arretha
15.08.11,16:04
ahoj poradaci,
potrebujem radu - som tehotna a moja personalistka tvrdi, ze ked idem ku lekarovi na kontroly, tak nemusim priniest klasicku priepustku, ale staci, ked ofotim tehotensku knizku, kde mi lekar zapise kontrolu. Problem je vsak v tom, ze su tam, samozrejme, dost doverne udaje a len tak ich predhodit nejakej stabajzni sa mi nezda byt v poriadku. Je na to nejaky zakon, co musim predlozit ako doklad, ze som bola u lekara-gynekologa ako tehotna? Navstevy u lekara ako tehotnej sa mi odratavaju z tych 7 x 8 hodin rocne, co mozem stravit u lekara, alebo je to zvlast? Navyse, tato nasa personalistka bola ako vyorana mys, ked som priniesla pisomne oznamenie, ze som tehotna - vraj som to nemusela!! :eek:
Dakujem za rady!!
Tweety
15.08.11,14:05
ahoj poradaci,
potrebujem radu - som tehotna a moja personalistka tvrdi, ze ked idem ku lekarovi na kontroly, tak nemusim priniest klasicku priepustku, ale staci, ked ofotim tehotensku knizku, kde mi lekar zapise kontrolu. Problem je vsak v tom, ze su tam, samozrejme, dost doverne udaje a len tak ich predhodit nejakej stabajzni sa mi nezda byt v poriadku. Je na to nejaky zakon, co musim predlozit ako doklad, ze som bola u lekara-gynekologa ako tehotna? Navstevy u lekara ako tehotnej sa mi odratavaju z tych 7 x 8 hodin rocne, co mozem stravit u lekara, alebo je to zvlast? Navyse, tato nasa personalistka bola ako vyorana mys, ked som priniesla pisomne oznamenie, ze som tehotna - vraj som to nemusela!! :eek:
Dakujem za rady!!
Knižku jej predložiť nie je potrebné, to ZP neprikazuje stačí, ak si svoje tehotenstvo oznámila zamestnáv.. Návštevy sú mimo tých 7 dní.
§141 odst.2
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
mimuska1982
15.08.11,14:09
nevidím dôvod, prečo by si jej mala ukazovať tehotenskú knižku. Oznámenie o tehotenstve si dala, teraz stačí z každého vyšetrenia normálnu priepustku. lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom sa nezapočítavajú do nároku 7 dní.
Chobot
15.08.11,14:13
ahoj poradaci,
potrebujem radu - som tehotna a moja personalistka tvrdi, ze ked idem ku lekarovi na kontroly, tak nemusim priniest klasicku priepustku, ale staci, ked ofotim tehotensku knizku, kde mi lekar zapise kontrolu. Problem je vsak v tom, ze su tam, samozrejme, dost doverne udaje a len tak ich predhodit nejakej stabajzni sa mi nezda byt v poriadku. Je na to nejaky zakon, co musim predlozit ako doklad, ze som bola u lekara-gynekologa ako tehotna? Navstevy u lekara ako tehotnej sa mi odratavaju z tych 7 x 8 hodin rocne, co mozem stravit u lekara, alebo je to zvlast? Navyse, tato nasa personalistka bola ako vyorana mys, ked som priniesla pisomne oznamenie, ze som tehotna - vraj som to nemusela!! :eek:
Dakujem za rady!!

- to, že si písomne oznámila zamestnávateľovi, že si tehotná, si urobila dobre. Je to v súlade s § 40 ods. 6:

(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.[/COLOR]

- zákon nepredpisuje, akým spôsobom treba preukazovať návštevu lekára (či v nejakej zdravotnej knižke alebo na priepustke), je to len na zamestnávateľovi, akú formu v spoločnosti zavedie a akú akceptuje. Takže kľudne môžeš nosiť priepustky potvrdené od tvojho gynekológa na dané dni.

- ako tehotná máš nárok na toľko lekárskych vyšetrení, koľko len potrebuješ. Nie si limitovaná tými 7 dňami do roka. Tieto tvoje prehliadky idú nad rámec tých 7 dní, je to v § 141 ods. 2 písm. a) bod 3:

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
- nie je tam žiadne časové obmedzenie, teda toľko lekárskych prehliadok, koľko potrebuješ.
arretha
15.08.11,19:08
vdaka vsetkym! :)
Mila123
15.08.11,19:12
ahoj poradaci,
potrebujem radu - som tehotna a moja personalistka tvrdi, ze ked idem ku lekarovi na kontroly, tak nemusim priniest klasicku priepustku, ale staci, ked ofotim tehotensku knizku, kde mi lekar zapise kontrolu. Problem je vsak v tom, ze su tam, samozrejme, dost doverne udaje a len tak ich predhodit nejakej stabajzni sa mi nezda byt v poriadku. Je na to nejaky zakon, co musim predlozit ako doklad, ze som bola u lekara-gynekologa ako tehotna? Navstevy u lekara ako tehotnej sa mi odratavaju z tych 7 x 8 hodin rocne, co mozem stravit u lekara, alebo je to zvlast? Navyse, tato nasa personalistka bola ako vyorana mys, ked som priniesla pisomne oznamenie, ze som tehotna - vraj som to nemusela!! :eek:
Dakujem za rady!!

za vystavenie potvrdenia, resp. opečiatkovanie priepustky neplatíš?
arretha
15.08.11,19:15
ahoj, nie, nastastie nemam lekara magora, takze neplatim, vsak to je chore, aby si aj za toto pytali dakde aj 1 euro...
Mila123
15.08.11,19:27
ahoj, nie, nastastie nemam lekara magora, takze neplatim, vsak to je chore, aby si aj za toto pytali dakde aj 1 euro...

keby len 1 €..zažila som aj 5 pýtal za jedno potvrdenie, resp. pečiatku....
arretha
15.08.11,19:32
coze??? no to je zderstvo... nemam slov... :eek: