peter.nr
15.08.11,12:24
Dobrý deň!
Chcem vás poprosiť o radu.

Takmer každý deň dostanem do firmy ponuku od niektorého z dodávateľov na akciu typu: "Kúpte tlačiareň a druhú dostanete za 1€." Alebo: "Nakúpte notebooky za 10000€ a dostanete iPad 2 za 1€."

Je to normálne, všetci to robia pre podporu predaja. Pretože dodávateľ si isto dobre zráta, že aj keď dá niečo skoro zadarmo, tak aj tak v konečnom dôsledku na tom zarobí.

Čo však v prípade, ak chcem použiť tovar na podporu predaja služby? Teda niečo typu: "Dajte si u nás spraviť reklamu za 1000€ a dostanete od nás iPad 2 za 1€."

Účtovníčka ma upozornila, že potom bude vo výsledovke veľká strata na tovare a to bude "podozrivé". Aj napriek tomu, že vo výsledku firma na tom zarobí a samozrejme aj odvedie dane (v uvedenom prípade cca 500€, teda DPH bude 100€ a ešte aj daň zo zisku na to).
Nandrolon
15.08.11,10:34
žeby daňový únik?

vplyv na DPH bude taký, že nakúpiš výrobok za 1200 eur, z toho požiadaš štát o vrátenie 200 eur DPH, následne ho predáš a štátu odvedieš 20 centov...
- neviem sa vyjadriť či sa tým poruší nejaký predpis, kedysi sa rozmýšľalo o zákone, ktorý zakazuje predávať pod nákupnú cenu, ako to funguje teraz nemám tušenie.
- ale myslím že ak by ste nežiadali vrátenie DPH pri nákupe, daniari by nemali čo namietať...
peter.nr
15.08.11,11:03
Asi sme sa nerozumeli, takže ešte raz:

Nákup:
Nakúpim tovar za 10000 EUR bez DPH. 10 kusov PC po 1000 EUR. DPH na jeden bude 200 EUR, celkovo 2000 EUR. Tých 2000 EUR mi štát vráti.

Predaj - klasika:
Ak beriem maržu 30%, tak predám to zákazníkovi po 1300 EUR + DPH za kus, čiže 1300 * 10 = 13000 EUR bez DPH, s DPH to bude 15600 EUR. Odvediem štátu 2600 EUR DPH. Zarobím teda (pred odpočtom DPH) 13000-10000=3000 EUR. DPH bude celkovo 2600-2000 = 600 EUR pre štát.

Predaj - akcia:
Vyššia marža (44,5%) ale jedno PC z desiatich bude za 1 EUR. Takže celkovo: 9 * 1445 + 1 EUR = 13006 EUR bez DPH, s DPH to bude 15607,20 EUR. Odvediem štátu 2601,20 EUR. Zarobím teda (pred odpočtom DPH) 13006-10000=3006 EUR. DPH bude celkovo 2601,20 - 2000 = 601,20 EUR pre štát.

Zarobím takmer rovnako, ale zákazník to kúpi radšej, pretože bude mať "darček".

Kde je tu daňový únik?


A teraz si pri akcii zameňme tých 9 PC za nejakú službu, ktorej predajná cena je tiež 1000 EUR + marža, teda 1445 EUR:
PC ako bonus k službám bude za 1 EUR. Takže celkovo: 9 * 1445 + 1 EUR = 13006 EUR bez DPH, s DPH to bude 15607,20 EUR. Odvediem štátu 2601,20 EUR. Zarobím teda (pred odpočtom DPH) 13006-10000=3006 EUR. DPH bude celkovo 2601,20 - 2000 = 601,20 EUR pre štát.

Mňa zaujíma hlavne to, prečo účtovníčke vadí tá zámena tovar-služba.
Nandrolon
15.08.11,11:16
ja viem ako to myslíš v globále nie je o čom, ale ide mi len o to či daňový úrad nebude namietať čiastkovo na tie PC, na ktorých bude dochádzať k daňovému úniku...
Samozrejme že v globále odvedieš viac DPH ako uplatníš, to mi je jasné...
Nandrolon
15.08.11,11:18
zase keď tak nad tým rozmýšľam, musí to byť legálne, pretože takto to robia všetci mobilní operátori, jednoducho ti k nejakej službe dajú ako bonus telefón za 1 euro, ktorý museli v skutočnosti zakúpiť od výrobcu povedzme za 100 eur, takže musí sa to dať...
peter.nr
15.08.11,11:19
Veď to!

O čo mi ide? Spravujem jeden web, do ktorého sme naliali nemalé peniaze a ktorý mal žiť z reklamy. Dnes každý váha investovať do reklamy, ale marketing typu: "zaplať si reklamu a nejakú elektronickú hračku máš v cene" by mohol zabrať.
Marketing typu "Kúp si reklamu a polovicu ti dáme zadarmo" je o ničom.

Viem, že to tak viacerí veľkí hráči robia, ale ešte som na to nenašiel oporu u žiadneho účtovníka. Žeby nevedeli ako sa to legálne dá robiť? Fakt chcem všetko legálne, neobchádzať zákony, ale používať rafinované marketingové triky.
Nandrolon
15.08.11,11:23
v zásade je všetko legálne dovtedy, pokiaľ sa neporuší niektorý zo zákonov a predpisov. Ak je dovolené predávať tovar pod cenu, tak je to legálne. Hádam sa tu ešte niekto vyjadrí.
peter.nr
15.08.11,12:00
Fakt by ma zaujímalo, ako to robia spomínaní mobilní operátori. Ale predpokladám, že žiaden mi neprepojí účtovné oddelenie s ochotnou tetou, ktorá mi to vysvetlí. :)
peter.nr
26.08.11,06:10
Tak mi prišla odpoveď z DRSR. Je dosť všeobecná a trochu vyhýbavá, ale tu je:


Podľa § 17 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v zn.n.p., pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza, u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva z výsledku hospodárenia. Podľa § 2 písm. h) cit. zákona zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy. Podľa písm. j) zákona daňovým výdavkom sa rozumie výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak. Za daňový výdavok je vo všeobecnosti považovaný každý výdavok (náklad), ktorý je vynaložený daňovníkom v súvislosti s dosahovaním, zabezpečovaním a udržaním príjmov daňovníka.
Účtovníctvo je povinná účt. jednotka viesť v súlade so zákonom o účtovníctve č. 431/2002 Z. z. v zn.n.p. tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.Predaj služieb účtuje účtovná jednotka v prospech účtu 602 - Tržby z predaja služieb, predaj tovaru v prospech účtu 604 - Tržby za tovar (§ 75 postupov). Predané položky tovaru oceneného v obstarávacích cenách sa účtujú na ťarchu účtu 504 - Predaný tovar súvzťažne v prospech účtov zásob (§ 43, 64 postupov).

Takže:

Podľa písm. j) zákona daňovým výdavkom sa rozumie výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov...

V tomto prípade to platí. Predám tovar pod cenu, aby som v celku dosiahol zisk.
Gabi03
26.08.11,07:15
Tak mi prišla odpoveď z DRSR. Je dosť všeobecná a trochu vyhýbavá, ale tu je:



Takže:


V tomto prípade to platí. Predám tovar pod cenu, aby som v celku dosiahol zisk.

Odlož si to vyjadrenie, ale aj napriek tomu nemáš istotu, že pri prípradnej daňovej kontrole to uznajú. Vlastná skúsenosť. Pri preukázateľne zvýšenom príjme nám neuznali určité náklady. Nechcelo sa im, alebo čo. :confused::mad: