matka35
13.08.11,09:31
Dobrý deň,
dostala som vo firme výpoveď podľa §68 ods.1 písm.b,
nakoľko som sa obohatila o 329,-€.
Podotýkam, že som predtým nedostala ani písomné napomenutie a ani inak som nepoškodila firmu. Je to správne, alebo sa mám možnosť odvolať a zmeniť na §60 ZP dohodou, prípadne na 2-mesčnú výpovednú dobu?
A ešte mám nárok na PN v ochrannej dobe a na podporu?

Ďakujem veľmi pekne
Mila123
13.08.11,07:32
ako je to obohatiť sa o 329€ a nepoškodiť firmu?
máš nárok na ochr. dobu v dľžke 7 kal. dní....
matka35
13.08.11,07:34
a na podporu je tiež nárok pri §68 ZP?

ďakujem
Mila123
13.08.11,07:41
Proste som si vyplatila o 329 € navyše k výplate.

dostala si závažné porušenie pracovnej disciplíny......netuším ako je to s podporou v nezamestnanosti, či pri tomto paragrafe máš zákonný nárok, ale ak si si vyplatila o 329 € navyše, predpokladám, že to bola mzda, a to čistá.....tak v hrubej, resp. v celkovej cene práce by to mohlo byť okolo aj 700€....ej, neviem, neviem či to nie je nejaký paragraf trestného zákona.....???
terezamaria
13.08.11,07:43
Proste som si vyplatila o 329 € navyše k výplate.

Pokiaľ si mzdárka, tak je to naozaj závažné a hrubé porušenie pracovnej disciplíny a teda § 68, ods.1, písm.b/ ZP je tu na mieste. Ovšem až si to nespravila nedopatrením.
Okamžité skončenie pracovného pomeru je okamžité. Teraz je ochranná doba 7 dní, takže po skončení pracovného pomeru môžeš omaródiť, pokiaľ Ti lekár maródku napíše, čo predpokladám, že áno. Ale skôr by som sa zaevidovala na ÚPSV a R, až potom by som išla maródiť.
matka35
13.08.11,07:49
...a ešte sa chcem spýtať či mi bude PN -ka vyplácaná z môjho zárobku čo som mal vo firme?
Ďakujem
veronikasad
13.08.11,07:53
...a ešte sa chcem spýtať či mi bude PN -ka vyplácaná z môjho zárobku čo som mal vo firme?
Ďakujem
Matka, kolko trval a kedy skončil tvoj súčasný pracovný pomer a kedy si naposledy poberala dávku v nezamestnanosti
matka35
13.08.11,07:59
tento konkrétny trval 2 roky a predtým som bola tiež zamestnana. Na úrade práce som ešte doteraz nebola evidovaná a ani som nepoberala žiadnu dávku vvnezamestnanosti ani soc. dávky. Proste som teraz spravila totálny prešlap.
ďakujem za odpoveď
veronikasad
13.08.11,08:05
tento konkrétny trval 2 roky a predtým som bola tiež zamestnana. Na úrade práce som ešte doteraz nebola evidovaná a ani som nepoberala žiadnu dávku vvnezamestnanosti ani soc. dávky. Proste som teraz spravila totálny prešlap.
ďakujem za odpoveď
Ak máš splnenú podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch, máš nárok na dávku v nezamestnanosti. UP neskúma dôvod skončenia prac.pomeru. Zaevidovať sa treba do 7 kal. dní od skončenia prac.pomeru. Vtedy ťa zaradia do evidencie spätne - od 1. dňa od skončenia prac.pomeru. Ak sa zaeviduješ neskôr, tak ťa zaradia až od dňa doručenia prihlášky. Chýbajúcu dobu si potom musíš v zdr.poisťovni doplatiť ako samoplatitel.

Ak máš zdr.problémy, do 7 kal. dní od skončenia prac.pomeru máš nárok na nemocenské z ochr.doby. Nemocenské bude z vymeriavacieho základu zamestnávatela. Ak sa ti nerysuje nové zamestnanie, doporučujem prihlásiť sa v SP ako dobrovolne nemocensky poistená osoba. Splňaš podmienku 270 dní nem. poistenia, aj pri príp. neskoršej PN-ke budeš mať nárok na nemocenské (avšak len z min.VZ). O dobu PN-ky sa ti predlžuje poberanie dávky v nezamestnanosti, lebo počas poberania nemocenského sa výplata dávky v nezamestnanosti zastaví.
matka35
13.08.11,08:13
Ďakujem, takže ak som správne pochopila tak keď teraz pošlem do firmy PN-ku, mám nárok na PN dávky z vymeriavacieho základu zamestnavateľa u ktorého som bola zamestnaná, a to po celú dobu trvania PN?
ešte raz vďaka za odpoveď
veronikasad
13.08.11,08:18
Ďakujem, takže ak som správne pochopila tak keď teraz pošlem do firmy PN-ku, mám nárok na PN dávky z vymeriavacieho základu zamestnavateľa u ktorého som bola zamestnaná, a to po celú dobu trvania PN?
ešte raz vďaka za odpoveď
Ak už pracovný pomer skončil, PN-ku neposielaš do firmy. Musíš si ju sama odniesť do SP. Zamestnávatel ti len vystaví potvrdenie o príjme na prepísanom tlačive.

Bolo by ale vhodnejšie najskôr sa zaevidovať na UP a až potom isť na PN.
matka35
13.08.11,09:25
pracovný pomer mi skončil v piatok a PN ku mám vystavenú tiež v piatok, v tom prípade pôjde do firmy, alebo na socialnu poisť.?
ďakujem
veronikasad
13.08.11,09:38
Ak dátum skončenia prac.pomeru je 12.8. a rovnaký dátum má aj začiatok PN-ky, PN-ku odovzdáš vo firme. Zamestnávatel vyplatí náhradu príjmu za 12.8. a PN odstúpi do SP.

Na UP ťa ale počas PN-ky nezaevidujú, treba sa do 8 dní prihlásiť v zdr.poistovni s kopiou PN-ky. Štát bude za teba platitelom poistného.

Ak bude PN trvať dlhšie, "prechodku" k poslednému dni v mesiaci už neodovzdávaš zamestnávatelovi, ale priamo do SP.
matka35
13.08.11,10:08
velmi pekne ďakujem, takže vlastne po skončení PN mi až začne UPSVaR vyplácať dávky v nezamestnanosti. Na to treba potom potvrdenie od zamestnávateľa s vyplnenými VZ a z toho vypočítajú "podporu" na úrade?
Fakt mi je zle z mojej situácie
veronikasad
13.08.11,10:23
velmi pekne ďakujem, takže vlastne po skončení PN mi až začne UPSVaR vyplácať dávky v nezamestnanosti. Na to treba potom potvrdenie od zamestnávateľa s vyplnenými VZ a z toho vypočítajú "podporu" na úrade?
Fakt mi je zle z mojej situácie
Ano, na UP sa pôjdeš evidovať až po skončení PN-ky.

Je to nepríjemná situácia, aby si sa so zamestnávatelom nemusela stretávať viackrát, daj si už teraz potvrdiť toto tlačivo
http://www.socpoist.sk/ext_dok-potvrdenie-zamestnavatela-na-ucely-naroku-na-davku-v-nezamestnanosti/40808c

ktoré odovzdáš potom na UP. (dúfam, že zápočtoý list od zamestnávatela si dostala).
Rovnaké budeš potrebovať aj od predchádzajúceho zamestnávatela.
matka35
13.08.11,10:30
Zápočtový list mi pošlú poštou domov, príde asi až v utorok. Bez toho ma nezaevidujú na ÚP?
veronikasad
13.08.11,10:31
Zápočtový list mi pošlú poštou domov, príde asi až v utorok. Bez toho ma nezaevidujú na ÚP?
nie, nezaevidujú. Ale teraz ho nepotrebuješ - máš PN-ku, tak na UP je zbytočné chodiť. Choď sa prihlásiť do zdr.poisťovne. (ale tiež to nebude možné bez zápočtového listu).
matka35
13.08.11,10:47
Takže na ÚP pôjde so zápočtovým až keď skončím PN? Nebude to neskoro? Nemali by aj tam vedieť, že som už neni zamestnaná a že som zároveň na PN? Potom by ma zaevidovali až po skončení PN-ky. A tie dni mi budú niekde započítané? A do zdravotnej poisťovne je nutné prihlásiť sa kôli čomu?
Asi mi to vynecháva.
Ďakujem moc.
veronikasad
13.08.11,11:01
Takže na ÚP pôjde so zápočtovým až keď skončím PN? Nebude to neskoro? Nemali by aj tam vedieť, že som už neni zamestnaná a že som zároveň na PN? Potom by ma zaevidovali až po skončení PN-ky. A tie dni mi budú niekde započítané? A do zdravotnej poisťovne je nutné prihlásiť sa kôli čomu?
Asi mi to vynecháva.
Ďakujem moc.
matka, prečítaj si prosím ešte raz všetky príspevky, čo som ti napísala ...

Do ZP sa musíš prihlásiť, aby štát za teba platil ZP, keď nie si uchádzačom o zamestnanie - to som ti už tiež napísala.
matka35
13.08.11,12:06
ďakujem,
asi mi to momentálne nemyslí. Pri odchode z pracoviska mi bolo povedané, že keby som bola kolegyňu, ktorá to vymyslele udala, tak sa mi nič nestane. Roky síce mám, ale akosi naivne a hlavne slepo som uverila mojej kolegyni. Tak mi treba. Ešte raz moc ďakujem.
PN - ku pošlem v pondelok poštou zamestnávateľovi, pojdem sa zaevidovať do zdravotnej poisťovne, a keď ukončím PN, tak pôjdem na ÚP s vyplneným tlačivom, na ktoré si mi poslala link, od všetkých zamestnávateľov u ktorých som bola v priebehu 3 rokov.
Je to tak správne?
veronikasad
13.08.11,12:10
Prvej časti príspevku nerozumiem, s druhou časťou - postupom pri evidencii súhlasím. Spolu s PN-kou môžeš poslať aj tlačivo, ktoré som ti priložila.
matka35
13.08.11,12:19
Prapáč, s prvou časťou som nechcela byť otravná.
Som rada, že druhá časť je o.k. Budem tak postupovať.
Dúfam, že na ÚP nezostanem dlho a nájdem si prácu.
Ešte raz vďaka za všetky príspevky.