leila2011
12.08.11,23:16
Zdravim poradakov,

zacinam podnikat na zivnost od 1.9.2011 a vzhladom na vyhodnu ponuku platnu len do 31.8.2011 na PC a softver, ktore potrebujem kupit, rozmyslam, ci je to vobec mozne pred zaciatkom podnikania.
Ide o PC do 1700,-eur a o softver do 2400,- eur - urcene na graficke prace - je to nevyhnutne pre moje podnikanie.
Hned v septembri chcem poziadat o dobrovolne platcovstvo DPH.
Moja otazka je: ak by bolo vyssie spomenute nakupene pred 1.9. bol by to danovo uznatelny naklad? a zaroven dolezitejsia vec: ak sa v septembri stanem platcom DPH, mozem si nasledne DPH uplatnit spatne na dane veci?
Dakujem vopred za vase nazory.
Mila123
13.08.11,04:04
Zdravim poradakov,

zacinam podnikat na zivnost od 1.9.2011 a vzhladom na vyhodnu ponuku platnu len do 31.8.2011 na PC a softver, ktore potrebujem kupit, rozmyslam, ci je to vobec mozne pred zaciatkom podnikania.
Ide o PC do 1700,-eur a o softver do 2400,- eur - urcene na graficke prace - je to nevyhnutne pre moje podnikanie.
Hned v septembri chcem poziadat o dobrovolne platcovstvo DPH.
Moja otazka je: ak by bolo vyssie spomenute nakupene pred 1.9. bol by to danovo uznatelny naklad? a zaroven dolezitejsia vec: ak sa v septembri stanem platcom DPH, mozem si nasledne DPH uplatnit spatne na dane veci?
Dakujem vopred za vase nazory.

aké ? dodatočné? veď si žiadne riadne nepodal .....
budeš postupovať podľa § 55 Zákona o DPH......
Dáša_
13.08.11,04:49
aké ? dodatočné? veď si žiadne riadne nepodal .....
budeš postupovať podľa § 55 Zákona o DPH......

Ako bude postupovať podľa par. 55, ke´d tie veci chce kúpiť ako fyzická osoba nepodnikateľ?
alessi
13.08.11,05:09
Náklady na zriadenie živnosti mozes uplatniť dva mesiace pred vzniknutim živnosti. Dph neovládam ale som tu čítal že pri vzniku platca dph si ľudia za posledný stvrtrok odpočítali aj spred dátumu vzniku platca dph. Takže ak ti to potvrdí niekto tak odpoveď znie áno. Ale musíš kúpiť od platcu dph.
Mila123
13.08.11,05:35
Náklady na zriadenie živnosti mozes uplatniť dva mesiace pred vzniknutim živnosti. Dph neovládam ale som tu čítal že pri vzniku platca dph si ľudia za posledný stvrtrok odpočítali aj spred dátumu vzniku platca dph. Takže ak ti to potvrdí niekto tak odpoveď znie áno. Ale musíš kúpiť od platcu dph.

Odkiaľ máš tie 2 mesiace????
veronikasad
13.08.11,05:38
Náklady na zriadenie živnosti mozes uplatniť dva mesiace pred vzniknutim živnosti. Dph neovládam ale som tu čítal že pri vzniku platca dph si ľudia za posledný stvrtrok odpočítali aj spred dátumu vzniku platca dph. Takže ak ti to potvrdí niekto tak odpoveď znie áno. Ale musíš kúpiť od platcu dph.
alessi, prepáč - kým nemáš naštudované zákony, nemiešaj sa radami do odborných tém. Narobíš viac škody ako osohu ...
alessi
13.08.11,05:38
Zo živnostenského uradu
alessi
13.08.11,05:39
Ok veronika
Zita5
13.08.11,05:40
Zákon o dani z príjmu

§ 4
Základ dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-a.html#hore)




(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.
Mila123
13.08.11,05:43
Zo živnostenského uradu

prepáč, ale živnostenskí úradníci (inak platení z našich daní) sa teda vyznajú v daň. zákonoch.....nech sa starajú o svoju parketu......
Zita5
13.08.11,05:44
Zákon o dani z pridanej hodnoty
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

(3) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, má za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, právo na odpočítanie dane inej ako podľa odseku 1 viažucej sa na tovary a služby, ktoré použila na dodanie tovarov a služieb, v rozsahu a za podmienok podľa § 49 a 51. Odpočítanie dane sa uplatní v tom istom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň.
Mila123
13.08.11,05:44
Ako bude postupovať podľa par. 55, ke´d tie veci chce kúpiť ako fyzická osoba nepodnikateľ?

skús pozrieť § 4 daň. zákona.....