Ibanez2
16.08.11,09:55
dobry den, potreboval by som poradit, ak ma niekto skusenosti...

som studentom vysokej skoly a momentalne nastupujem do tretieho rocnika. Nakolko vsade vyzaduju aspon 3-rocnu prax, rozhodol som sa po nejakej poobzerat (ked dostudujem, bol by som rad, keby nemusim zabijat dalsie 3 roky zivota ziskavanim praxe). Skola nam nic ohladom praxe neponuka a moja otazka teda znie: bude vlastne takato prax popri skole mat uplatnenie v buducnosti? uznaju mi ju pri hladani zamestnania po skonceni VS?

Dalsia otazka znie: ked ma daka firma zoberie na prax, musia za mna odvadzat nejake financne prostriedky? Pretoze uz som podal zopar ziadosti, som ochotny praxovat bez financneho ohodnotenia ale zatial nikto neprejavil zaujem :mad:

ps: studujem manazerstvo kvality produkcie
16lukasko
16.08.11,15:22
Podobne som na tom aj ja, navštevujem právnickú fakultu a popri škole zadarmo pomáham u advokátov, na súde u exekútora a podobne.. Určite to nebude len na škodu. Či ti to uzná alebo neuzná zamestnávateľ to je pravdaže na ňom.. možno to bude záležať aj od jeho nálady každopádne hľadaj si prax aby si sa niečo naučil aby ťa ľudia poznali že si schopný a podobne, určite lepšie ako tie vysokoškolské pipky čo majú brigádu formou upratovanie a ja neviem čím všetkým si ešte privyrábajú :) takže to je môj názor :)
KEJKA
16.08.11,16:14
ja tiež zamestnávam študentky EU, za tie 2-3 roky u mňa sú hotové účtovníčky s praxou a nemajú po skončení školy problém nájsť slušné zamestnanie.
Tak ak si ochotný praxovať zadarmo, tak už len nájsť firmu, ktorá ťa potrebuje.
Možno by som na Tvojom mieste nehľadala prax, ale zamestnanie, brigádu, nakoľko ponúkať služby zadarmo, to môže prípadného záujemcu skôr odradiť /čo je lacné, nestojí za nič....hm?/.
Podnikanie
16.08.11,16:27
A akú oblasť študuješ? Akú prácu by si chcel? Ináč absolventská prax môže byť tiež určitým riešením.
Ibanez2
16.08.11,20:12
Kejka: to je tiez pravda, mozno to tak posobi psychologicky.. mozno bude v tomto treba zmenit strategiu:)
Podnikanie: studujem manazerstvo kvality produkcie.. o praci este neuvazujem, nakolko mam denne studium a stihat to by sa nedalo.. jedine nejaka brigada asi, ako uz tu bolo spomenute.. a absolventska prax, teda ak som tomu dobre porozumel je pre ludi, ktori su nezamestnani a nestuduju.. ci?
Podnikanie
17.08.11,04:26
Kejka: to je tiez pravda, mozno to tak posobi psychologicky.. mozno bude v tomto treba zmenit strategiu:)
Podnikanie: studujem manazerstvo kvality produkcie.. o praci este neuvazujem, nakolko mam denne studium a stihat to by sa nedalo.. jedine nejaka brigada asi, ako uz tu bolo spomenute.. a absolventska prax, teda ak som tomu dobre porozumel je pre ludi, ktori su nezamestnani a nestuduju.. ci?

Absolventská prax je pre absolventov vysokých škôl. Viac sa môžeš dočítať napríklad tu: http://www.absolventskaprax.info Určite ti to môže pomôcť pri hľadaní práce. Môžeš napríklad zostať u zamestnávateľa aj po skončení praxe ak si budete rozumieť.
veronikasad
17.08.11,05:08
Kejka: to je tiez pravda, mozno to tak posobi psychologicky.. mozno bude v tomto treba zmenit strategiu:)
Podnikanie: studujem manazerstvo kvality produkcie.. o praci este neuvazujem, nakolko mam denne studium a stihat to by sa nedalo.. jedine nejaka brigada asi, ako uz tu bolo spomenute.. a absolventska prax, teda ak som tomu dobre porozumel je pre ludi, ktori su nezamestnani a nestuduju.. ci?
absolventská prax je pre uchádzačov o zamestnanie, evidovaných na UP. Ako študenta denného štúdia ťa na UP nezaevidujú.
KEJKA
17.08.11,07:05
zadanie bolo, že si chce nájsť prácu, získať prax popri štúdiu. Absolventská prax bude v prípade núdze /ked nezíska prácu/ po skončení školy ako absolvent.
Pracou som nemyslela HPP, ale ak si dokážeš nájsť čas na PRAX, tak si dokážeš nájsť čas aj na Brigádu, všeobecne na prácu, či nie?
Takže strategicky je lepšie hľadať prácu, s tým, že ponúkneš, čo vieš, nie že očakávaš, že ťa naučia druhí. Ty musíš byť pre firmu prínosom, byť potrebným, inak nebudeš zaujímavý.
a ten obor, čo študuješ, mi nič nehovorí, čo sa týka uplatnenia v živote...... takže otázka tu odznela, čo konkrétne by si chcel robiť?
Ibanez2
17.08.11,09:41
to co studujem ma svoje uplatnenie, pointa toho je sledovat vsetky procesy co sa deju vo firme, spracovat ich, merat a neustale zlepsovat aby bolo co najmenej vadnych vyrobkov- tym padom menej odpadu a vyssia produktivita.
A ta brigada by bol pekny napad, lenze mam to tazsie ako niekto co studuje nieco konkretne- napr strojar- tak sa dam do strojarskej firmy a a tam mi daju aspon cosi sustruzit, frezovat, vrtat, atd...
Toto su haklivejsie veci, v podstate odhaluju vsetko o firme a robi to len par ludi, preto sa "necitim" na to, aby som si za to pytal peniaze a robil to brigadne, kedze to potrebuje velke znalosti a vo firme a tie ja zatial nemam :o

jedine ze by som robil nieco ine, ale to potom nebude prax, aku potrebujem...
KEJKA
17.08.11,11:20
veru, máš to ťažké. Nič iné sa nedá povedať.
Hľadaj, možno vo veľkých firmách by si sa zišiel ako pomocník práve v tomto obore. Napr. keby tam už niekoho mali a ty by si vypomáhal robiť tabuľky, spracúvať prehľady, prípadne robil nejaké merania, či skúšky - pod dohľadom staršieho kolegu.
Ibanez2
17.08.11,11:59
no uz som poposielal nejake ziadosti, uvidime ako sa veci vyvinu.. dakujem velmi pekne za rady :)
16lukasko
18.08.11,12:45
Situácia s brigádami v odbore ktorý chceš je katastrofálna, odporúčam robiť aj zadarmo! Keď budeš zadarmo robiť tak nebude chcieť zamestnávateľ len vycucať z teba čo sa dá, nabereš kontakty, a bude jednať s tebou ako s priateľom a nie ako so zamestnancom.
Galka26
25.09.11,14:07
Neblbni a nepracuj zadarmo :) Prečo by si to robil. Dnes väčšina VŠ študentov pracuje a do praxe sa Ti započítava akákoľvek brigáda- aj za pokladňou v TESCU, aj administratíva. Trošku asi zle chápeš prax, prax nie je niečo, čo budeš mať niekedy o tri roky "za sebou". Prax je sústavný pracovný proces, ktorý skončí až v dôchodkovom veku. Odvody za teba musí firma platiť, ale toho sa neboj. Nerozumiem, prečo by si robil zadarmo. Váž si sám seba, svoje vedomosti a svoju robotu. (Tiež som pracovala popri škole, síce ako externistka, ale určite nikdy nie zadarmo :)