteľnosť? hádam si pochopil

No nepochopil.:eek:Čo bolo v tej záveti?
Mária27
16.08.11,14:58
Ak doteraz neboli majetkovo vyporiadaní, predajú nehnuteľnosť a vyplatia si podiely - z tej ceny, za ktorú sa dom predal. Teda tretinu z tej ceny dostane žena s deťmi.
marjankaj
16.08.11,15:01
no zdedili tak ako ostatný takú istú čiastku čiže 1/3 , teraz sa bude majetok predávať, môže žiadať z celkovej ceny teraz reálnej tá žena a deti tú svoju 1/3?

Akože žiadať?:eek: Veď sú vlastníci. Bez ich podpisu na kúpnej zmluve, by bola tá zmluva neplatná.
marjankaj
16.08.11,15:05
takto napíšem to ešte raz
bol dedko a babka, dedko zomrel a prebehlo dedičské konanie, s tým,že majetok dom a pozemok bol rozdelený na tých 3 súrodencov čiže 1/3 každému s vecným bremenom,čiže právom dožitia babky,,,po 5 rokoch od smrti dedka zomrel jeden súrodenec a dedili deti a manželka. teraz po 10 rokoch zomrela babka, dom sa ide predávať, môže tá manželka a deti chcieť ak sa predá dom takú istú čiastku ako súrodenci napr. predá sa za 100000eur môže žiadať 1/3 ?vtedy boli iné ceny majetku keď prebehlo konanie ako teraz,,,

Veď ste zdedili dom a pozemok a nie tú sumu z ktorej ste platili dedičstvo.:confused: Deliť si budete tých 100000 € na tretiny, 33333,33€ +33333,33e +33333,33€. Teda neviem ako rozdelíte ten jeden cent.:eek::confused::--- Snáď sa na tom neposekáte.:---
marjankaj
16.08.11,15:09
ok, len som chcela vedieť, lebo oni tí ostatný dvaja súrodenci tvrdia tej žene s deťmi,že jej vyplatia iba toľko čo je na závete, čiže toľko za koľko bol ocenený dom pred 10 rokmi tú 1/3, takže nemá s tým, súhlasiť a žiadať si 1/3 z terajšej ceny domu?

No tak nepodpíše takú zmluvu. A investovali niečo do toho domu počas tých rokov? Kto tam býval?
Môže im ponúknuť na odkúpenie svoju cenu a ak nebudú chcieť, tak to môže predať hocikomu inému, za tú cenu.
marjankaj
16.08.11,15:18
nie nič tam neinvestovali, tak nepodpísať a žiadať aspoň sumu ocenenú teraz, tak? a ak predajú bez súhlasu tej ženy s deťmi? asi nie že?
Sumu žiadaš od predávajúceho.
Ako môžu predať cudzí majetok? :eek:Veď je to majetok tej ženy a detí. Oni sú jednými z predávajúcich.
Veď si do tej zmluvy napíš, že si prevzala dňa dd.mm.rrr takúto xxxxxx € sumu. Alebo to daj nejakému právnikovi, aby ťa neodžubali. No niečo to bude stáť.
tinaro
23.10.11,17:48
ahoj, tak sa zase hlásim, ja som tu písala, žena a deti dopadli tak, že im chcú vyplatiť časť z oceneného majetku a poodkupovali si jeden 3/4, a žene s deťmi ostala 1/3 čo robiť, ak nesúhlasí s predajom a chcú ju žalovať na súde??????ďakujem veľmi pekne za pomoc
arizona
23.10.11,18:00
ahoj, tak sa zase hlásim, ja som tu písala, žena a deti dopadli tak, že im chcú vyplatiť časť z oceneného majetku a poodkupovali si jeden 3/4, a žene s deťmi ostala 1/3 čo robiť, ak nesúhlasí s predajom a chcú ju žalovať na súde??????ďakujem veľmi pekne za pomoc

mimotemy
nechapem,preco si povymazavala vsetky svoje predosle prispevky v tejto teme.
teraz to je take povytrhavane z kontextu,ani ludia si uz davno nepamataju co si vlastne pisala...
tinaro
23.10.11,18:09
prepáč ale kvôli tomu ak by sa tu dostali a čítali to,,,
tinaro
23.10.11,18:10
ale je to tu napísané stále
majkii
24.10.11,20:03
ahoj, tak sa zase hlásim, ja som tu písala, žena a deti dopadli tak, že im chcú vyplatiť časť z oceneného majetku a poodkupovali si jeden 3/4, a žene s deťmi ostala 1/3 čo robiť, ak nesúhlasí s predajom a chcú ju žalovať na súde??????ďakujem veľmi pekne za pomoc

Ak je dôvodom nesúhlasu odpredaju cena ocenenia pred 10 rokov, žena s detmi, aj keď je v minoritnom podiele, nemusí sa podvoliť a predať svoj podiel za cenu z pred 10 rokov. Nech sa žena s detmi nedá zastrašiť súdom, to len majoritný podielový spoluvlastník robí ramená.Ak chce trojštvrtinový vlastník ju žalovať na súde, môže, ale nedosiahne nič iné, len to, že súd zaviaže vyplatiť cenu za podiel na základe súdnoznaleckého posudku, kt. zohľadní aktuálnu cenu nehnuteľnosti. Už samotný fakt, že trojštvrtinový chce vyplatiť len cenu ocenenú pred 10 rokmi, poukazuje na jeho zámer obohatiť sa na úkor ženy s deťmi.

Odporúčam, aby žena s detmi navrhla trojštvrtinovému, vypracovanie súdnoznaleckého posudku, kt. zohľadní aktuálny stav nehnuteľnosti a ponúkne odkúpenie svojho podielu za znalcom stanovenú novú cenu, čo je fér pre obe strany a vyhnú sa zbytočnému súdu.
tinaro
25.10.11,05:27
ďakujem, oni dali teraz oceniť majetok, ale ženy s deťmi pri tom nebola,,,