cumbi1
15.08.11,17:27
Mám otázku na zastupovanie nečlenov odborovej organizácie v prípade kolektívneho vyjednávania, pri uzatváraní podnikovej kolektívnej zmluvy. Je možne týchto nečlenov OO vyčleniť z kolektívneho vyjednávania? Podľa zákona 2/1991 Z.z. prebieha vyjednávanie za všetkých zamestnancov. jednak sa mi to pri nečlenoch OO zdá nefér, pretože sú to ľudia, ktorý sa len "vezú" a neprispievajú zdruzeniu clenskými príspevkami ani ziadnou inou formou. Nie sú stotožnení s cieľmi združenia, ani s jeho zamermi. Nehovoriac o tom, že člen OO mi defcto dáva svojou prihlaskou súhlas na jeho zastupovanie pri vyjednavani. Nečlen je pre mna osobou neznámou, ktora napríklad moze sabotovat strajk.
otázka č.2. SmeOO profesionálnych vodičov. Zákon mi určuje možnosť predložiť podnikovú kolektívnu zmluvu ak združujem 60% zamestnancov. Môžem predložiť PKZ pri účasti 60% vodičov, alebo pri účasti 60% zamestnancov firmy. Pracovné a platové podmienky su predsa len iné pre vodiča, iné pre disponenta, iné pre mechanika a iné pre management. v rámci PKZ chcem riešiť problémy len vodičov Ďakujem
alize
17.08.11,05:58
odborové organizácie fungujú na princípe solidarity. Takže zatupuješ aj disponenta mechanika aj managment. v Kolektívnej zmluve môžeš presne určiť zásady. (čo vieš vyjednať)
V KZ musíš uviesť všetky môžne prípady ktoré vyskytujú u Vás.
To je už tak . odborová organizácia je dobrovoľná. Nešlen je nečlen ´. nemôžes ich nútiť. Treba dosiahnúť , aby chceli aby ich zastupovali. Keď je vo výbore OO zastúpenie pre všetky možné profesie ktoré sú u Vás tak nie je problém predložiť dobrú KZ pre všetkých.
Je to tvrdá práca. želám ti veľa trpezlivosti.