luccuv
14.08.11,13:55
Ahojte,
syn ide od septembra do školy a zvažujem podať návrh na zvýšenie výživného. Od rozvodu som sama(5r) a nemám nikoho (okrem rodičov), kto by mi vedel presne povedať a poradiť ako na to, a čo to všetko obnáša, preto sa obraciam na Poraďákov so žiadosťou o radu a pomoc.

Zaujíma ma:
- či môžem podať žiadosť o zvýšenie už teraz (v čase keď sa mi reálne zvyšujú finančné výdavky -nákup školských potrieb a komplet nového oblečenia, nakoľko syn za posledné mesiace veľmi vyrástol)
- alebo je nutné počkať pár mesiacov resp.dovtedy kým dokážem presne uviesť výšku výdavkov súvisiacich s nástupom do školy (keď budem mať všetky bločky a potvrdenia zo školy)
- aká je šanca, že uspejem na súde, prípadne o koľko sa v priemere zvyšuje výživné, resp. o koľko môžem žiadať zvýšiť
- ako prebieha taký súd o zvýšenie výživného - je to niečo podobné, ako dávajú v "Súdnej sieni"? (kolízna opatrovníčka, svedkovia,výsluchy,...)
- do akej miery ovplyvní rozhodnutie súdu rodinná a finančná situácia moja a môjho ex.. :
Ja: - som samoživiteľka, žijem so synom bez partnera u mojich rodičov, ktorým mesačne prispievam "na stravu"
- mám hypoteku na 2iz byt, ktorý musím prenajíť :-( (inak by som všetky tie výdavky sama zo svojho príjmu nezvádla)
- môj čistý príjem max 550 € čistého (v prípade, ak ťahám nadčasy, a to na úkor času, ktorý by som mohla tráviť so svojim synom!)
On: - žije so svojou priateľkou v jeho 2iz byte
-myslím, že nemá žiadne finančné záväzky ani podlžnosti
- jeho čistý príjem odhadujem na 700-900€ čistého, možno viac (neviem koľko zarábajú policajti dnes)
...
...
Viem, že je to viac otázok naraz, je ich ale ešte oveľa viac:-)
No pre začiatok aspoň takto..Nájde sa niekto, kto mi aspon na niečo odpovie??? Ď
Mária27
14.08.11,16:36
V žiadosti budeš vlastne žiadať zmeniť predchádzajúci rozsudok o výživnom. Môžeš žiadať už teraz, všetko si riadne popíš (aj výdavky na kultúru a šport, záujmové krúžky ...), nebudeš musieť dokladovať bločky. Po piatich rokoch - no, o 150 €:rolleyes:
rodina1
14.08.11,16:38
Ahojte,
syn ide od septembra do školy a zvažujem podať návrh na zvýšenie výživného. Od rozvodu som sama(5r) a nemám nikoho (okrem rodičov), kto by mi vedel presne povedať a poradiť ako na to, a čo to všetko obnáša, preto sa obraciam na Poraďákov so žiadosťou o radu a pomoc.

Zaujíma ma:
- či môžem podať žiadosť o zvýšenie už teraz (v čase keď sa mi reálne zvyšujú finančné výdavky -nákup školských potrieb a komplet nového oblečenia, nakoľko syn za posledné mesiace veľmi vyrástol)
- alebo je nutné počkať pár mesiacov resp.dovtedy kým dokážem presne uviesť výšku výdavkov súvisiacich s nástupom do školy (keď budem mať všetky bločky a potvrdenia zo školy)
- aká je šanca, že uspejem na súde, prípadne o koľko sa v priemere zvyšuje výživné, resp. o koľko môžem žiadať zvýšiť
- ako prebieha taký súd o zvýšenie výživného - je to niečo podobné, ako dávajú v "Súdnej sieni"? (kolízna opatrovníčka, svedkovia,výsluchy,...)
- do akej miery ovplyvní rozhodnutie súdu rodinná a finančná situácia moja a môjho ex.. :
Ja: - som samoživiteľka, žijem so synom bez partnera u mojich rodičov, ktorým mesačne prispievam "na stravu"
- mám hypoteku na 2iz byt, ktorý musím prenajíť :-( (inak by som všetky tie výdavky sama zo svojho príjmu nezvádla)
- môj čistý príjem max 550 € čistého (v prípade, ak ťahám nadčasy, a to na úkor času, ktorý by som mohla tráviť so svojim synom!)
On: - žije so svojou priateľkou v jeho 2iz byte
-myslím, že nemá žiadne finančné záväzky ani podlžnosti
- jeho čistý príjem odhadujem na 700-900€ čistého, možno viac (neviem koľko zarábajú policajti dnes)
...
...
Viem, že je to viac otázok naraz, je ich ale ešte oveľa viac:-)
No pre začiatok aspoň takto..Nájde sa niekto, kto mi aspon na niečo odpovie??? Ď

Skús si pozrieť stránku:
http://www.vop.gov.sk/files/File/Letaky/vyzivne.pdf (z nej je aj príloha, ktorú prikladám)
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=348
http://www.avvocata.sk/Vyzivne-a-jeho-zvysenie/
Návrh na zvýšenie výživného:
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob-a-zmluv/z/zvysenie-vyzivneho-pre-malolete-dieta-vzor-navrhu.html
bubkoch
14.08.11,16:38
pre posudenie opravnenosti navrhu na zvysenie vyzivneho je potrebne vediet nie to aky je tvoj/jeho prijem a ci platis hypo a pod., ale ako sa zmenila situacia od poslednej upravy vyzivneho (na oboch stranach) ... toto bude sud skumat v prvom rade
ale vo vseobecnosti nastup dietata na zakladnu/strednu skolu je sam o sebe dovod na upravu, lebo sud ma za to ze je to zivotna situacia s ktorou je spojené zvysenie nakladov na dieta
luccuv
14.08.11,16:54
teraz mám prisúdené 66 € (2000Sk)..to akože, môžem žiadať o 150 € viac alebo mám skúsiť požiadať o zvýšenie na 150€?
luccuv
14.08.11,16:56
prepáčte, ale neviem sa tu ešte poriadne orientovať, resp. neviem reagovať na konkrétnu odpoveď, iba takto všeobecne..
Mila123
14.08.11,17:05
prepáčte, ale neviem sa tu ešte poriadne orientovať, resp. neviem reagovať na konkrétnu odpoveď, iba takto všeobecne..

ale žiadaj aj o 150€ viac, prinajhoršom ti sumu súd oseká....
aby si sa napr. veľmi netrápila s návrhom na úpravu výživného, zájdi na príslušný ÚPSVaR a tam ti musia napísať návrh, dokonca ho aj na súde podajú.....
Mária27
14.08.11,17:15
Pospočituj si všetky potreby dieťaťa, koľko môžeš prispievať ty, žiadaj reálnu ale nie skromnú sumu. Koľko má dieťa rokov?
U neho sa bude brať do úvahy aj príjem jeho manželky.
luccuv
14.08.11,17:20
ale žiadaj aj o 150€ viac, prinajhoršom ti sumu súd oseká....
aby si sa napr. veľmi netrápila s návrhom na úpravu výživného, zájdi na príslušný ÚPSVaR a tam ti musia napísať návrh, dokonca ho aj na súde podajú.....

ja sa bojím toho, že mi žiadne zvýšenie neodklepnú kvôli tomu, že prenajímam byt - niekto si síce povie, že berie prachy za prenájom, tá sa musí mať, čo chce viac..lenže ja to nerobím preto, že na tom zarábam,ale že musím. Pokrýva mi to akurát náklady na hypo, všetko ostatné (nájom, elektr. na ten byt, v ktorom ani nebývam ja) platím + k tomu.
luccuv
14.08.11,17:22
Pospočituj si všetky potreby dieťaťa, koľko môžeš prispievať ty, žiadaj reálnu ale nie skromnú sumu. Koľko má dieťa rokov?
U neho sa bude brať do úvahy aj príjem jeho manželky.

On žije s priateľkou (v jeho byte), no neviem ako sa zachová, ak to bude nutné, ktovie či to nepoprie..ani neviem, či nás budú vypočúvať na súde atd..
Mila123
14.08.11,17:27
ja sa bojím toho, že mi žiadne zvýšenie neodklepnú kvôli tomu, že prenajímam byt - niekto si síce povie, že berie prachy za prenájom, tá sa musí mať, čo chce viac..lenže ja to nerobím preto, že na tom zarábam,ale že musím. Pokrýva mi to akurát náklady na hypo, všetko ostatné (nájom, elektr. na ten byt, v ktorom ani nebývam ja) platím + k tomu.
predlož daň. priznanie, koľko ti z bytu ostáva .....
Mária27
14.08.11,17:36
A rodičom tiež neprispievaš na stravu - tú si hradíš celú, ale na vodu, elektrinu ... Dieťa potrebuje určite mesačne viac ako 132 eur (keby ste mu každý dávali rovnako). Nemôžeš brať len to, čo skutočnosti dieťa teraz má, ale to, čo potrebuje, aby malo ako iné deti. Výživné platí každý rodič podľa svojich možností, on má určite lepšie možnosti.
bubkoch
14.08.11,17:39
On žije s priateľkou (v jeho byte), no neviem ako sa zachová, ak to bude nutné, ktovie či to nepoprie..ani neviem, či nás budú vypočúvať na súde atd..
prijem jeho manzelky ani priatelky sa nebude brat do uvahy ...
ten sud skuma len na to aby urcil jeho realne výdavky, to znamena ze ked byva s priatelkou ktora je zamestnana, tak sud bude mat za to ze sa tiez podiela na nakladoch na byvanie a teda exmanzelovi zoberie do uvahy napr. len polovicu nakladov na inkaso ... to ze by mal manzelku napr. s milionovym prijmom by nebolo dovodom na zvysenie vyzivneho
Mária27
14.08.11,19:52
On žije s priateľkou (v jeho byte), no neviem ako sa zachová, ak to bude nutné, ktovie či to nepoprie..ani neviem, či nás budú vypočúvať na súde atd..
Hlavne sa ničoho neboj. Nerobíš nič zlé, chceš len, aby vaše dieťa malo to, čo iné deti. Pestuj v ňom sebavedomie, nech nie je zakríknuté, nech necíti krivdu.