Economic
16.08.11,15:57
Po prečítaní si ekonomických noviniek som si prečítala tento článok. Keďže sa môže týkať širokej verejnosti jeho presné znenie zverejňujem :

Kabinet súhlasí s centrálnym registrom účtovných závierok


Podnikateľom by sa mala zjednodušiť administratíva v súvislosti s vykazovaním účtovných závierok. Po novom by totiž mali účtovnú závierku vykazovať iba do centrálneho registra účtovných závierok, čím by im odpadla povinnosť jej vykazovania pri ďalšom kontakte so štátnymi úradmi, ktoré ju vykazujú. Tie by si ju totiž z tohto centrálneho registra stiahli. Vyplýva to z návrhu na vytvorenie centrálneho registra účtovných závierok, ktorý v stredu na návrh ministerstva financií schválil vládny kabinet.

Minister financií dostal úlohu vypracovať legislatívne podklady k tomuto zámeru, a to novelu zákona o účtovníctve, už do konca septembra tohto roku. Centrálny register účtovných závierok by tak mohol v testovacej prevádzke začať fungovať už počas roka 2012. Po vyhodnotení testovacej prevádzky sa zváži využitie registra účtovných závierok aj na centralizáciu výročných správ verejného sektora.

Ministerstvo financií tvrdí, že tento projekt by nemal zvýšiť výdavky štátneho rozpočtu ani o euro. "Vzhľadom na rozsah údajov, ktoré už v súčasnosti správca registra spracováva a vzhľadom na to, že ministerstvo financií plánuje vyžiť pre zber už existujúcu elektronickú podateľňu daňovej správy si zriadenie registra nevyžiada dodatočné finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu, ale bude financovaný z prostriedkov kapitoly Ministerstva financií SR," uvádza sa v návrhu.

Štát si od zavedenia registra sľubuje významné zníženie administratívnej záťaže spoločností za oblasť účtovníctva a príspevok k dostupnosti údajov o hospodárskych výsledkoch rôznych inštitúcií. "Bude prínosom pre verejnú správu, podnikateľov a občanov. Zámer je v súlade s cieľmi rozvoja elektronizácie spoločnosti ako nástroja zvýšenia efektívnosti verejnej správy a zlepšenia služieb občanom,“ uvádza v návrhu, ktorý v stredu schválila vláda, ministerstvo financií.

Budeme vedieť, čo nás nové čaká...
Braňo
21.08.11,11:15
No ak celý projekt dopadne tak, ako podávanie cez portál ministerstva vnútra si elektronicky nahodíš komplet celé výkazy, tak rozhodne stúpne administratívna náročnosť podnikateľom. O cene a verejnom obstarávaní nebudem hovoriť, nakoľko to opäť zhltne niekoľko miliónov euro.
Economic
21.08.11,14:34
No ak celý projekt dopadne tak, ako podávanie cez portál ministerstva vnútra si elektronicky nahodíš komplet celé výkazy, tak rozhodne stúpne administratívna náročnosť podnikateľom. O cene a verejnom obstarávaní nebudem hovoriť, nakoľko to opäť zhltne niekoľko miliónov euro.

Dovolím si oponovať portál Ministerstva vnútra predsa funguje v poriadku. Uľahčuje podávanie. Ja osobne v maximálnej miere využívam podávanie návrhov do OR a fičí to bezproblémovo. Aj podanie exekútorom som tak využila. Taktiež aj podanie na súd Práve že ja by som uvítala ďalšiu možnú komunikáciu takúto, napríklad so živnostenským úradom alebo daňovým úradom. Uvítala by som, keby sa dala napríklad oznamovacia povinnosť realizovať cez stránku drsr.sk.... A vôbec by to trošku rýchlejšie malo napredovať...
evina
21.08.11,15:59
No len koľko je tých štátnych organizácií, ktoré potrebujú účtovnú závierku podnikateľov?....:cool: a neposielajú sa elektronicky?
Economic
21.08.11,16:59
No len koľko je tých štátnych organizácií, ktoré potrebujú účtovnú závierku podnikateľov?....:cool: a neposielajú sa elektronicky?

Mňa napríklad otravuje, keď klientom musím pre banky poskytovať účtovné závierky k vôli úverom. U niektorého aj do viacerých. Takto si to budú môcť stiahnuť z registra a ja mám ušetrený čas.
evina
21.08.11,17:12
Mňa napríklad otravuje, keď klientom musím pre banky poskytovať účtovné závierky k vôli úverom. U niektorého aj do viacerých. Takto si to budú môcť stiahnuť z registra a ja mám ušetrený čas.
Áno, to aj mňa akop prvé napadlo, ale z prečítaného a aj ďalším uvažovaním mi vyšlo, že bánk sa to asi týkať nebude.
Citujem : "čím by im odpadla povinnosť jej vykazovania pri ďalšom kontakte so štátnymi úradmi, ktoré ju vykazujú"
katarinqua
23.02.12,11:54
Do Centrálneho registra účtovných závierok budú povinne ukladať účtovné závierky aj nepodnikateľské subjekty, ktoré nie sú registrované v Obchodnom registri?
Kvietocek
17.01.13,08:30
Prosim Vas treba podavat uz za rok 2012 účtovne závierky do registra účtovných závierok?
Dakujem
ninocka55
17.01.13,08:54
Prosim Vas treba podavat uz za rok 2012 účtovne závierky do registra účtovných závierok?
Dakujem

nie, účtovné závierky k 31.12.2012 sa podávajú po starom do zbierky listín. Povinnosť ukladať účtovné závierky do registra bola novelou daňového poriadku zo dňa 5.12.2012 posunutá na rok 2014, teda až účtovná závierka za rok 2013 sa bude podávať do registra účtovných závierok, ak to samozrejme zase nezmenia
Katarína Cigánová
17.01.13,08:59
nie, účtovné závierky k 31.12.2012 sa podávajú po starom do zbierky listín. Povinnosť ukladať účtovné závierky do registra bola novelou daňového poriadku zo dňa 5.12.2012 posunutá na rok 2014, teda až účtovná závierka za rok 2013 sa bude podávať do registra účtovných závierok.

Pán minister napriek tomu , že dostal úlohu predsa nemusí nič stíhat . Má aj doležitejšie povinnosti ako stíhat ulahčit prácu - nám - daňovým poplatníkom . To som nasrdená aj / nielen / na základe - podávanie DP - vid tema pripravenost štátu na podávanie daňových priznaní .
Na stíhanie a plnenie povinnosí je tu predsa poddaný ľud.:)
SilMar Group
17.01.13,09:25
Pán minister napriek tomu , že dostal úlohu predsa nemusí nič stíhat . Má aj doležitejšie povinnosti ako stíhat ulahčit prácu - nám - daňovým poplatníkom . To som nasrdená aj / nielen / na základe - podávanie DP - vid tema pripravenost štátu na podávanie daňových priznaní .
Na stíhanie a plnenie povinnosí je tu predsa poddaný ľud.:)
No nie je to krásne? Dostali úlohu, ktorú nestíhajú, tak si to potichučky vyriešia novelou zákona, kde si len posunú termín o rok. A potom o ďalší a ďalší, až budú nové voľby a potom tu bude humbuk, že prečo aktuálna vláda (ak by sa náhodou zmenila) nič nerobí, veď oni to schválili už dávno.
Prečo si my jednoducho nemôžeme schváliť posun podávania DP?
NADEJKA
04.12.13,09:54
registeruz.sk - tak už tu máme skúšobnú prevádzku