Jozef16
15.08.11,09:10
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať nasledujúce otázky: Sme nezisková, nerozpočtová organizácia. Ideme od septembra prijať zamestnanca. Chcel by som vedieť aké povinnosti nás čakajú so zamestnancom a aké z toho budeme mať mi povinnosti ako zamestnávateľ? Nemáme v tom žiadne skúsenosti, dosiaľ sme nikoho nezamestnávali.Kde by sme sa mali obrátiť o radu? ďakujem. T.
rodina1
15.08.11,07:18
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať nasledujúce otázky: Sme nezisková, nerozpočtová organizácia. Ideme od septembra prijať zamestnanca. Chcel by som vedieť aké povinnosti nás čakajú so zamestnancom a aké z toho budeme mať mi povinnosti ako zamestnávateľ? Nemáme v tom žiadne skúsenosti, dosiaľ sme nikoho nezamestnávali.Kde by sme sa mali obrátiť o radu? ďakujem. T.
Záleží, na aký pracovný pomer bude zamestnanec prijatý.
Ak na základe PZ, potom je potrebné sa prihlásiť na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti, na SP a tiež na ZP.
Ak na základe Dohody, či už dohody o vykonaní práce, alebo dohody o pracovnej činnosti, potom sa treba prihlásiť len na DÚ a SP.
karol x
15.08.11,10:29
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať nasledujúce otázky: Sme nezisková, nerozpočtová organizácia. Ideme od septembra prijať zamestnanca. Chcel by som vedieť aké povinnosti nás čakajú so zamestnancom a aké z toho budeme mať mi povinnosti ako zamestnávateľ? Nemáme v tom žiadne skúsenosti, dosiaľ sme nikoho nezamestnávali.Kde by sme sa mali obrátiť o radu? ďakujem. T.
ak zvladnete podpis zmluvy (ak ide o pracovny pomer) a registraciu na DU, soc. poist., zdravotnej poistovni, caka vas ako zamestnavatela mnozstvo povinnosti vyplyvajuce zo zakonnika prace, zakona o BOZP, zákona 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, (napr. zamestnávateľ je povinný zabezpečiť pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu a súčasne, na základe ustanovení zákona 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri praci v znení neskorších predpisov ( „ zákon o BOZP“), zamestnávateľ je povinný zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k praci , a to v pravidelných intervaloch s prihliadnutím na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, ako aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada....atd. inak nie je to take strasne ako to vyzera.
trochu ina vec je ak ide o dohodara, tak ako pisala rodina1.
Jozef16
15.08.11,13:47
Ďakujem, za odpovede, ale ak mi ešte viet poradiť: Podpíšeme so zamestnancom zmluvu, a potom aké nás čakajú kroky, aké platby, ako na to prídeme? kto nám poradí....
Paula
15.08.11,13:54
Ďakujem, za odpovede, ale ak mi ešte viet poradiť: Podpíšeme so zamestnancom zmluvu, a potom aké nás čakajú kroky, aké platby, ako na to prídeme? kto nám poradí....


Napr. človek, ktorý vie spracovať mzdu zamestnanca. Vy to mienite robiť "vo vlastnej réžii" ?.
Jozef16
15.08.11,13:56
Máme veľmi obmedzené financie, ale zároveň sme nútený túto prácu vykonať, a preto niekoho zamestnať musíme. Hľadáme spôsob ako to urobiť. Pritom nevieme vôbec ako.
veronikasad
15.08.11,13:59
Ďakujem, za odpovede, ale ak mi ešte viet poradiť: Podpíšeme so zamestnancom zmluvu, a potom aké nás čakajú kroky, aké platby, ako na to prídeme? kto nám poradí....
Toto platí aj pre teba - ak bude na prac.zmluvu + povinnosti voči ZP

http://www.porada.sk/1824904-post10.html
Jozef16
15.08.11,14:29
Ďakujem Veronika. Čo je lepsie dohoda alebo zmluva?
veronikasad
15.08.11,14:31
Ďakujem Veronika. Čo je lepsie dohoda alebo zmluva?
Záleží od rozsahu a druhu vykonávanej práce. Dohoda je lacnejšia - zamestnanec neplatí odvody, zamestnávatel len garančné a úrazové poistenie (1,05% z vyplatenej sumy)
Jozef16
15.08.11,14:38
Máme k dispozícii 4800,-€. Čo je pre nás výhodnejšie a zároveň nechceme poškodiť zamestnaného?
Jozef16
15.08.11,14:39
...osoba je nezamestnaná.
veronikasad
15.08.11,14:41
...osoba je nezamestnaná.
nezamestnaný - evidovaný na UP môže pracovať len na dohodu - max. príjem 139,91€.
Či s ním uzatvoríš dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti - záleží od druhu vykonávanej práce. Jedna i druhá dohoda má svoje obmedzenia, čo sa týka počtu odpracovaných hodín.
Jozef16
15.08.11,14:48
viem, ale ak teraz je osoba nezamestnaná, my ju zoberieme k nám napr. na dohodu, a zaplatíme mu ročne tých 4800,-€, prestane byť v evidencii na UP? Má význam takúto osobu zamestnať? alebo jej poškodíme zamestnaním na dohodu?
veronikasad
15.08.11,14:50
viem, ale ak teraz je osoba nezamestnaná, my ju zoberieme k nám napr. na dohodu, a zaplatíme mu ročne tých 4800,-€, prestane byť v evidencii na UP? Má význam takúto osobu zamestnať? alebo jej poškodíme zamestnaním na dohodu?
sleduje sa mesačný príjem - musí predkladať potvrdenie na predpísanom tlačive. V mesiaci, v ktorom príjem prekročí, ju vyradia z evidencie. Musí sa prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel.
Jozef16
15.08.11,14:55
Ďakujem za pomoc. Čo a koľko v takomto prípade platí zamestnanec a čo a koľko dohodár? Koľko je platenie ako samoplatiteľ do ZP?
veronikasad
15.08.11,14:58
Ďakujem za pomoc. Čo a koľko v takomto prípade platí zamestnanec a čo a koľko dohodár? Koľko je platenie ako samoplatiteľ do ZP?
samoplatitel platí odvody do ZP 46,06 € mesačne
o odvodoch dohodára som písala

výpočet čistej mzdy zamestnanca, vrátane odvodov zamestnávatela nájdeš tu

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fopeniazoch.zoznam.sk%2Fnastroje%2 Fkalk%2Fdane.asp&ei=rEFJTsG7CYWA-waM0PX6Bg&usg=AFQjCNHBKyJGAORXp0Au0NNPGLnHUukDsg&sig2=-X3kb9dB26p27G1xkpQrfQ
namor111
08.11.11,08:04
Dobrý deň

chcem sa spýtať, tiež idem zamestnať prvých zamestnancov. V olympe som našiel prihlášky do SP, ZP ale nie na DÚ. Dajú mi na úrade nejaké tlačivo?
A ešte od zamestnancov si máme založiť do personalistiky aké údaje:
- je potrebný prefotený občiansky alebo stačí ak mi nadiktuje iniciály?
- prijímame v priebehu roku, takže potvrdenia (stačia mi kópie oroginálov?):
ak bol evidovaný na úrade práce - doklad od kedy do kedy
ak prechádza od iného zamestnávateľa - potvrdenie od kedy do kedy bol u neho zamestnaný? Stačí od posledného alebo máme pýtať aj od všetkých predchádzajúcich?
ak je to študent po škole - stačí prefotený diplom?

Vopred ďakujem za všetky rady a tipy a prajem pekný deň
druzstvo81
23.03.12,06:16
Dobrý deň

chcem sa spýtať, tiež idem zamestnať prvých zamestnancov. V olympe som našiel prihlášky do SP, ZP ale nie na DÚ. Dajú mi na úrade nejaké tlačivo?
A ešte od zamestnancov si máme založiť do personalistiky aké údaje:
- je potrebný prefotený občiansky alebo stačí ak mi nadiktuje iniciály?
- prijímame v priebehu roku, takže potvrdenia (stačia mi kópie oroginálov?):
ak bol evidovaný na úrade práce - doklad od kedy do kedy
ak prechádza od iného zamestnávateľa - potvrdenie od kedy do kedy bol u neho zamestnaný? Stačí od posledného alebo máme pýtať aj od všetkých predchádzajúcich?
ak je to študent po škole - stačí prefotený diplom?

Vopred ďakujem za všetky rady a tipy a prajem pekný deň

toto aj mňa zaujíma
Dav
23.03.12,06:21
Na daňový úrad stačí napísať : oznamujem Vám, že od dňa ( nástup 1. zamestnanca) som sa stal platiteľom dane zo závislej činnosti.
Dav
23.03.12,06:29
Dobrý deň

chcem sa spýtať, tiež idem zamestnať prvých zamestnancov. V olympe som našiel prihlášky do SP, ZP ale nie na DÚ. Dajú mi na úrade nejaké tlačivo? Možno majú pripravený formulár, ak nie, -oznamujem, že od....som platiteľom dane zo ZČ
A ešte od zamestnancov si máme založiť do personalistiky aké údaje:
- je potrebný prefotený občiansky alebo stačí ak mi nadiktuje iniciály? lepšie je, keď je prefotený OP
- prijímame v priebehu roku, takže potvrdenia (stačia mi kópie oroginálov?):
ak bol evidovaný na úrade práce - doklad od kedy do kedy doporučujem pýtať originál, prefotiť a napísať, že súhlasí s originálom. Originál vrátiť.
ak prechádza od iného zamestnávateľa - potvrdenie od kedy do kedy bol u neho zamestnaný? Áno, vypýtať si Zápočet rokov Stačí od posledného alebo máme pýtať aj od všetkých predchádzajúcich? V Zápočte majú byť aj kumulované roky
ak je to študent po škole - stačí prefotený diplom? predloží k nahliadnutiu originál, kópiu si urobiť vo firme

Vopred ďakujem za všetky rady a tipy a prajem pekný deň
V texte
druzstvo81
23.03.12,08:11
nie som mzdárka, mzdy len začínam robiť, a môžem sa spýtať, načo je zamestnávateľovi zápočtový list z predchádzajúceho zamestnania?
Olgica
23.03.12,08:17
nie som mzdárka, mzdy len začínam robiť, a môžem sa spýtať, načo je zamestnávateľovi zápočtový list z predchádzajúceho zamestnania?
No v podstate už na nič, lebo od 1.1.12 má ZC, ktorý dosiahne vek 33r. nárok na 25 dní dovolenky. Predtým to bolo potrebné na to aby ZĽ vedel či má nárok na 25dní po odpracovaní 15rokov.
druzstvo81
23.03.12,08:26
Ďakujem ti Olgica.
Takže ten zápočtový list nemusím od neho žiadať?

A musím zamestnanca poslať na lekársku prehliadku aj keď bude vykonávať kancelárske práce?
Olgica
23.03.12,08:29
Ano každý by mal mať vstupnú lek.prehliadku. A ten zápočtový list, tak ja ho pýtam, už len preto aby som vedela nadväzovať naň ale ak má niekto fugu tak nenadväzujem na predch.zápoč.list a vystavím len odprac.roky v našej firme.
Dav
23.03.12,08:37
nie som mzdárka, mzdy len začínam robiť, a môžem sa spýtať, načo je zamestnávateľovi zápočtový list z predchádzajúceho zamestnania?
Napríklad ak potrebuje preukázať odpracované roky pre splnenie nároku na priznanie vyššieho tarifného stupňa.
druzstvo81
23.03.12,09:27
Napríklad ak potrebuje preukázať odpracované roky pre splnenie nároku na priznanie vyššieho tarifného stupňa.


dobre, radšej si kópiu vypýtam, aj keď takéto niečo zatiaľ nepotrebujeme dokazovať...
druzstvo81
23.03.12,09:28
Ano každý by mal mať vstupnú lek.prehliadku. A ten zápočtový list, tak ja ho pýtam, už len preto aby som vedela nadväzovať naň ale ak má niekto fugu tak nenadväzujem na predch.zápoč.list a vystavím len odprac.roky v našej firme.


na tú lekársku prehliadku je potrebný nejaký formulár? alebo stačí ak ho pošlem k obvodnej lekárke a ona vystaví nejaký doklad?
Dav
24.03.12,15:12
na tú lekársku prehliadku je potrebný nejaký formulár? alebo stačí ak ho pošlem k obvodnej lekárke a ona vystaví nejaký doklad?
Tlačivo si môžeš vyrobiť : údaje o firme, údaje o zamestnancovi, druh vykonávanej práce a lekárske vyjadrenie. Dá sa kúpiť Zápisník bezpečnosti práce, kde sú údaje o školení bezpečnosti pri práci, o lekárskych prehliadkach, pridelených ochranných pomôckach . Stačí aj tam do príslušnej kolónky napísať, že žiadaš o lekársku prehliadku na prácu (uviesť akú), a lekár to potvrdí. Pri kancelárskych pracovníkoch je riziko práca so zobrazovacími jednotkami (monitor PC). Zamestnanec, aj keď bude pracovať v kancelárii, by mal byť oboznámený s rizikami na pracovisku. Minimálne ako postupovať pri požiari, pri zásahu elektrickým prúdom, ako sa pohybovať vo výrobnej časti ( ak taká vo firme je)alebo iných častiach firmy, ako je jeho pracovisko, a ako postupovať pri pracovnom úraze alebo drobnom pracovnom úraze.