vemak
15.08.11,12:54
ahojte, má niekto skúsenosti v pestovaní ovocia v n/v 950m? Pred 5r. som kúpil na nejakej výstave stromky, no žiaľ predavač nemal šajnu či aj takúto výšku znesú. Čerešne a hrušky vymrzli, jedna slivka trošku rastie, ale ako 6ročná ešte nekvitla, ríbezle a egreše vegetujú- slabučko rodia. Celkovo u susedov som videl buď len plánky, a jeden orech. Čo také by som mohol vysadiť čo by aj dozrelo? D.
Mila123
15.08.11,10:57
ja bývam (skoro sto rokov- preháňam ) cca 650 m.n.m. a nevidela som tu u nás orech rásť.....iba ak lieskový.....
obávam sa, že tak čučoriedky či maliny popr. brusnice hádam by sa dali.....
vemak
15.08.11,11:06
je to fakt orech vlašský, pri drevenici no prakticky nechránený.
Mila123
15.08.11,11:10
je to fakt orech vlašský, pri drevenici no prakticky nechránený.
oki.....verím....
asi pred cca 15 rokmi som vysadila marhuľu....aby bola chránená zo severu...vydržala zhruba 2 roky a vymrzla.....tak neviem, pestujeme, resp. rastú nám tu hrušky, jablká, slivky, čerešne, višne a slepo závidime tým, kt. rastú napr. aj kiwi, či broskyne.....
Anna123
15.08.11,11:10
Ja bývam cca 600 m.n.m. a máme už niekoľko rokov orech, ale sa stalo, že veľakrát vymrzol a na jar vymladil, takže vždy je to len malý strom s takmer žiadnou úrodou. Ale aj ja by som bola rada, keby sme sa tu podelili s informáciami aké druhy ovocných stromčekov pestovať podľa nadmorskej výšky.
BXLmiami
15.08.11,13:22
Teoreticky by to mohol byť zemolez a muchovnik,čítala som že zvládnu až -40 a sú zvyknuté na krátke leto.
paloo
15.08.11,16:23
Tak veru zemolez isto pôjde :) Dôležité ako si na tom z neskorými jarnými mrazmi?Podľa toho by sa dalo radiť! Z čučoriedok by som najskôr skúsil Nortland,sadia aj v Rusku v extremných podmiankách! Muchovník vie zmrznúť v kvete!Popíš trochu viac podmienky skúsim ti poradiť;)
vemak
16.08.11,06:45
Tak veru zemolez isto pôjde :) Dôležité ako si na tom z neskorými jarnými mrazmi?Podľa toho by sa dalo radiť! Z čučoriedok by som najskôr skúsil Nortland,sadia aj v Rusku v extremných podmiankách! Muchovník vie zmrznúť v kvete!Popíš trochu viac podmienky skúsim ti poradiť;)
Mám tam chatu, na 1,5ha pozemku- lúka, pri lese, vo svahu orientované na západ, keďže sú lúky okrem severnej strany kde je les, všade na okolí, dá sa povedať že pozemok je proti vetru nechránení, neskoré mrazy tam bývajú často. Oproti Hriňovej čo je 669m/nv, je u mňa cca o 5st. menej. No ale zato kravského hnoja mám hoc koľko.