taurusobb
14.08.11,12:23
Zdravím Poraďáci,

prosím Vás o radu v danej oblasti. Vlastním nehnuteľnosť v peknej lokalite, ktorú by som chcel prenajímať formou týždenných pobytov. Som zamestnanec štátnej firmy (Železničnej spoločnosti a.s.). Zaujíma ma, či ako fyzická osoba môžem dovolenkárom vystavovať faktúry a či sa prijatá sumu dá na daňovom priznaní znížiť o náklady z prenájmu- čistenie prádla, drogistický tovar.
Poprípade, ak poznáte nejaké agentúry zaoberajúce krátkodobým prenájmom súkromných nehnuteľností na rekreačné účely, budem Vám vďačný za presmerovania na ne.

Pokiaľ je moja téma v zlej rubrike, prosím upozornite ma, skúsim ju presunúť.

Ďakujem za Vaše odpovede.
Ice dive
14.08.11,10:36
podľa mňa je lenpšie mať na túto činnosť založenú živnosť... (otázne je či si to vieš vybaviť vzhľadom na zamestnanie v štátnej správe resp. založiť živnosť na manželku...) lepšie je to z toho dôvodu, že by si si mohol uplatňovať aj iné náklady napr. upratovanie a pod...

napr. www.limba.sk sa zaoberá prenájmom chát na týždenné pobyty...
ivustek
03.02.19,16:51
Prosím o radu. Chcem prenajímať nehnuteľnosť formou krátkodobého prenájmu, napr.: aj 20 x za rok vždy inému nájomcovi. Na túto činnosť si chcem založiť živnosť s predmetom podnikania: Prenájom nehnuteľnosti spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom. Rozumiem tomu dobre, že okrem základných služieb budem môcť poskytovať aj posteľné prádlo, uteráky a po odchode nájomcov aj nehnuteľnosť upratať?
Alebo musím mať iný predmet podnikania - napr. ubytovacie služby?
Neviem posúdiť aký je rozdiel medzi ubytovacími službami a prenájmom nehnuteľnosti spojený s poskytovaním iných než základných služieb
Ice dive
24.02.19,12:07
Dobrý deň, otázka je, aký charakter ubytovania to bude... ak hovoríte, že aj 20x do roka vždy inému nájomcovi tak sa jedná predpokladám, že o penzion, alebo nejakú inú formu krátkodobého ubytovania a tam sa platí aj miestny turistický poplatok.. t.j. živnosť by som vyberal asi medzi týmito...http://www.uspesne-podnikanie.sk/volne-zivnosti-ubytovacie-sluzby

ten predmet, ktorý uvádzate je skôr vhodnejší pre dlhodobé prenájmy a pod..
ivustek
24.02.19,13:10
Ďakujem pekne, zrejme to tak bude ako píšete - že rozdiel je v tom, či je to charakter krátkodobý alebo dlhodobý.
veva125
25.02.19,11:50
Pokial ja viem, tak na prenajom so sluzbami - pranie pradla - je potrebna zivnost. Prenajom bez sluzieb - staci DIC.