m.schubi
12.08.11,22:02
Môže SZČO s predmetom podnikania Maloobchod (skrátene) zamestnať SZČO s iným predmetom podnikania, zaoberajúci sa službami (nechtový dizajn) vo svojom obchode, tak aby nemusel spisovať dohodu o prac. činnosti FO, a tým pádom odvádzať zaňho odvody, keďže by sa jednalo o závislú činnosť.

Práca by bola len na 35,5h. Je možné sa s tým nejak popasovať, tak, aby som nemusel platiť odvody? trebárs "Zmluvou o obchodnom zastúpení", alebo niečo podobné? Prosím poraďte mi kto sa tu v tom dobre vyzná?
alessi
12.08.11,21:14
Zmluva o dielo?
Economic
13.08.11,05:11
Živnostník môže fakturovať druhému živnostníkovi /nie je to pracovný pomer/
Skôr riešiť obchodný zmluvný vzťah ako píše Alessi.
veronikasad
13.08.11,05:16
Môže SZČO s predmetom podnikania Maloobchod (skrátene) zamestnať SZČO s iným predmetom podnikania, zaoberajúci sa službami (nechtový dizajn) vo svojom obchode, tak aby nemusel spisovať dohodu o prac. činnosti FO, a tým pádom odvádzať zaňho odvody, keďže by sa jednalo o závislú činnosť.

Práca by bola len na 35,5h. Je možné sa s tým nejak popasovať, tak, aby som nemusel platiť odvody? trebárs "Zmluvou o obchodnom zastúpení", alebo niečo podobné? Prosím poraďte mi kto sa tu v tom dobre vyzná?
Prečo ho chce "zamestnať" ? Nech s ním uzatvorí nájomnú zmluvu a živnostník môže v jeho priestoroch - na vlastnej registračnej pokladni - vykonávať svoju činnosť.
Mila123
13.08.11,05:41
Prečo ho chce "zamestnať" ? Nech s ním uzatvorí nájomnú zmluvu a živnostník môže v jeho priestoroch - na vlastnej registračnej pokladni - vykonávať svoju činnosť.

v akých priestoroch podniká??? vo vlastných? ak nie, býva uvedené v náj. zmluvách zákaz ďalej prenajímať......
veronikasad
13.08.11,05:44
To je síce možné, ale potom túto situáciu už vôbec nevyrieši Zmluva o obchodnom zastúpení ...
Mila123
13.08.11,05:46
v akých priestoroch podniká??? vo vlastných? ak nie, býva uvedené v náj. zmluvách zákaz ďalej prenajímať......

jasne....ale aby vedel, že napr. tak ako som uviedla by nemal -a.....
alessi
13.08.11,07:36
A keby si maloobchod rozšíril o sprostredkovanie služieb 5€ voľna živnosť
Nechtarka by bola subdodavatel
alessi
13.08.11,07:41
Ďalšia možnosť je združenie.
m.schubi
13.08.11,16:36
Prečo ho chce "zamestnať" ? Nech s ním uzatvorí nájomnú zmluvu a živnostník môže v jeho priestoroch - na vlastnej registračnej pokladni - vykonávať svoju činnosť.


Potrebujem len záskok v predajni, keďže potrebujem súrne na pár dní odcestovať. t.j. 7dní.
Googlil som o 106 a zistil som zatiaľ len to, že pokiaľ chcem zamestnať SZČO, bez toho aby som musel za neho platiť odvody, musím spísať takú zmluvu, ktorú upravuje obchodný zákonník. Mala by to byť skôr spolupráca. Lenže SZČO musí účtovať na mojej pokladni. A to by bol myslím problém. a to ani nehovorím o doplnenie predmetu podnikania na ŽÚ. A kvôli pár dňom to ani nemá asi zmysel.
Mám ešte jeden "špekulatívny" nápad. Nakoľko sa jedná len o 7 dní, spísal by som klasicky dohodu o pracovnej činnosti, pre FO a do 8 dní mám čas sa zaregistrovať do poisťovne ako zamestnávateľ i zamestnanca. Myslím že pre chápavých nemusím ďalej vysvetľovať čo mám na mysli. Riziko je v tomto prípade minimálne. Nemyslíte?
veronikasad
13.08.11,16:40
Potrebujem len záskok v predajni, keďže potrebujem súrne na pár dní odcestovať. t.j. 7dní.
Googlil som o 106 a zistil som zatiaľ len to, že pokiaľ chcem zamestnať SZČO, bez toho aby som musel za neho platiť odvody, musím spísať takú zmluvu, ktorú upravuje obchodný zákonník. Mala by to byť skôr spolupráca. Lenže SZČO musí účtovať na mojej pokladni. A to by bol myslím problém. Mám ešte jeden špekulatívny nápad. Nakoľko sa jedná len o 7 dní, spísal by som klasicky zmluvu o vykonaní práce ako pre FO a do 8 dní mám čas sa zaregistrovať do poisťovne ako zamestnávateľ. Myslím že pre chápavých nemusím ďalej vysvetľovať čo mám na mysli. Riziko je v tomto prípade minimálne. Nemyslíte?
To som ťa vôbec nepochopila. Z prvého príspevku je zrejmé, že chceš vo svojej prevádzke vykonávať nechtový dizajn.

V tomto prípade je naozaj bez rizika dohoda o vykonaní práce. Nezabudni na prihlásenie dohodára pred začiatkom výkonu práce. Spolu s tým pošli aj registráciu zamestnávatela + kopiu živ.listu. (alebo si to myslel tak, že máš čas 8 dní a ak nebude kontrola, dovtedy sa vrátiš ? Nemáš čas ...)
m.schubi
13.08.11,16:57
To som ťa vôbec nepochopila. Z prvého príspevku je zrejmé, že chceš vo svojej prevádzke vykonávať nechtový dizajn.

V tomto prípade je naozaj bez rizika dohoda o vykonaní práce. Nezabudni na prihlásenie dohodára pred začiatkom výkonu práce. Spolu s tým pošli aj registráciu zamestnávatela + kopiu živ.listu. (alebo si to myslel tak, že máš čas 8 dní a ak nebude kontrola, dovtedy sa vrátiš ? Nemáš čas ...)

Možno to na začiatku vyznelo neprehľadne, tak upresním. Zaoberám sa predajom tovaru a potrebujem na záskok Predavačku. Je tak isto SZČO, ale vo svojom OŽO má predmet podnikania len nechtový dizajn, čo s predávaným sortimentom nemá nič spoločné. A na tú tvoju poslednú otázku odpovedám áno. Len neviem čo znamená "Nemáš čas..." To som nepochopil. :)
Pepa
13.08.11,17:04
Možno to na začiatku vyznelo neprehľadne, tak upresním. Zaoberám sa predajom tovaru a potrebujem na záskok Predavačku. Je tak isto SZČO, ale vo svojom OŽO má predmet podnikania len nechtový dizajn, čo s predávaným sortimentom nemá nič spoločné. A na tú tvoju poslednú otázku odpovedám áno. Len neviem čo znamená "Nemáš čas..." To som nepochopil. :)
To znamená, že nemáš čas 8 dní, dohodára musíš prihlásiť deň vopred resp. pred začatím výkonu činnosti..... Pozri par. 231 ods. 1 písm. b) 1 zákona o sociálnom poistení.
veronikasad
13.08.11,17:05
To znamená, že nemáš čas 8 dní, dohodára musíš prihlásiť deň vopred resp. pred začatím výkonu práce. Pozri par. 231 ods. 1 písm. b) 1 zákona o sociálnom poistení.
A pokutu za neskoré prihlásenie už môže okrem SP ukladať aj Inšpekcia práce - okrem pokuty za nelegálnu prácu ...
Consultix
13.08.11,17:05
Pri takto postavenych podmienkach by som to ak obchodnopravny vztah to asi neriesil. Co sa tyka Tvojej povodnej otazky, tak zamestnat SZCO nemozes, mozes zamestat fyzicku osobu, ktora okrem toho vykonava aj samostatnu zarobkovu cinnost. To, ze dotycny/a ma zivnost je v tomto pripade irelevantne voci tomu, ze Ta bude zastupovat za pultom v Tvojej predajni.
Aby si bola kryta co sa tyka podmienok zamestnavania, tak urcite tomu dat nejaku formu v zmysle zakonnika prace s prislusnymi povinnoastami voci organom soc. zabezpecenia.
m.schubi
13.08.11,17:10
To znamená, že nemáš čas 8 dní, dohodára musíš prihlásiť deň vopred resp. pred začatím výkonu činnosti..... Pozri par. 231 ods. 1 písm. b) 1 zákona o sociálnom poistení.

Tak, a som opäť na začiatku - "výborne". Ďakujem za upozornenie. Čo teraz?
m.schubi
13.08.11,17:20
Pri takto postavenych podmienkach by som to ak obchodnopravny vztah to asi neriesil. Co sa tyka Tvojej povodnej otazky, tak zamestnat SZCO nemozes, mozes zamestat fyzicku osobu, ktora okrem toho vykonava aj samostatnu zarobkovu cinnost. To, ze dotycny/a ma zivnost je v tomto pripade irelevantne voci tomu, ze Ta bude zastupovat za pultom v Tvojej predajni.
Aby si bola kryta co sa tyka podmienok zamestnavania, tak urcite tomu dat nejaku formu v zmysle zakonnika prace s prislusnymi povinnoastami voci organom soc. zabezpecenia.

Takže asi nebudem špekulovať a jednoducho zavriem predajňu a hotovo. Kvôli pár dňom sa mi neoplatí vybavovať tento "kolotoč" formalít. Myslel som, že sa to dá akosi obísť. Nuž ale, čo narobím. Riskovať nechcem, a konkurencia čaká práve na to.
Pepa
13.08.11,17:25
Tak, a som opäť na začiatku - "výborne". Ďakujem za upozornenie. Čo teraz?
O nelegálne zamestnávanie by nešlo v prípade, ak by pre teba vykonával prácu príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel/ka, ak sú dôchodkovo poistení, prípadne poberajú dôchodok, alebo je to žiak či študent do 26 rokov. Pozri par. 2a zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní.
m.schubi
13.08.11,17:28
O nelegálne zamestnávanie by nešlo v prípade, ak by pre teba vykonával prácu príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel/ka, ak sú dôchodkovo poistení, prípadne poberajú dôchodok, alebo žiak či študent do 26 rokov. Pozri par. 2a zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní.

Dík Pepa, toto som už vedel. Aj som tak do teraz fungoval. Lenže tentokrát odchádzame spolu. :)
alessi
13.08.11,18:02
Odkiaľ si? Ja mám maloobchod tiež. A nejaké dni voľna nez pôjdem do školy
Consultix
14.08.11,10:48
Zmluva o dielo?

ZoD dost casto vyuzivaju v nespravnom kontexte, nie vsetko je dielo..

§ 536 ObchZ.
(2) Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti. Dielom sa rozumie vždy zhotovenie, montáž, údržba, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

Takze ZoD v pripade zastupovania urcite nie. A v monych dalsich castpo pouzivanych pripadoch tiez nie...
alessi
14.08.11,12:34
Ok v pohode. Z prvého príspevku nevyplývalo že ide o zastúpenie ale o zhotovenie.
Consultix
14.08.11,12:36
Ano, zadanie bolo dost nejasne...
m.schubi
14.08.11,17:37
ZoD dost casto vyuzivaju v nespravnom kontexte, nie vsetko je dielo..

§ 536 ObchZ.
(2) Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti. Dielom sa rozumie vždy zhotovenie, montáž, údržba, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

Takze ZoD v pripade zastupovania urcite nie. A v monych dalsich castpo pouzivanych pripadoch tiez nie...

Nesprávne som na začiatku uviedol "Zmluvu o dielo" neskôr som to ale zmenil, nakoľko som zistil, že to s týmto nesúvisí. Alessi reagoval rýchlejšie než som to zistil. Všimni si na konci jeho vety otáznik.
Priznávam že otázku som nejasne formuloval a schválne už nechal v pôvodnej podobe nech to nevyzerá, že je tu polovica nechápavých.:)

Asi predsa bude lepšie, keď ju zamestnám riadne dohodou o vykonaní práce. Len neviem aký je presný postup od zahlásenia na soc.poisť, po odhlás. z poisť., počnúc povinnosťami ktoré môžem voči zamestnancovi, poisťovni a možno aj daňovému úradu očakávať. Možno by táto otázka už mala smerovať k novej téme. Poradil by mi niekto ako na to? Už som kontaktoval SP, tak čakám aj na ich odpoveď.
panslav
19.08.11,07:12
Dobry den. Ja mam takuto otazku.
Povec me ze "Zivnostnik č.1" ma zivnost na nejaku cinost a druhy "Zivnostnik c.2" zivnost na danu cinnost nema.
Moze "Zivnostnik c.1" zamestnat "Zivnostnika c.2" na "Dohonu o pracovnej cinnosti" ?
Moze "Zivnostnik c.2" vydavat prijmove doklady na ktorych je peciatka "Zivnostnika c. 1" ?

Dakujem za odpoved.
Tweety
19.08.11,07:25
Dobry den. Ja mam takuto otazku.
Povec me ze "Zivnostnik č.1" ma zivnost na nejaku cinost a druhy "Zivnostnik c.2" zivnost na danu cinnost nema.
Moze "Zivnostnik c.1" zamestnat "Zivnostnika c.2" na "Dohonu o pracovnej cinnosti" ?
Moze "Zivnostnik c.2" vydavat prijmove doklady na ktorych je peciatka "Zivnostnika c. 1" ?

Dakujem za odpoved.ÁNo, môže uzavrieť dohodu v zmysle ZP.
A k druhej otázke: nie, nemôže.
panslav
19.08.11,10:07
ÁNo, môže uzavrieť dohodu v zmysle ZP.
A k druhej otázke: nie, nemôže.

A ked pracuje v podstate ako predavac, ze predavam jeho tovar alebo sluzby? Ani vtedy nemozem davat jeho prijmovy doklad? Ved tie peniaze idu jemu a mna plati na hodinu.
Tweety
19.08.11,10:09
A ked pracuje v podstate ako predavac, ze predavam jeho tovar alebo sluzby? Ani vtedy nemozem davat jeho prijmovy doklad? Ved tie peniaze idu jemu a mna plati na hodinu.
Asi som to nepochopila správne, samozrejme, ak bude pracovať pre neho, tak PD s jeho iniciálmi sú samozrejmé.
veronikasad
19.08.11,10:12
A ked pracuje v podstate ako predavac, ze predavam jeho tovar alebo sluzby? Ani vtedy nemozem davat jeho prijmovy doklad? Ved tie peniaze idu jemu a mna plati na hodinu.
Pozor na povinnosť evidencie tržby cez ERP (píšeš o príjmovom pokl.doklade - môžeš ho pri predaji tovaru (do konca roku 2011) vystaviť len v prípade, ak ide o uhradu pohladávky