Boris7299
14.08.11,23:24
Dobrý deň
Chcel by som sa spýtať je možne zahrnúť do pracovnej zmluvy takúto záležitosť?
Že ak by bol zamestnanec pristihnutý pri krádeži alebo by kradez bola podložena nejakým dôkazom , napríklad video nahrávkou , žeby zamestnanec zaplatil niekoľkonásobok napríklad 100 násobok hodnoty ukradnutej veci.
V praxi by to znamenalo že keby som bol majitelom restauracie a napriklad by casnicka ktorá by si chcela privyrobiť napríklad tým ze jedlo nezauctuje a peniaze od zakaznika pojdu do jej vrecka miesto pokladne tak by bola ćanicka pokutovana toznamena ze keby naprikald by ma oklamala o sumu 5 euro tak by musela zaplatiť 100 násobok tejto sumy teda 500 euro.
Týmto krokom by som chcel zamedzit tomu aby si zamestnanci vazili pracu a neokrádali by majiteľa . A dvakrat by si rozmysleli ci im to stoji za tych 5 euro. A posielal by som do podniku nejakých známich ktorý by mali možno nejakú tu mikrokamerku a by to všetko točili a napriklad za to že by nedostali učtenku by jej bola udelena pokuta . Alebo by nalievala alkohol vlastný alebo niećo podobné . Je nieco taketo zrealizovatelne myslim tym da sa to zahrnut do pracovnej zmluvy? Viem ze je to mozno dost priatiahnute za vlasy ale teraz su ludia kadejaky okradnu valstneho brata nie to este zamestnavatela ...:)
Tweety
15.08.11,05:10
Dobrý deň
Chcel by som sa spýtať je možne zahrnúť do pracovnej zmluvy takúto záležitosť?
Že ak by bol zamestnanec pristihnutý pri krádeži alebo by kradez bola podložena nejakým dôkazom , napríklad video nahrávkou , žeby zamestnanec zaplatil niekoľkonásobok napríklad 100 násobok hodnoty ukradnutej veci.
V praxi by to znamenalo že keby som bol majitelom restauracie a napriklad by casnicka ktorá by si chcela privyrobiť napríklad tým ze jedlo nezauctuje a peniaze od zakaznika pojdu do jej vrecka miesto pokladne tak by bola ćanicka pokutovana toznamena ze keby naprikald by ma oklamala o sumu 5 euro tak by musela zaplatiť 100 násobok tejto sumy teda 500 euro.
Týmto krokom by som chcel zamedzit tomu aby si zamestnanci vazili pracu a neokrádali by majiteľa . A dvakrat by si rozmysleli ci im to stoji za tych 5 euro. A posielal by som do podniku nejakých známich ktorý by mali možno nejakú tu mikrokamerku a by to všetko točili a napriklad za to že by nedostali učtenku by jej bola udelena pokuta . Alebo by nalievala alkohol vlastný alebo niećo podobné . Je nieco taketo zrealizovatelne myslim tym da sa to zahrnut do pracovnej zmluvy? Viem ze je to mozno dost priatiahnute za vlasy ale teraz su ludia kadejaky okradnu valstneho brata nie to este zamestnavatela ...:)
Toto, a v takom rozsahu ako navrhuješ, ZP nepripúšťa.
Všeobecne o škodách nájdeš v ZP od §177.
§ 191

(1) Zamestnávateľ môže požadovať od zamestnanca náhradu škody, za ktorú mu zamestnanec zodpovedá. Požadovanú náhradu škody určí zamestnávateľ.

(2) Zamestnávateľ prerokuje požadovanú náhradu škody so zamestnancom a oznámi mu ju najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zamestnanec zodpovedá.

(3) Ak zamestnanec uzná záväzok nahradiť škodu v určenej sume a ak s ním zamestnávateľ dohodne spôsob náhrady, je zamestnávateľ povinný uzatvoriť dohodu písomne, inak je dohoda neplatná. Osobitná písomná dohoda nie je potrebná, ak škoda bola už uhradená.

(4) Požadovanú náhradu škody a obsah dohody o spôsobe jej úhrady s výnimkou náhrady škody nepresahujúcej 33, 19 eura je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov.
mlisa
15.08.11,05:14
ZP na riesenie podobnych zamestnancov pripusta okamzite skoncenie pracovneho pomeru kvoli hrubemu poruseniu pracovnej discipliny. Myslim ze aj to je dost dobra motivacia, aby si casnicka rozmyslela, ci jej to za tych 5 euro stoji... Navyse si neviem predstavit nechat si zamestnanca ktory ma okrada... s pokutou alebo bez, uz by som mu neverila.
Indeed
15.08.11,05:36
Vidím, že niektorí zo svojim zmýšĺaním sa nachádzajú niekde v stredoveku,:mee:

najlepšie by bolo zaviesť mučenie, verejné popravy ,pranierovanie a podobné záležitosti.:eek:

Vidno,že zákony sú humannejšie ako očakávania vyplývajúce zo zvráteného zmýšĺania niektorých indivíduí.

Ad. Zamestávateľ /majiteľ reštaurácie/

postihy možno ukladať len také aké dovoľuje zákon, v tomto prípade Zákonník práce.:o
karol x
15.08.11,10:43
Dobrý deň
Chcel by som sa spýtať je možne zahrnúť do pracovnej zmluvy takúto záležitosť?
Že ak by bol zamestnanec pristihnutý pri krádeži alebo by kradez bola podložena nejakým dôkazom , napríklad video nahrávkou , žeby zamestnanec zaplatil niekoľkonásobok napríklad 100 násobok hodnoty ukradnutej veci.
:)

na vysvetlenie toho co tu napisali ini poradaci. zakonnik prace(ZP) nefunguje na 100% tak ako napriklad ine sukromnopravne vtahy (napr. zmluvy podla obcianskeho zakonnika). pracovna zmluva podla ZP je dost rigidna. aplikacia pravidla v pracovnom prave "co nie je zakazane je dovolene" je pouzitelna jedine v prvej casti ZP § 1-40.