tomka3
12.08.11,19:14
Pekný deň,
potrebovala by som poradiť. Zamestnanec(otec) používa svoje vozidlo na firemné účely, na ktoré si robí cesťák. Má povolené čerpať PHM cez platobnú kartu zamestnávateľa. Ide mi teraz o správne vypísaný cestovný príkaz a daňovo uznané výdavky. Vediem jednoduché účtovníctvo a tankovanie sa mi prejaví vo výpise, ktorý naúčtujem ako nedaňový výdavok. Zamestnanec k cestovnému príkazu, kde rozpíše jazdy, pripojí i bloček z tankovania - kvôli cene .... Pred tým ako dôjde k vyúčtovaniu cestovného príkazu 2x mesačne, tak urobím tzv. PPD ako príjem do pokladne (súčet všetkých tankovaní PHM, účtujem ako príjem neovpl. základ dane) a následne urobím zúčtovanie cestovného príkazu. Preplácam mu náhrady za spotrebované PHM a náhradu za použitie auta za 1km. Na celé tankovanie sa snažíme urobiť cestový príkaz. Celú výšku účtujem ako daňový výdavok.Je to správne?????? Má zamestnanec nárok na náhrady za spotrebované PHM, keď nákup PHM uhrádza zfiremnej platobnej karty?
tomka3
12.08.11,18:55
Je daňovo uznaná náhrada za spotrebované PHM? Keď je použitá firemná platobná karta pri kúpe PHM??
veronikasad
13.08.11,05:29
Ty si SZČO a otec je tvoj zamestnanec, ktorý využíva svoje vlastné motorové vozidlo ?
tomka3
13.08.11,06:00
Ano ja som SZCO a ako zamestnanca mám svojho otca a on využíva svoje vlastné vozidlo na firemné účely a robí si cesťáky
veronikasad
13.08.11,06:02
Ano ja som SZCO a ako zamestnanca mám svojho otca a on využíva svoje vlastné vozidlo na firemné účely a robí si cesťáky
Si platitel DPH ?
tomka3
13.08.11,06:21
nie
veronikasad
13.08.11,08:00
Firemnú kartu by si nemal používať na tankovanie do súkr.mot.vozidla. keď sa už tak stalo, tieto platby kartou zaúčtuj ako VNZD (predpokladám, že ide o faktúru, na ktorej si platby rozdelíš).

Otec si urobí cesťák, v ktorom bude učtovať sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM. Doklad o čerpaní PHM bude slúžiť len ako doklad o cene v čase nákupu.
tomka3
13.08.11,08:12
neovplyvním to, že nebude tankovať na firemnú kartu, je to jednoducho dané a nepohnem s tým. Takže musím to riešiť, viem, že by som to mala omnoho ľahšie. Ale musím sa s tým popasovať. Nejedná sa o faktúru, donesie mi bloček z registračky a účtenku, že platba prebehla cez terminál. Výdaj vo výpise účtujem ako VNZD.Následne pred vyúčtovaním cesťáku urobím príjem, že mi akože peniaze(platba PHM cez firem. kartu) vrátil do pokladne ako PNZD. A vyplatím v cesťáku náhrady za PHM a náhrady za 1km.
Mätie ma jedna vec, že asi 4 roky mu to robil ekonom a ten výdaj z bež. účtu(nákup PHM do súkr. vozidla zamestnanca) účtoval na VNZD. V poriadku mám to i ja tak v roku 2011, ALE v cesťáku mu vyplatil len náhradu za 1km. Nikde v účtovníctve sa nezobrazovali náklady za spotrebované PHM.
Potrebujem zistiť kto má pravdu a ako to má byť. Ďakujem
Jedná sa približne o 400EUR na tankovaní mesačne x 12mesiacov = 4800 a to je už riadna položka, ktorá podľa môjho názoru by mala byť v daňovo uznaných výdavkoch (premietnutá v cestovnom príkaze).
veronikasad
13.08.11,08:16
neovplyvním to, že nebude tankovať na firemnú kartu, je to jednoducho dané a nepohnem s tým. Takže musím to riešiť, viem, že by som to mala omnoho ľahšie. Ale musím sa s tým popasovať. Nejedná sa o faktúru, donesie mi bloček z registračky a účtenku, že platba prebehla cez terminál. Výdaj vo výpise účtujem ako VNZD.Následne pred vyúčtovaním cesťáku urobím príjem, že mi akože peniaze(platba PHM cez firem. kartu) vrátil do pokladne ako PNZD. A vyplatím v cesťáku náhrady za PHM a náhrady za 1km.
Mätie ma jedna vec, že asi 4 roky mu to robil ekonom a ten výdaj z bež. účtu(nákup PHM do súkr. vozidla zamestnanca) účtoval na VNZD. V poriadku mám to i ja tak v roku 2011, ALE v cesťáku mu vyplatil len náhradu za 1km. Nikde v účtovníctve sa nezobrazovali náklady za spotrebované PHM.
Potrebujem zistiť kto má pravdu a ako to má byť. Ďakujem
V tvojom prípade ide o klasickú platobnú kartu. Myslela som, že ide o platbu kartou benzinky, ako má napr. SHELL-ka.

Aj v prípade o ktorom píšeš ty, platbu zaúčtuješ ako VNZD (osobná potreba) a postup u otca je rovnaký, ako som písala v predch.príspevku.

Náhrada za používanie súkr.mot.vozidla zamestnanca sa skladá z dvoch častí :
- sadzba základnej náhrady x počet najazdených km.
- spotreba PHM (priemerná spotreba podla TP x počet najazdených km).
Zita5
13.08.11,09:30
neovplyvním to, že nebude tankovať na firemnú kartu, je to jednoducho dané a nepohnem s tým. Takže musím to riešiť, viem, že by som to mala omnoho ľahšie. Ale musím sa s tým popasovať. Nejedná sa o faktúru, donesie mi bloček z registračky a účtenku, že platba prebehla cez terminál. Výdaj vo výpise účtujem ako VNZD.Následne pred vyúčtovaním cesťáku urobím príjem, že mi akože peniaze(platba PHM cez firem. kartu) vrátil do pokladne ako PNZD. A vyplatím v cesťáku náhrady za PHM a náhrady za 1km.
Mätie ma jedna vec, že asi 4 roky mu to robil ekonom a ten výdaj z bež. účtu(nákup PHM do súkr. vozidla zamestnanca) účtoval na VNZD.

V poriadku mám to i ja tak v roku 2011, ALE v cesťáku mu vyplatil len náhradu za 1km. Nikde v účtovníctve sa nezobrazovali náklady za spotrebované PHM.

Potrebujem zistiť kto má pravdu a ako to má byť. Ďakujem
Jedná sa približne o 400EUR na tankovaní mesačne x 12mesiacov = 4800 a to je už riadna položka, ktorá podľa môjho názoru by mala byť v daňovo uznaných výdavkoch (premietnutá v cestovnom príkaze).

Akože to neviete ovplyvniť ? tomu nemôžem uveriť .
Ak už by sa len o to jednalo , vylúčim kartu a zamestnancovi dám zálohu na SC v hotovosti a pri vyučtovaní CP mu o zálohu vyplatím menej t.j.zohľadním pri vyúčtovaní SC aj poskytnutie zálohy .
V účtovníctve sa ani nemajú zobrazovať výdavky(náklady )na nákup PHM na súkromné MV zamestnanca .
Iné by bolo, ak by bolo vozidlo firemné, vtedy sa o nákupe PHM účtuje a vtedy nevadí ani platba kartou .

Dobre to pozeráte v tom cestovnom príkaze ? Nespravil ten ekonóm nejaký priemer základnej náhrady + náhrady za PHM/1 km ?Nie je k CP výpočet v prílohe ?
veronikasad
13.08.11,09:40
Zitka, niekedy otec chce mať pravdu, aj keď ju nemá (v tomto prípade čo sa tankovania týka).
Zita5
13.08.11,09:52
Firma je dcéry, ako som pochopila, tak potom to vyznieva, ako by to bola firma dcéry len na oko ...
tomka3
13.08.11,10:55
Jednoducho to otcovi takéto tankovanie vyhovuje, lebo nemusí nostiť so sebou peniaze. Toto fakt neovplyvním. Preto riešim takýto výdavok v učtovníctve následným príjmom v hotovosti, čiže to tzv. dostanem na nulu a zúčtujem celý cesťák s náhradami za spotrebované PHM + náhrada za 1km.
Pozerala som sa ešte raz na predchádzajúce roky a je to tak, v cesťáku len náhrady za 1km - náklady za spotrebované PHM sa v účtovníctve nenachádzajú.
veronikasad
13.08.11,10:59
Jednoducho to otcovi takéto tankovanie vyhovuje, lebo nemusí nostiť so sebou peniaze. Toto fakt neovplyvním. Preto riešim takýto výdavok v učtovníctve následným príjmom v hotovosti, čiže to tzv. dostanem na nulu a zúčtujem celý cesťák s náhradami za spotrebované PHM + náhrada za 1km.
Pozerala som sa ešte raz na predchádzajúce roky a je to tak, v cesťáku len náhrady za 1km - náklady za spotrebované PHM sa v účtovníctve nenachádzajú.
ak náhrady za spotrebované PHM učtuješ vo výške z bloku o nákupe PHM - nie je to správne. Postup výpočtu som ti uviedla v predch.príspevku.
Zita5
13.08.11,11:18
ak náhrady za spotrebované PHM učtuješ vo výške z bloku o nákupe PHM - nie je to správne. Postup výpočtu som ti uviedla v predch.príspevku.

Veronika, ona podľa zadania účtuje tak , ako si Ty písala vyššie , len ekonóm pred tým účtoval inak .Ona rieši momentálne len platbu PHM kartou , ktorá patrí SZČO a platí kartou zamestnanec.
tomka3
13.08.11,11:35
náhrady za PHM počítam:
priemerná spotreba x (priemerná cena z bločkov) : 100 + 0,183= cena x počet km