hana 10
17.01.06,16:04
par otazok:
- odchodne/odstupne plati zamestnavatel; su nejake terminy, ktore musi dodrzat, dokedy ich vyplatit?
- zamestnanec uz nejaku dobu pobera starobny dochodok, ma narok na odchodne?
- len orientacne, o ake ciastky asi ide?

dakujem
Zita4
17.01.06,15:32
par otazok:
- odchodne/odstupne plati zamestnavatel; su nejake terminy, ktore musi dodrzat, dokedy ich vyplatit?
- zamestnanec uz nejaku dobu pobera starobny dochodok, ma narok na odchodne?
- len orientacne, o ake ciastky asi ide?

dakujem
Odstupné a takisto aj odchodné sa vypláca v poslednej mzde po ukončení pracovného pomeru. Podľa dĺžky zamestnania je odstupné 2 alebo 3- násobok priemernej mesačnej mzdy a odchodné je vo výške mesačnej mzdy. Všetko môže byť upravené v kolektívnej zmluve výhodnejšie pre zamestnancov.
Keď zamestnanec poberá starobný dôchodok, odchodné dostane vyplatené po prvom ukončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok.
Peťo
18.01.06,06:14
Odstupné a takisto aj odchodné sa vypláca v poslednej mzde po ukončení pracovného pomeru. Podľa dĺžky zamestnania je odstupné 2 alebo 3- násobok priemernej mesačnej mzdy a odchodné je vo výške mesačnej mzdy. Všetko môže byť upravené v kolektívnej zmluve výhodnejšie pre zamestnancov.
Keď zamestnanec poberá starobný dôchodok, odchodné dostane vyplatené po prvom ukončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok.

Aj odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku.
Pekný deň / § 76 ods.6/.
vladan
18.01.06,06:46
... odchodne/odstupne plati zamestnavatel; su nejake terminy, ktore musi dodrzat, dokedy ich vyplatit?

§ 76 ods. 5
Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení PP v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľnovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

Pre odchodné som termín nenašla ...
hana 10
18.01.06,14:59
dakujem moc, dufam ze vynahradim :)
mirec28
06.02.06,16:55
§ 76 ods. 5
Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení PP v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľnovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

Pre odchodné som termín nenašla ...
1. A co ak zamestnavatel odstupne nevyplatil? Udajne z nedostatku financnych prostriedkov. Da sa niekde ohladom tohto podat staznost na zamestnavatela?
2. Coskoro tomu budu dva roky (neriesil som to velmi - sem tam som ustne pripomenul). Dokedy je tento zavazok platny? Mal by som si dat u tohto zamestnavatela potvrdit uznanie zavazku (alebo ako sa tomu hovori) ?
ajobs
06.02.06,18:42
1. A co ak zamestnavatel odstupne nevyplatil? Udajne z nedostatku financnych prostriedkov. Da sa niekde ohladom tohto podat staznost na zamestnavatela?
2. Coskoro tomu budu dva roky (neriesil som to velmi - sem tam som ustne pripomenul). Dokedy je tento zavazok platny? Mal by som si dat u tohto zamestnavatela potvrdit uznanie zavazku (alebo ako sa tomu hovori) ?

1. Najprv poslať list zamestnávateľovi so žiadosťou o vyplatenie odstupného, keď odmietne alebo neodpovie, dať na súd. Ide o záväzok firmy, takže je jednoznačne vymáhateľný súdom.
2. Všeobecná lehota na premlčanie nárokov sú 3 roky. Takže treba konať.
hana 10
07.02.06,06:28
1. Najprv poslať list zamestnávateľovi so žiadosťou o vyplatenie odstupného, keď odmietne alebo neodpovie, dať na súd. Ide o záväzok firmy, takže je jednoznačne vymáhateľný súdom.
2. Všeobecná lehota na premlčanie nárokov sú 3 roky. Takže treba konať.

pri odchodnom je to to iste?
vladan
07.02.06,12:03
2. Všeobecná lehota na premlčanie nárokov sú 3 roky. Takže treba konať.

táto lehota je podľa akého predpisu?
ajobs
07.02.06,20:31
táto lehota je podľa akého predpisu?

Vladi, táto lehota je podľa Občianskeho zákonníka, niekedy bola aj v ZP, ale neviem, či je aj teraz ?!:confused: :rolleyes:
Beba
09.02.06,14:54
1. A co ak zamestnavatel odstupne nevyplatil? Udajne z nedostatku financnych prostriedkov. Da sa niekde ohladom tohto podat staznost na zamestnavatela?
2. Coskoro tomu budu dva roky (neriesil som to velmi - sem tam som ustne pripomenul). Dokedy je tento zavazok platny? Mal by som si dat u tohto zamestnavatela potvrdit uznanie zavazku (alebo ako sa tomu hovori) ?Podľa toho, čo píšeš sa na Teba vzťahuje už Z.z.210/2003 a 433/2003, kde sa v uvedenom §76 ods.2 vyžaduje podmienka, že si mal zamestnávaťeľa požiadať o ukončenie pracovného pomeru pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Ak si to neurobil, máš smolu a nemáš právny nárok na odstupné. Pozri si priložené súbory.
Mirka D
14.02.06,08:20
Aj odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku.
Pekný deň / § 76 ods.6/.

Konkrétny príklad:
zamestnanec má napr. 20.000 zmluvnú mzdu, pracuje vo firme dlhšie ako 5 rokov, ale máva aj prémie 30% (závislé od výsledkov firmy).
Čo bude jeho odstupné? 3x zmluvný plat? Alebo sa nejakým spôsobom prejavia jeho prémie?

Ďakujem.
Livia2
14.02.06,11:02
Konkrétny príklad:
zamestnanec má napr. 20.000 zmluvnú mzdu, pracuje vo firme dlhšie ako 5 rokov, ale máva aj prémie 30% (závislé od výsledkov firmy).
Čo bude jeho odstupné? 3x zmluvný plat? Alebo sa nejakým spôsobom prejavia jeho prémie?

Ďakujem.

Mirka, pozri si v ZP § 134 - 135, tie hovoria o priemernom zárobku na pracovnoprávne účely. Vypočítaš ho z pracovníkovej zúčtovanej mzdy v rozhodujúcom období, ktoré je predchádzajúci kalendárny štvrťrok.