kn-alka
15.08.11,13:30
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadne zaúčtovania v PÚ:

zakúpenie výdajníka vody a náhradných barelov pramenitej vody do kancelárie, nie len pre zamestnancov, ale aj pre zákazníkov a obchodných partnerov.

Je to daňovo uznateľný výdavok, alebo to ide do repre?
kn-alka
16.08.11,07:28
posúvam
kn-alka
16.08.11,11:24
nikto nevie?
KEJKA
16.08.11,11:35
je to daňový výdavok.
dana99
16.08.11,12:21
Našla som toto. Podľa mňa je nákup vody ako daňový výdavok diskutabilný.

http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=54577

Príklad
Firma zaoberajúca sa výrobou skla poskytuje podľa svojho vnútorného predpisu fúkačom skla minerálku, ktorú majú k dispozícii na pracovisku v určenom množstve na zmenu.
Tento nepeňažný príjem zamestnanca je podľa § 5 ods. 7 písm. c) ZDP oslobodený od dane, u zamestnávateľa sú výdavky na zakúpenie minerálky uznaným daňovým výdavkom.
Príklad
V letných mesiacoch v niektorých dňoch dosiahla teplota vzduchu nad 30 stupňov Celzia. Vzhľadom na vysoké teploty v administratívnej budove sa organizácia rozhodla poskytnúť každému zamestnancovi 1 liter minerálky denne.
Aj keď u zamestnávateľa nepôjde o uznaný daňový výdavok, u zamestnanca sa hodnota tohto nepeňažného plnenia považuje za oslobodený príjem podľa § 5 ods. 7 písm. c) ZDP.
Príklad
Zamestnávateľ má vo vnútornom predpise uvedené, že ak teplota vzduchu prekročí dva po sebe idúce dni 30 stupňov Celzia, zamestnanci majú nárok na 1 liter minerálky denne. Pretože zamestnanci pracujú na rôznych miestach v teréne a zabezpečenie minerálky by bolo pre organizáciu ťažké, vypláca zamestnancom peňažnú čiastku zodpovedajúcu nároku.
Vyplatená suma nebude u zamestnávateľa uznaným daňovým výdavkom, u zamestnancov je zdaniteľným príjmom.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/stan11.html

Výdavky vynaložené na bezpečnosť a ochranu zdravia pracujúcich, uznané za daňové výdavky podľa § 24 ods. 2 písm. i) bod 1 zákona o daniach z príjmov, vyplývajú a sú konkretizované v § 146 a 147 Zákonníka práce. Zamestnávateľ je povinný bezplatne poskytovať zamestnancom podľa zákona č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov aj ochranné nápoje. Poskytovanie ochranných nápojov v súlade s citovaným zákonom patrí medzi opatrenia na predchádzanie vzniku ochorení podmienených prácou a obmedzenie ich výskytu a má byť zabezpečené pracovníkom, u ktorých to vyžaduje ochrana ich života a zdravia. Poskytovanie ochranných nápojov na pracoviskách (vhodný pitný režim), na ktorých si to vyžaduje pracovné prostredie, je potrebné zabezpečiť tam, kde je to objektívne zdôvodnené. Konkrétne druhy ochranných nealkoholických nápojov (minerálne vody, čaje, sódová voda a pod.), ktoré by bolo možné uznať do daňových výdavkov, závisia individuálne od pracovného prostredia a vykonávanej práce zamestnancov.
Na základe uvedených skutočností vyplýva, že ak podnikateľ zabezpečuje pitný režim zamestnancov nákupom minerálky, ktorú im bezodplatne poskytuje, výdavky na uvedené nealkoholické nápoje možno uznať ako výdavok vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v súlade s ustanovením § 24 ods. 2 zákona o daniach z príjmov, ak povinnosť ich podávania je v súlade so zákonom č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov.
dana99
16.08.11,12:23
Jedine, že by v budove nemali zdroj pitnej vody.
kn-alka
16.08.11,12:33
Lenže mne práveže nejde o pracovníkov, to som našla aj ja. Ide o to, že minerálna voda je v kancelárii aj pre zákazníkov a obchodných partnerov.
dana99
16.08.11,12:37
Podľa mňa daňovo neuznané náklady - repre.

Môžete im načapovať do džbánov vodu z vodovodu. Ak je pitná.
kn-alka
16.08.11,12:51
je to daňový výdavok.


dana99 Re: výdajník vody a náhradné barely
Podľa mňa daňovo neuznané náklady - repre.


tak a teraz čo si mám vybrať? :)
dana99
16.08.11,13:03
Podľa mňa, keď nemôže byť daňový náklad káva, kola, džús, tak ani voda.

Možno sa ešte niekto vyjadrí.
KEJKA
16.08.11,13:32
tak a teraz čo si mám vybrať? :)
upresním, možno pomôže.
Výdajník je daňový výdavok /kúpa i prípadný nájom/, voda je nedaňový výdavok - repre, kedže pre zam-cov platí, že aj voda z vodovodu značí pitný režim a pre hostí je to repre.
ucetni_fantozzi
16.08.11,14:00
tiez som sa stretol s tymto postupom, alebo podobnym - kavovar uznany vydavok, kava repre... podla auditu je to OK.

otazne je, ako to bude osudzovat pripadna kontrola - vydajnik (alebo kavovar) je napokon len zariadenie na poskytovanie repre...
dana99
16.08.11,17:22
Keď sme vo firme kupovali kávovar, tiež sme ho nedávali do nákladov - pýtali sme sa na DÚ - a povedali, že radšej nie - neoficiálne. Zásada opatrnosti.
Tina855
04.11.12,19:57
Prosím vás, a ked máme na dielni cca 20 zamestnancov, najbližšia pitná voda je až na druhom poschodí, a tak isto sme kúpili tento výdajník, ten sme dali do nákladov , môžem aj vodu dávať do nákladov s nárokom na odpočet DPH?