DrPepper
16.08.11,12:13
prekladal uz niekto z vas elektricke vedenie ktore ide momentalne stredom stavebneho pozemka? co to vsetko obnasa a co by ma to vyslo. dakujem
arizona
16.08.11,10:16
lubko6394
16.08.11,10:24
No teda ja si vôbec neviem predstaviť STAVEBNÝ POZEMOK v strede ktorého stojí funkčný elektrický stĺp, stavebne to riešia v arabských krajinách tak, že dom postavia po obvode ich stavebného pozemku všetky okná do vnútra a v strede majú nádvorie napr. aj s fontánou. Čo by na to susedia a slovenský stavebný úrad neviem.
rudopp
16.08.11,12:18
prekladal uz niekto z vas elektricke vedenie ktore ide momentalne stredom stavebneho pozemka? co to vsetko obnasa a co by ma to vyslo. dakujem

1, vzdušné ? (kábel)
2, NN ? VN ?
3, dĺžka pozemku


4, Je ho rozumne kam preložiť ??????????????????????????????
kezeso
16.08.11,12:43
Ja mám podobný problém. Na pozemkoch dva stĺpy VN vedenia. Prekládka stojí cca 11000€, projekt 1100€. Musíš zájsť do elektrárni a tam ti konkrétny pracovník pre tvoju oblasť poradí. Projekt robí napr. Enermont Nitra
Ešte dodám, že známi mali na pozemku stĺp NN a prekládka vyšla na cca 3300€.
Asi som ťa nepotešil.
DrPepper
18.08.11,07:25
No teda ja si vôbec neviem predstaviť STAVEBNÝ POZEMOK v strede ktorého stojí funkčný elektrický stĺp, stavebne to riešia v arabských krajinách tak, že dom postavia po obvode ich stavebného pozemku všetky okná do vnútra a v strede majú nádvorie napr. aj s fontánou. Čo by na to susedia a slovenský stavebný úrad neviem.
ja som nevravel ze mam stlp v strede pozemku len ze cez neho vedie el. vedenie ale diky
kezeso
18.08.11,13:00
Toto si prečítaj

Ak je na vašom pozemku stĺp vysokého napätia, určitá časť pozemku sa nachádza v ochrannom pásme nadzemného elektrického vedenia. Ochranné pásma sú podľa ustanovenia § 36 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov zriadené na ochranu zariadení elektrizačnej sústavy. Ochranné pásmo je priestor v bezprostrednej blízkosti zariadenia elektrizačnej sústavy, ktorý je určený na zabezpečenie spoľahlivej a plynulej prevádzky a na zabezpečenie ochrany života a zdravia osôb a ochrany majetku.

Ochranné pásmo nadzemného elektrického vedenia je vymedzené zvislými rovinami po oboch stranách vedenia vo vodorovnej vzdialenosti meranej kolmo na vedenie od krajného vodiča a táto vzdialenosť je:
a) 10 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče bez izolácie; v súvislých lesných priesekoch 7 m,
b) 4 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče so základnou izoláciou; v súvislých lesných priesekoch 2 m,
c) 1 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre závesné káblové vedenie,
d) 15 m pri napätí od 35 kV do 110 kV vrátane,
e) 20 m pri napätí od 110 kV do 220 kV vrátane,
f) 25 m pri napätí od 220 kV do 400 kV vrátane,
g) 35 m nad 400 kV,
h) ochranné pásmo závesného káblového vedenia s napätím od 35 kV do 110 kV vrátane je 2 m od krajného vodiča na každú stranu.

Veľkosť ochranného pásma, ktoré sa vzťahuje na váš pozemok, si môžete preveriť u príslušného správcu elektrickej siete.

Podľa ustanovenia § 36 ods. 4 spomínaného zákona v ochrannom pásme vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia a pod elektrickým vedením je zakázané:
a) zriaďovať stavby, konštrukcie a skládky,
b) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m,
c) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m vo vzdialenosti do 2 m od krajného vodiča vzdušného vedenia s jednoduchou izoláciou,
d) uskladňovať ľahko horľavé alebo výbušné látky,
e) vykonávať činnosti ohrozujúce bezpečnosť osôb a majetku,
f) vykonávať činnosti ohrozujúce elektrické vedenie a bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky sústavy.

Pre vlastníka pozemku z ustanovenia § 36 ods. 6 vyplýva povinnosť umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia prístup a príjazd k vedeniu a na ten účel umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia udržiavať voľný pruh pozemkov (bezlesie) v šírke 4 m po oboch stranách vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia. Táto vzdialenosť sa vymedzuje od dotyku kolmice spustenej z vonkajšej strany nadzemného elektrického vedenia na vodorovnú rovinu ukotvenia podperného bodu.Výnimky z ochranných pásiem môže v odôvodnených prípadoch povoliť stavebný úrad na základe stanoviska prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo distribučnej sústavy.
odpovedala p.Beňová v inej diskusii
ana.sk
16.03.13,11:01
dobry den. chceme stavat dom.Na pozemku je momentalne dom,ktory sa bude asnovat je v dezolatnom stave.Problem je v tom ,ze na dome je alektricky stlp, vie mi niekto poradid ako sa dohodnut s elektrikarmi o prekladke el.stlpa?dakujem