Rubrika
15.08.11,08:20
Dobrý deň. Mám za sebou prvé sedenie, informatívne, u notárky ohľadom dedičstva. Notárka vypočítala určitú sumu z dedičstva mne a bratovi, ktorú by sme mali zaplatiť a na tú sumu nahodila 20%. Je to v poriadku?
Zarazilo ma tých 20%.
A ešte spomínala aj nejaký súdny poplatok, ktorý zaplatíme na druhom sedení na súde, kde dôjde už k dedeniu. Platia sa súdne poplatky ohľadom dedičstva?
rudopp
15.08.11,06:26
Dobrý deň. Mám za sebou prvé sedenie, informatívne, u notárky ohľadom dedičstva. Notárka vypočítala určitú sumu z dedičstva mne a bratovi, ktorú by sme mali zaplatiť a na tú sumu nahodila 20%. Je to v poriadku?
Zarazilo ma tých 20%.
A ešte spomínala aj nejaký súdny poplatok, ktorý zaplatíme na druhom sedení na súde, kde dôjde už k dedeniu. Platia sa súdne poplatky ohľadom dedičstva?

Notárka spočíta hodnotu dedičtstva.
Podľa sadzobníka (čím výšší úsek hodnoty, tým nižšie percento) vypočíta notársky poplatok + vecné náklady.

Prečo chceš ísť sedieť na súd? Neviete sa dohodnúť ?

Notárka zapíše dedičské konanie - osvedčenie a dá na súd na správopoplatnenie.
Katy a R
15.08.11,06:29
..
Zarazilo ma tých 20%.
..


to je DPH ;):)
Odmenu notára máš uvedenú v "Osvedčení o dedičstve" ... komplet rozpísané, koľko boli ktoré náklady ... aj koľko je DPH (za služby)
Rubrika
15.08.11,06:41
Notárka spočíta hodnotu dedičtstva.
Podľa sadzobníka (čím výšší úsek hodnoty, tým nižšie percento) vypočíta notársky poplatok + vecné náklady.

Prečo chceš ísť sedieť na súd? Neviete sa dohodnúť ?

Notárka zapíše dedičské konanie - osvedčenie a dá na súd na správopoplatnenie.
A každý notár má svoj sadzobník? Alebo je jednotný pre všetkých notárov?
Ja nechcem ísť na súd, my sme sa dohodli. Notárka vravela, že druhé sedenie bude na súde, nie u nej. Nevyznám sa v tom.
"Čím vyšší úsek hodnoty, tým nižšie percento" - vysvetlíš mi to, prosím, polopatisticky?
Rubrika
15.08.11,06:43
to je DPH ;):)
No mňa to tiež napadlo, že to môže byť DPH. Bože, to fakt??
Takže to tak má byť aj s nahodením tých 20%.
Čiže DPH platí aj na dedičstvo. Daň z dedičstva sa neplatí, ale DPH áno. Dobre som to pochopila?
bubkoch
15.08.11,07:06
No mňa to tiež napadlo, že to môže byť DPH. Bože, to fakt??
Takže to tak má byť aj s nahodením tých 20%.
Čiže DPH platí aj na dedičstvo. Daň z dedičstva sa neplatí, ale DPH áno. Dobre som to pochopila?
nie, to nie je dph na dedicstvo, ani sa dph z dedicstva neplati ...
je to notarsky poplatok, dph je na notarsky poplatok ...
ked sa platila dan z dedicstva, platila sa aj tato dan, aj notarsky poplatok aj dph za notarsky poplatok

ODMENA NOTÁRA AKO SÚDNEHO KOMISÁRA ZA ÚKONY VYKONANÉ V KONANÍ O DEDIČSTVE
Základom odmeny je všeobecná cena majetku poručiteľa, ktorý sa stal predmetom konania o
dedičstve.
Výpočet odmeny:
z prvých 3 300 eur základu .................................................. ........................................... 2 %,

z presahujúcej sumy až do 16 500 eur základu .................................................. ........... 1 %,

z presahujúcej sumy až do 33 100 eur základu .................................................. ............ 0,7 %,

z presahujúcej sumy až do 99 500 eur základu .................................................. ............ 0,4 %,

z presahujúcej sumy až do 663 800 eur základu .................................................. .......... 0,2 %,
najmenej 23 eur. Suma nad 663 800 eur sa do základu nezapočítava.

Súdny komisár má popri nároku na odmenu aj nárok na náhradu hotových výdavkov účelne vynaložených v súvislosti s vykonávaním činnosti súdneho komisára.


a skutocne vas este caka zaplatit aj sudny poplatok:
Za konanie o dedičstve do 3 319 eur čistej hodnoty dedičstva 6,50 €
do 9 958 eur čistej hodnoty dedičstva 16,50 €
nad 9 958 eur z čistej hodnoty dedičstva 0, 2 %, najviac 165, 50 eura
Za podanie návrhu na prejednanie dedičstva k novoobjavenému majetku súdom 1 % z čistej hodnoty dedičstva, ktoré sa má prejednať, najmenej 6, 50 eura, najviac 165, 50 eura
Za podanie odvolania, ktoré smeruje proti rozhodnutiu súdu vo veci samej 16,50 €
Rubrika
15.08.11,09:09
Ďakujem za vysvetlenie.
Marceliiino
16.08.11,21:47
Dobry den,
chem sa opytat.
So nemanzelske dieta a s mojim otcom sa snazim kontaktovat, ale stale aj po tych rokoch sa so mnou tajne stretava kvoli manzelke,ktora o mne vie.
Otec mi pocas zivota toho vela nedal,aj ked matka na sudoch vyhrala,aby jej posielal vyzivne a ine platby,ale svoju povinnost si uplne nesplnil.
Dnes mam 24 rokov a otec je v nemocnici,je na tom velmi zle,bojim sa,ze umrie.
Zaujima ma,ako je to s dedenim?
Pokial bude jeho manzelka dalej zit,mam pravo dedit po jeho smrti?
A co ked daroval vsetko rodine,aby som ja nic neziskal?
Moze sa aj to stat?
Viem,ze mam taky isty narok,ako aj moji nevlastní surodenci, ale neviem,ako je to teda v pripadoch,ktore som spomenul.
Dakujem za odpoved.
GabiZ
17.08.11,06:10
Zákon nerozlišuje, či súrodenci pochádzajú od oboch rodičov alebo len od jedného, teda kladie na rovinu tzv. vlastných súrodencov s nevlastnými. Poručiteľove deti tu nadobúdajú dedičstvo bez ohľadu na to, či sa narodili v existujúcom manželstve alebo mimo neho. Ak nie je spísaný závet, dedí sa podľa zákona. V zákone sa píše, že v prvej skupine dedí manžel alebo manželka a deti, nikdy sa nerozlišuje, či sú to deti vlastné alebo nevlastné. Ak je závet spísaný, ak niektoré z detí je tam opomenuté, pretože ide o takzvaného neopomentuteľného dediča alebo dedičku, musí dosať aspoň trištvrtiny z toho, čo by dostalo podľa zákona. Inými slovami, ak má zosnulý otec manželku a dve deti, plus jedno dieťa má mimo tohoto manželstva, podľa zákona dedí každý z nich jednu štvrtinu. Ak je závet spísaný a nemanželské dieťa v ňom nefiguruje, musí dostať minimálne tri štvrtiny z tej jednej.
Čo sa týka darovania za života, je to trošku komplikovanejšie, tu na porade sa rozoberalo viacero tém s touto problematikou.
Pri dedičskom konaní však môžu mať prípadní súrodenci obdarovaného či ostatní dedičia pripomienky k daru.
V prípade dedenia zo zákona sa dedičovi – obdarovanému – do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa – darcu – bezplatne dostal. O hodnotu daru sa teda zníži dedičstvo obdarovaného.
Znamená to, že ak zanechá rodič po sebe aj iné nehnuteľnosti či peniaze, napríklad v hodnote 66-tisíc eur, obdarované dieťa, ktoré dostalo byt v cene 50-tisíc eur, bude mať nárok len na adekvátny podiel zo 16-tisíc eur.

Ale obdarovaný dedič však nie je povinný čokoľvek z darovaného majetku do dedičstva vracať. Môže sa stať, že hodnotu dedičského podielu, vypočítanú podľa uvedeného spôsobu, dedičia nebudú môcť dostať, pretože v dedičstve nebude dostatok majetku, z ktorého by bolo možné uspokojiť ich nároky (napr. ak hodnota daru bola vyššia ako majetok, ktorý patrí do dedičstva). Ako bolo spomenuté, obdarovaný dedič nie je povinný darovaný majetok do dedičstva vracať, ale ak za života poručiteľa dostal viac, než predstavuje hodnota jeho podielu, nenadobudne z dedičstva nič. Neobdarovaným alebo menej obdarovaným dedičom potom súd potvrdí iba to, čo v dedičstve zostalo ku dňu úmrtia poručiteľa.
doktor23
17.08.11,06:19
Zákon nerozlišuje, či súrodenci pochádzajú od oboch rodičov alebo len od jedného, teda kladie na rovinu tzv. vlastných súrodencov s nevlastnými. Poručiteľove deti tu nadobúdajú dedičstvo bez ohľadu na to, či sa narodili v existujúcom manželstve alebo mimo neho. Ak nie je spísaný závet, dedí sa podľa zákona. V zákone sa píše, že v prvej skupine dedí manžel alebo manželka a deti, nikdy sa nerozlišuje, či sú to deti vlastné alebo nevlastné. Ak je závet spísaný, ak niektoré z detí je tam opomenuté, pretože ide o takzvaného neopomentuteľného dediča alebo dedičku, musí dosať aspoň trištvrtiny (jednu polovicu ak je plnoleté) z toho, čo by dostalo podľa zákona. Inými slovami, ak má zosnulý otec manželku a dve deti, plus jedno dieťa má mimo tohoto manželstva, podľa zákona dedí každý z nich jednu štvrtinu. Ak je závet spísaný a nemanželské dieťa v ňom nefiguruje, musí dostať minimálne tri štvrtiny (jednu polovicu ak je plnoleté) z tej jednej."

v texte opravy
ak za života previedol majetok na niekho iného a už mu nič nezostalo, s tým už asi nič nespravíš.
Ak daroval niekomu z dedičov a má ešte nejaký majetok, v tom prípade môžeš žiadať započítanie daru na jeho dedičský podiel.....
draik
17.08.11,06:24
Ak dedí manžel/-ka a deti, najprv sa musí vysporiadať BSM, teda pozostalý manžel/-ka získava najprv polovicu majetku v BSM a dedeniu podlieha druhá polovica (manžel a deti dedia rovným dielom). Pri dedení podľa závetu plnoletý potomok musí dostať aspoň polovicu toho, čo by dostal podľa dedenia zo zákona, maloletý celý podiel (samozrejme, ak nedošlo k vydedeniu).
GabiZ
17.08.11,06:34
v texte opravy
ak za života previedol majetok na niekho iného a už mu nič nezostalo, s tým už asi nič nespravíš.
Ak daroval niekomu z dedičov a má ešte nejaký majetok, v tom prípade môžeš žiadať započítanie daru na jeho dedičský podiel.....

Ano, opomenula som, že zadavateľ uviedol že je plnoletý. Upravovala som ešte svoj príspevok v prípade majetku, ako si spomínal.:)
Marceliiino
17.08.11,18:24
Dobry vecer,
dakujem za odpoved,ale stale mi je jasna jedna vec..teda uz dve.
Hovorite,ze ak obdarovany dostal vyssiu hodnotu, ako je pri dedeni,tak nedostane nic? To znamena co?
Napriklad to,ze ide o nehmotny majetok? Nejake podielove fondy alebo nieco podobne?

No a ako je to teda s tym dedenim,ak to daruje vsetko.
Ak ma moj otec byt, dom, pozemky a peniaze a vsetko pred smrtou daruje manzelke,tak nedostanem nic?
Mam na mysli, ak prepise vsetko na manzelku alebo deti darcovskou zmluvou - tak vtedy nedostanem vobec nic?

Dakujem za odpoved.
Mária27
17.08.11,20:24
Ak obdarovaný dostal napr. dom a na dedenie zostala malá chatka, započíta sa mu hodnota domu a z chatky sa mu pri dedení neujde nič. On však má oveľa vyšší dar ako je hodnota dedičstva, ale vyplácať dedičov nemusí.

Ak poručiteľ za života všetko rozdal, nemá ku dňu smrti majetok, tak sa nič nededí.
patj
28.08.11,08:43
Dobry den, potreboval by som poradit. V tomto roku nam kratko po sebe zomreli obaja rodicia. Sme 4 surodenci, mali by sme teda dedit podla zakona a kazdy z nas by mal dostat jednu stvrtinu. Ale este pocas zivota rodicov, rodicia jednemu z nas darovali nehnutelny majetok. Ma aj tento nas surodenec narok na celu stvrtinu? Alebo sa mu to zapocitava do jeho dedicskeho podielu? Je potrebne tuto skutocnost nahlasit notarovi alebo aky je postup pri zapocitani tejto nehnutelnosti do dedicskeho podielu? Dakujem za rady