lubka0907
15.08.11,07:25
Ahojte. Ako je to prosím vás s náhradným voľnom a odvodmi? Zamestnanec išiel pracovať do zahraničia (nie cez zamestnávateľa). Možno to bude aj celý mesiac. Dohodli sme sa, že mu to dáme ako náhradné voľno. Budeme platiť nejaké odvody? Treba ho odhlásiť z poisťovní? A ako to bude s náhradným voľnom a sviatkami?
suzliky
15.08.11,05:38
Ahojte. Ako je to prosím vás s náhradným voľnom a odvodmi? Zamestnanec išiel pracovať do zahraničia (nie cez zamestnávateľa). Možno to bude aj celý mesiac. Dohodli sme sa, že mu to dáme ako náhradné voľno. Budeme platiť nejaké odvody? Treba ho odhlásiť z poisťovní? A ako to bude s náhradným voľnom a sviatkami?
Ak zamestnaec čerpá náhradné voľno, patrí mu za kažnú hodinu NV mzda tak, akoby tetno čas skutočne odpracoval. Náhradné voľlno poskytuješ vtedy, ak zamestnaec odpracoval v minulosti nadčas, ktorí mu nebol preplatený ale dohodli ste sa na čerpaní náhradného voľna. Takže ak by mesiac čerpal náhradné voľno, ste povinný mu vyplatiť mzdu a aj odovody.
Predpokladám, že sa jedná o omyl z tvojej strany a mala si na mysli NEPLATENÉ VOĽNO, čo je dosť podstatný rozdiel.
V prípade neplateného voľna nahlásiš na dané obdobie na SP prerušenie neplatené voľno a na ZP dáš ukončenie poistenia (2K) k poslednému dňu, ktorý pracoval a potom ho znova nahlásiš ku dňu, kedy sa vráti do práce (2Z). Na ZP by sa mal zamestnanec na to obdobie sám prihlásiť ako samoplatca a doplatiť si to sám.
Odvody za dni, počas ktorých bude mať neplatené voľno nebudete platiť.
Tweety
15.08.11,05:40
Ahojte. Ako je to prosím vás s náhradným voľnom a odvodmi? Zamestnanec išiel pracovať do zahraničia (nie cez zamestnávateľa). Možno to bude aj celý mesiac. Dohodli sme sa, že mu to dáme ako náhradné voľno. Budeme platiť nejaké odvody? Treba ho odhlásiť z poisťovní? A ako to bude s náhradným voľnom a sviatkami?
Určite si myslela neplatené voľno, nie?:)
lubka0907
15.08.11,05:42
Ano pomýlila som sa. Ďakujem
suzliky
15.08.11,05:47
Som zabudla ešte na ten sviatok, ale nie som si ista na 100%, nechcem ťa motať, neviete niekto?
KEJKA
15.08.11,05:50
ved ak bude mat neplatené voľno, tak sviatok neriešiš, či si myslela že áno?
suzliky
15.08.11,05:54
ved ak bude mat neplatené voľno, tak sviatok neriešiš, či si myslela že áno?
Jeho PP sa v podstate neskončil.
Uvažovala som nad variantou, že ak by sa napr. jednalo o celý august, tak by neplatené voľno aj odhlášky bolo od 1.8.-28.8. a potom od 30.8.do 31.8., na 29.8. - sviatok a pracovný deň by mal v dochádzke sviatok. Ale možno je to blbosť.
KEJKA
15.08.11,06:01
hm_aha, taký prípad som nemala. Ale ak nepracuje, tak podľa mňa netreba riešiť sviatky. Bude to mať v dochádzke tak uvedené, potom by mohla nastať zaujímavá situácie v prípade hodinovej mzdy, kedže sviatok sa prepláca priemerkou?
Pri mesačnej mzde je náhrada za sviatok zahrnutá v mzde, teda z nulovej bude nula.
Neviem však ako by to bolo pri hodinovej.......
Nemal by v tom byť zásadný rozdiel, len neviem to zdôvodnenie.
Anula123
15.08.11,12:20
Pri zamestnancovi odmeňovaného mesačnou mzdou sa sviatok považuje ako odpracovaný deň a patrí mu za ten deň náhrada mzdy (a z toho samozrejme aj odvody do poisťovní, daň...). Ak je na neplatenom pracovnom voľne od x do y, je na ňom aj počas sviatku, ak spadá do tohto obdobia. Čiže varianta, že ho odhlásiš zo SP a ZP od dátumu nástupu na neplatené voľno až do dátumu príchodu z neho je správna :)
Anula123
15.08.11,12:27
Ešte by som sa poopravila, za prácu vo sviatok mu patrí mzda (nie náhrada mzdy) - pri zamestnancovi odmeňovaného mesačnou mzdou :)
lubka0907
29.09.11,12:16
Ahojte, ešte sa chcem opýtať do kedy mám povinnosť oznámiť poisťovniam začiatok a koniec neplateného voľna? Dočítala som sa že do konca nasledujúceho mesiaca. Je to tak?
Tweety
29.09.11,12:21
Ahojte, ešte sa chcem opýtať do kedy mám povinnosť oznámiť poisťovniam začiatok a koniec neplateného voľna? Dočítala som sa že do konca nasledujúceho mesiaca. Je to tak? Priamo zo stránok SP a ZP
SP: oznámiť pobočke prerušenie (http://www.porada.sk/prerusenie-poistenia-a-vylucenie-povinnosti-platit-poistne/1527s) nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnanca do ôsmich dní od prerušenia
ZP: platiteľ poistného, ktorý je zamestnávateľom má povinnosť v lehote najneskôr do ôsmich dní oznamovať zdravotnej poisťovni zmeny týkajúce sa zamestnancov a to:

zmenu alebo vznik platiteľa poistného
skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť poistné za zamestnanca
lubka0907
05.10.11,06:17
Prosím vás a ako je to, keď sme ho odhlásili zo ZP, kvoli neplatenému voľnu a teraz dal výpoveď? Medzi tým sa mu neplatené voľno neskončilo.To si musí už on vyriešiť?
lubka0907
13.10.11,11:36
Ahojte, teraz mám problém s podávaním výkazov u tohto zamestnanca. Zo zdravotnej poisťovne som ho odhlásila, ale pri tlačení výkazov z Olympu mi vypočítalo odvody do ZP (dal výpoveď a mal nevyčerpanú dovolenku), ale do SP mi odvody nepočítalo. Ako môžu ísť odvody do ZP ak som ho z tadiaľ odhlásila?
lubka0907
13.10.11,11:43
už som si zistila chybu..zadala som zlý dátum v personalistike :)
lubka0907
14.10.11,05:17
Dobré ránko. Mám ešte jeden problém. Program mi vypočítal odvody do SP a aj na páske sú, ale keď si dám vytlačiť výkaz, tak VZ je nula, takže aj odvody. Zložku mzdy som udala pracovné voľno žiadané (neplatené). Neviem ako s tým výkazom.