Jozo B
16.08.11,17:57
Prajem pekný deň,
Vie mi niekto poradiť ?
Dcéra ako študentka Ekonomickej univerzity v BA, má vypracovať diplomovú prácu na
tému „Právne a účtovné hľadisko zrušenia spoločnosti bez likvidácie“. Problém je v tom, že má tam uviesť podklady od existujúcich spoločnosti, ktoré sa zlúčili z nejakou firmou.
Požiadala viaceré spoločnosti o podklady, ale podklady jej odmietli poskytnúť i napriek tomu,
že bola ochotná podpísať čestné prehlásenie o mlčanlivosti a, že údaje ktoré budú požadovať
zmení podľa ich požiadaviek. Preto sa chcem spýtať ako postupovať v tejto veci alebo na koho je potrebné sa obrátiť.
Za radu vopred ďakujem.
KEJKA
16.08.11,16:06
hľadať v orsr.sk firmy vzniknuté zlúčením /???/
a stále skúšať.
Prípadne sa obrátiť na vedúceho diplomky.
zalobaba
16.08.11,17:11
Prajem pekný deň,
Vie mi niekto poradiť ?
Dcéra ako študentka Ekonomickej univerzity v BA, má vypracovať diplomovú prácu na
tému „Právne a účtovné hľadisko zrušenia spoločnosti bez likvidácie“. Problém je v tom, že má tam uviesť podklady od existujúcich spoločnosti, ktoré sa zlúčili z nejakou firmou.
Požiadala viaceré spoločnosti o podklady, ale podklady jej odmietli poskytnúť i napriek tomu,
že bola ochotná podpísať čestné prehlásenie o mlčanlivosti a, že údaje ktoré budú požadovať
zmení podľa ich požiadaviek. Preto sa chcem spýtať ako postupovať v tejto veci alebo na koho je potrebné sa obrátiť.
Za radu vopred ďakujem.

Dcéra ako študentka EU by mala vedieť, že zlúčenie spoločností a zrušenie spoločnosti bez likvidácie sú 2 total rozdielne veci.
KEJKA
16.08.11,18:28
ved zlúčením jedna spoločnosť zanikne - bez likvidácie. Tak som zadanie pochopila ja.
Economic
17.08.11,09:55
ved zlúčením jedna spoločnosť zanikne - bez likvidácie. Tak som zadanie pochopila ja.

Správne si to pochopila KEJKA :

Zrušenie obchodnej spoločnosti bez likvidácie – zlúčením, splynutím alebo rozdelením hovorí ObchoZ.
januš1
17.08.11,11:10
V novinách sa toho veľa popísalo o zlúčení Slovak Telekomu s T-Mobile Slovensko, zlúčením s menšími spoločnosťami prešiel aj Slovanet a Asseco Central Europe a mnohé ďalšie spoločnosti. Pozerala som v zbierke listín, každá z týchto spoločností tam má uložené aj návrhy zmlúv o zlúčení a príslušné notárske zápisnice. Nemám s tým skúsenosť, ale viem, že za poplatok sa dajú urobiť fotokópie týchto dokumentov. Keď trochu popozerá internet, určite nájde nejaké vhodné príklady. Vychádzať však musí z obchodného zákonníka – predovšetkým jej musí byť jasné, o čo sa jedná a čo má hľadať.

Čo sa týka účtovného hľadiska, ja by som jej tie podklady tiež nedala. Len máloktorá spoločnosť robí zlúčenia, splynutia... ako na bežiacom páse. Väčšinou sa to každý účtovník učí rovno za pochodu a ľahko sa stane, že sa pomýli. Potom je už len rád, že je to uzavretá kapitola. A iniciatívni študenti to je niekedy horšie ako daňová kontrola :)
Economic
17.08.11,12:58
Vytipovať si takú spoločnosť cez Zbierku listín a príslušný registrový súd /blízko bydliska študentky/ a vybrané dokumenty zo Zbierky listín jednoducho zakúpiť fyzicky za poplatok. Alebo vyhľadať cez internet a aj cez portál sa dá vyžiadať potrebné dokumenty aj elektronicky. Tiež som pre jedného klienta takto získala 1 veľmi dôležitý dokument. Robila som to cez portál a bolo to rýchlo vybavené.
josif
18.08.11,14:12
Dobrá teória je k tomu: Farkaš, Richard: Kombinácie podnikov,Bratislava : Iura Edition, 2008.,1. vyd.,111 s. : tab. ; 20 cm., Formát:BK,
ISBN:9788080782160 (brož.)


Ako už bolo spomenuté, treba lúskať ORSR, potom na stránke zbierka.sk

v obchodnom vestníku. Všetky tieto dokumenty spojené s danými operáciami s firmami sú, ak sa nemýlim verejné, takže majú byť v určitých lehotách uložené v zbierke listín. Takže problém je v ľuďoch a ochote venovať čas a energiu študentovi, hlavne ako to už býva na Slovensku, ale aj inde najlepšie cez nejakú známosť.

Na pracovisku príslušného ORSR vám vyhotovia kópie dokumentov, čo ale niekedy môže byť pálka v závislosti od počtu strán. Oveľa lacnejší spôsob je, ak má niekto elektronický podpis (napr. notári).
Držím palce. Nevešať hlavu, nie je to zlá téma, určite sa nejaký vhodný príklad nájde.
mlisa
19.08.11,04:39
dosť zvlaštne že škola žiada podklady od spoločností, u ktorých zlúčenie prebehlo... veď tie študent len priloží, max nejako okomentuje. Zhodou okolností som písala diplomovku na túto tému 4 roky dozadu, vybrala som účt. závierky dvoch firiem, fiktívne som ich zlúčila a tým pádom celé výstupné materiály boli môj vlastný produkt, vedúci diplomovky to celkom ocenil
josif
20.08.11,14:32
Aj tak sa dá aj tak sa dá, lenže oni preferujú príklad z praxe, keď nemáš môžeš vymyslieť, urobiť správne, všetko popísať, že prečo a ako a máš to.