matej37
16.08.11,21:39
Nebudem kontrolovaný daňovým úradom a pokutovaný, že skadiaľ mám peniaze, keď si chcem platiť poistenie a hlavne chcem dostávať dôchodok ako dobrovoľne nemocensko, dochodkovo, v nezamestnanosti poistená osoba?

DAKUJEM
veronikasad
16.08.11,19:45
Nebudem kontrolovaný daňovým úradom a pokutovaný, že skadiaľ mám peniaze, keď si chcem platiť poistenie a hlavne chcem dostávať dôchodok ako dobrovoľne nemocensko, dochodkovo, v nezamestnanosti poistená osoba?

DAKUJEM
Dôchodok budeš dostávať len z dôchodkového poistenia.
Dobr.nem. poistenie a poistenie v nezamestnanosti slúžia na iný účel.

Si zamestnaný, alebo evidovaný na Úrade práce.

Pripravujú sa veľké zmeny v zákone o soc.poistení. Pár mesiacov radšej počkaj, aby si neplatil zbytočne.
matej37
17.08.11,07:58
Som teraz iba dobrovoľný platiteľ zdravotného poistenia a nie som ani vedený na úrade práce.
KEJKA
17.08.11,08:15
z toho dôchodok mať nebudeš.
Ale základná otázka, či ťa budú vyšetrovať, odkiaľ berieš peniaze - tak to nie je vec DU, SP, ZP..............skôr polície. Ale na to by museli mať podnet.
matej37
17.08.11,08:28
Lebo ja to chcem preto platiť, aby som mal dôchodok. Či si mám urobiť živnosť a mám byť pod mojím bratom, ktorý má firmu a budem platiť iba 109,07 EUR namiesto 115,65 EUR, ktoré by som musel platiť ako dobrovoľne poistená osoba? Keď budem na živnosti a platil si tých 109,07 plus 46,06ZP, tak potom by som mal nárok na dôchodok? Mám odpracovaných 18 rokov v pracovnom pomere.

Ďakujem
veronikasad
17.08.11,08:31
Lebo ja to chcem preto platiť, aby som mal dôchodok. Či si mám urobiť živnosť a mám byť pod mojím bratom, ktorý má firmu a budem platiť iba 109,07 EUR namiesto 115,65 EUR, ktoré by som musel platiť ako dobrovoľne poistená osoba? Keď budem na živnosti a platil si tých 109,07 plus 46,06ZP, tak potom by som mal nárok na dôchodok? Mám odpracovaných 18 rokov v pracovnom pomere.

Ďakujem
Matej a brat ťa nemôže vo firme zamestnať ako zamestnanca ? Suma 109,07€ je z minimálneho VZ. Ak si mal doteraz vyšší príjem, tak si dôchodok len pokazíš (priemerný osobný mzdový bod)

ako živnostník minimálne do 30.6.2012 povinne poistený nebudeš - tiež by si sa musel prihlásiť ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba - ak ti ide len o dôchodok.
matej37
17.08.11,09:54
Ja ti tak poviem veronikasad, uz 8 rokov si platim le zdravotne poistenie, lebo som bol dlhodobo v zahranici, tak ako by ste mi poradili, aby som aspon nejaky dochodok dostaval od statu? Zatial chcem len z minimalneho VZ platit. Dochodok si asi nepokazim, kedze som uz 8 rokov neplatil socialne poistenie.
Indeed
17.08.11,10:00
Ja ti tak poviem veronikasad, uz 8 rokov si platim le zdravotne poistenie, lebo som bol dlhodobo v zahranici, tak ako by ste mi poradili, aby som aspon nejaky dochodok dostaval od statu? Zatial chcem len z minimalneho VZ platit. Dochodok si asi nepokazim, kedze som uz 8 rokov neplatil socialne poistenie.


neplať nič navyše , ani cent !

Dochodok je nárokovateľný pre KAŽDEHO , na základe Ústavy.

Preto aj keď nebudeš nič platiť,alebo budeš platiť len z minima

nakoniec dostaneš dochodok vyrátaný z priemernej mzdy , ako keby si robil.

takže v konečnom dosledku na tom iba získaš.

Ale ty sa nespoliehaš len na dochodok, však nie ?
Katy a R
17.08.11,10:16
Preto aj keď nebudeš nič platiť,alebo budeš platiť len z minima

nakoniec dostaneš dochodok vyrátaný z priemernej mzdy , ako keby si robil.

takže v konečnom dosledku na tom iba získaš.


... no a toto je kde napísané :confused::confused::eek::eek: -

inak súhlasím s Veronikou, že platiť dôchodkové poistenie z minima sa neoplatí
veronikasad
17.08.11,10:32
neplať nič navyše , ani cent !

Dochodok je nárokovateľný pre KAŽDEHO , na základe Ústavy.

Preto aj keď nebudeš nič platiť,alebo budeš platiť len z minima

nakoniec dostaneš dochodok vyrátaný z priemernej mzdy , ako keby si robil.

takže v konečnom dosledku na tom iba získaš.

Ale ty sa nespoliehaš len na dochodok, však nie ?
Nechystáš sa náhodou kandidovať do parlamentu ?

Zatial platí § 65 Zákona o sociálnom poistení

§ 65
Podmienky nároku na starobný dôchodok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Poistenec má nárok na starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov a dovŕšil dôchodkový vek.

(2) Dôchodkový vek je 62 rokov veku poistenca, ak tento zákon neustanovuje inak.

------
Pre každého je dávka v hmotnej núdzi, ktorá niekedy môže byť vyššia ako starobný dôchodok.
Chobot
17.08.11,10:35
neplať nič navyše , ani cent !

Dochodok je nárokovateľný pre KAŽDEHO , na základe Ústavy.

Pozeral som ústavu, ale nenašiel som to tam. Môžeš uviesť konkrétny §, v ktorom to je zakotvené?


Preto aj keď nebudeš nič platiť,alebo budeš platiť len z minima

nakoniec dostaneš dochodok vyrátaný z priemernej mzdy , ako keby si robil.

takže v konečnom dosledku na tom iba získaš.

Ale ty sa nespoliehaš len na dochodok, však nie ?

Podľa zákona o soc. poistení vzniká nárok na starobný dôchodok až po splnení podmienok:


(1) Poistenec má nárok na starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov a dovŕšil dôchodkový vek.
Indeed
17.08.11,23:37
Tak sorry, ospravedlňujem sa za chybnú informáciu...

ale potešilo ma ,že podmienku doby dochodkoveho poistenia som splnil a aj prekročil

už len počkať na dochodkovy vek.
lubko6394
18.08.11,05:47
Rád by som sa spýtal iné. Mám odpracovaných viac ako 20 rokov a celý čas som bol dôchodkovo poistený. Dôchodkový vek dosiahnem za 8 rokov. Do akého statusu by som sa mal dostať, aby sa mi teraz počas 8 rokov počítal do dôchodku priemerný plat?
veronikasad
18.08.11,05:52
Rád by som sa spýtal iné. Mám odpracovaných viac ako 20 rokov a celý čas som bol dôchodkovo poistený. Dôchodkový vek dosiahnem za 8 rokov. Do akého statusu by som sa mal dostať, aby sa mi teraz počas 8 rokov počítal do dôchodku priemerný plat?
nerozumiem tvojej otázke. Starobný dôchodok sa počíta ako súčin doby poistenia, priemerného osobného bodu a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

Na výšku priemerného osobnéhomzdového bodu majú vplyv aj iné veličiny

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#63
lubko6394
18.08.11,06:01
nerozumiem tvojej otázke. Starobný dôchodok sa počíta ako súčin doby poistenia, priemerného osobného bodu a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

Na výšku priemerného osobnéhomzdového bodu majú vplyv aj iné veličiny

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#63

Napadlo ma to preto, lebo som zachytil informácie, že aj tým, ktorí v živote nepracovali sa vypočítava dôchodok a to tak, že ako základ sa berie priemerná mzda v NH. A preto sa pýtam ako sa do takejto kategórie dá dostať.
veronikasad
18.08.11,07:04
Napadlo ma to preto, lebo som zachytil informácie, že aj tým, ktorí v živote nepracovali sa vypočítava dôchodok a to tak, že ako základ sa berie priemerná mzda v NH. A preto sa pýtam ako sa do takejto kategórie dá dostať.
žeby invalidný dôchodok z mladosti ?
§ 72
Na začiatok

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidná v období, v ktorom je nezaopatrené dieťa alebo doktorand v dennej forme štúdia a nedovŕšila 26 rokov veku, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.
(Táto zmena nadobúda účinnosť 1. januára 2010)

§ 73
Určenie sumy invalidného dôchodku
Na začiatok
(1) Suma invalidného dôchodku poistenca, ktorý má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.
Katy a R
18.08.11,08:28
Pri invalidnom dôchodku z mladosti ..... je daný OMB 0,67 !!!! viď §73
shaggy
22.09.11,05:37
Chcela by som sa spýtať už mám z toho trošku chaos:
SZČO bol povinne poistený do 30.06.2011,(niekoľko veeeľa rokov)
od 01.07.2011 - nie je povinne poisteny, nedosiahol zákonom stanovenú výšku príjmu
pozabudol sa prihlásiť na dobrovolne poistenie (samozrejme aj odhlásiť z povinného)
Oplati sa mu dobrovolne prihlásit na NP? V prípade choroby (PN-ky) bude mat nárok na ND?
Vznikla medzera v poistení od 01.07.2011 do trvá, pani zo SP tvrdila, že spätne sa prihlásiť
dobrovolne neda.
A ak za rok 2011 dosiahne zákonom stanovenú výšku príjmu, t.j. do 01.07.2012 bude
opätovne povinne poistený a teraz by si dobrovoľne neplatil NP, mal by nárok v pripade
choroby (PN-ky) na ND?

Ďakujem za odpoved.