Zita5
17.01.06,14:12
Ak vystavíte zálohovú fa a nemáte ju uhradenú dlhú dobu , čo robíte stornujete zal.fa ?
Tweety
17.01.06,13:16
Ak vystavíte zálohovú fa a nemáte ju uhradenú dlhä dobu , čo robíte stornujete zal.fa ?
Zálohová faktúra nie je žiaden účtovný doklad,preto ju môžeš s kľudom vystornovať z dodávateľov alebo odberateľov.
Zita5
17.01.06,13:46
Zálohová faktúra nie je žiaden účtovný doklad,preto ju môžeš s kľudom vystornovať z dodávateľov alebo odberateľov.


Twetty , ja som možno dala blbú otázku , ale teraz som mala daňovú kontrolu . Kontrolovali u nás oprávnenosť uplatneného odpočtu DPH nášho odberateľa . Jednalo sa o nasledovný prípad :

Vystavená zálohová fa 5.7.2005 na sumu 7 140 000,- Sk .
Uhradená čiastka 10.7.2005 1 000 000,- Sk
/ Z mojej strany bola 10.7.2005 vystavená fa s rozpisom DPH v súlade so zákonom o DPH t.j. dátum prijatia platby /
Ale, " odberateľ " odstúpil od KPZ poslal písomne prípis , tak som na základe toho v auguste vystavila dobropis na 1 000 000,- Sk a túto sumu sme zaplatili čiže vrátili .

Viac sa nič neplatilo.

Celý problém v tejto záležitosti bol ten , že on je mesačný plátca a naša firma štvrťročný . Čiže odberateľ si v júli uplatnil odpočet , a vlastne v auguste ho vrátil štátu . Tak by to malo byť . Teraz to prišli kontrolovať .
No , zdalo sa byť všetko v poriadku , predložili sa zmluvy atď. Len jednému daniarovi vŕtalo v hlave , že prečo tá moja zálohová fa na čiastku 7 140 000 Sk nie je stornovaná , keď nám zákazník zaplatil len 1 000 000,- Sk .Bál sa , že čo ak nám zaplatil viac ako milión a nodviedli sme DPH . Vymýšľaľ proste blbosti , ktoré ma moc vytáčali , ale som sa držala . A on vlastne tvrdil , že na zálohovú fa musím zaslať dobropis / storno fa /zákazníkovi .

Okrem mojich argumentov som mu povedala to čo Ty píšeš , že zálohová fa nie je žiadny doklad a on sa čudoval , že čo mu rozprávam , to nie je pravda .

1/ Takže preto sa pýtam , ak budem mať vonku zálohovku , zákazník ju neuhradí , proste padne obchod , mám to vymazať alebo vystaviť storno zálohovej fa .
2/ Zaslať to aj zákazníkovi ?
3/ Ak mám zálohovú fa na napr. 100 000,- Sk a zákazník uhradí len 20 000,- Sk , čo potom z tou zálohovou fa , prepísať , alebo čo ?

Ako to robíte v JÚ ?
Tweety
17.01.06,14:00
Twetty , ja som možno dala blbú otázku , ale teraz som mala daňovú kontrolu . Kontrolovali u nás oprávnenosť uplatneného odpočtu DPH nášho odberateľa . Jednalo sa o nasledovný prípad :
Vystavená zálohová fa 5.7.2005 na sumu 7 140 000,- Sk .
Uhradená čiastka 10.7.2005 1 000 000,- Sk
/ Z mojej strany bola 10.7.2005 vystavená fa s rozpisom DPH v súlade so zákonom o DPH t.j. dátum prijatia platby /
Ale, " odberateľ " odstúpil od KPZ poslal písomne prípis , tak som na základe toho v auguste vystavila dobropis na 1 000 000,- Sk a túto sumu sme zaplatili čiže vrátili .

Viac sa nič neplatilo.

Celý problém v tejto záležitosti bol ten , že on je mesačný plátca a naša firma štvrťročný . Čiže odberateľ si v júli uplatnil odpočet , a vlastne v auguste ho vrátil štátu . Tak by to malo byť . Teraz to prišli kontrolovať .
No , zdalo sa byť všetko v poriadku , predložili sa zmluvy atď. Len jednému daniarovi vŕtalo v hlave , že prečo tá moja zálohová fa na čiastku 7 140 000 Sk nie je stornovaná , keď nám zákazník zaplatil len 1 000 000,- Sk .Bál sa , že čo ak nám zaplatil viac ako milión a nodviedli sme DPH . Vymýšľaľ proste blbosti , ktoré ma moc vytáčali , ale som sa držala . A on vlastne tvrdil , že na zálohovú fa musím zaslať dobropis / storno fa /zákazníkovi .
Okrem mojich argumentov som mu povedala to čo Ty píšeš , že zálohová fa nie je žiadny doklad a on sa čudoval , že čo mu rozprávam , to nie je pravda .1/ Takže preto sa pýtam , ak budem mať vonku zálohovku , zákazník ju neuhradí , proste padne obchod , mám to vymazať alebo vystaviť storno zálohovej fa .
2/ Zaslať to aj zákazníkovi ?
3/ Ak mám zálohovú fa na napr. 100 000,- Sk a zákazník uhradí len 20 000,- Sk , čo potom z tou zálohovou fa , prepísať , alebo čo ?
Ako to robíte v JÚ ?
Ak nemáš ZF uhradenú-môžeš ju vyhodiť.
2. Nie si povinná, ak nezaplatil, na čo by si mu posielala storno.
3.Ak uhradil 20000.-, eviduješ len toľko v príjmoch.
Nerobím JU, ale asi je to takto. Išla som na to z princípov PU.
Zita5
17.01.06,14:09
Ak nemáš ZF uhradenú-môžeš ju vyhodiť.
2. Nie si povinná, ak nezaplatil, na čo by si mu posielala storno.
3.Ak uhradil 20000.-, eviduješ len toľko v príjmoch.
Nerobím JU, ale asi je to takto. Išla som na to z princípov PU.

No veď aj v mojom prípade to tak je , že evidovala som len zaplatenú čiastku , ale jemu klal oči ten neuhradený rozdiel .
Ja len toľko . Ďakujem Ti za odpoveď .
Zita5
21.01.06,13:54
Vraciam sa opäť k tým mojim zálohovým faktúram .

Ak vystavujete v ALFE zálohovú faktúru , odkliknete aj " zapísať do evidencie pohľadávok " , alebo nie . Ja zapisujem aj do pohľadávok . Ďakujem za prípadnú odpoveď .:o :)
Manual
21.01.06,14:06
Ak vystavíte zálohovú fa a nemáte ju uhradenú dlhä dobu , čo robíte stornujete zal.fa ?
Ja som to 2x spravil tak, že asi po 2 mesiacoch čo nebola ZF uhradená som spravil storno a napísal som im list, aby našu zál. fa považovali za bezpredmetnú.
Zita5
21.01.06,14:08
Ja som to 2x spravil tak, že asi po 2 mesiacoch čo nebola ZF uhradená som spravil storno a napísal som im list, aby našu zál. fa považovali za bezpredmetnú.


Janko , a ako si to robil , normálka si spravil ešte jednu zálohovku s mínusom , alebo ako ?:)
Manual
21.01.06,16:49
o
Janko , a ako si to robil , normálka si spravil ešte jednu zálohovku s mínusom , alebo ako ?:) Ano mínusom. Aby som mal "poriadok" v tom číselnom rade a pripol som k tomu dopis na dva riadky.
Doplním: ZF mala č. 6/2005 50000,-
6/2005/storno -50000,-
ondrejvla
21.01.06,17:01
Zaujala ma táto téma s tým, že čo robí so zálohovými faktúrami napr. Poradca, alebo Verlag Dashofer a iní, ktorí nám plnia schránky zálohovými faktúrami? Ani jedna mi nepríde ako storno zálohovky, ja v knihe pohľadávok evidujem len tie zál.faktúry, na ktoré som prijala preddavok, teda musel byť k nim vystavený daňový doklad. Iné je to v prípade Zitky, ktorá prijala preddavok a zmluva bola zrušená, preddavok vrátený, tam už musel byť dobropis k daň.dokladu. No, možno sa mýlim, ale považujem tento postup za správny.