flector
15.08.11,06:51
Čo v prípade keď dodávateľ služby zo zahraničia (tretie krajiny, USA, a pod.) nie je schopný dodať (na stiahnutie ani inak poslať) riadne formátovanú a vyplnenú faktúru?

Koho je to problém? Musí firma ktorej je služba dodaná (tj. moja firma) dbať o to aby jej dodávateľ dodal formálne správnu faktúru? Alebo je to problém dodávateľa?
Ak je to jeho problém, tak ma to netrápi!
Ide mi o to, čo by na to povedala naša prípadná kontrola a tak ... keby som mal v účtovníctve také odberateľské (že vraj) „faktúry“???

Napríklad je to obyčajne tak, že po žiadostiach o faktúru je dodávateľ maximálne ochotný „dodať“ online výpis, ktorý sa objaví (napr. v online systéme jeho stránky) po zaplatení kartou.
Tj. iba nejaká generovaná stránka, kde je len vygenerované transakčné ID, suma + XYZ reklamných a iných nepodstatných informácií, ktoré s vecou vonkoncom nesúvisia ... no a na to povie, že to je tá faktúra, ktorú toľko chcem, že si to mám vytlačiť a bude to OK.
Samozrejme údaje ako názov jeho firmy, billing adresa, TAX ID (DIČ), či iné údaje ... NIKDE!!!

V lepšom prípade by ešte dokázal svoje údaje poskytnúť na žiadosť a doslova prosenie.
V horšom (a oveľa častejšom prípade) ani náhodou!!!
Ako keby to bolo neviem čo. :confused:
Že, veď „faktúra“ je tam, mám si ju vytlačiť. (A čo viac od neho chcem.)
Ani nechápe načo mi je jeho TAX ID, názov, adresa ...
Ako je toto možné?????

Podotýkam, že sa jedná o seriózne (dá sa povedať, veľké) služby, ktoré vyžívajú milióny ľudí - práve preto mi nie je celkom jasné, ako sú takéto problémy vôbec možné.

Ako sa bežne a správne postupuje pri takýchto prípadoch???
Môžem tie jeho „faktúry“ použiť?

Prosím o odpoveď.
KEJKA
15.08.11,04:59
väčšinou na stránkach je možné vytlačiť aj faktúru, resp. pri objednávke zadať-zakliknúť žiadosť o vygenerovanie faktúry.
faktúra síce väčšinou nemá "fazónu" podľa našich zvyklostí, ale základné informácie obsahuje - nie je to len výpis alebo potvrdenie o úhrade, ako príklad uvediem letecké spoločnosti, FB, rôzne reklamné agentúry ai.
Na tvoju otázku - ak vyššie spomenutý odsek nepomôže, odpoviem tak, že za správnosť faktúry zodpovedá dodávateľ ale ty zodpovedáš za správnosť, úplnosť svojho účtovníctva. Ide o účtovný prípad ako taký, takže akýkoľvek doklad je lepší ako žiadny. Ak nemáš faktúru, vytlač si info z webu o dodávateľovi, sám doplň relevantné informácie k účtovnému prípadu prípadne vhodné dôkazy o použití predmetu kúpy na podnikanie.......
dragan.michal
15.08.11,06:29
ale základné informácie obsahuje - nie je to len výpis alebo potvrdenie o úhrade, ako príklad uvediem letecké spoločnosti, FB, rôzne reklamné agentúry ai.

Facebook už dáva dlhšiu dobu použiteľné faktúry.
Ono problém je hlavne s firmami v USA, kde naozaj niekedy dodávateľ nedáva žiadnu faktúru a ani sa nedá nikde stiahnuť. Kedže pre ich účtovníctvo stačí bankový výpis z karty. A neuvedomujú si že niekde je to inak.
My v tom prípade si robíme vlastné faktúry, ktoré si zakaždým upravíme tak, aby bolo dobre. Lebo niekedy dodávateľ poskytne faktúru napríklad v poznámkovom bloku, kde bolo naozaj len pár údajov.
BXLmiami
15.08.11,07:04
:) Ja to riešim cez známych,ktorí maju podnik tam.Faktura,že XY Texas,alebo XY Slovakia,to ked su veľmi láskaví.Stalo sa mi že som si doslova vybojovala,aby mi poslali fakturu písomne a prišlo že...krstné meno-Slovakia.Nič viac.Sú neuveriteľní.:)
flector
30.08.11,13:51
Ešte by som sa k tomu vrátil. Hlavne k „ ... že za správnosť faktúry zodpovedá dodávateľ ale ty zodpovedáš za správnosť, úplnosť svojho účtovníctva.”

Čo to presne znamená? Keď napríklad zaplatím kartou za nejakú službu a vložím si do účtovníctva (akože) "faktúru" ktorú systém vytvorí – vytlačený generovaný výpis na ktorom je len suma, nejaké vygenerované ID (bezvýznamé), webová adresa internetovej stránky dodávateľa, jeho email, telefón, dátum a čas transakcie + X ďalších nepodstatných vecí ...
Bude to stačiť???

(Inak, ja samozrejme plne chápem, že ideálna by bola krásna faktúra na slovenský spôsob.)

Ale, ide mi o to, dopátrať sa k tej otázke ohľadom zodpovednosti a úplnosti <- pokiaľ to stačí a skutočne za to zodpovedá dodávateľ, tak niet ďalej čo riešiť!

Neviem však kde je tá hranica, že kedy už je to OK???

Keď dodávateľská faktúra obsahuje všetky údaje na aké sme zvyknutí na Slovensku, iba vtedy je to OK???
Alebo stačí, keď obsahuje to čo obsahuje (však je tam dátum, čas, suma, web adresa – takže je približne zrejmé o čo sa jedená) a zodpovedá za to dodávateľ.
Keď neobsahuje názov firmy, adresu, TAX ID tak čo sa (mne) môže stať???

Skrátka, mi nie je jasná tá hranica, čo všetko musí byť a čo už nemusí.

Je vôbec nejaká hranica? Upravuje to vôbec nejaký zákon?
Alebo to záleží na kontrolóroch daňového úradu a ich nálade, keď kontrolujú dodávateľské "faktúry" ?????
(Ja to fakt neviem <– preto sa pýtam, prosím vysvetlite mi to niekto!)

Kedy za to zodpovedám ja a kedy dodávateľ?
Ako ho ja môžem ovplyvniť, aby mi dal všetky svoje údaje, keď on silou mocou nechce!?!??!? :confused:

Môžem prosiť, vysvetľovať, ... čo len chcem ... X krát ho kontaktovať, ... jeho TAX ID, názov, billing adresu – nechce dať (inak je to firma z USA) ako keby, ... neviem, ... ja fakt už neviem čo?!?!!? :(
Ja toto skutočne nechápem!!!?! :mee:
Že vraj, mám "faktúru" (ten jeho výpis) tam, v jeho systéme, že to mi stačí!!!!! :mad:

A to akože, keď mi príde kontrola, ... to za to, akú "faktúru" mi ON "vystavil" dostanem JA pokutu??? Alebo ešte dačo horšie??? :eek::mee::(
(To takýto systém tu je? To takto to funguje na Slovensku? <– Naozaj neviem, ... pýtam sa ...)

Aké je to minimum, ktoré by tam malo byť? Prosím vysvetlite mi to niekto.

Inak ešte k tomu vytváraniu faktúr namiesto dodávateľa.
To sa vôbec smie???
(Prosím neberte ako útočenie, tak to nemyslím, len by som rád poznal odpoveď. Je mi jasné prečo to robíte a plne chápem dôvody!)

Ale na druhej strane mi to príde také, ... ja neviem ... skrátka veľmi divné, ... že by som mal "vyrábať" faktúry namiesto niekoho iného.
Už len tá myšlienka mi pripadá ... fakt neviem ... proti srsti. A jediné čo ma automaticky v tej súvislosti napadá, je, či sa to vôbec smie(???) - vyrábať / pozmeňovať / dopĺňať faktúry za niekoho iného (aj keď chápem - dodávateľa ktorý si ich nevie / nechce / nemá záujem vyrobiť sám).
Naozaj sa to smie???
(Fakt sa ospravedlňujem za hlúpu otázku, ale čo už, veľmi rád by som poznal odpoveď.)

Nie je predsa len lepšie dať do účtovníctva radšej iba to, čo dodávateľ dodal (aj keď je to hoci len suma a dátum) a radšej nič nepozmeňovať a umelo (hoci správne a s dobrým úmyslom) nevytvárať???
Však by za to čo dodal mal zodpovedať snáď on! Nech je to už akékoľvek!

Prosím odpovedzte mi. Veľká vďaka za akúkoľvek odpoveď. ;)
KEJKA
30.08.11,14:16
no napísal si toho dosť a je to podľa mňa skôr na filozofickej báze.
Dnes neexistuje presná vykonávacia smernica k jednotlivým zákonom, takže ti ani odpovedať v zmysle zákona exaktne, presne, nevyvrátiteľne neviem. Teda čo sa týka tých hraníc.
Odpovedám na otázky využijúc skúsenosti z dlhoročnej praxe. Slabé miesto je v tom, že to čo bolo/nebolo možné pred x rokmi, po rokoch to už možné/nemožné je a či to bude/nebude o pár rokov možné/nemožné, to tiež nikto nevie.
Si podnikateľ, podnikaj. Máš účtovníčku? Tak sa s ňou raď a poslúchni jej rady, do istej miery aj ona zodpovedá za Tvoje účtovníctvo.
Vo vzťahu k DU a kontrolám - nemôžeš čakať, že sa akákoľvek kontrola obíde bez diskusie. Oni niečo chcú/musia nájsť, tak budú hľadať, rýpať, napádať, diskutovať ............ a ty a tvoja účtovníčka budete vysvetľovať, argumentovať, polemizovať, pýtať sa na príslušné §§-y. Výsledkom bude nejaký konsenzus, možno aj pokuta, možno nejaké upozornenie........
Všetko je o schopnosti obhájiť svoj postup, svoje konanie, svoje doklady z hľadiska našej legislatívy. Ak preukázateľne niečo zaplatíš, dodaníš, samozdaníš a využiješ pre svoje podnikanie - pre dosiahnutie svojich zdaniteľných príjmov, tak ti kontrola ťažko účinne vytkne nejaké chýbajúce ID na nejakom podivnom doklade z USA.
Ak chceš absolútnu istotu, že ti nič nenájdu, tak priznaj všetky príjmy a do nákladov daj len krásne, bezchybné, úplné faktúry, nedávaj tam ani bločky z ERP s rizikom, že o 2-3 roky vyblednú, teda skôr, kým nejaká kontrola príde........ to už preháňam.
A zaplatíš DPPO z vyššej sumy, než by si mohol .....DU sa iba poteší.
doktor01
30.08.11,14:21
Čo v prípade keď dodávateľ služby zo zahraničia (tretie krajiny, USA, a pod.) nie je schopný dodať (na stiahnutie ani inak poslať) riadne formátovanú a vyplnenú faktúru?

Koho je to problém? Musí firma ktorej je služba dodaná (tj. moja firma) dbať o to aby jej dodávateľ dodal formálne správnu faktúru? Alebo je to problém dodávateľa?
Ak je to jeho problém, tak ma to netrápi!
Ide mi o to, čo by na to povedala naša prípadná kontrola a tak ... keby som mal v účtovníctve také odberateľské (že vraj) „faktúry“???

Napríklad je to obyčajne tak, že po žiadostiach o faktúru je dodávateľ maximálne ochotný „dodať“ online výpis, ktorý sa objaví (napr. v online systéme jeho stránky) po zaplatení kartou.
Tj. iba nejaká generovaná stránka, kde je len vygenerované transakčné ID, suma + XYZ reklamných a iných nepodstatných informácií, ktoré s vecou vonkoncom nesúvisia ... no a na to povie, že to je tá faktúra, ktorú toľko chcem, že si to mám vytlačiť a bude to OK.
Samozrejme údaje ako názov jeho firmy, billing adresa, TAX ID (DIČ), či iné údaje ... NIKDE!!!

V lepšom prípade by ešte dokázal svoje údaje poskytnúť na žiadosť a doslova prosenie.
V horšom (a oveľa častejšom prípade) ani náhodou!!!
Ako keby to bolo neviem čo. :confused:
Že, veď „faktúra“ je tam, mám si ju vytlačiť. (A čo viac od neho chcem.)
Ani nechápe načo mi je jeho TAX ID, názov, adresa ...
Ako je toto možné?????

Podotýkam, že sa jedná o seriózne (dá sa povedať, veľké) služby, ktoré vyžívajú milióny ľudí - práve preto mi nie je celkom jasné, ako sú takéto problémy vôbec možné.

Ako sa bežne a správne postupuje pri takýchto prípadoch???
Môžem tie jeho „faktúry“ použiť?

Prosím o odpoveď.
Ja to riešim tak, že zašlem doporučený list s žiadosťou o opravu faktúry. Ak nedôjde k oprave, tak napíšem úradný záznam priložím ten list s doručenkou a podrobne opíšem jednotlivé skutočnosti. Mál som niekoľko krát kontrolu z DÚ a prešlo to v pohode.
PS: Falšovanie, pozmeňovanie faktúr je trestným činom aj keď by ste faktúru vytvorili na základe reálneho obchodu.
flector
30.08.11,14:32
KEJKA
Ďakujem za hodnotné rady z praxe!

doktor01
Ďakujem tiež, zaujímavá rada.
Má však jeden háčik a to ten, že treba poznať názov dodávateľovej firmy a jeho adresu <- čo sa nie vždy darí zistiť!!! ;):rolleyes:
flector
30.08.11,14:39
PS: Falšovanie, pozmeňovanie faktúr je trestným činom aj keď by ste faktúru vytvorili na základe reálneho obchodu.

Z toho mi vyplýva, ako som si aj myslel, že treba radšej len vytlačiť to čo dodávateľ dodá a nič iné!

Aj keby to bola hoci len suma, čas a nič iné!

Myslím, že lepšie bude si to slovne obhájiť pred prípadnou kontrolou a argumentovať o dôvodoch, prečo nie je viac údajov na faktúre, ako niečo pozmeňovať / upravovať / dopĺňať za dodávateľa (aj keď s dobrým úmyslom)!

Ešte raz veľká vďaka za hodnotné rady!
doktor01
31.08.11,14:27
KEJKA
Ďakujem za hodnotné rady z praxe!

doktor01
Ďakujem tiež, zaujímavá rada.
Má však jeden háčik a to ten, že treba poznať názov dodávateľovej firmy a jeho adresu <- čo sa nie vždy darí zistiť!!! ;):rolleyes:
To neviete ani od koho tovar nakupujete? No tak to potom u daňovákov budete ťažko obhajovať.
PS: Ak neviem zistiť adresu skúšam google . V najhoršom prípade to pošlem aspoň na nejakú adresu, kde by sa mohol predajca nachádzať (aj keď tá adresa už nie je aktuálna). Ja mám doklad (v takom to prípade podací lístok, nie doručenku) a po mesiaci písem úradný záznam, že dodávateľ nevykonal nápravu.
flector
26.09.11,07:15
--- omylom postnuté 2x ---
flector
26.09.11,07:18
Mohli by ste mi prosím vysvetliť trochu bližšie čo to je ten úradný záznam?
Kde sa to spisuje?


To neviete ani od koho tovar nakupujete? No tak to potom u daňovákov budete ťažko obhajovať.

Inak ja tovar neodoberám. Iba služby. Aj to iba "virtuálne" – a mnoho takých, ktoré sa po čase doslova "bez stopy vyparia" <- Napríklad internetová reklama na určité časové obdobie. (Tj. v čase nejakej kontroly tam už dávno nemusí byť!)

Inak ono to vždy nie je také čiernobiele.
(Ja viem asi by som s niekým takým nemal obchodovať ... ale ...)

Stalo sa mi napríklad už aj to, že som sa dopredu pýtal (to sa už teraz pýtam vždy) dodávateľa z (na 99% z) USA či je schopný dodať faktúru. A predovšetkým či na nej bude všetko čo treba tj. plný názov spoločnosti., billing adresa, ich TAX ID, atď.
Odpovedali v zmysle, že jasné, všetko tam bude – no a nakoniec tam bolo iba meno (názov stránky, nie firmy), telefón, email, suma, jednoduchý popis služby a nič iné podstatné. (Z doménového registra whois ich skutočná adresa zistiť nejde!) Viac doplniť nechcú. Že oni také údaje ako adresu, TAX ID neposkytnú. Údajne tamtá faktúra každému v Európe stačí. (A tým sa diskusia končí ...) (Podotýkam, že sa jedná o veľmi veľký server, nie je to žiadny pokútny jednotlivec, či niečo pod.)

Najlepšie by bolo asi pred samotným obchodom pýtať vzorovú ukážku faktúry dopredu – ale to zase veľmi kazí obchod. Zistil som, že kopa ľudí (hlavne menších odberateľov, resp. jednotlivcov) sa ihneď zľakne (aj keď im to pekne dopodrobna vysvetlím). Zľaknú sa na čo je mi ukážka takých osobných údajov ... A už so mnou obchodovať nechcú, resp. chcú ale iba bez údajov, ako názov, adresa, TAX ID, a pod.

Inak keď sa taká faktúra, alebo platba firemnými peniazmi (bez riadnej faktúry, tj. nie je tam riadny názov, adresa, TAX ID, nič, alebo dokonca úplne bez faktúry) napr. kartou dá ako nedaňový náklad vyrieši to môj problém???????

Ja radšej kľudne zaplatím XYZ daní naviac, ako by som sa mal takto a bezvýsledne naťahovať s každým v zahraničí o faktúry, ktoré aj tak nechcú ani za svet vydať.
(Už ma to hnevá každému vypisovať aj pomaly 10 krát ich prosiť, vysvetľovať a nikto tú faktúru, alebo údaje aj tak nechce dať – aj keby som ich na kolenách prosil.)

Vyrieši to ten nedaňový náklad???
martin33AA
27.09.11,13:58
Osobne si však však myslím, že
dodávateľ vystavuje faktúry podľa právnych predpisov svojej krajiny.
Zákon o DPH:
§ 74
Faktúra pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a prijatí služby zo zahraničia
Osoba povinná platiť daň pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 69 ods. 6) alebo pri prijatí služby alebo tovaru dodaného s inštaláciou alebo montážou zo zahraničia (§ 69 ods. 2 až 4) musí mať faktúru od dodávateľa. Vo faktúre môže osoba povinná platiť daň doplniť prepočet ceny bez dane na eurá, sadzbu dane, prípadne oslobodenie od dane, a výšku dane v eurách.
§ 73
(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne zdaniteľnej osoby, ktorá dodáva službu, a jej identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
takže stačí ak mu takúto urobíš a to je vsijo
flector
28.09.11,05:47
Asi som niečo nepochopil, ... ale akože mu ja vystavím faktúru, keď neviem jeho meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal???
Alebo naopak na "faktúre" čo on dodá (ak vôbec nejakú dodá) sú údaje ako jeho nick (prezývka), email alebo niečo iné nepodstatné.
Tj. Žiadna skutočná adresa, žiaden názov firmy, o nejakom TAX ID (DIČ) ani nehovorím.

Mňa skôr zaujímalo, či keď by sa dali moje platby za takéto služby firemnými peniazmi ako nedaňový náklad (či ako sa to volá) či by to ten problém vyriešilo.

Poviem príklad, objednám si reklamu na nejakej stránke ktorú ma nejaký Amík, na obdobie x. Zaplatím ju firemnými peniazmi (paypal), Amík však faktúru nechce dať. Buďto žiadnu, alebo len takú k ničomu – bez podstatných údajov.
No a teraz sa pýtam, keď sa to dá ako ten nedaňový náklad, bude problém vyriešený???
Ja si to predstavujem (možno ale úplne zle), že pokiaľ je niečo ako nedaňový náklad, že k tomu nemusí byť žiaden doklad <– len z tej sumy zaplatím naviac daň 20% pretože si tú službu nedám do nákladov.
+ Daňováci mi pri kontrole nebudú nič vyčítať (tj. že nemám správnu, alebo dokonca žiadnu faktúru <- toto ma zaujíma predovšetkým [???]) pretože to nejde do nákladov.
(Ja radšej tú daň naviac zaplatím, ako by som sa mal s každým naťahovať X krát, vysvetľovať, atď, … o faktúrach ktoré aj tak nakoniec nechcú vydať … alebo vydajú nesprávne. Jednoducho už viem, že pri 80% prípadoch to nikam nevedie a zahraniční klienti si to vysvetliť nedajú!
Skrátka prosíkať ich o správne faktúry je strata času. Keď takto chce človek nakúpiť napríklad desiatky, či stovky reklám mesačne od rôznych ľudí (z celého sveta), tak to je … naťahovať sa s každým osobitne. Radšej nedaňový náklad a doplatiť 20% dane naviac a pokoj, bez obáv z pokút kvôli nesprávnym faktúram, či pod.)

Funguje takto ten nedaňový náklad??? (Alebo som to úplne zle pochopil.)
KEJKA
28.09.11,05:53
nedaňový náklad ti nikto vyčítať nebude. Do účtovníctva to musíš dať len kvôli preukázaniu výdavkov, kedže platíš firemnými peniazmi. Vidím však problém vo väzbe na Z_DPH. Ak nakupuješ službu ako zdaniteľná osoba, musíš dodaniť s DPHčkou v SR.
Nechce sa mi čítať celú tému, prepáč, toto je možno jasné. Takže tú službu priznáš
a zaplatíš 20% DPH
potom celé je nedaňový náklad, lebo sa bojíš kvôli faktúre a zaplatíš z celej sumy navýšenej o DPH daň z príjmu 19%.
Až tak veľmi sa ti to podnikanie opláca?
Držím palce.