zahradník222
17.08.11,02:18
Zdravím vás,som tu úplne nový,a potrebujem poradiť,chcem rozbehnúť záhradníctvo,zamerať sa na realizácie záhrad,okrasné záhrady,sadovnícke úpravy,myslíte že na slovensku sa oplatí v tom podnikať?je to ťažká práca,robil som to v zahraničí,tam to bola dosť vyhľadávaná činnosť,skúsenosti mám,3D softwér,aj nejaké stroje,ale či na slovensku stále platí pravidlo majitelov záhrad,a domov,zasejem trávu a len kosím do jesene,sem tam nejaký stromček atd..,aspon na vidieku a v malých obciach je to tak.čo myslíte,dali by ste si navrhnúť záhradu niekomu kto ma s tým skúsenosť,a prax?alebo len tak podla seba.Je to o cene,aspon na slovensku,v zahraničí napr. každého zaujímalo,čo ma dosť prekvapovalo,ako bude vyzerať jeho záhrada aj po rokoch,niektoré profi programi to dokážu aspon priblížiť cca 5,10,15 rokov,alebo padajúce tieňe stromov na záhradu.Ak máte skúsenosťi poradte čo vám chýba,čo treba zlepšiť v takýchto firmách,alebo vlastné skúsenosti ocením.Veľmi vám ďakujem za vaše názory,reakcie,postrehy.
KEJKA
17.08.11,06:26
nechcem ťa odrádzať, isto sú záujemci aj v SR, ale ako tak chodím, cestujem, tak záhradníckych firiem je strašne veľa. Ja som si tiež pred cca 10 rokmi dala navrhnúť a zrealizovať záhradu, bola som spokojná, ale s udržiavaním som mala vždy problém. zavolala som si ich aj na údržbu po cca 3 rokoch. Lenže taká záhrada vyžaduje stálu starostlivosť a tú už služby pokuľhávajú. nájsť niekoho, kto bude pravidelne chodiť, vysvetľovať, strihať, kopať, upravovať, toto je už problém.
Po skúsenostiach som sa pri druhom dome rozhodla záhradnícke služby nevyužiť, tie peniaze som investovala do vertikulátora, drviča, kompostérov.... Robíme si to svojpomocne tak, ako to vyhovuje časovo nám.
kríky a kvetinky si nakúpim, povysádzam sama, aspoň si lepšie zapamätám, kde mi čo rastie.
podľa mňa môžeš preraziť, ak máš kontakty a budeš zaujímavý cenovo, alebo sa zameráš na služby - údržbu záhrad.
Všetko dobré.
arizona
17.08.11,10:22
Je vela firiem,ktore ponukaju realizacie na kluc. Ale velmi malo z nich ponuka aj dalsiu starostlivost.
To uz asi pre nich nie je cenovo zaujimave,aby prisli 2-4x rocne zahradu nejak udrziavat.
Mne chyba takato sluzba.

Poznam jeden domcek,kde maju velmi peknu zahradu,vzdy sezonne aktualnu, na prvy pohlad vidiet, ze je to praca profika.
Ta firma nielenze navrhla zahradu a predzahradku,ale chodi pravidelne pristrihnt stromky,vysadit kvietky,zarovnat okraje travnikov,osetrit travnik a pod.

Tiez si myslim, ze by sa uzivila firma,ktora robi oi aj nejake profesionalne strihanie ovocnych stromov.
Takych by som si rada zavolala, ale musela by som vediet, ze je to ozaj clovek, co tomu rozumie a nie nejaky brigadnicek, co nema sajnu...skratka niekto dlhodoby a overeny;)

mrk aj sem http://www.porada.sk/t72948-podnikanie-v-zahradnictve.html
http://www.porada.sk/t169234-zahradnicke-sluzby-tvorba-a-udrzba-zahrad-predaj-rastlin.html
KEJKA
17.08.11,10:38
presne, súhlasím. Mne by sa taká služba tiež zišla, chcelo by to vzájomnú súčinnosť, poradenstvo - presne, čo kedy ako urobiť vo vlastnej réžii a 1x za dva mesiace prísť na "hlbkovú kontrolu" včítane manuálnej práce.
zahradník222
17.08.11,15:53
dakujem,za vaše postrehy a názory,treba ale mysliet aj na to,ze sú aj ludia,zákazníci,vlastná skúsenosť ktorým som robil záhrady,skutočne nádherné,a nie najlacnešie, a po roku volajú že im vyschli tuje,zaburinil trávnik,alebo vyschol,v jazierku ostala len spinavá voda a chcú reklamovať.Stále im opakujem že záhrada potrebuje aj záhradníka,polievať sa musí,hnojiť tiež,ale z mierou.trávnik kosiť nie menej ako o polovicu.atd...,ide o to že existujú ludia,ktorý si myslia že záhrada ked sa zrealizuje je nádherná,všetko čisté,super,no myslia si že tým sa to končí,práve opak,to je len začiatok,jeden starší pán vo SVISS,ktorému som robil záhradu,prvé čo ho zaujímalo,bola práve starostlivosť o záhradu po realizácii kedy budem chodiť polievať,kosiť atď...:)))vtedy som sa nad tým usmial,lebo by som to nedokázal stíhať,ale časom sa mi to vracia,lebo ludia chcú práve toto!je to zaujímavé.Každému zákazníkovi,ktorému som robil záhradu,som venoval špeciálnu knižku,niečo ako "návod na použitie"skrátka kompletná starostlivosť o záhradu.Je pravda ludia to vyhladávajú,ale málo sa to realizuje,niekedy je to aj nemožné stíhať.Skutočný záhradník vie čo záhrada kedy potrebuje.
KEJKA
17.08.11,18:34
.........a záver?
Rastislav.N
18.08.11,07:28
ja osobne si myslím chod do toho
Ak si šikovný nevidím problém a teda cenovo prijateľný.
vo Viničnom pri Pezinku vznikla takáto firma a všade rozmiestnili reklamné tabule a myslím že im to slušne ide aspoň kamarát spomínal mimochodom reklamu vyrábam aj ja a taký banner ta vide na 20e meter štvorcovi cize ked dobre rozmiestnis reklamu a bude za tebou ostavať super praca tak nebude problem sa tým uživiť
držim palce
čaf
Ella2
18.08.11,09:41
Ešte ťa chcem upozorniť na jednu vec- slovenské špecifikum...Bez dobrej zmluvy, ktorá ti pomôže v prípade, ak zákazník z nejakého dôvodu odmieta zaplatiť určité služby, ani dvere neotvor. Pracujem vo firme s poľnohospodárskym potrebami a máme zákazníkov ktorí poskytujú záhradnícke služby a chodia po súdoch za dodané, ale nevyplatené služby. A niekoľko takýchto "tiežklientov" ťa dokáže stiahnuť pod vodu.
zahradník222
18.08.11,13:32
Vdaka,to je tiež problém čoho sa na slovensku obávam,to platenie,v zahraničí platili bez problémov,ale boli to klienti ktorý nevedeli ani co je "lopata":)),solventný klienti.nemáte niekto taky vzor zmluvy?mám sa poradiť z právnikom?alebo stači len nejaká zmluva o dielo.Mám na mysli realizáciu,a údržba záhrad.Vďaka
zahradník222
20.08.11,18:53
Nikto nič?