Ľuboslav Kubasko
13.08.11,17:09
Vie niekto poradit čo s trávnikom, už som ho 2 krát sial a stále je riedka tráva. Na niektorých miestach dokonca ako keby mizla.Skúsil som aj nejaké granulované hnojivo a nič. Všimol som si že sa tam objavuje mach, je tam totiž málo slnka. Ďakujem.
video1983
13.08.11,15:14
Ako postupovať pri príprave plochy?

1. Tri až štyri mesiace pred založením trávnika
Urovnajte plochu alebo vymodelujte terén. Ak máte zhutnenú pôdu, prerýľujte ju kultivátorom, ak máte čerstvú navážku, túto prácu si môžete ušetriť. Budete však potrebovať viac času, kým pôda „sadne“, pričom nakyprená zemina navážky stratí aspoň desatinu svojho pôvodného objemu.

2. Dva mesiace pred založením trávnika
Pozberajte z povrchovej vrstvy korene burín, kamene a nečistoty. Počas jedného mesiaca sa o plochu starajte, akoby tam už trávnik bol, zalievajte ju a netrhajte nič, čo tam vyrastie. Vďaka zalievaniu pôda lepšie uľahne a za štyri týždne vyklíči a vzíde všetko, čo v nej ešte „drieme“ a čo ste nepozbierali – semená, podzemky a poplazy.

3. Mesiac pred založením trávnika
Postriekajte celú plochu totálnym herbicídom, napríklad Roundupom, Touchdownom, Fondom alebo Glyfoganom, ktorý zničí všetko zelené. Preto ste sa mesiac o plochu svedomito starali. Herbicídy tohto druhu totiž zasiahnu rastlinu len cez jej zelené časti. Po postriekaní aspoň hodinu na plochu nevstupujte.

4. Jeden až dva týždne pred založením trávnika
V tomto období by už malo zvädnúť všetko zelené. Počkajte ešte niekoľko dní a potom vytrhajte len najväčšie buriny a zvyšok zapracujte do pôdy kultivátorom. Použité herbicídy nie sú toxické, v pôde sa rozložia až na základné prvky. Plochu urovnajte hrabľami a pomocou laty.

5. Večer pred založením trávnika
Znova plochu urovnajte latou a jemne polejte. Pripravte si všetko potrebné a skoro ráno môžete začať so zakladaním!

NA vysievanie potrebujete zmes osiva, ktorú bežne kúpite v záhradných centrách i malých záhradníctvach.

Zmes obsahuje zväčša minimálne štyri druhy tráv. Je to preto, že hustý trávnik je tvorený dvoma typmi tráv, ktoré majú odlišnú stavbu tela – trsnatými a výbežkatými. Prvý typ tvorí väčšinu trávnika, bez výbežkatých druhov by však trávnik nepôsobil kompaktne a boli by v ňom „diery“. Z toho vyplýva, že ak poznáte nároky jednotlivých druhov a viete, akú stavbu tela majú, môžete si trávnu zmes namiešať aj sami. Pokojne sa však spoľahnite na odborníkov a kúpte už hotovú zmes, kde si môžete na obale prečítať, aké druhy a v akom pomere sú zastúpené. V závislosti od účelu, na aký je trávnik určený, totiž tento pomer kolíše, prípadne sú pridané ďalšie druhy.

Krok za krokom

Najvhodnejší termín na sejbu je od druhej polovice apríla do konca mája a od druhej polovice augusta do konca septembra. Dávka na štvorcový meter je od 2,5 až 3,5 kg na 100 m2. Na urýchlenie vzchádzania rozhoďte na povrch trávnikové štartovacie hnojivo, ktoré zabezpečí potrebné živiny na začiatku rastu. Potom vysejte osivo pomocou štrbinového aplikačného vozíka, ktorým dosiahnete najpresnejšiu sejbu. Na rovnomerný budúci trávnik je však dôležitý aj spôsob vysievania. Potrebné množstvo semena rozdeľte na dve polovice a každú vysejte po celej ploche. Rozdiel je iba v tom, že druhú polovicu vysievajte kolmo na smer sejby prvej polovice. Keďže sa osivo musí dostať niekoľko milimetrov pod povrch, dôkladne ho do pôdy zasekajte hrabľami. Plochu po sejbe zalievajte denne tak, aby bola stále vlhká. Pri zalievaní hadicou však dajte pozor na sústredený prúd vody, ktorý by mohol povrch porušiť a vyplaviť semeno. V prípade, že nemáte automatický zavlažovací systém, uprednostnite radšej povrchové zavlažovania, ktoré sú zárukou rovnomerného zavlaženia celej plochy, bez rizika vyplavovania semena.
majos22
14.08.11,17:59
Mne zabrali semiačka z baumaxu určené na tien. boli pár centov drahšie ako obyčajné semená. Kosiť, kosiť, kosiť a ono sa to pozbiera.
KEJKA
14.08.11,18:06
miesto vozíka mi poradili konzervu s predierovaným dnom.
Zajtra idem striekať a o dva týždne siať - uvidím podľa počasia.
arizona
14.08.11,18:16
Vie niekto poradit čo s trávnikom, už som ho 2 krát sial a stále je riedka tráva. Na niektorých miestach dokonca ako keby mizla.Skúsil som aj nejaké granulované hnojivo a nič. Všimol som si že sa tam objavuje mach, je tam totiž málo slnka. Ďakujem.
Malo slnka, mach, pravdepodobne kyslejsia poda...
Tam budes mat problem mat pekny travnik.
Mozes skusit vysiat travu vhodnu do tiena,ale necakaj zazraky.

Mozno by si mohol travnik nahradit podokryvnymi rastlinami,ktore znesu tien a kyslejsiu podu.
mimo278
16.08.11,08:20
Riesili sme podobny problem. Machu sme sa zbavili postrekom zo zelenej skalice a pre zmiernenie kyslosti pody sme zarobili vapno a vodu. No v tom tieni travnik nebol pekny. Nakoniec sme to vyriesili tak, ze sme namiesto travnika spravili kvetinovy zahon. V tieni je tazko dopestovat pekny travik :(
KEJKA
16.08.11,08:47
aké kvety ste nasadili do tieňa? A sú to letničky alebo celoročný porast. Tiež chcem riešiť kúsok zatieneného miesta, kde slnko zasvieti len krátko ráno.
mimo278
16.08.11,09:43
Dali sme tam prvosienky, snezienky, sirotky, plucnik, bergeniu. Pekne v tieni su aj rododendrony a cemerice. A niektore miesta by sa dali zakryt i brectanom ktory ma tien velmi rad a velmi dobre vyzera :)
KEJKA
16.08.11,10:46
a ako to udržiavate?
myslím z roka na rok - kvietky zakaždým vysievate, alebo už dokážu po zime vyrásť samé?
erzet
17.08.11,09:57
KEJKA
17.08.11,10:46
niečo reálne pre začiatočníka by nebolo?
erzet
17.08.11,11:22
našiel som iba také jednoduché
KEJKA
17.08.11,11:26
hahahaha................vtipné. Pozvem ťa, môžeš sa realizovať.
erzet
17.08.11,11:28
nemáš takú veľkú rolu/trávnik
KEJKA
17.08.11,11:29
ved to môže byť minatúra 6m*8m
erzet
17.08.11,11:30
ja viem iba km x km
KEJKA
17.08.11,11:36
aha, tak potom nič.
buchač
17.08.11,11:49
...na odľahčenie ...

Príde američan do Anglicka a nevie sa vynadívať na tie ich trávniky .
Pýta sa :
" Ako to robíte , že sú také nádherné ...? "
Angličan odpovedá :
" Nič zvláštne ...zasejeme , kypríme , polievame , kosíme ,hnojíme ....atď "
Američan s údivom :
" Ale veď takto to predsa robíme aj my ..." :confused:
Angličan s kľudom :
" No hej .........................ale robíte to takto už tých tristo rokov ? " ;)
JOSCH
18.08.11,05:49
Ak sa ti do trávy tlačí mach,je treba rozrobiť 2-3polievkové lyžice hydroxidu sodného- NaOH-lúh sodný-(ja dávam viacej,lebo v blízkosti máme ihličňany a tie su príčinou kyslosti ) v8l vody a polej to.Tráve to neuškodí.Slabým roztokom lúhu občas polejem aj zámkovú dlažbu na ktorú sa chytá mach.Že to zaberá ,uvidiš ak mach ožltne ak je sucho prejavý sa to za 2 dni.
miso.kapitalista
18.08.11,19:37
To nie je pravda, že trávnik nerastie v tieni! Samozrejme, ak sa nemáme na mysli nejaký úzky zatuchnutý vlhký priestor. Sú trávy do tiena a polotiena, na slnko, sú aj také ktoré potláčajú mach a burinu ( to mám ja ), ale k veci:

odporúčam kúpiť malé množstvo osiva iba do tiena, a kvalitnú pôdu ( substrát) trávy majú radi mierne kyslú pôdu, mierne vlhkú,. - tam kde rastie mach a mierny polotien, teda máš ideálne podmienky !, nemusíš zavlažovať ale pravidelne kosiť, aj 2 krát do týždna, aspoň to miesto, samozrejme striekať na jeseň proti hubovým ochoreniam,. aj preventívne, hnojiť,. a kľudne použiť aj prostriedky proti machu ( mierne ), tiež je dobré posypovať pieskom, alebo urobiť pod tým miestom odvodnovaciu drenáž,.--- ale moja extra rada : ja osobne používam na trávnik extrémne kyslý substrát, napr. pod názvom na rododendróny ( tie rasliny vyžaduju extremne kyslú pôdu ), v takej pôde sa tráve najlepšie darí a tiež musí byť vzdušná - čo substrát na rododendrony je. A vždy počas burky, dažda, ale ak vznikne dočasne nejaká mláčka posypuj suchým substrátom na rododendrony, ktorý bude vsakovat vodu, kludne dosypuj semena, najlepsie pocas dazda na vlhku zem a hned zasypuj suchym substratom,...tod vše. :D
miso.kapitalista
18.08.11,19:45
nie nie prestante s tými debilovinami :D,..sorry za výraz :D,...ešte raz : kvalitné semená !! do polotiena aj na slnko,. štartovacie hnojivo,..a rosit 5 krat denne po hodine,..musí to presakovať vodou minimálne 2 týždne !!! semená na husto sypať po čas prvého týždna dosypovať, striekať v jeseni proti hubovým chorobám, žiadne vápnenie !! ba práve naopak kúpiť substrát na rododendróny a stále nim zasypovať,...ak je mach tak mechanicky vybrať a dať tam semená, - logicky to musí vyrásť
miso.kapitalista
18.08.11,19:47
vynikajúce podmienky pre trávičku,,a spojiť s rododendrónom,..super,.. rododendron a travnik majú rovnake podmienky na rast, preto je to výborné spojenie,..rovnaký substrát, hnojiva,...
KEJKA
29.08.11,05:43
miesto vozíka mi poradili konzervu s predierovaným dnom.
Zajtra idem striekať a o dva týždne siať - uvidím podľa počasia.
tak sme zasiali. Prvý raz v živote som sa nechala nahovoriť a postupovala som v súlade s lunárnym kalendárom, ktorý 27-28.august vyčlenil ako optimálne dni na založenie trávnika. Tak sme dorovnávali teren v tých horúčavách, večer poliala, aby sa na druhý deň dalo s pôdou pracovať.
Kúpila som ihriskovú zmes, už sa mi kedysi osvedčila, tak v tomto som nechcela riskovať.
Hnojivo pod názvom štartovacie som nenašla, ale použila som základné na trávniky.
V piatok večer prišla hrmavica, lialo sa, úplne ideálne. Ráno pôda bola premoknutá do cca 10cm hlbky - otestovala som rýľom. ešte som vyzbierala nejaké kamienky, kde-tu niečo dorovnala, potom prišli chlapci a zasiali sme. Tá plechovka sa osvedčila, semienka padali vcelku rovnomerne, hrabľami sme to zapracovali do pôdy a uvalcovali.
spolu cca 80-85m2, ale osivo som spotrebovala 2kg, takže som siala hustejšie, než podľa návodu, alebo som zle počítala? Na sáčku bolo od 80-125m2.
Počasie je super, ani v nedeľu nebolo tak horúco, polievali sme do večera ešte tri razy, zem sa nepresušuje tak rýchlo a tento týždeň má aj pršať.
Žiaľ po valcovaní vidím sem tam nejaké priehlbiny, nerovnosti - vylepším to vysypaním toho substrátu na rododendrony a dosiatím?
alebo mám počkať, až trávnik začne klíčiť?
miso.kapitalista
29.08.11,16:22
ahoj, kým tráva vyklíči do konečného štádia má prejsť cca 8 týždňov - pri najkvalitnejších semenách; a tiež by sa malo vždy na začiatku sezóny rozsypať hlina a znova prevalcovať, tiež dosiať niektoré miesta; teda odporúčal by som ešte počkať ohľadom tých miest a na jar všade rozsypať tenkú vrstvu hliny a plus na tie miesta urovnať a dať semená aj s hnojivom,... asi toľko :-D, ale hovorím že to sa nedá na prvý krát aby tráva vyrastla všade, ono ten trávnik bude perfektný až o cca 2 roky, po prvom kosení, hnojení, vertiku. a pod. preto nezúfaj na jar dosadíš a urovnáš tie miesta, príp. tenkou vrstvou hliny urovnáš celý trávnik,. kúp na jar hnojivo, aj cez internet,
KEJKA
29.08.11,16:46
áno, nechcú mi veriť, ale sedí to s tvojím príspevkom. Tráva dorastá, trávnik sa postupom času zahusťuje "samočinne".
Takže teraz už nebudem robiť nič okrem polievania. Ak vyraší buina vo veľkom množstve, tak postriekam. september+oktober - mala by byť plocha viditeľne zatrávnená a na jar budem riešiť tie nerovnosti. Inej práce máme ešte dost - v oktobri novembri chcem ešte kde čo sadiť, roboty je dosť aj inej.
Straší ma krtko, nejako sa mu u nás na druhom konci pozemku zapačilo, takže zasa iný problém a iná téma.
Ďakujem
miso.kapitalista
30.08.11,06:58
áno máš pravdu, teraz to vyrovnávanie a dosievanie už nechaj tak, len polievaj ešte raz zahnoj dusíkatým hnojivom a pred jeseňou tesne zahnoj s draslíkom - kupiš rovno speciálne hnojivo pred zimou, poradia ti v predajni; kludne aj proti burine striekaj až v jari lebo tým pádom tá burina zmizne a ostane tam hole miesto ktore rovno zesejes;
KEJKA
03.09.11,15:37
hej, v BAumaxe som objavila hnojivo - jeseň.
Trávnik vzišiel na 5.deň - som bola v šoku. Dnes 6.deň a plocha nadobúda jasnú zelenú farbu, som nadšená.
Na časť som použila staré osivo, to nevzišlo, aspoň zatiaľ nie, škoda. Našťastie to je len kúsok, dosejem.
miso.kapitalista
04.09.11,10:24
ano ale štartovacie hnojivo teda dusíkate používaj pri sadení, do prvého kosenia, po prvom kosení,.. v podstate prvý mesiac a pol od klíčenia hnojiť dusíkatým, ale nie veľa (cca 2 krát,. pri sadení-zapracovanie do hliny, po prvom kosení,)lebo leto sa už končí, a potom jesenným - draslík tesne na jesen, po pohrabaní listov, nie v období dažďov, aspoň s mesačným odstupom po poslednom hnojen s dusíkatým hnojívom,.kľudne koncom októbra,. daj vedieť potom ako,..či som dobré poradil :-D
pivko
12.09.11,18:32
Kúpil som prevzdušňovač. Kedy trávnik prevzdušniť?/zdevastovať?/je už vhodný čas? čo použiť ako prvé? tie nože čo ho porežú? alebo tie vyhrabávače machu?aký je postup? pohnojiť ho ešte potom?
miso.kapitalista
12.09.11,20:01
dobrý den, prevzdušniť( da sa aj rucným strojom narobiť dierky a nasypať ostrý piesok, alebo alginit - pozrte si o nom) vertikutácia= stačí robiť dva krát ročne, v jari a v koncom , resp. na konci sezóny ( usudte už sám ) treba robiť do kríža, teda vodorovne a horizontálne, vertikutáciu robíme po kosení ( stredná výša 2cm), potom vozíkom roznesieme hnojivo, alebo perlit, alebo alginit, alebo substrát rozsypeme, alebo rašelinu,...môžme aj osivo na podsev vysadiť, na koniec poliať. Vetikutáciou sa naopak podporujú nové odnože a rast, ale iba ak nieje počas vetikutacie trava velmi nízka až vyholená. tak žiadne devastovanie :-D ,..nie každý vertikutátor má nastavce na mach a rezanie, teória hovorí o prerezaní teda tak.

TEDA PO KOSENí, ktoré prevedieme cca niekedy v septembri, urobíme vertikutaciu priečne aj rovnomerne - prerezaním, vozíkom rozvezieme hnojivo, kondiconér, alebo posypeme rašelinou/substrátom, už ked sypeme po vertikutácií rašelinu tak môžme aj dosadiť trávu, špeciálnu na podsev. potom zalejeme. Hnojivo štartovacie. Toto všetko robíme tak aby ta tráva do zimy stihla narásť, štartovacie hnojivo stihlo vyprchať a aby sa stihllo do zimy ešte jedno kosenie.

Tesne pred zimou dobre prečesať, roztiahnúť vrstvičku hliny (ornica, rašelina, substrát, alginit, zeolit) povalcovať, zavlažiť ( alebo dať po vertikutacii taký podny kondicioner ktorý ma v sebe gél a počas jesene dobre hospodári s vodou ) .
pivko
01.10.11,04:20
Mišo tak že ešte raz:mee: Už týždeň nepolievam trávnik , v pondelok sa ho chystám pokosiť a prevzduśniť ako si písal priećne aj pozdĺźne.
Mám kúpené zimné hnojivo s obsahom draslíka a originál trávový substrát. dosievať uź nebudem ./substrát plánujem použiť na jar/
možem už teraz pohnojiť:D hnojivom? ,alebo počkať do konca októbra.:confused: kedy ho potom fešáka:D vyčesať?
miso.kapitalista
01.10.11,18:43
Mišo tak že ešte raz:mee: Už týždeň nepolievam trávnik , v pondelok sa ho chystám pokosiť a prevzduśniť ako si písal priećne aj pozdĺźne.
Mám kúpené zimné hnojivo s obsahom draslíka a originál trávový substrát. dosievať uź nebudem ./substrát plánujem použiť na jar/
možem už teraz pohnojiť:D hnojivom? ,alebo počkať do konca októbra.:confused: kedy ho potom fešáka:D vyčesať?

tak kludne pohnoj ved je koniec septembra, len hnojivo tým vozíkom rozvoz; ale polievat polievaj troska orosit kludne aj kazdy vecer ved vyschne ked nebudes polievat; a inac ten substrat specielny na travnik je dost drahy, to možes kupiť aj raselinu ya jedno euro, co je dost kvalitna a zmiesat s normálnou hlinou a dostanes furik dobrej zeminy ktooru po vertkutacii treba jemnucko pozametat alebo poroztahovat jemnými hrablami ako metla - tým ho aj prečešeš zároveň, alebo aj prutenou metlou to urob :-D na jar pokos, urob vertikutaciu, daj kde treba travu na dosev daj dusikate hnojivo a znova popras kvalitnou hlinou a rosit rosit rosit :-D, česať tými jemnými hrabličkami hocikedy:-D su aj take na prevzdusnenie :-D je aj take hnojivo dlhoobe dusikate co nici aj burinu v trave, cca 6 eur;
pivko
02.10.11,04:22
Dík za radu
PS. všetky substráty /trávnikový, na ihličnany, pelargónie atd.atd/kupujem v Polsku-Castorama , sú tam min.o polovicu lacnejšie ako napr.u nás v Hornbachu.
val007
13.10.11,05:40
Dá sa teda vertikulácia urobiť ešte aj teraz? My sme to nejako v septembri nestihli, tak či nevadí, keď sú na noc už také nižšie teploty? Chceli by sme to urobiť v sobotu. A ešte neviem, keďže náš trávnik má iba 1 rok, či použiť pri vetikulácii len ten valec s pružinami, alebo ho treba aj prerezať s nožmi?
No a posledná otázka, píšete, že potom treba dierky "pozametať" hlinou - substrátom alebo pieskom. No my máme asi 400 m2 trávnika, tak si to s tou metlou ani neviem predstaviť. Ešte som rozmýšľala, že použiť piesok alebo suchší substrát a vozíkom rozvoziť po trávniku. Neviem, či by to tak fungovalo, lebo tou metlou by som sa teda asi riadne namakala.
KEJKA
13.10.11,05:48
dá sa vôbec vertikulovať, ked tretí deň prší?
Ani nekosím a už by sa fakt patrilo.
Ja vertikulovať trávnik, ktorý má 3 mesiace, nebudem, ročný by som asi vertikulovala, ale myslím, že na jar stačí.
nehovorím, že je to správne, len ma tiež zaujíma názor odborníka.
val007
13.10.11,05:55
U nás od včera rána nepršalo, takže ak nebude do soboty, tak si myslím, že je to v pohode. Skôr sme s tým mali problém v septembri, keď bolo totálne sucho. Ale predsa len, ak by sa našiel niekto, kto by mi odpovedal priamo na moju otázku o príspevok vyššie, budem rada.
pivko
30.10.11,15:44
Na akú výšku pokosiť trávnik pred zimou?/zazimovaním/
pivko
02.11.11,08:43
Na akú výšku pokosiť trávnik pred zimou?/zazimovaním/
posúvam
buchač
02.11.11,12:10
Na akú výšku pokosiť trávnik pred zimou?/zazimovaním/
Kosenie trávnikov

Pre dosiahnutie hustého trávnika je nevyhnutné pravidelné kosenie. Kosenie je najznámejšia a najčastejšie vykonávaná činnosť pri údržbe trávnika. Trávnik by nemal prerásť, ak chceme zachovať jeho kvalitu! Platí zásada, že pri kosení sa nemá odkosiť viac, ako 1/3 dĺžky trávy. V našich podmienkach kosíme 1 krát do týždňa na výšku 3 až 5 cm. V horúcich letných mesiacoch zvýšime výšku kosenia o ďalšie 1 až 2 cm.

Príprava trávnika na zimu

Pred zimou treba zbaviť trávnik nečistoty - vyhrabať opadané lístie a zbytky trávy. Trávnik sa pokosí nižšie ako v priebehu sezóny.

alebo http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=tr%C3%A1vnikpred+zimou&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
ela77
22.03.12,06:23
Už som pregooglila o ošetrovaní trávnika veľa, mám ale pocit, že sú to všetko okopírované texty. Na jeseň som trávnik vertikutovala, ale aj napriek tomu je v ňom teraz na jar ešte toho po zime dosť, čo by bolo treba odstrániť nielen hrabaním, ale znova prečistením a prerezaním vertukutátorom. Sú u nás už tu na dolniakoch pekné slnečné dni, ale bojím sa prípadných prízemných mrazíkov. Nepoškodia korienky, keby som sa už rozhodla ho poprerezávať vertikutátorom ? Dnes je 22.3. Trávnik je 3 ročný.
maja
22.03.12,07:44
Náš trávnik povertikulovaný a pohnojený ! Môže sa začať zelenať, lebo po tej zime je zničený dosť. Trávnik bude mať v lete 4 roky.:D
ela77
22.03.12,19:25
Pustila som sa predsa do toho trávnika, to bolo hrozné, čo som z neho dostala. Fúriky bordelu radšej nepíšem. Pohnojila som ho a ešte aj poliala, lebo neviem ako by sa inak to hnojivo do neho dostalo, u nás prší iba vtedy keď nemusí.
sisima
23.03.12,08:36
my máme trávnik tiež už povertikulovaný, ale zatial sme ešte nehnojili (nemáme zatial spustenú závlahu), časť v tieni sa chystáme dosiat trávou do tieňa, lebo normálna tam veľmi zle a riedko rastie, je tam skoro celý deň tieň a vlhko... tak snáď sa tam tejto tráve bude dariť :)
KEJKA
24.03.12,10:35
také nádherné dni, nedalo mi, aj ja som včera vertikulovala, dala som predposledný najnižší stupeň, tak som tým odpadom zaplnila kompostér. Polievať a chystám dnes, ešte som tiež nesprevádzkoala závlahu, ale hádam to dne s vyjde.
O dva týždne treba vertikuloovať zas - kolmo na včerajšie, však?
ela77
24.03.12,13:29
ja som to zobrala jedným razom aj naprieč
arizona
08.04.12,13:05
miso.kapitalista
10.04.12,20:07
o 2 týždne zas?,, to stačí 3 krát ročne .-)
arizona
10.04.12,20:18
ano, je vhodne do protismeru
KEJKA
11.04.12,07:24
o 2 týždne zas?,, to stačí 3 krát ročne .-)
áno, ak máš na mysli môj príspevok. Ale treba - tak som si to vygúglila - verrtikulovať na dvakrát a kolmo na seba. Možno to niekto robí naraz ale aj to som čítala, že je vhodne počkať medzi týmito dvoma zásahmi cca 10-14 dní. tak neviem. Ešte som to druhý raz nestihla- prišli zimy, na sviatky som šla do Prahy, takže to bude tento týždeň, možno dnes.
miso.kapitalista
11.04.12,10:01
áno, ak máš na mysli môj príspevok. Ale treba - tak som si to vygúglila - verrtikulovať na dvakrát a kolmo na seba. Možno to niekto robí naraz ale aj to som čítala, že je vhodne počkať medzi týmito dvoma zásahmi cca 10-14 dní. tak neviem. Ešte som to druhý raz nestihla- prišli zimy, na sviatky som šla do Prahy, takže to bude tento týždeň, možno dnes.

takže keď to robíte každe 2 týždne tak to aj 6 krát v roku potom a to je dosť veľa si myslím. To že to treba robiť kolmo to viem, ja to robím iba v jari, kedy tam hneď dosej troška aj zahnojim prípadne tenkou vrstvou rašeliny zahladim prípadne nerovnosti po jari. ešte to zvyknem aj v lete robiť kedy je veľmi hustá trava,..
KEJKA
11.04.12,14:25
ja na jar a potom na jeseň, teda vlastne 4x ak sa tie dve kolmé vertikulácie počítaju za dve.
Mám starý trávnik a nerastie rovnomerne, miestami vyhúknu rýchlo celé trsy a miestami je akoby vysušený, resp. rastie veľmi pomaly.
miso.kapitalista
11.04.12,17:48
ja na jar a potom na jeseň, teda vlastne 4x ak sa tie dve kolmé vertikulácie počítaju za dve.
Mám starý trávnik a nerastie rovnomerne, miestami vyhúknu rýchlo celé trsy a miestami je akoby vysušený, resp. rastie veľmi pomaly.

jaj tak ja počítam jedno verti. je rovno aj kolmo, tak potom dobre :-),tak to máte nejednotnosť druhu trávy,..tak stále dosievajte iba jeden druh a ono sa o časom vyrovná.
pivko
09.09.13,08:48
Je nutné vertikulovať na jeseň? stačilo by raz na jar? je mi ho ľúto teraz zdevastovať keď je taký krásny a hustý.
vicktor
04.03.14,14:42
Cez zimu travnik (koberec polozeny na jesen 2012) zmenil farbu zo zelenej na zltu. Co mu chyba? Cim pohnojit a je uz na to vhodny cas?
draik
04.03.14,17:50
Jarným štartovacím hnojivom. Ešte by som s tým počkal. Ak je potreba vertikutácie, tá sa vykonáva pre hnojením.