Daniela 7
14.08.11,21:26
Ahojte Kde sa dá zohnať kniha cenín? Budem si kupovať známky vo veľkom množstve a budem potrebovať knihu cenín.Alebo to stačí len evidovať v tom programe alfa?A v prípade kontroly to len vytlačiť?
Mila123
14.08.11,19:27
Ahojte Kde sa dá zohnať kniha cenín? Budem si kupovať známky vo veľkom množstve a budem potrebovať knihu cenín.Alebo to stačí len evidovať v tom programe alfa?A v prípade kontroly to len vytlačiť?

jednoznačne, bude to stačiť.....
Daniela 7
14.08.11,19:30
A ako doklad o kúpe známok mi bude stačiť to potvrdenie z pošty? A v peňažnom deníku to evidujem ako prevádzkovú režiu však?
Mila123
14.08.11,19:36
A ako doklad o kúpe známok mi bude stačiť to potvrdenie z pošty? A v peňažnom deníku to evidujem ako prevádzkovú režiu však?

ak ich nepredávaš, tak áno.....
Daniela 7
14.08.11,19:40
Budem mať eshop a budem posielať balíky a listy.Takže tam to budem potrebovať.A ak by som si nekupovala známky ale rovno na pošte platila v hotovosti,musela by som si viesť knihu cenín?
Mila123
14.08.11,19:48
Budem mať eshop a budem posielať balíky a listy.Takže tam to budem potrebovať.A ak by som si nekupovala známky ale rovno na pošte platila v hotovosti,musela by som si viesť knihu cenín?

ja ju nikomu nevediem, iba napr. notársky úrad vedie si knihu cením ....aby mali v tom poriadok, možno aby nedochádzalo k zneužitiu....ale ak by si vedela dokázať, že koľko zasielaš pošty, podľa môjho názoru by si nemusela viesť knihu cením....
Zita5
14.08.11,19:56
Budem mať eshop a budem posielať balíky a listy.Takže tam to budem potrebovať.A ak by som si nekupovala známky ale rovno na pošte platila v hotovosti,musela by som si viesť knihu cenín?

Pokiaľ budete nakupovať poštové známky , tak tieto podľa Postupov JU budete účtovať aj v Knihe cenín.
Ak obídete nákup poštových známok a za podané zásielky budete platiť na pošte v hotovosti , tak tento poplatok budete účtovať v prevádzkovej réžii a Knihu cenín nepotrebujete .

Ja osobne by som sa priklonila k poplatku poštovného na pošte .
Daniela 7
14.08.11,19:59
A treba mi potom od pošty potvrdenie o zaplatení poštovného,ak by som platila priamo na pošte?
Zita5
14.08.11,20:04
A treba mi potom od pošty potvrdenie o zaplatení poštovného,ak by som platila priamo na pošte?

Ak chcete účtovať o výdavku, tak tento výdavok musíte aj preukázať platným dokladom o úhrade poštovného .
Daniela 7
14.08.11,20:10
Takže ak som to správne pochopila,pošta mi vydá dolad o zaplatení poštovného,ja si ten doklad odložím a v PD si to zaevidujem ako prevádzkovú réžiu.A to iste robím aj ked nakúpim tovar príde mi faktúra - tú odložím a zas do PD...A ešte jedna otázočka.Ja ked budem nakupovať tovar pre svoj eshop,budem zan platiť vlastne dopredu.Aj tak si vediem knihu závazkov a nasledne v programe alfa kliknem na uhradiť,že je tovar už uhradený?
Zita5
14.08.11,20:13
ja ju nikomu nevediem, iba napr. notársky úrad vedie si knihu cením ....aby mali v tom poriadok, možno aby nedochádzalo k zneužitiu....ale ak by si vedela dokázať, že koľko zasielaš pošty, podľa môjho názoru by si nemusela viesť knihu cením....

Cenina sú akoby peniaze v hotovosti,podliehajú inventarizácii tu nejde o poriadok , zneužitie ........ale predovšetkým o Postupy v JU ako napr. §6 odst.11,§9 odst.7 a),§12 odst.1,2 atď... a ich dodržiavanie .
Zita5
14.08.11,20:37
Takže ak som to správne pochopila,pošta mi vydá dolad o zaplatení poštovného,ja si ten doklad odložím a v PD si to zaevidujem ako prevádzkovú réžiu.A to iste robím aj ked nakúpim tovar príde mi faktúra - tú odložím a zas do PD...A ešte jedna otázočka.Ja ked budem nakupovať tovar pre svoj eshop,budem zan platiť vlastne dopredu.Aj tak si vediem knihu závazkov a nasledne v programe alfa kliknem na uhradiť,že je tovar už uhradený?

V podstate potrebujete základy , potrebujete si preštudovať (a to nie je všetko )

http://www.porada.sk/f92-zakon-o-uctovnictve.html
http://www.porada.sk/t156210-postupy-uctovania-v-ju-platne-od-1-1-2010-a.html



V týchto zákonoch sa dozviete k čomu slúži Kniha záväzkov , povinnosť viesť Knihu záväzkov......a podobne .

P.S. Nie že Vám nechcem odpovedať, ale zvažovala som odkiaľ začať ...nedá sa začať od konca, či stredu ......vidím , že nie ste účtovník, tak možno by bolo lepšie účtovníctvo zveriť účtovníkovi .
Daniela 7
15.08.11,04:25
Dakujem
Ja som len nedávno skončila kurz jednoduchého účtovníctva a mnohé veci som sa ani nestihla poriadne opýtať.Teraz je to o tom,dostať sa aj do praxe.Pojdem ešte na jeden kurz priamo v programe alfa,ale bude až koncom septembra.Ale rada by som si objasnila niektoré veci,či som ich správne pochopila.Viem že sa ešte musím učiť,ale poradu používam hlavne ako rady,či to čo budem robiť je naozaj správne a v súlade so zákonom.Ja sa to jednoduché účtovníctvo chcem naučiť.BUdem rada,ak ma len usmerníte a poviete,ano tak sa to robí,alebo nie má sa to dať tam.Doteraz som nepoznala ani výrazy PD,kniha cenín,pohľadávok,záväzkov a pod.Teraz ich viem aspon rozlíšiť.
Zita5
15.08.11,04:44
Ak vlastníte program ALFA , tak vpravo na hlavnej stránke programu kliknite - Pomôcky - potom klik Pomoc F1 .......tam máte vľavo ako poslednú položku -Príklady ...potom klik Príklady Účtovníctvo ...malo by Vám to pomôcť a sprehľadniť ALFU, čo ako máte účtovať .

Taktiež vľavo vyššie máte Evidencia Záväzkov , tam máte celý postup .

Do záväzkov účtujete došlé FA, odvody do SP,ZP prípadne iné záväzky .
Daniela 7
15.08.11,05:03
Zitka
Veľmi pekne ďakujem.Idem si to pozrieť.A už naozaj posledné otázočky- takže došlú faktúru zaevidujem hned do knihy závazkov a následne ju dám ako uhradené.Ja budem platiť všetko dopredu.A čo sa týka dokladov ako VPD a PPD,stačia mi tie,čo sú v tomto programe alfa? Alebo si musím kúpiť tie papierové? Ja budem posielať tovar niekomu a priložím tam aj faktúru,musím tam priložiť aj jeden z tých dokladov v papierovej forme?Všetko bude prebiehať cez internet.Mne budú tiež platiť tovar dopredu.To mám dať do knihy pohľadávok,ale hned aj ako zaplatene však?
ego.mc
15.08.11,05:58
Je to trochu zložitejšie:
Ak platíte vopred, uhradenú zálohu evidujete v pohľadávkach. Keď príde faktúra, zapíšete ju do knihy záväzkov a spárujete so zálohou.
Ak platia Vám, tak prijaté platby evidujete v záväzkoch a vydané faktúry potom s nimi spárujete.
Ak platíte z účtu, alebo Vám platia na účet, tak VPD a PPD nevystavujete.
Ak platíte alebo prijímate hotovosť, tak stačí vytlačiť tie z Alfy.
Daniela 7
15.08.11,06:11
Ako spárujem svoj záväzok so zálohou v alfe?
Zita5
15.08.11,06:17
Ako spárujem svoj záväzok so zálohou v alfe?

V bankovom doklade cez F7 vyberiete záväzok , po odkliknutí OK v doklade sa Vám automaticky platba spáruje so záväzkom ...ale musíte mat "X" v doklade "Úhrada záväzku ".
Daniela 7
15.08.11,06:25
MOc dakujem
Do zaväzkov si dám došlú faktúru,prejdem na kolonku PD a tam kliknem na výdaj z bankového účtu a priamo cez F7 mi nahodí môj záväzok.Ten kliknutím uhradím a z účtu v PD mi stiahne sumu.A to iste robím aj s pohľadávkami však?
Moc ste mi pomohli.
Zita5
15.08.11,06:30
MOc dakujem
Do zaväzkov si dám došlú faktúru,prejdem na kolonku PD a tam kliknem na výdaj z bankového účtu a priamo cez F7 mi nahodí môj záväzok.Ten kliknutím uhradím a z účtu v PD mi stiahne sumu.A to iste robím aj s pohľadávkami však?
Moc ste mi pomohli.

Áno, len v časti príjem .