ThePuk
16.08.11,16:45
Zdravím,

mám otázku ohľadom mojej terajšej situácie. Založil som si 10/2010 živnosť - účelovo. Tento účel pominul a našiel som si novú prácu, kde nastupujem na plný úväzok do zamestnaneckého pomeru. Moja otázka znie:

Dá sa zrušiť živnosť tak, že:
- ukončím ju k 30.8.2011...tým, že nastupujem 5.9.2011 (vikend+sviatok) budem musiet ist tieto dni doplatit na VSZP

alebo

- ukončím živnosť k 5.9.2011. Nerad by som platil dalsi mesiac do VSZP, tak neviem ci je to mozne ukončiť aj k 5. dňu v mesiaci resp. zaplatil by som len pomernú časť?

alebo mi poradte iny postup, dakujem
veronikasad
16.08.11,14:53
Zdravím,

mám otázku ohľadom mojej terajšej situácie. Založil som si 10/2010 živnosť - účelovo. Tento účel pominul a našiel som si novú prácu, kde nastupujem na plný úväzok do zamestnaneckého pomeru. Moja otázka znie:

Dá sa zrušiť živnosť tak, že:
- ukončím ju k 30.8.2011...tým, že nastupujem 5.9.2011 (vikend+sviatok) budem musiet ist tieto dni doplatit na VSZP

alebo

- ukončím živnosť k 5.9.2011. Nerad by som platil dalsi mesiac do VSZP, tak neviem ci je to mozne ukončiť aj k 5. dňu v mesiaci resp. zaplatil by som len pomernú časť?

alebo mi poradte iny postup, dakujem
Ak nie si povinným platitelom odvodov do SP, pomernú časť poistného na zdr.poistenie zaplatíš v rovnakej výške, či budeš SZČO, alebo samoplatitel. Je len na tvojom rozhodnutí k akému dátumu sa rozhodneš živnosť ukončiť.
ThePuk
16.08.11,15:02
Čiže...v žiadosti o ukončenie, ktorú pošlem na živnostenský úrad uvediem dátum 4.9.2011. Následne na účet VSZP zašlem platbu za august v plnej výške a taktiež v 10. mesiaci za 4 dni? potom už nič lebo som zamestnaný a platí všetko zamestnávateľ, je tak?

nie, zatial neplatím do SP, len VSZP
ThePuk
23.08.11,14:54
Poradte mi prosim ako by ste to urobili v mojej situaci...nech to urobim spravne a nemam z toho ziadne dalsie opletacky...dakujem
Economic
23.08.11,15:00
Poradte mi prosim ako by ste to urobili v mojej situaci...nech to urobim spravne a nemam z toho ziadne dalsie opletacky...dakujem

Tie platby musia byť tak, aby sa ti všetko časovo pekne prelínalo a nemal si nevykryté obdobie. Zdravotné uhradiť k predchádzajúcemu dňu, ako ideš do PP. Predpokladám, že ťa zamestnávateľ ihneď prihlási do SP a ZP.
ThePuk
23.08.11,16:14
To predpokladam aj ja..

Cize postup bude nasledovny:
1. poslem na ZU list s ukoncenim zivnosti k 4.9. (5.9. nastupujem na TPP) spolu s ZL a kartickou DIC
2. za 8/2011 zaplatim plnu sadzbu do VSZP a za 9/2011 alikvotnu cast za 4 dni

mam si dat pozor este na nieco alebo je este nieco okrem tohoto potrebne urobit? dakujem velmi pekne za rady
veronikasad
23.08.11,16:17
To predpokladam aj ja..

Cize postup bude nasledovny:
1. poslem na ZU list s ukoncenim zivnosti k 4.9. (5.9. nastupujem na TPP) spolu s ZL a kartickou DIC
2. za 8/2011 zaplatim plnu sadzbu do VSZP a za 9/2011 alikvotnu cast za 4 dni

mam si dat pozor este na nieco alebo je este nieco okrem tohoto potrebne urobit? dakujem velmi pekne za rady
na ŽU choď radšej osobne. Neviem, či kartičku DIČ nie je potrebné vrátiť priamo na DU. Zo ZP ťa ako SZČO ŽU odhlási.
ThePuk
23.08.11,16:23
OK tak radsej osobne a zoberiem si vsetko co mam a uvidim co mi povedia. Dakujem
Economic
23.08.11,16:42
na ŽU choď radšej osobne. Neviem, či kartičku DIČ nie je potrebné vrátiť priamo na DU. Zo ZP ťa ako SZČO ŽU odhlási.

Len doplním, kartičku o pridelení DIČ je treba vrátiť do 15 dní od ukončenia podnikania.