katarina77
16.08.11,11:00
Dobrý deň,
ak mne ako platcovi SK DPH príde fa od zahraničného platcu, napri DPH CZ, on DPH vo svojej krajine neodvedie, a ja v podstate tiež nie, pokiaľ spĺňam podmienky a fa si samozdaním. Takže aj Slovensko aj Česko zostane vlastne bez DPH. Čo z toho potom majú naše krajiny?
To ma len tak zaujíma...( alebo mi niečo uniká?)
Ďakujem.
zk24
16.08.11,09:25
Ja pridam tiez jednu otazku:

Slovenska s.r.o. - platca DPH, poskytuje vylucne sluzby do zahranicia zdanitelnym osobam. Nakupuje na Slovensku material - odpocitava si DPH zo vsetkeho co nakupi. Poskytuje sluzby do zahranicia a prenasa danovu povinnost na prijemcu sluzby, ktori uplatni samozdanenie.

= slovenska s.r.o. ma kazdy Q nadmerny odpocet, a nikdy ziadnu danovu povinnost. Zahranicnej s.r.o. je to jedno lebo uplatni samozdanenie.

Co maju krajiny z tohto? :confused:
Dáša_
16.08.11,09:30
Dobrý deň,
ak mne ako platcovi SK DPH príde fa od zahraničného platcu, napri DPH CZ, on DPH vo svojej krajine neodvedie, a ja v podstate tiež nie, pokiaľ spĺňam podmienky a fa si samozdaním. Takže aj Slovensko aj Česko zostane vlastne bez DPH. Čo z toho potom majú naše krajiny?
To ma len tak zaujíma...( alebo mi niečo uniká?)
Ďakujem.

dph patrí medzi spotrebné dane v tom zmysle, že ju platí konečný spotrebiteľ. T.j. každý z nás v obchode.
To samozdanie je v princípe to isté, ako keď nakúpiš na sk tovar od platiteľa. tiež si ju uplatníš v odpočte a štát má peniaze iba z toho to "pridáš". ak to teda neposúvaš ´dalšiemu platiteľovi. Ale v konečnom dôsledku na konci by mal byť spotrebiteľ - neplatiteľ DPH.
zk24
16.08.11,11:14
A co ma z toho SR ked konecnym odberatelom je platca DPH? Ziaden zakaznik, ale platca? Nakupujem material ale dodavam sluzby do zahranicia? (príspevok 2)

Urcite v tom nie je ziaden zadrhel? Ze slovensky DU len vracia a vracia peniaze ale nikdy sa mu od tohto subjektu nevratia?
Dáša_
16.08.11,11:27
A co ma z toho SR ked konecnym odberatelom je platca DPH? Ziaden zakaznik, ale platca? Nakupujem material ale dodavam sluzby do zahranicia? (príspevok 2)

Urcite v tom nie je ziaden zadrhel? Ze slovensky DU len vracia a vracia peniaze ale nikdy sa mu od tohto subjektu nevratia?

ten ma z toho dan z prijmu predsa.

podobné je to aj pri exportných firmách. Roky účtujem firmu, ktorá vyváža do zahraničia tovar. A to isté, neustále iba nadmerné odpočty. A v závratných výškach...
zk24
16.08.11,11:31
ten ma z toho dan z prijmu predsa.

podobné je to aj pri exportných firmách. Roky účtujem firmu, ktorá vyváža do zahraničia tovar. A to isté, neustále iba nadmerné odpočty. A v závratných výškach...

DzP je jasne. To by mal aj tak. Akurat ze ked ide sluzba do zahranicia tak SR prichadza o DPH.

Ja mam tiez jedneho klienta, ktory ma iba nadmerne odpocty. Auto a podobne veci, a dodava sluzby do zahranicia. Niekedy mam z toho az zly pocit, ked podavam take DP DPH, a vzdy mi v hlave "sramoti", ci v tom nemoze byt nejaky zadrhel, nejaky paragraf ktory prehliadam....
Dáša_
16.08.11,11:36
DzP je jasne. To by mal aj tak. Akurat ze ked ide sluzba do zahranicia tak SR prichadza o DPH.

Ja mam tiez jedneho klienta, ktory ma iba nadmerne odpocty. Auto a podobne veci, a dodava sluzby do zahranicia. Niekedy mam z toho az zly pocit, ked podavam take DP DPH, a vzdy mi v hlave "sramoti", ci v tom nemoze byt nejaky zadrhel, nejaky paragraf ktory prehliadam....


no ale keby si ten zahraničný odberateľ objednal danú službu v svojom štáte, tak by potom nebola ani daň z prijmu.

Je to dohodnuté celoeurópsky, DPH sa platí tam, kde je miesto spotreby. Aby s tym neboli este vacsie problemy.
zk24
16.08.11,11:43
Takze sa nemusim strachovat ze mi cosi uslo ked mame stale nadmerne odpocty a ziadnu danovu povinost...

vdaka
Dáša_
16.08.11,14:37
Takze sa nemusim strachovat ze mi cosi uslo ked mame stale nadmerne odpocty a ziadnu danovu povinost...

vdaka

no, tato exportná firma mi prešla všetkými možnými kontrolami - tuším aj políciou :D. takže v tomto smere sa nadmerných odpočtov neobávam.