lizbo
15.08.11,09:54
Ahojte, vedeli by ste mi niekto poradit, v akej minimalnej vzdialenosti sa moze postavit chodnik od bytovky? Byvam na urovnovom prizemi bytoveho domu, mam vychod z kuchyne na terasu priamo pred bytovku (na tej strane nie je nijaky vychod z bytoveho domu, mal som tam taku terasku) a niektori zavistlivi susedia si tam chcu postavit chodnik, aby sa mali kadial prechadzat. a ten chcu mat 1 meter od bytovky. Neviem, ale nepotrebujem sa citit v byte ako zviera v zoologickej.... Mam k tomu ako majitel prizemneho bytu co povedat? mam narok na nejaky odstup od okien? dakujem za kazdy postreh...
Chobot
15.08.11,08:11
Ahojte, vedeli by ste mi niekto poradit, v akej minimalnej vzdialenosti sa moze postavit chodnik od bytovky? Byvam na urovnovom prizemi bytoveho domu, mam vychod z kuchyne na terasu priamo pred bytovku (na tej strane nie je nijaky vychod z bytoveho domu, mal som tam taku terasku) a niektori zavistlivi susedia si tam chcu postavit chodnik, aby sa mali kadial prechadzat. a ten chcu mat 1 meter od bytovky. Neviem, ale nepotrebujem sa citit v byte ako zviera v zoologickej.... Mam k tomu ako majitel prizemneho bytu co povedat? mam narok na nejaky odstup od okien? dakujem za kazdy postreh...

Choď sa niekedy pozrieť do centra mesta, ako ďaleko sú chodníky od budov a od okien prízemných bytov. Ani meter nebudeš potrebovať...

Nie je minimálna vzdialenosť chodníka od budovy. Ak ti vadí, že ti niekto pozerá do bytu, daj si žalúzie alebo okenné fólie. Terasu máš hádam oplotenú, daj si nepriehľadný plot. Keď si si kupoval byt, vedel si, že je prízemný a že ti bude vidieť z vonku do bytu.
lizbo
15.08.11,08:51
a co zakon 532/2002, paragraf 6, odsek 6 (Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.)? to na to neplati?
Chobot
15.08.11,09:00
a co zakon 532/2002, paragraf 6, odsek 6 (Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.)? to na to neplati?

Chodník nie je podľa zákona č. 135/1961 o pozemných komunikáciách pozemnou komunikáciou.

A to ustanovenie platí opačne - budova sa nesmie postaviť bližšie, než 3 metre od existujúcej cesty. Ale môže byť aj tesne vedľa chodníka, resp. chodník sa môže postaviť aj tesne pri budove.
lizbo
15.08.11,09:12
Ahojte, vedeli by ste mi niekto poradit, v akej minimalnej vzdialenosti sa moze postavit chodnik od bytovky? Byvam na urovnovom prizemi bytoveho domu, mam vychod z kuchyne na terasu priamo pred bytovku (na tej strane nie je nijaky vychod z bytoveho domu, mal som tam taku terasku) a niektori zavistlivi susedia si tam chcu postavit chodnik, aby sa mali kadial prechadzat. a ten chcu mat 1 meter od bytovky. Neviem, ale nepotrebujem sa citit v byte ako zviera v zoologickej.... Mam k tomu ako majitel prizemneho bytu co povedat? mam narok na nejaky odstup od okien? dakujem za kazdy postreh...

este by som sa chcel spytat. POdlieha stavba chodnika stavebnemu povoleniu?
Chobot
15.08.11,09:28
este by som sa chcel spytat. POdlieha stavba chodnika stavebnemu povoleniu?

Chodník je podľa stavebného zákona inžinierskou stavbou, na ktorú podľa mňa treba stavebné povolenie. Dúfam, že mi to ešte niekto potvrdí.