Lila
15.08.11,10:50
Prosím o radu, je VZ pre ZP a SP

nepeňažný príjem zo SF poskytnutý bývalým zamestnancom ?
(napr. nákupná poukážka 10 € Kaufland)

Musí sa tento nepeňažný dar bývalým zamestnancom zdaniť ?
Tweety
15.08.11,08:53
Prosím o radu, je VZ pre ZP a SP

nepeňažný príjem zo SF poskytnutý bývalým zamestnancom
(napr. nákupná poukážka 10 € Kaufland) ?

Musí sa tento nepeňažný dar bývalým zamestnancom zdaniť ?
Áno.
Lila
15.08.11,09:00
Ď., v materiáloch zo školenia z 1/2011 Ing. Jolany Strýčkovej sa uvádza, že :

zamestnanec na účely ZP a SP nieje FO, ktorej bývalý zamestnávateľ vyplatil nepeňažný príjem z prostriedkov SF z predchádzajúceho právneho vzťahu, ktorý zakladal právo na príjem zamestnanca

tak neviem :(
anika
15.08.11,09:04
z poukážok sa platí aj do SP aj do ZP a tiež sa to zdaňuje.
Erislava
15.08.11,09:12
Ešte by som si pozrela § 3 zákona č.461/2003, kde sa hovorí, čo je zárobková činnosť a tam sa nepeňažný príjem z predchádzajúceho pracovného vzťahu nazahŕňa.
Lila
15.08.11,09:49
Ď., ja viem, že nepeňažné plnenie je VZ pre SP aj pre ZP a zároveň sa musí zdaniť, ja len riešim, ak
dáme bývalému zamestnancovi "darčekovú poukážku" alebo niekto dáva svojim bývalým zamestnancom vianočné kolekcie alebo sú pozvaní na guláš čiže je to nepeňažný príjem zo SF, či má byť tento nepeňažný príjem zdanený
a či idú odvody do SP a ZP ?
Lila
15.08.11,10:35
Podľa z.č. 461/2003 o sociálnom poistení §3 a konkrétnejšie podľa §20 mi vyplýva, že nepeňažné plnenie zo SF pre bývalých zamestnancov nieje
vym. základom pre nemocenské, dôchodkové a poist. v nezamestnanosti.

Iné by bolo, keby sme bývalému zamestnancovi vyplatili oneskorene odchodné
z titulu, že ešte nebol právny nárok.
Ale v tomto prípade sa môže zamestnávateľ rozhodnúť, či dá alebo nedá aj bývalým zamestnancom nejaký "dar-nepeňažné plnenie" zo SF.
apoň si to ja tak vysvetľujem
Erislava
31.08.11,02:49
Prikladám odpoveď zo SP :



Dobrý deň,



k Vášmu nižšie uvedenému podaniu uvádzame nasledovné.



V prípade ak svojim bývalým zamestnancom zúčtujete iba nepeňažný príjem z predchádzajúceho právneho vzťahu, ktorý zakladal právo na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“), poskytnutý z prostriedkov sociálneho fondu, tento zúčtovaný nepeňažný príjem nezakladá Vašim bývalým zamestnancom status zamestnanca na účely sociálneho poistenia a preto bývalých zamestnancov z dôvodu zúčtovania nepeňažného príjmu neprihlasujete do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia a nevzniká im povinné sociálne poistenie zamestnanca. Na základe vyššie uvedeného, zúčtovaný nepeňažný príjem zo sociálneho fondu, nie je vymeriavací základ zamestnanca a z tohto nepeňažného príjmu sa neplatí poistné na sociálne poistenie.



S pozdravom



Mgr. Adriana Járošiová, v. r.

vedúca oddelenia metodiky výberu poistného



BA-138380/2011

47654/2011-BA


--------------------------------------------------------------------------------



BA-132319/2011



-----Original Message-----
From: poradna@socpoist.sk [mailto:poradna@socpoist.sk]
Sent: Monday, August 15, 2011 2:20 PM
To: Palatická Edita
Subject: [www.socpoist.sk] - Otazka postupena na zodpovedanie

Otázka:

Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, či sa platia odvody z nepeňažného príjmu zo SF poskytnutého bývalým zamestnancom ?



(napr. nákupná poukážka 10 € Kaufland).Ďakujem







---