verona234
16.08.11,07:54
Dobrý deň, prišlo mi predvolanie k súdu /na vypočutie/ ohľadom určenia, že odporcovia nie sú vlastníkmi nehnuteľnosti jedného bytu v paneláku v Bratislave, v ktorom paneláku /nie byte/som jeden rok býval v podnájme ako študent. Problém je v tom, že ja tam už rok nebývam, neviem kdo je žalovaný odporca, ani neviem kde presne a v akom byte býva. Vôbec ho nepoznám,v priebehu roka som aj tak na byte viac nebol ako bol a už tam rok nemám podnájom, takže o žalovanom nič neviem, takže ani neviem v čom mám byť vypočúvaný, keď o ničom nemám ani šajn. Súdu sa chcem vyhnúť, lebo nie som kompetentný, aby som bol vypočutý, kedže nemám ani šajn o veci. Dá sa to nejako? Dá sa niekde na súd napísať, že nie som kompetentný byť vypočutý, ked v tej veci nie som zainteresovaný? prosím ako sa tomu vyhnuť? Ďakujem za rady.
buchač
16.08.11,06:01
Dobrý deň, prišlo mi predvolanie k súdu /na vypočutie/ ohľadom určenia, že odporcovia nie sú vlastníkmi nehnuteľnosti jedného bytu v paneláku v Bratislave, v ktorom paneláku /nie byte/som jeden rok býval v podnájme ako študent. Problém je v tom, že ja tam už rok nebývam, neviem kdo je žalovaný odporca, ani neviem kde presne a v akom byte býva. Vôbec ho nepoznám,v priebehu roka som aj tak na byte viac nebol ako bol a už tam rok nemám podnájom, takže o žalovanom nič neviem, takže ani neviem v čom mám byť vypočúvaný, keď o ničom nemám ani šajn. Súdu sa chcem vyhnúť, lebo nie som kompetentný, aby som bol vypočutý, kedže nemám ani šajn o veci. Dá sa to nejako? Dá sa niekde na súd napísať, že nie som kompetentný byť vypočutý, ked v tej veci nie som zainteresovaný? prosím ako sa tomu vyhnuť? Ďakujem za rady.
...ako ????...predpokladám , že nie si nejaký "mafián" ...takže sa Ti neoplatí vymýšľať veľmô , ešte aj pokutu môžeš vyfasovať ...nakoľko

Svedkovia

§ 127
Povinnosť svedčiť
(1) Každý je povinný dostaviť sa na predvolanie orgánov činných v trestnom konaní a súdu a vypovedať ako svedok o tom, čo mu je známe o trestnom čine a o páchateľovi alebo o okolnostiach dôležitých pre trestné konanie.
(2) Každý je povinný napomáhať splnenie tejto povinnosti.

§ 128
Predvolanie, predvedenie a zabezpečenie svedka
(1) Svedok, ktorý bol riadne predvolaný a bez dostatočného ospravedlnenia sa k úkonu neustanoví, môže byť predvedený. V konaní pred súdom na základe uznesenia súdu môže byť svedok zabezpečený spôsobom uvedeným v § 88, ak sú splnené podmienky pre taký postup. Na následky nedostavenia sa musí v predvolaní upozorniť.
(2) Ak sa nedostaví príslušník ozbrojených síl alebo ozbrojeného zboru, požiada orgán činný v trestnom konaní alebo súd jeho nadriadeného, aby oznámil dôvod, prečo sa predvolaný nedostavil, prípadne aby ho dal predviesť alebo ho zabezpečil. V ostatných prípadoch požiada orgán činný v trestnom konaní alebo súd o predvedenie alebo zabezpečenie svedka útvar Policajného zboru.

§ 129
Zákaz výsluchu svedka
(1) Svedok nesmie byť vypočúvaný o okolnostiach, ktoré tvoria utajovanú skutočnosť, okrem prípadu, že bol od tejto povinnosti príslušným orgánom oslobodený. Oslobodenie možno odoprieť len vtedy, keby bola ohrozená obrana alebo bezpečnosť štátu alebo hrozila iná rovnako vážna škoda; dôvody na odopretie oslobodenia treba vždy uviesť.
(2) Svedok nesmie byť vypočúvaný ani vtedy, keby svojou výpoveďou porušil zákonom alebo medzinárodnou zmluvou uloženú alebo uznanú povinnosť mlčanlivosti okrem prípadu, že by bol od tejto povinnosti oslobodený príslušným orgánom alebo tým, v ktorého záujme má túto povinnosť.
(3) Zákaz výsluchu podľa odseku 2 sa nevzťahuje na svedeckú povinnosť týkajúcu sa trestného činu, ktorý má svedok povinnosť prekaziť podľa Trestného zákona.

§ 130
Právo svedka odoprieť výpoveď
(1) Právo odoprieť výpoveď ako svedok má príbuzný obvineného v priamom rade, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel a druh. Ak je obvinených viac a svedok je v uvedenom pomere len k niektorému z nich, má právo odoprieť výpoveď ohľadne iných obvinených len vtedy, keď nemožno oddeliť výpoveď, ktorá sa ich týka, od výpovede týkajúcej sa obvineného, s ktorým je svedok v tomto pomere.
(2) Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.
Economic
16.08.11,06:18
Doporučujem nemať z predvolania žiadne stresy. Aj na súde robia iba ľudia. Prídeš tam, legitimuješ sa. Položia Ti nejaké otázky.... Odpovieš, čo budeš vedieť a čo si budeš pamätať. Veľa podrobností si už vôbec pamätať možno nebudeš.. A ani nemusíš . Povieš len pravdu a budeš to mať za sebou. Zbytočne sa toho bojíš. Svedčenie svedka nie je nič komplikované... aj keď možno pri prvom výsluchu možno nepríjemné, lebo ešte nevieš ako to chodí.
Chobot
16.08.11,07:00
Dobrý deň, prišlo mi predvolanie k súdu /na vypočutie/ ohľadom určenia, že odporcovia nie sú vlastníkmi nehnuteľnosti jedného bytu v paneláku v Bratislave, v ktorom paneláku /nie byte/som jeden rok býval v podnájme ako študent. Problém je v tom, že ja tam už rok nebývam, neviem kdo je žalovaný odporca, ani neviem kde presne a v akom byte býva. Vôbec ho nepoznám,v priebehu roka som aj tak na byte viac nebol ako bol a už tam rok nemám podnájom, takže o žalovanom nič neviem, takže ani neviem v čom mám byť vypočúvaný, keď o ničom nemám ani šajn. Súdu sa chcem vyhnúť, lebo nie som kompetentný, aby som bol vypočutý, kedže nemám ani šajn o veci. Dá sa to nejako? Dá sa niekde na súd napísať, že nie som kompetentný byť vypočutý, ked v tej veci nie som zainteresovaný? prosím ako sa tomu vyhnuť? Ďakujem za rady.

Keď si raz bol predvolaný, vyhnúť sa tomu nemôžeš. Pôjdeš tam, povieš, že už tam nebývaš toľko a toľko mesiacov, dotyčných nepoznáš a prípadne zodpovieš ostatné otázky. Možno si niekto spomenul na teba, že si tam býval a preto ťa dal predvolať ako svedka. Tebe z toho nevyplynie nič, žiadna iná povinnosť, len svedčiť. Ale musíš to povedať sudcovi.

Môžeš si uplatniť svedočné - teda náhradu ušlej mzdy, ak si zamestnaný.
Economic
16.08.11,07:00
Všetko je raz 1x (aj stáť ako svedok pred súdom.)
rudopp
16.08.11,07:03
Dobrý deň, prišlo mi predvolanie k súdu /na vypočutie/ ohľadom určenia, že odporcovia nie sú vlastníkmi nehnuteľnosti jedného bytu v paneláku v Bratislave, v ktorom paneláku /nie byte/som jeden rok býval v podnájme ako študent. Problém je v tom, že ja tam už rok nebývam, neviem kdo je žalovaný odporca, ani neviem kde presne a v akom byte býva. Vôbec ho nepoznám,v priebehu roka som aj tak na byte viac nebol ako bol a už tam rok nemám podnájom, takže o žalovanom nič neviem, takže ani neviem v čom mám byť vypočúvaný, keď o ničom nemám ani šajn. Súdu sa chcem vyhnúť, lebo nie som kompetentný, aby som bol vypočutý, kedže nemám ani šajn o veci. Dá sa to nejako? Dá sa niekde na súd napísať, že nie som kompetentný byť vypočutý, ked v tej veci nie som zainteresovaný? prosím ako sa tomu vyhnuť? Ďakujem za rady.

už si sa nevyhol :D :D :D
to im povieš
by si divil akých ešte aj menej kompetentných vypočujú
povedia ti
verona234
16.08.11,08:29
ďakujem za rady, niečo takéto som potreboval počuť resp. čítať...
verona234
16.08.11,16:05
No podrobne som si to ešte prečítal a zistil som, že okrem obálky, nieje nikde v celom predvolaní spomenuté moje meno a celé predvolanie je ešte vedené v slovenských korunách a nie v €
rudopp
16.08.11,16:09
No podrobne som si to ešte prečítal a zistil som, že okrem obálky, nieje nikde v celom predvolaní spomenuté moje meno a celé predvolanie je ešte vedené v slovenských korunách a nie v €
asi je viac svedkov (a na vrátenke)

asi sa to vtedy stalo / začalo vyšetrovať
Economic
16.08.11,16:38
Nemajú ešte nové tlačivá na súdoch, používajú staré, kde sú ešte uvedené aj pokuty v Sk......mimotemy
riccado
16.08.11,17:33
nakolko pises, ze predmetom konania je urcovacia zaloba, nejedna sa o trestnu vec (horeuvedene citovane ustanovenia z trestneho poriadku su tym padom bezpredmetne), ale ide o civilnu vec, tvoj vysluch sa bude riadit tymto:

§ 126 OSP

(1) Každá fyzická osoba je povinná ustanoviť sa na predvolanie na súd a vypovedať ako svedok. Musí vypovedať pravdu a nič nezamlčovať. Výpoveď môže odoprieť len vtedy, keby ňou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo blízkym osobám; o dôvodnosti odopretia výpovede rozhoduje súd. Výpoveď môže odoprieť aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou ústne alebo písomne pod podmienkou zachovať mlčanlivosť.

(2) Na začiatku výsluchu treba zistiť totožnosť svedka a okolnosti, ktoré môžu mať vplyv na jeho vierohodnosť; ak totožnosť svedka má zostať utajená, namiesto jeho totožnosti sa zisťuje jeho príslušnosť podľa osobitného predpisu. Ďalej treba poučiť svedka o význame svedeckej výpovede, o jeho právach a povinnostiach a o trestných následkoch krivej výpovede.

(3) Predseda senátu alebo samosudca vyzve svedka, aby súvisle opísal všetko, čo vie o predmete výsluchu. Potom mu kladie otázky potrebné na doplnenie a vyjasnenie jeho výpovede. Otázky môžu dávať i členovia senátu a so súhlasom predsedu senátu alebo samosudcu i účastníci a znalci.