Daniela
13.08.11,07:27
Je to v poriadku, ked sa tema vyhodi sa smetisko aj napriek pretrvavajucemu zaujmu? Pribeh Galbavych a Dobrovodskeho takto skoncil, aj napriek tomu, ze pocet videni stale pribuda. Komu vadi debata na horucu temu?
Chobot
13.08.11,22:18
Je to v poriadku, ked sa tema vyhodi sa smetisko aj napriek pretrvavajucemu zaujmu? Pribeh Galbavych a Dobrovodskeho takto skoncil, aj napriek tomu, ze pocet videni stale pribuda. Komu vadi debata na horucu temu?

Je to v poriadku. Tému som vyhodil ja, pretože sa diskusia v nej uberala nesprávnym smerom - iba k hádkam a urážkam. V poslednom čase som dostával samé nahlásenia príspevkov z tej témy. A nemám čas všetky príspevky čítať a triediť ich, či sú slušné alebo nie. Myslím, že za tých vyše 2 týždňov si už každý v téme povedal svoj názor. Nič nové sa tam už nevyriešilo, bola to už len nie práve priateľská debata. Zatiaľ téma nikomu nechýbala.
video1983
13.08.11,22:48
lenze chobot, ten problem stale existuje, takze nebolo by od veci tu temu znovu otvorit alebo mam zalozit novu?
sam sa v tom dost angazujem a budem rad ked sa ludia dozvedia co je nove atd
katalóg
13.08.11,23:08
Je to v poriadku. Tému som vyhodil ja, pretože sa diskusia v nej uberala nesprávnym smerom - iba k hádkam a urážkam. V poslednom čase som dostával samé nahlásenia príspevkov z tej témy. A nemám čas všetky príspevky čítať a triediť ich, či sú slušné alebo nie. Myslím, že za tých vyše 2 týždňov si už každý v téme povedal svoj názor. Nič nové sa tam už nevyriešilo, bola to už len nie práve priateľská debata. Zatiaľ téma nikomu nechýbala.
Neviem či vidíte návštevnosť témy, ale osobne si myslím, že mnohých zaskočilo uzamknutie témy. Prípad v Malackách je neukončený, proces prípadu je stále otvorený. Prebieha.
Nie je po akcii, aby ju ľudia už iba komentovali.
marjankaj
13.08.11,23:18
A bol tam aspoň jeden akceptovateľný návrh, ako to vyriešiť?
katalóg
13.08.11,23:26
A bol tam aspoň jeden akceptovateľný návrh, ako to vyriešiť?
Koľko je tu v súčasnosti pootváraných tém. A hľadať v nich akceptovateľné návrhy? Napr. Európa, Štát je zlý vlastník, Potraviny, a pod. ...
video1983
13.08.11,23:31
pokial sa ludia nezobudia a nezacnu tlacit na kompetentnych tak sa moznoi rano aj ty zobudis a cigan ti povie dobre rano susedko!
marjankaj
13.08.11,23:32
Koľko je tu v súčasnosti pootváraných tém. A hľadať v nich akceptovateľné návrhy? Napr. Európa, Štát je zlý vlastník, Potraviny, a pod. ...

Veď to. Kedysi to tu bola porada, a teraz je to tu pokec.
Daniela
14.08.11,03:45
Je to v poriadku. Tému som vyhodil ja, pretože sa diskusia v nej uberala nesprávnym smerom - iba k hádkam a urážkam. V poslednom čase som dostával samé nahlásenia príspevkov z tej témy. A nemám čas všetky príspevky čítať a triediť ich, či sú slušné alebo nie. Myslím, že za tých vyše 2 týždňov si už každý v téme povedal svoj názor. Nič nové sa tam už nevyriešilo, bola to už len nie práve priateľská debata. Zatiaľ téma nikomu nechýbala.

Chodim na Poradu niekolko rorkov a mohol som si tu precitat urazlivich prispevkov viac ako dost. Nemyslim voci mne ale vseobecne. Ludia su vselijaki a preto treba respektovat kazdy nazor. Takto uzavriet debatu nie je normalne. Tema vzbudila pomerne velky zaujem, takze jej otvorenie bolo opodstatnene. Zrusenie debaty je cenzura.

Ti, ktori si mysleli, ze na Porade sa vyriesi ciganska otazka su naivni. To nie je vymena ziarovky alebo vyber pracieho prasku. Je to celospolocensky problem, o ktorom by sa malo otvorene hovorit aj na takom fore akym je Porada.

Tato tema chybala priblizne tisicke ludi, ktori ju navstivili za tu dobu co je na smetisku.
Daniela
14.08.11,03:50
A bol tam aspoň jeden akceptovateľný návrh, ako to vyriešiť?

Kolko je otvorenych banalnych tem, ktore neponukli ziadne riesenie? Niektore temy su nekonecne. Zatvoril ich niekto takym sposobom?
marjankaj
14.08.11,11:13
Kolko je otvorenych banalnych tem, ktore neponukli ziadne riesenie? Niektore temy su nekonecne. Zatvoril ich niekto takym sposobom?

No v etikete je takýto bod.


14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.


V tej téme bolo dosť "návodov" ako riešiť rómsky problém. Sterilizácia, nútené práce, presídľovanie.
m.hladka
14.08.11,11:32
No v etikete je takýto bod.

V tej téme bolo dosť "návodov" ako riešiť rómsky problém. Sterilizácia, nútené práce, presídľovanie.

Táto stránka má názov "PORADA", bola mojou obľúbenou stránkou, získavala som tu veľa vedomostí, rady, nové zákony, pomáhalo mi to pri práci a snažila som sa aj ja radiť, pomáhať a odovzdávať svoje skúsenosti, ale bohužiaľ, už to tu tak nie je.
Prečo? ...

Je pravda, že tu ešte nakuknem, pretože tu mám pár obľúbených "nickov", ktorí dobre radia, dávajú dobrú náladu, povzbudzujú a mám ich rada.
A nakuknem tu aj preto, či sa náhodou nevrátila dobrá, zlatá, stará porada ...:mee:

prajem pekný deň
Katarina
14.08.11,11:50
m.hladka má absolútnu pravdu, chodím sem z toho istého dôvodu ako ona a myslím si že vyše 50 % začínajúcich poraďákov tiež. Viacerí bohužial odišli a viacerí sa tu objavia iba občas. Veľká škoda.
Ale nič sa nedeje, odchod "poraďákov" už nahradilo spústa nových členov s témami ako napr. aké auto si mám kúpiť, môžem zostat tehotná, bolia ma oči a pod. O založených témach v oblasti účtovníctva a daní radšej mlčím , nie je mojim cieľom nikoho sa dotknúť. Podľa môjho názoru Porada už posledné dva roky nesplňna cieľ na ktorý bola založená. Som tu takmer každý deň, uvidím kam to dospeje. Bola by som nesmierne rada keby sa porada znovu stala poradou.
tetrisss
14.08.11,12:08
Tak je pravda, ze porada sa zmenila, ale myslim si, ze je to predovsetkym preto, ze odborne "laicke" temy su tu rozobrate naozaj dobre a so zvysenou znalostou prace s pocitacom si ich ludia vedia najst, tak ze vlastne sa tu rozobera vselico, no niekedy ma trochu :D temy prekvapia, no ale co uz. Ale kto to moze ustrazit?, asi nik. Uz to nie je ziadny klub odbornikov, ale obrovske diskusne forum a vobec si ja osobne nemyslim, ze by to malo byt cenzurovane pri dodrzani slusnosti.
rodina1
14.08.11,13:23
K posledným trom príspevkom som dala súhlas, pretože súhlasím so všetkým, čo je v nich napísané.
Myslím si, že vecou nielen admina, ale aj moderátorov, je vymazať príspevky, ktoré akýmkoľvek spôsobom navádzajú na riešenie problému spôsobom, ktorý odporuje "slušným mravom" . Tým myslím, čo sa týka rómov, ich vyhladenie, sterilizácia a pod.
Je pravda, že otázka rómov (predtým cigánov) je na Slovensku otázkou niekoľkoročnou, možno už aj viac ako štyridsať ročnou. Určite sa nejakým spôsobom "do uší" kompetentných dostane hlas ľudu ... tým myslím, už skoro tú "menšinu" bielych obyvateľov tejto republiky ... keď vidím, tie "vypasené" postavy nielen rómov, ale aj ženskej populácie tohto etnika, pýtam sa, kde na to títo ľudia berú prostriedky, keď nepracujú, akým spôsobom prídu k finančnej situácii, z ktorej si môžu dovoliť nakúpiť zlaté reťaze, ktoré mnohým "krášlia" ich krky? ...
Ja som nezamestnaná, už nemám nárok na podporu v nezamestnanosti, mám pomaly existečné problémy a rada by som sa mala tak dobre, ako títo naši spoluobčania ...
Prečo štát viac ochraňuje ich, ako nás? ... bojí sa snáď mienky zvyšku Európy? ... veď nech si ich zoberie ktorýkoľvek štát z Európskej únie ... vieme, ako by to dopadlo ... hneď v ten deň ich vrátia ... prečo si necháme do tejto problematiky "kecať", nech nám ukážu ako sa dá s nimi spolunažívať a my to budeme robiť ... pokiaľ sa však títo ľudia (rómovia) nenaučia žiť s nami, tak vždy tu bude problém ...
... nedajbože, aby si sa na niektorého trošku zle pozrel ... už sa pýta, aký máš problém? ... a okolo teba už stoja najmenej štyria ...
... nie som rasista, ale chcem, aby naši počerní občania mali nielen práva, ale hlavne aj povinnosti ...
pepsikova
14.08.11,13:57
...asi mimotémy...
....hm..romov na Slovensku je 500 tisíc...niekto povie, že 325 tisíc, niekto klesne pod 300...ani jedno číslo nie je presné, lebo sú nesčítateľní...a koľko z nich je lekárov, vedcov, učiteľov, zdravotných sestier?..iba zopár?..no a na ten zostatok lajdákov a "neprispôsobivých musí predsa niekto robiť, aby mali na žitie..nie vlastnou prácou a odvádzaním daní, ako väčšina slovače, ktorá je aj právne postihnuteľná, ak zatají nejaké to eurko vo vačku a neprizná ho na papieri...ten štatút "róm" je ako samo nebo- nedosiahnuteľný, nepostihnuteľný, chránený,pomaly už aj zákonom, aby sa mu nedajbože niečo nestalo,lebo ži-ži- ži (a hlava ve tři púlky)..naozaj...
..u nás stačí, aby jeden róm hlasnejšie otvoril hubu a už sa im vrtí okolo prdele celá vláda a čojaviemkto...ale žeby zákon platil aj pre nich, o to sa nikto nestará...je krása pozerať, ako policajti nabehnú do osady, kde špinavé deti behajú svorne s hydinou, psami a matka sedí v okne s cigaretou v ústach, otec kradne drevo a zemiaky..a nič sa nedeje...nie sú nahlásení sociálke pre zanedbanie starostlivosti o deti,nevezmú sa im prídavky, lebo decko žuje len suchý rožtek a o jogurte a pomaranči nemá ani šajn,nechodí do školy-lebo mater povie, že nemá peniaze.....a my si hovoríme právny štát, ctíme zákon a žijeme v dobrej viere, že my musíme...a oni nie...a píšeme,sťažujeme sa,vykrikujeme, že prečo...prečo?..no preto, že sme sa narodili bieli...chyba veľká...ako cigánka by som nemusela čakať tri až šesť mesiacov na operáciu, stačilo by mi hlasnejšie vykrikovať pred čakárňou o gadžoch a diskriminácii-a doktor by ma s úctou pozval do ambulancie a ja by som vyšla vyškerená s dátumom- v stredu..nooo...(a na otázku, v akej je zdravotnej poisťovni cigoša na mňa kukla ako na nemravnú-vraj a načo jej je nejaká poisťovňa)...ale však každý má rovnakú šancu ako ten druhý...ale nie každý je zákonom postihovaný...máme skrátka smolu..čo už...
..už som tu kdesi písala, že keby som aj bola zákon, nič by nedostali, pokiaľ by nerobili...a čo by si myslel zvyšok Európy, by mi bolo jedno, fakt...nech sa každý štát stará do seba a my do našich cigáňov...
video1983
14.08.11,14:11
mimotemymimotemyROZPRÁVKA PRE DOSPELÝCH.......

1.časť

Kde bolo tam bolo bola raz jedna parlamentná demokracia. Ľudia nevedeli čo to je tak, začali ku tomu používať slovo sloboda a právny štát. No super to už bolo zrozumiteľnejšie. Všetci boli šťastný platili dane až raz sa dozvedeli, že rodinu Oskar Dobrovodskych terorizuje rodina kriminálnikov. Všetci boli v kľude mame právny štát. Začali vypisovať na úrady sudy a všetky inštitúcie ktoré mali tento problém riešiť a platili ich zo svojich dani. No nič sa nedialo nikto nemal kompetencie a sudy zločincov netrestali. Zrazu prišiel minister, ktorý ich mal proti zločincom ochraňovať velil niekoľko tisícovej školenej armáde ktorý s nimi určíte zatočia však ich platíme z vlastných dani. Prišiel namontoval kamery a odišiel. Ľudia čakali a čakali až napísali p. ministrovi. Odpísal im, že problém riešime aktívne v medziach zákona. Nikto nerozumel odpovedi, tak si našli stránku na FCB ktorú viedol par minister a bola pre slušných ľudí., je to kresťan určíte nám vysvetli čo to znamená Zo stránky boli vyhodený a označený za rasistov. V beznádejnej situácii a sklamaný začali pátrať po tom, prečo ich nikto nechráni....

2. Časť

Po dlhom pátraní zistili, že právny štát nefunguje. Nikto tomu neveril však mame slobodné voľby, súdy, tlač kto by mohol iný ovládať štát ak nie my.
V samotnom zúfalstve začali pátrať čo to vlastne znamená Tá parlamentná demokracia. Parlament je povodne zakladaný na to aby zastupoval ľud, ale veď to je samo o sebe nedemokratické, pretože demokracia (Demokracia po grécky δημοκρατíα = vláda ľudu) znamená vláda ľudu a nie moc jeho zástupcov.
Iba samotná existencia parlamentu znamená neprítomnosť ľudu ale veď skutočná demokracia existuje jedine prostredníctvom účasti ľudu a nie prostredníctvom ich zástupcov.
Parlament sa stal len právnou priehradkov medzi ľuďmi a výkonom moci, vylučuje masy s politického života a monopolizujú si zvrchovanosť na ich mieste. Ľuďom sa ponechalo len falošné zdanie demokracie, ktorá sa prejavuje len pri vhadzovaní hlasovacieho lístku do volebnej urny.
Aby odhalili charakter parlamentu, pátrali po to ako taký parlament vzniká....


‎3.časť


Svojich zástupcov do parlamentu si volili samotný ľudia raz za 4 roky.
Tak vlastne vznikne parlament. Znamená to, že jeden volený zástupca zastupuje tisícky ľudí. Tento zástupca nemá šancu udržať žiadny kontakt s ľuďmi, ktorý ho volili . Ľudia sú preto izolovaný od svojho zástupcu a ten je izolovaný od nich.
Hneď po získaní ich hlasov, monopolizuje si svoju zvrchovanosť a jedná miesto nich. Zákony, ktoré si svojim monopolom schváli mu udelia nadštandardnú imunitu, ktorá nie je dovolená jednotlivým príslušníkom ľudu. S hrôzou si ľudia uvedomili, že parlament sa stal vlastne prostriedok na to ako si pre seba ukradnúť a ponechať moc ľudu. V neuveriteľnej panike čo vznikla medzi ľuďmi, po tomto zistení všetci pochopili, prečo každý ich volený zástupca je v nejakej strane.
V takom prípade je parlament v moci víťaznej strany, alebo koalície viacerých strán ktorá zastupuje potom záujmy strany, alebo koalície a nie ľudu.
Pochopili ako boli oklamaný že v takomto systéme sa vlastne stali obeťou na ktorú sa vrhali, klamali a vykorisťovali ich politické orgány, zápasiacimi o moc a zároveň i o získanie hlasov. Spomenuli si, ako stali v radách kde postupovali ako korálky na ruženci a odovzdávali hlasy do volebných urien, rovnako ako keby hádzali iné papiere do koša. Nevedeli pochopiť ako mohli byť taký slepí, že si nevšimli, že volebný systém sa opiera o akúkoľvek propagandu pre získanie hlasov. Že to vlastne je demagogický systém, v ktorom môžu byť hlasy kúpené alebo manipulované, kde chudobný ľudia ani stredná trieda nedokážu súťažiť vo volebnej kampani a tak víťazi sa stavajú vždy iba bohatý.

Vtedy si vlastne uvedomili, že najtýranejšie diktatúry a ké poznal svet, existovali v tieni parlamentu.
Ale čo vedie všetkých tých volených zástupcov k tomu aby zneužívali moc, ktorú im dáva ľud???? ľudia sa stretli a začali po tom pátrať..................


‎4. časť


Skúsili to od začiatku. A začali počítať. Každý slušný občan poctivo platí dane, aby boli peniaze na chod štátu. Zistili, že každý z nich pracuje do 3. júna to je polovicu roku ma štát, v ktorom nič nefunguje. Keby rozpustili parlament a štátne orgány, tak by sa mohli polovicu roka venovať svojej rodine a svojim koníčkom a nechodiť do práce.
Snažili sa zistiť čo robí štát s ich ťažko zarobenými peniazmi. V priemere každý občan štátu odovzdá na daniach 4.290 eur.
Účet za služby štátu
Kde končia dane bežného občana a v akej výške prispieva na jednotlivé funkcie štátu

Pomoc v hmotnej núdzi ..... 49 € Starobné dôchodky ...........747 €
Zdravotná starostlivosť ......... 555 € Členstvo v EÚ ..........110 € Úroky a správa štátneho dlhu ...............187 € Rodinné prídavky a príspevky ............. 154 € Cesty .............. 150 €
Železnice.................​. 101 € Podpora bývania ................. 41 € Základné školy a súvisiace služby ..............200 € Stredné školy...................80​ € Vysoké školy ................73 € Podpora poľnohospodárov .............190 € Polícia ...............107 € Ochrana životného prostredia ..............126 € Armáda ...............122 € Informatizácia spoločnosti ............54 € Výber daní a cla ...............31 € Podpora energetiky a inovácií ............ 29 € Súdy a väzenstvo..............45 € Divadlá, múzeá, granty ................. 17 € Invalidné poistenie ..............123 € Činnosť mestských úradov ....................135 € Iné .........................8​64 € Spolu ................. 4290

Po voľbách dostali strany dokopy 12.000.000 eur. Plus dary od sponzorov, ktorý im to určite nedali zadarmo.
Zistili, že zástupca ľudu dostáva mesačne 2798 plat a nenesie žiadnu zodpovednosť za to, že štát nefunguje. Ak ho nezvolia ľudia v ďalších voľbách napr. za to, že je lajdák dostane odstupne vo výške 10.045 euro. K tomu dostávajú paušálne náhrady Bratislavčan 1.406 eur a mimo Bratislavčan 1.607 eur. A príplatok, za asistenta max 1.607 eur a kanceláriu max 896 eur. Každý dostane na začiatku volebného obdobia notebook s tlačiarňou v hodnote 1.222 Eur, ktorý si môže ponechať. Kto nebýva v Bratislave, môže zadarmo bývať v prenajatom byte. Ročné náklady cca 200 000 eur ročne. Chodia zadarmo MHD.
Ročne to vyjde na 12.000.000 eur na 150 ľudí. To je 80.000 eur cca na osobu.
V tejto práci majú dokonalú imunitu a žiadnu zodpovednosť.
Na úrade vlády je zamestnaných 380 zamestnancov.
Platy 13. zbytočných ministrov sú cca 4.500 eur plus odmeny.
Na ministerstve financií je cca 650 zamestnancov. Dostanú odmeny vo Výške 800 000 eur a to je 13 ministerstiev.
Z daní ľudí slobodného demokratického štátu sa toto všetko platí.. A to je len vrchol ľadovca.
A teraz keď potrebovali pomoc od svojich predražených zamestnancov na pozatváranie kriminálnych živlov, ktorý terorizovali slušných ľudí v ich štáte tak sa im všetky úrady, súdy, polícia aj ministerstvá obrátili beztrestne chrbtom. Pracovné zmluvy s týmito skorumpovanými zamestnancami bola nadstavená tak, že za svoju prácu neniesli žiadnu zodpovednosť.
V stave najväčšej bezradnosti zistili, ešte fakt, že aj keď odvádzali polovicu roka svoje dane týmto nezodpovedným darmožráčom aj tak boli bez chrbtovej kosti schopný zadlžovať štát.
(Čísla sú v miliónoch)
V roku 2008 dlh štátu: 18 612,9
V roku 2009 dlh štátu: 22 584,5
V roku 2010 dlh štátu: 26 519,0
Opantala ich beznádej a zúfalstvo ako nás mohla také dlhé roky ovládať SLEPOTA, HLUCHOTA A NEMOTA.
Rozmýšľali, ako je to možné kde je chyba, že peniaze majú takú moc?


‎5.časť


Ľudia si vlastne uvedomili, že vôbec nemajú predstavu, ako peniaze vznikajú.. Pri pátraní po tom ako vznikajú zistili: „Proces, ktorým vznikajú peniaze je tak jednoduchý, že je až zarážajúci.“
Predstavme si, že do mesta príde človek a náhodou sa otvorí nová banka bez depozít. $1000 vloží do banky a teraz má osoba aktívum za $1000 (vklad) a banka má záväzok $1000.
Na vklad v bankách existuje zákon, podľa ktorého môže banka požičať časť zo sumy, ktorú k nej vložili ľudia.
Teoreticky môže takto požičať až 90% prostriedkov, hoci skutočne požičiava až takmer 100%. Keďže banka požičiava časť svojich depozít v rezervách, tento proces sa označuje ako „frakčný rezervný systém“.

Avšak poďme späť k príkladu. Banka nežije z toho, že drží peniaze, ale z toho, že ich požičiava za vyšší úrok ako platí. Pretože banka môže požičať až 90% z vkladov, podarí sa jej nájsť človeka, ktorý si chce $900 požičať. Tento človek minie peniaze a získa ich iný človek, ktorý peniaze vloží do nejakej banky. A je jedno, či je to tá istá alebo nová banka. Pri tomto novom depozite $900 má banka možnosť nájsť niekoho a požičať mu 90% z tejto sumy, $810. A opäť ich získa osoba, ktorá ich minie a ďalšia osoba ich vloží do banky. Znovu sa požičia 90% z tejto sumy, $729. Tento proces bude pokračovať, až pokým z pôvodných $1000 nenarastie pôvodná suma vo veľkosti $10,000.
Je týchto $10,000 skutočnými peniazmi? Verte, že áno, najmä pokiaľ ich máte na bankovom účte. Všimnite si, že pokiaľ by každý, kto má peniaze v banke, chcel tieto peniaze naraz vybrať, banky by neboli schopné tieto čiastky vyplatiť, pretože tieto peniaze nemajú. Banky by mali v rezervách iba $1000. Bodka.
Tiež si všimnite, že mechanizmus tvorby peňazí z nových depozít pracuje tak dlho, pokiaľ nikto nezbankrotuje na svoj úver.
. Nateraz je dôležité pochopiť, že peniaze sa tvoria úverom. Opačne, pokiaľ sa úvery splácajú, peniaze miznú. Tento proces, akým peniaze vznikajú, si môžete overiť sami a tento príklad som získal z jednoduchej príručky FEDu.
Zatiaľčo obyčajní ľudia sú vždy povinní svoje dlhy splácať - inak prídu o majetok, ktorým za ne ručia - banky sú v prevažnej väčšine súkromné korporácie s obmedzeným ručením, ich prípadné straty a dlhy sanujú často iné banky a poisťovne, alebo dokonca štát z peňazí daňových poplatníkov.
Množstvo peňazí v obehu rastie vďaka cyklickému zadlžovaniu a vytváraniu úrokov z úrokov geometrickou radou. A to je hlavným a nemenným momentom inflácie a tým aj straty kúpnej sily mien - tzv. "inflačnej dane" - ktorá je v dôsledku veľmi antisociálna. Zvláštnym druhom je potom zadlžovanie celých štátov - banky sa občas chovajú "tržným spôsobom" a vo vojnách nie sú ojedinelé prípady, keď financujú obe strany konfliktu - aby rozložili riziká svojich investícií a dosiahli enormné zisky.

Systém, ktorý takto vytvára peniaze z ničoho, bol už v dávnej minulosti postavený mimo zákon rôznymi etickými a náboženskými systémami vrátane kresťanstva, a jeho praktizovanie bolo zakázané a to i pod trestom smrti.
Napriek tomu sa zhruba pred 300 rokmi znovu začal presadzovať a dnes je úplne dominantným systémom vytvárania peňazí.
Veľmi úzka skupina ľudí pomocou neho – bez toho aby vytvárala akékoľvek skutočné hodnoty - priamo aj nepriamo ovplyvňuje, občas doslova ovláda, nielen beh svetovej ekonomiky, ale občas aj celých dejín, a jej bohatstvo a tým aj vplyv sa rovnako exponenciálnym spôsobom neustále zvyšuje a to predovšetkým na úkor strednej triedy, ktorá sa nachádza vo vleku otročenia tomuto systému, nehovoriac samozrejme o chudobných.

Ľudia pochopili, že táto pyramídový hra, niekoľkých vyvolených bankárov, ktorú všetci platia zo svojich mozolí raz musí explodovať, ale aké je východisko, keď peniaze majú takú moc a nikto zatiaľ nič iné nevymyslel. Existuje niečo čo by oslabilo moc peňazí a bolo by prospešné pre všetkých a nielen pre pár vyvolených???


‎6. ČASŤ

90% toho, čo nazývame "peniazmi", nie sú nič iné ako čísla v počítači. Keby všetky banky teraz hneď skrachovali nikto by si to nevšimol. Zmizli by dlhy a vymyslené peniaze. Zostali by len peniaze, ktoré naozaj existujú. Tieto peniaze, ktoré naozaj existujú by sme dali do obehu. Každý by mal dva účty: jeden by bol bežný účet a druhý sporivý účet. S peniazmi na bežnom účte, ktoré sú ustavične majiteľovi k dispozícii, by sa zaobchádzalo ako s hotovosťou a mohli by strácať 0,5% mesačne alebo 6% ročne. Ktokoľvek, kto by mal na svojom bežnom účte viac peňazí ako by potreboval na platbu všetkých výdavkov daného mesiaca, bol by malým poplatkom nútený previesť túto sumu na sporivý účet. Odtiaľ by banka mohla bezúročne požičiavať jeho peniaze tým, ktorí by ich potrebovali, a to na určitý čas, a preto by úspory neboli zaťažované poplatkom .
Podobne majiteľ nových peňazí by nedostával nijaký úrok za svoje úspory, ale nové peniaze by si uchovávali svoju hodnotu. Len čo bude úrok zrušený, inflácia sa stane minulosťou Osoba prijímajúca úver by nemusela platiť úrok, ale rizikovú prémiu a bankové poplatky porovnateľné s tými, aké sú dnes súčasťou každej bankovej pôžičky. Zhruba 2,5% normálnych nákladov úveru.
Prakticky by sa toho zmenilo veľmi málo. Banky by fungovali ako zvyčajne až na to, že by mali väčší záujem poskytovať pôžičky, pretože aj ony by boli povinné platiť také isté poplatky ako všetci ostatní. Aby došlo k vyrovnaniu množstva úverov a úspor, banky by mohli platiť alebo prijímať malé množstvo úrokov v závislosti od toho, či by mali alebo nemali viac nových peňazí na sporivých účtoch, alebo či mali problémy s likviditou. V tomto prípade úrok by slúžil iba ako regulačný mechanizmus a nie ako mechanizmus redistribúcie bohatstva, ako je tomu dnes. Základom tejto reformy by bolo presné prispôsobenie množstva peňazí v obehu k sume potrebnej na realizáciu všetkých transakcií.
Keď je vytvorený dostatok nových peňazí na realizáciu všetkých transakcií, produkcia ďalších už bude zbytočná. To znamená, že nové peniaze by už sledovali krivku "prirodzeného" fyzického rastu a už nie rastu exponenciálneho.
Ľudia okolo Jánošíka počúvali, ale moc neverili, že takýto jednoduchý systém dokáže nahradiť, túto pyramídovú hru bankárov.

7.časť


Toto je príklad, že to funguje v praxi:
V rokoch 1932 a 1933 sa malé rakúske mestečko Wörgl s približne 3000 obyvateľmi pustilo do experimentu, ktorý sa stal trvalou inšpiráciou pre všetkých, ktorí sa zaoberajú problémom peňažnej reformy. Starostovi mesta sa podarilo presvedčiť obchodníkov a mestskú radu, že môžu veľa získať, ale nič nemôžu stratiť, keď sa pustia do experimentu spôsobom, aký navrhoval Silvio Gesell vo svojej knihe "Prirodzený ekonomický poriadok".

Ľudia s tým súhlasili a preto mestská rada vydala 32 000 "voľných šilingov" (t.j. šilingov nezaťažených úrokmi) krytých rovnakou sumou riadnych rakúskych šilingov uložených v banke. Za tie peniaze postavili mosty, opravili cesty, zlepšili verejné služby, vyplácali mzdy a platili za materiál, tieto peniaze akceptoval mäsiar, obuvník, pekár. Poplatok za používanie peňazí činil 1% za mesiac resp. 12% za rok. Tento poplatok musela zaplatiť osoba, u ktorej sa na konci mesiaca príslušná bankovka nachádzala a to vo forme kolku v hodnote 1% bankovky nalepeného na jej zadnej strane. Ak by tam tento kolok bol chýbal, bankovka by bola neplatná. Tento malý poplatok spôsoboval, že každý, kto dostal zaplatené vo voľných šilingoch, usiloval sa minúť najprv tie a až potom riadne peniaze. Ľudia dokonca platili svoje dane vopred, len aby nemuseli platiť ten malý poplatok. Počas jedného roka tých 32 000 voľných šilingov cirkulovalo 463 krát, vďaka čomu boli vytvorené tovary a služby v hodnote vyše 14 816 000 šilingov. Obyčajné šilingy naproti tomu cirkulovali iba 21 krát. (8)

V čase, kedy väčšina európskych krajín zápasila s ustavične sa zvyšujúcou nezamestnanosťou, mesto Wörgl ju v priebehu jediného roka znížilo o 25%. Poplatky vyzbierané mestskou radou, vďaka ktorým peniaze rýchlo obiehali z rúk do rúk, činili 12% z 32 000 voľných šilingov = 3 840 šilingov a boli použité na verejné účely.

Keď vyše 300 komunít v Rakúsku začalo uvažovať o prijatí tohto modelu, Rakúska národná banka sa začala obávať straty vlastného monopolu. Okamžite zasiahla proti mestskej rade a zakázala jej tlačiť vlastné peniaze. Napriek mnohoročnému zápasu, ktorý sa dostal až pred Najvyšší súd, ani Wörgl ani nijaká iná komunita v Európe až do dnešného dňa nebola schopná tento experiment zopakovať.

Ľudia okolo Jánošíka s otvorenými ústami počúvali a nechápali prečo na to s nich ešte nikto neprišiel. Po precitnutí s úžasu sa zrazu spýtali, dovolí týchto 10% ľudí, ktorí v súčasnosti profitujú z tohto mechanizmu, akúkoľvek zmenu, ktorá by mohla eliminovať ich šance ťažiť bezprácny zisk od väčšiny ľudí???


8.časť

ak si uvedomia, že "konár, na ktorom sedia, rastie na chorom strome" a že existuje "zdravý alternatívny strom", ktorému nehrozí, žeby sa skôr či neskôr mal zrútiť.
Druhá odpoveď znamená sociálnu evolúciu, umiernenú cestu. Prvá znamená sociálnu revolúciu, tvrdú cestu.
Umiernená cesta ponúka bohatým ľuďom šancu ponechať si peniaze, ktoré získali vďaka úrokom. Tvrdá cesta nevyhnutne povedie k značným stratám. Umiernená cesta znamená, že do zavedenia nového peňažného systému nikto nebude obviňovaný kvôli ziskom z úrokov, keďže sa to dialo v súlade s platnými zákonmi. Tvrdá cesta sociálnej revolúcie môže byť oveľa bolestnejšia.
Mierna cesta znamená koniec úrokom zarábajúcim peniaze, stabilnú menu, nižšie ceny a podľa možnosti nižšie dane. Tvrdá cesta znamená rastúcu neistotu, nestabilitu, vyššiu infláciu, vyššie ceny a vyššie dane.

Čo sa stane, keď tí bohatí prevedú svoje peniaze do krajín, kde dostanú úrok namiesto toho, žeby ich vložili na sporivý účet, kde si uchovajú svoju hodnotu, ale nebudú akumulovať úrok?
Odpoveď znie, že vo veľmi krátkom čase po zavedení reformy asi budú robiť pravý opak. Pretože zisková marža medzi tým, čo ľudia získajú v iných krajinách z úrokov po odpočítaní inflácie by bola so všetkou pravdepodobnosťou taká istá ako nárast hodnoty nových peňazí v ich vlastnej krajine, ktoré nepodliehajú inflácii. V skutočnosti nebezpečenstvo môže byť opačné. To, čo môžeme vytvoriť, je "Super-Švajčiarsko" so stabilnou menou a prosperujúcou ekonomikou. Mnoho rokov vo Švajčiarsku museli investori platiť úroky, aby mohli nechať peniaze na bankovom účte.
Naproti tomu Spojené štáty ponúkli najvyššie úrokové sadzby na začiatku Reaganovej éry a prilákali nadbytočné peniaze z celého sveta. Čoskoro však museli drasticky devalvovať dolár, aby mohli splniť svoje záväzky voči veriteľom v zahraničí. Pri 15 percentnom úroku by Spojené štáty po piatich rokoch boli museli zaplatiť dvojnásobok sumy investovanej zahraničnými veriteľmi. Pre dolár nebola iná možnosť. Ďalším dôsledkom tejto politiky bolo to, že Spojené štáty sa v priebehu ôsmich rokov z najväčšieho veriteľa stali zrazu najväčším svetovým dlžníkom..

V stredoveku si ľudia mysleli, že sa im žije zle, pretože museli platiť desiatky - desatinu svojho príjmu alebo svojej produkcie feudálnemu pánovi. V tomto ohľade boli na tom lepšie než sme na tom my dnes. Dnes vyše 40% z každej eura či dolára ide na platenie úrokov z kapitálu. Najviac na tom získavajú superbohatí, nadnárodné spoločnosti, veľké poisťovacie spoločnosti a banky.
Medzi ľuďmi zavládla optimistická nálada. Je predsa východisko z tejto mizérie, ale čo spravíme s tým naším neodkontrolovateľným parlamentom, ktorý nás zdiera pol roka v roku ako môžeme ovplyvňovať zákony, keď nemáme možnosť hlasovať a je to aj nemožné aby sme sa všetci stretli a hlasovali o zákonoch. A ako kontrolovať činnosť štátu??
mimotemymimotemy
Daniela
14.08.11,14:13
...asi mimotémy...
....hm..romov na Slovensku je 500 tisíc...niekto povie, že 325 tisíc, niekto klesne pod 300...ani jedno číslo nie je presné, lebo sú nesčítateľní...a koľko z nich je lekárov, vedcov, učiteľov, zdravotných sestier?..iba zopár?..no a na ten zostatok lajdákov a "neprispôsobivých musí predsa niekto robiť, aby mali na žitie..nie vlastnou prácou a odvádzaním daní, ako väčšina slovače, ktorá je aj právne postihnuteľná, ak zatají nejaké to eurko vo vačku a neprizná ho na papieri...ten štatút "róm" je ako samo nebo- nedosiahnuteľný, nepostihnuteľný, chránený,pomaly už aj zákonom, aby sa mu nedajbože niečo nestalo,lebo ži-ži- ži (a hlava ve tři púlky)..naozaj...
..u nás stačí, aby jeden róm hlasnejšie otvoril hubu a už sa im vrtí okolo prdele celá vláda a čojaviemkto...ale žeby zákon platil aj pre nich, o to sa nikto nestará...je krása pozerať, ako policajti nabehnú do osady, kde špinavé deti behajú svorne s hydinou, psami a matka sedí v okne s cigaretou v ústach, otec kradne drevo a zemiaky..a nič sa nedeje...nie sú nahlásení sociálke pre zanedbanie starostlivosti o deti,nevezmú sa im prídavky, lebo decko žuje len suchý rožtek a o jogurte a pomaranči nemá ani šajn,nechodí do školy-lebo mater povie, že nemá peniaze.....a my si hovoríme právny štát, ctíme zákon a žijeme v dobrej viere, že my musíme...a oni nie...a píšeme,sťažujeme sa,vykrikujeme, že prečo...prečo?..no preto, že sme sa narodili bieli...chyba veľká...ako cigánka by som nemusela čakať tri až šesť mesiacov na operáciu, stačilo by mi hlasnejšie vykrikovať pred čakárňou o gadžoch a diskriminácii-a doktor by ma s úctou pozval do ambulancie a ja by som vyšla vyškerená s dátumom- v stredu..nooo...(a na otázku, v akej je zdravotnej poisťovni cigoša na mňa kukla ako na nemravnú-vraj a načo jej je nejaká poisťovňa)...ale však každý má rovnakú šancu ako ten druhý...ale nie každý je zákonom postihovaný...máme skrátka smolu..čo už...
..už som tu kdesi písala, že keby som aj bola zákon, nič by nedostali, pokiaľ by nerobili...a čo by si myslel zvyšok Európy, by mi bolo jedno, fakt...nech sa každý štát stará do seba a my do našich cigáňov...

Je to pravdive, len neviem ci ta nezmazu, pretoze pravda sa nesmie na tu temu hovorit. Kecat o psikoch, macickach alebo kolacikoch je ina vec. Taka tema tu bude zavesena roky.
pepsikova
14.08.11,14:23
m.hladka má absolútnu pravdu, chodím sem z toho istého dôvodu ako ona a myslím si že vyše 50 % začínajúcich poraďákov tiež. Viacerí bohužial odišli a viacerí sa tu objavia iba občas. Veľká škoda.
Ale nič sa nedeje, odchod "poraďákov" už nahradilo spústa nových členov s témami ako napr. aké auto si mám kúpiť, môžem zostat tehotná, bolia ma oči a pod. O založených témach v oblasti účtovníctva a daní radšej mlčím , nie je mojim cieľom nikoho sa dotknúť. Podľa môjho názoru Porada už posledné dva roky nesplňna cieľ na ktorý bola založená. Som tu takmer každý deň, uvidím kam to dospeje. Bola by som nesmierne rada keby sa porada znovu stala poradou...

...nestane sa, Katarínka...veru nie...pretože tých pár múdrych účtovníkov, právnikov, dvaja-traja lekári a poisťováci a sem-tam nejaký mudrc, čo trochu rozumie niečomu v niečom,poradu neudrží,lebo porada je už o peniazoch...a aby sypala, sypú sa sem aj témy o tom, čo s cigáňmi-i keď to tu nevyriešime, len sa vykecáme, aj o tom, či "faakt som tehotná?" a ako môžem schudnúť...a reputáciu je nenapraví ani pepsikovej káva každé ráno a krásny deň, keď v (niekde) účtovníčka príde sem a má zlosť, že nenájde zákon o DPH-alebo niečo iné,ale štyri témy o tom ,ako sa zbaviť exekúcie..no,rozkecala som samimotemy..ale nádej je vždy.......
pepsikova
14.08.11,14:32
...video, to je dobré...aj dosť múdre a zrozumiteľné...len asi bude chyba v prepočtoch na základe jedného detailu,a síce:
""V priemere každý občan štátu odovzdá na daniach 4.290 eur.""
...lebo cigáni nie..a tým sa mení celková finančná situácia štátu a výpočty sú zavádzajúce...
Petra Nová
14.08.11,14:34
Už dávno som na Porade písala, že zriadenie smetiska už v princípe považujem za niečo neprijateľné, niečo ako tabuľu hanby, a teda morálny trest pre toho, kto tému založil. Zo slova smetiska totiž nevyplýva len to, že sa na ňom odkladá všetko nepotrebné, ale aj zapáchajúce, zhnité a chorobné. Ak je téma nevhodná pre vlastníka, tak ju treba vymazať. To považujem za adekvátne riešenie. Ale vystavovať a spájať meno zakladateľa so smetiskom len preto, že mu niekto iný tú tému zmrvil tak, že je nečitateľná, to sa mi zdá neprimerané. Najmä, ak stále tu možno nájsť témy hraničiace so slaboduchosťou, či pornožvatlaním, ako napr. tá o pravobočivom penise. Také zostávajú v archíve. Môj názor na smetisko je nemenný a škoda, že mu nikto nevenoval ani chvíľu pozornosti.

Porada už nikdy nebude salónom odborníkov, jednoducho to nedovoľuje masa jej členov. A aj keď boli zriadené stránky pre odborníkov, tie mi väčšinou pripomínajú odnož inzertných stránok.

Čo môžem na Porade? Na Porade môžem písať slobodne, a tak, ako môžem písať slobodne , moderátor mi slobodne vymaže môj príspevok, ak si myslí, že nepasuje do krámu ideovému a podnikateľskému zámeru majiteľa. Ten sa tu v poslednom čase objaví zriedka, zväčša len keď zavádza vizuálne novinky. Všetko je to na moderátoroch, a tak to aj vyzerá. Rešpektujem to, lebo škoda sa vyjadrovať k niečomu, čo je súčasťou "úradu". To, že od moderátorov unikajú informácie (k menšiemu, či väčšiemu okruhu spriaznených nickov), hoci vlastník webu by ich mal chrániť zo zákona, to je iná vec. Nerobia to všetci moderátori, ale sú aj takí. Treba si uvedomiť, že moderátor vidí informácie o nickoch a témach inak, ako obyčajní "smrteľníci", a tak nezostáva iné, len si to uvedomovať a prispôsobiť sa tomu.

Ak by som to mala zhrnúť, tak za seba môžem povedať, že ešte stále sa dá čo to rozumné na Porade prečítať. Súhlasím s tým, že sa z Porady stáva pokec. Je to však vecou vlastníka stránky, ktorý svojimi rozhodnutiami jej dáva tvár a obsah. Alebo inak, kam sa mu ona samospádom posúva len preto, že na kontrolu obsahu si jednoducho nenájde čas. A každý člen sa môže rozhodnúť slobodne a demokraticky, či za týchto podmienok bude na nej ďalej pôsobiť. Vždy je možnosť presunúť sa niekde inde. A je možno len otázkou času, že na nete sa objaví nová Porada, s komornou, klubovou atmosférou, aspoň na niekoľko rokov, kým ....:(
tetrisss
14.08.11,14:42
No na jednej strane chceme demokraciu vo vyjadrovani, ale na druhej strane nam akosi vadi, ze je tato porada masova, pokial by mal vzniknut akysi klub odbornikov, musel by fungovat selektivny pristup vo vybere clenov, podla coho?
Daniela
14.08.11,14:45
Nuz co, niekto by rad rozdelil Poradu na elitny klub a smetisko.
pepsikova
14.08.11,15:34
Nuz co, niekto by rad rozdelil Poradu na elitny klub a smetisko...

...ale nie, Danielka..na každom väčšom odbornom fóre majú pivnicu, kde sa odkladajú témy, ktoré nič nehovoria, alebo sa inde nezmestia...a každé fórum má pre také miesto aj svoj vlastný názov, tu je to smetisko..,mohla by byť šopa, pajta, pivnica,komora, čo sa inde nezmestilo,-každý má doma niečo, kam odkladá nepotrebné a neužitočné-pre prípad, žeby sa ešte na niečo šikli...a elitný klub tu nebude, lebo cenzúra nie je dovolená a výber členov, ktorí sa sem hrnú po húfoch , je tiež netriedený...no a nájde sa aj -nooo,nedôležitý...tak si to myslím ja...
rudopp
14.08.11,20:27
Už dávno som na Porade písala, že zriadenie smetiska už v princípe považujem za niečo neprijateľné, niečo ako tabuľu hanby, a teda morálny trest pre toho, kto tému založil. Zo slova smetiska totiž nevyplýva len to, že sa na ňom odkladá všetko nepotrebné, ale aj zapáchajúce, zhnité a chorobné. Ak je téma nevhodná pre vlastníka, tak ju treba vymazať. To považujem za adekvátne riešenie. Ale vystavovať a spájať meno zakladateľa so smetiskom len preto, že mu niekto iný tú tému zmrvil tak, že je nečitateľná, to sa mi zdá neprimerané. Najmä, ak stále tu možno nájsť témy hraničiace so slaboduchosťou, či pornožvatlaním, ako napr. tá o pravobočivom penise. Také zostávajú v archíve. Môj názor na smetisko je nemenný a škoda, že mu nikto nevenoval ani chvíľu pozornosti.

Porada už nikdy nebude salónom odborníkov, jednoducho to nedovoľuje masa jej členov. A aj keď boli zriadené stránky pre odborníkov, tie mi väčšinou pripomínajú odnož inzertných stránok.

Čo môžem na Porade? Na Porade môžem písať slobodne, a tak, ako môžem písať slobodne , moderátor mi slobodne vymaže môj príspevok, ak si myslí, že nepasuje do krámu ideovému a podnikateľskému zámeru majiteľa. Ten sa tu v poslednom čase objaví zriedka, zväčša len keď zavádza vizuálne novinky. Všetko je to na moderátoroch, a tak to aj vyzerá. Rešpektujem to, lebo škoda sa vyjadrovať k niečomu, čo je súčasťou "úradu". To, že od moderátorov unikajú informácie (k menšiemu, či väčšiemu okruhu spriaznených nickov), hoci vlastník webu by ich mal chrániť zo zákona, to je iná vec. Nerobia to všetci moderátori, ale sú aj takí. Treba si uvedomiť, že moderátor vidí informácie o nickoch a témach inak, ako obyčajní "smrteľníci", a tak nezostáva iné, len si to uvedomovať a prispôsobiť sa tomu.

Ak by som to mala zhrnúť, tak za seba môžem povedať, že ešte stále sa dá čo to rozumné na Porade prečítať. Súhlasím s tým, že sa z Porady stáva pokec. Je to však vecou vlastníka stránky, ktorý svojimi rozhodnutiami jej dáva tvár a obsah. Alebo inak, kam sa mu ona samospádom posúva len preto, že na kontrolu obsahu si jednoducho nenájde čas. A každý člen sa môže rozhodnúť slobodne a demokraticky, či za týchto podmienok bude na nej ďalej pôsobiť. Vždy je možnosť presunúť sa niekde inde. A je možno len otázkou času, že na nete sa objaví nová Porada, s komornou, klubovou atmosférou, aspoň na niekoľko rokov, kým ....:(
Tak to bolo asi vždy - - min od (čo ja viem ) 2008.

Lebo sa ich Riško zastane ak treba
Chobot
14.08.11,21:40
Treba si uvedomiť, že moderátor vidí informácie o nickoch a témach inak, ako obyčajní "smrteľníci", a tak nezostáva iné, len si to uvedomovať a prispôsobiť sa tomu.

(

Neviem, aké informácie máš o tom, čo vidí moderátor, ale nie je to o nič viac údajov o užívateľovi (navyše je akurát IP adresa prispievateľa), profil užívateľa vidí rovnako ako všetci iní. Ostatné veci navyše sú všetko o moderovaní:
- vidí vymazané príspevky
- vidí, kto ho vymazal
- môže témy a príspevky upraviť, vymazať a oživiť.

Prikladám ti príklad, ako vidí tému moderátor, aby si nemala obavy, že nebodaj vidím mailovú adresu, alebo pravé meno či rodné číslo člena porady.
aktaK
15.08.11,15:04
Daniela
16.08.11,10:53
tak toto moze byt fakt husté...

http://www.sme.sk/c/6016553/pred-parlament-pride-demonstrovat-tisicka-romov.html

Este z toho moze byt riadna kucapaca. Hlina sa v tejto kauze angazuje namiasto st. organov. Mimochodom, vlada uvazuje o bezplatnej sterilizacii pre osadnicky. Prispevky o takomto rieseni boli oznacene za rasisticke. Je vlada SR tiez rasisticka?
aktaK
18.08.11,10:36
Tak toto si prečítajte, niečo ako Malacky v Británii. Tie zábery už nepotrebujú komentár.

http://www.topky.sk/gl/117775/1027923/Romovia-sa-usadili-sokovanej-zene-v-dome-a-tvrdili--ze-je-mrtva-