novotnyjan
15.08.11,16:39
Dobry den, prosim o popisanie, ako je to s fakturaciou a platbou/odpoctom DPH a suvivisiacimi formalitami.
Som fyzicka osoba, platca DPH. Tovar odoberam od dodavatela, platcu DPH v CR, dalej ho predavam odberatelovi mimo EU, v pripade 1. platcovi DPH alebo pripad 2. konecnemu spotrebitelovi mimo EU.
Tiez ako je to ak tovar je dodany fyzicky na slovensko kurierom z CR, a dalej exportovany zo SR do krajiny mimo EU.
Alebo ak tovar je vyvezeny do krajiny mimo EU priamo z CR, bez toho, aby bol fyzicky na Slovensku?
Pre nazornost, povedzme, ze tovar odberam za cenu 100Eur, predavam ho pre zjednodusenie vypoctu za 200Eur.
Prosim viete mi popisat ako bude vyzerat dodavatelska a odberatelska faktura a kto plati/odpocitava kde DPH?
DAKUJEM VELMI PEKNE.
vanilka
16.08.11,12:28
nakup

- SZCO platca DPH nakupuje od dodavatela z CR platcu DPH - on vystavuje fakturu bez dane, kedze je to v ramci EU a obaja ste platcovia, ale tovar musi fyzicky opustit CR a prist do SR

predaj

- SZCO platca DPH predava tovar odberatelovi mimo EU
dodanie tovaru mimo EU nie je oslobodene od dane par.47, to znamena, ze je jedno ci odberatel je platca alebo konecny spotrebitel - neplatca, fakturujes bez DPH na zaklade colneho JCD, ktore musis k tomu prilozit a uvadzas to vo vykaze DPH v riadku 17, tovar odchadza zo SR mimo EU
novotnyjan
18.08.11,02:35
dakujem za odpoved, dodatocne otazky

nakup: dodavatel fakturuje bez DPH, ale ja to musim aj tak samozdanit v SR, a dan si potom na zaklade exportu - JCD mozem odpocitat?

inak pripadne ak by som to predal v EU tak:
dodavatel fakturuje bez dane, ale ak by som to ja dalej predal
a/ konecnemu spotrebitelovi v EU
b/ platcovi DPH v EU
tak to musim samozdanit v SR, a potom fakturujem im pri predaji s DPH,
a dan na vstupe si mozem odpocitat?
novotnyjan
18.08.11,15:30
ako by to bolo, ak by tovat bol vyvezeny priamo z ciech, bez toho aby bol fyzicky na slovensku?
vanilka
24.08.11,07:23
dakujem za odpoved, dodatocne otazky

nakup: dodavatel fakturuje bez DPH, ale ja to musim aj tak samozdanit v SR, a dan si potom na zaklade exportu - JCD mozem odpocitat?

inak pripadne ak by som to predal v EU tak:
dodavatel fakturuje bez dane, ale ak by som to ja dalej predal
a/ konecnemu spotrebitelovi v EU
b/ platcovi DPH v EU
tak to musim samozdanit v SR, a potom fakturujem im pri predaji s DPH,
a dan na vstupe si mozem odpocitat?

trosku si to pleties .) samozdanenie je nieco uplne ine ako export ci import (tie sa myslia ak sa vyvaza resp. dovaza mimo EU)

cize....ak nakupujes tovar od dodavatela, ktory je v EU a je platcom DPH a aj ty si platcom, fakturu ti vystavi bez DPH a ano urobis si samozdanenie, tj. vstup aj vystup naraz a vysledok je nula vo vykaze DPH

ak ale nakupujes tovar od dodavatela mimo EU, DPH a clo (ak sa na tovar vztahuje podla colneho sadzobnika) platis na colnici bud sam alebo prostrednictvom colneho deklaranta, vacsinou tuto sluzbu zabezpecuju prepravcovia...dostanes colny vymer, a kopiu dovozneho JCD (original dostanes az po zaplateni DPH a cla), DPH odvedies do statnej kasy alebo prepravcovi a ten ju tam odvedie (zalezi od prepravcu, kazdy ma iny system) a potom si tuto dan vo vykaze DPH das na odpocet ako vratenie v dvoch riadkoch, 21 a z toho 25

pri predaji, ak predavas v SR fakturujes s DPH, bez ohladu ci je zakaznik platcom alebo nie (FO ci PO) lebo ty si platcom!
ak predavas do EU, platcovi, pricom tovar odchadza zo SR k odberatelovi, fakturujes bez DPH, lebo taketo plnenie je v tvojom pripade oslobodene od dane, nerobis ziadne samozdanenie, to si robi tvoj odberatel, ty to len uvedies do vykazu, riadok 15 a 16.
ak predavas mimo EU, jedna sa o export (vyvoz mimo EU), fakturujes bez DPH, potrebujes ale k tomu vyvozne JCD aby si preukazal, ze ide o vyvoz, taktiez mozes platit clo...