zelenydom
17.08.11,07:07
Pri mnohych otazkach v tejto teme sa spomina, ze ak clovek vie jednat, presviedcat, vyjednavat, argumentovat (samozrejme opodstatnene) tak dokaze cenu ci uz za material alebo pracu...istym sposobom trochu znizit.
Neviem cim to je, ale snazime sa racionalne argumentovat, apelovat moralne atd., ale nejako sa nam v tomto smere nedari.
Mnohym sa asi tato otazka bude zdat 'neprimerana' ale neviete sa podelit s nejakymi skusenostami alebo argumentami, ktore (v primeranej miere samozrejme) pomozu aj zakaznikovi aj zhotovitelovi najst zlatu strednu cestu pri cenach?
AlaNR
17.08.11,05:34
Toto by aj mňa teda zaujímalo! Ak si "majstri" všimnú na začiatku, že nie si doma v tejto téme, tak ti môžu povedať, čo chcú. Fakt neznalý človek nevie, či je to pre neho výhodné alebo nie a argumentovať nevie...
alltracboy
17.08.11,05:35
najlepsie recnicke umenie je zohnat si ceny z viacerych obchodov a potom zistit ci vies dostat cenu ktora by ti vyhovovala. Tiez som bral do uvahy dovoz a podobne vyhody. Casom budes z pristupu ludi tak zhnuseny, ze ti bude vsetko jedno :D
alessi
17.08.11,05:38
Mňa väčšinou morálne a emocionálne argumenty vytočia. A pokiaľ sa mi cena nezdá nadsadená tak ani sa nesnažím o zľavu. Aj ked každá zľava poteší. Už viem že aké to je z pohľadu podnikateľa.
ciners
17.08.11,10:03
Teraz je doba, kedy stavebnici zivoria, malokto ma asi nejako prehnane ceny. Toto by skor bolo aktualne v casoch boomu, ale dnes kto chce zakazku,tak tlaci cenu dole.
vratnik
17.08.11,12:26
Ste jednoducho mäkký. Nie je to o rétorike, ale o postoji. Nájdite si agresívneho chlapíka, napr. otca / svokra, ktorý bude chodiť jednať ceny. Vy budete držať kapsu, aj by ste kúpili, ale tá tvrdá povaha radšej povie - nechajte si to. Chvíľku v predajni postojte akože v tichom rozhovore a predajca za vami diskrétne príde a na papieriku budete mať napísanú zľavu. Ak vám dá malú zľavu, alebo žiadnu, tak nekupujte a kúpte inde. Nabudúce vám dá predavač väčšiu zľavu - zle vás odhadol. Veľa rečí netreba, moc sa neusmievať, o morálnosti je v tejto dobe zbytočné hovoriť - ste drahý, inde to mám lacnejšie, dražoba. Keď vám niekto nebude chcieť dopredu povedať cenu, ale miesto toho sa bude usmievať a hovoriť - bude dobrá cena, tak stadiaľ utekajte kade ľahšie. Niekto dokáže vyboxovať zľavu aj z 3 eurového nákupu. Niekto nedokáže nič a je za blba.
Gina Er
17.08.11,13:58
Ste jednoducho mäkký. Nie je to o rétorike, ale o postoji. Nájdite si agresívneho chlapíka, napr. otca / svokra, ktorý bude chodiť jednať ceny. Vy budete držať kapsu, aj by ste kúpili, ale tá tvrdá povaha radšej povie - nechajte si to. Chvíľku v predajni postojte akože v tichom rozhovore a predajca za vami diskrétne príde a na papieriku budete mať napísanú zľavu. Ak vám dá malú zľavu, alebo žiadnu, tak nekupujte a kúpte inde. Nabudúce vám dá predavač väčšiu zľavu - zle vás odhadol. Veľa rečí netreba, moc sa neusmievať, o morálnosti je v tejto dobe zbytočné hovoriť - ste drahý, inde to mám lacnejšie, dražoba. Keď vám niekto nebude chcieť dopredu povedať cenu, ale miesto toho sa bude usmievať a hovoriť - bude dobrá cena, tak stadiaľ utekajte kade ľahšie. Niekto dokáže vyboxovať zľavu aj z 3 eurového nákupu. Niekto nedokáže nič a je za blba.
kam by som došla,keby som s každým zjednávala cenu? nepáči sa Ti? Choď tam,kde je lacnejšie !
rudopp
17.08.11,15:20
Pri mnohych otazkach v tejto teme sa spomina, ze ak clovek vie jednat, presviedcat, vyjednavat, argumentovat (samozrejme opodstatnene) tak dokaze cenu ci uz za material alebo pracu...istym sposobom trochu znizit.
Neviem cim to je, ale snazime sa racionalne argumentovat, apelovat moralne atd., ale nejako sa nam v tomto smere nedari.
Mnohym sa asi tato otazka bude zdat 'neprimerana' ale neviete sa podelit s nejakymi skusenostami alebo argumentami, ktore (v primeranej miere samozrejme) pomozu aj zakaznikovi aj zhotovitelovi najst zlatu strednu cestu pri cenach?

Stačí rozumieť materiálom / technológii/kšeftu/ekonomike.
day
17.08.11,18:16
zober si viac ponuk, urobis si prehlad, hladaj vzdy kvalitu a dobru cenu
day
17.08.11,18:21
Teraz je doba, kedy stavebnici zivoria, malokto ma asi nejako prehnane ceny. Toto by skor bolo aktualne v casoch boomu, ale dnes kto chce zakazku,tak tlaci cenu dole.

:D u mna bol jeden "majster", ihned ako prisiel povedal, ze podobny dom teraz dostaval a ze praca vysla na 16tis€, tak sme si cenu rozobrali na drobne a neskoncili sme ani na polovicke, podakoval som sa a uz som mu viac netelefonoval :D

solidna firma, zivnostnik nestrial ako z pistole, upozorni na mozne nedostatky, oboznami nas laikov na zvoleny postup a v neposlednom rade povie cenu s toleranciou +-10%, pocas prac informuje o postupe prac
zk24
17.08.11,18:40
Ja zjednavam material vzdy. V obchodoch ako Hornbach ci Baumax vzdy odidem s 15 percentnou zlavou.

Predtym ako som zacala prerabat byt (komplet) zasla som za tymi ich poradcami tam a povedala im ze sa pustam do takej a takej prerabky a v najblizsich tyzdnoch tam utratim velke mnozstvo penazi a nech povedia co mi vedia ponuknut. Dostala som Projektovu kartu v Baumaxe a z kazdeho nakupu som dostala 15 percent zlavu. Ked tam nechate 15.000 eur na materiale, tak ta suma nie je zanedbatelna. v Hornbachu som si vsimala mnozstevne zlavy a snazila sa nakupovat co najviac na jeden nakup, ako parkety sa oplatilo zobrat pol metra navyse a mala som mnozstevnu zlavu :)

Od samotnych pracovnikov ktori mi prerabali som chcela konkretnu cenovu ponuku, nie celkovu ale rozpisanu na polozky - od vymeny radiatorov, obuchanie starych obkladov, nove rozvody, vsetko na m2 a podobne.... a podla toho som mala obraz o tom co kolko stoji, a ci som ochotna za to zaplatit.
rudopp
17.08.11,20:55
Ja zjednavam material vzdy. V obchodoch ako Hornbach ci Baumax vzdy odidem s 15 percentnou zlavou.

Predtym ako som zacala prerabat byt (komplet) zasla som za tymi ich poradcami tam a povedala im ze sa pustam do takej a takej prerabky a v najblizsich tyzdnoch tam utratim velke mnozstvo penazi a nech povedia co mi vedia ponuknut. Dostala som Projektovu kartu v Baumaxe a z kazdeho nakupu som dostala 15 percent zlavu. Ked tam nechate 15.000 eur na materiale, tak ta suma nie je zanedbatelna. v Hornbachu som si vsimala mnozstevne zlavy a snazila sa nakupovat co najviac na jeden nakup, ako parkety sa oplatilo zobrat pol metra navyse a mala som mnozstevnu zlavu :)

Od samotnych pracovnikov ktori mi prerabali som chcela konkretnu cenovu ponuku, nie celkovu ale rozpisanu na polozky - od vymeny radiatorov, obuchanie starych obkladov, nove rozvody, vsetko na m2 a podobne.... a podla toho som mala obraz o tom co kolko stoji, a ci som ochotna za to zaplatit.

A pri vyžiadaní CP (materiály rôznej kvality variantne) nadiktovať všetky parametre rovnaké - vtedy môžeš porovnať
pepa78
18.08.11,04:17
Ja zjednavam material vzdy. V obchodoch ako Hornbach ci Baumax vzdy odidem s 15 percentnou zlavou.

Predtym ako som zacala prerabat byt (komplet) zasla som za tymi ich poradcami tam a povedala im ze sa pustam do takej a takej prerabky a v najblizsich tyzdnoch tam utratim velke mnozstvo penazi a nech povedia co mi vedia ponuknut. Dostala som Projektovu kartu v Baumaxe a z kazdeho nakupu som dostala 15 percent zlavu. Ked tam nechate 15.000 eur na materiale, tak ta suma nie je zanedbatelna. v Hornbachu som si vsimala mnozstevne zlavy a snazila sa nakupovat co najviac na jeden nakup, ako parkety sa oplatilo zobrat pol metra navyse a mala som mnozstevnu zlavu :)

Od samotnych pracovnikov ktori mi prerabali som chcela konkretnu cenovu ponuku, nie celkovu ale rozpisanu na polozky - od vymeny radiatorov, obuchanie starych obkladov, nove rozvody, vsetko na m2 a podobne.... a podla toho som mala obraz o tom co kolko stoji, a ci som ochotna za to zaplatit.

Ja len tolko k tomu drviva cast tovaru je drahsia o cca 35% ako vsade inde...napr. plotovy stlpik v Baumaxe a Hornbachu 29,9 € a ten isty v eshope aj s dodavkou 9,9 € .... to iste napr. vypinac v Baumaxe 4,6 € a v maloobvhodnej predajni 2,78 €

Osobne si myslim, ze aj s 15% zlavou ste moc neusetrili...
rudopp
18.08.11,04:21
Ja len tolko k tomu drviva cast tovaru je drahsia o cca 35% ako vsade inde...napr. plotovy stlpik v Baumaxe a Hornbachu 29,9 € a ten isty v eshope aj s dodavkou 9,9 € .... to iste napr. vypinac v Baumaxe 4,6 € a v maloobvhodnej predajni 2,78 €

Osobne si myslim, ze aj s 15% zlavou ste moc neusetrili...

Prečo jej kazíš radosť ??? (veď to nejde z tvojho vrecka :D )
ciners
18.08.11,04:33
:D u mna bol jeden "majster", ihned ako prisiel povedal, ze podobny dom teraz dostaval a ze praca vysla na 16tis€, tak sme si cenu rozobrali na drobne a neskoncili sme ani na polovicke, podakoval som sa a uz som mu viac netelefonoval :D

solidna firma, zivnostnik nestrial ako z pistole, upozorni na mozne nedostatky, oboznami nas laikov na zvoleny postup a v neposlednom rade povie cenu s toleranciou +-10%, pocas prac informuje o postupe prac

Co sa tyka vselijakych Jozkov Mrkvickov akoze majstrov nad majstrov, tak to neviem. Ale ti lepsi hraci hodne hraju na cenu, hlavne materialy.
rudopp
18.08.11,04:40
Co sa tyka vselijakych Jozkov Mrkvickov akoze majstrov nad majstrov, tak to neviem. Ale ti lepsi hraci hodne hraju na cenu, hlavne materialy.

Pre bytovku

Predvčerom som s potrubárom odhadol, že navýšenie súhrňáku pri prechode vody z PPR na alpex (ako vzor sme brali najtenšiu trubku) hodí tak max 2000 € aj s DPH

Tak som odsúhlasil Alpex

Včera prišiel upravený súhrňák : + 10 000 bez DPH
zk24
18.08.11,05:34
Ja len tolko k tomu drviva cast tovaru je drahsia o cca 35% ako vsade inde...napr. plotovy stlpik v Baumaxe a Hornbachu 29,9 € a ten isty v eshope aj s dodavkou 9,9 € .... to iste napr. vypinac v Baumaxe 4,6 € a v maloobvhodnej predajni 2,78 €

Osobne si myslim, ze aj s 15% zlavou ste moc neusetrili...

Netvrdila som ze je Baumax najlacnejsi. Ani si to zdaleka nemyslim. Bol to priklad ako sa da ist vybavovat zlava. Povedat im ze tam ides minut vela penazi a nech ti nieco ponuknu. Ja mam baumax najblizsie k bydlisku, a ked robotnici zavolali ze potrebuju 60kg stukovej omietky, ci 400 metrov kablov, tak sme isli kupit. Ked prerabas dom a prerabas ho 2 roky tak ti je jedno ci cakas na omietku z eshopu 2-3 dni. Mne to jedno nebolo.

Bol to len priklad. To ze som spomenula nazov Baumax v tom nezohraval ziadnu rolu.

Zadavatel sa nepytal kde je najlacnejsi material. Pytal sa ako sa da vybavit zlava.
Indeed
18.08.11,05:49
Často sa oplatí nakupovat v susedných krajinach,

ja som sa rozpraval s jedným stavebníkom , čo prerábal dom,

a on mi povedal, že ušetril na nakupe dlažby 50 %

Ja si myslím,že nekupoval len dlažbu, a teda náklady na dopravu sa mu vrátili niekoľko x a ešte aj ušetril.
TomasHC
18.08.11,06:27
Baumax beriem ako poslednú záchranu keď v nedeľu poobede potrebujem ešte 2 vrecká cementu :)
dolfort
22.08.11,15:10
Nie je to všetko o zľavách. Je to aj o dôvere. Ja som pri prerábke domu všetko riešil cez kamoša, ktorý má malé stavebniny na dedine - poviete - malá ryba - ale táto malá ryba mi pozháňala nemožné veci.
Tam kde som si sám zjednal 20% zľavu, on mi zjednal 25-40%. Samozrejme boli aj prípady keď nezjednal nič.

Cez neho som prerobil celý dom a stále beriem len od neho, ceny neriešim, len kontrolujem. Netvrdím že som všetko kúpil najlacnejšie na svete, ale v globále mi chlapec ušetril kopec prachov a hlavne enormne veľa času na behačkách a porovnávaní rôznych cien. Neviem si predstaviť kedy by som to stíhal.

Pokiaľ aj občas dôjde na zjednávačky, myslím že je to jednoduché - narovinu poviem že tam a tam to majú za toľko a či to vedia podliezť, príp. nech ma presvedčia prečo by som si to mal kúpiť práve u nich.

A cena za prácu, tam je to ešte jednoduchšie - keď nájdeš dobrého majstra, nikdy ho netlač dole s peniazmi. A keď nájdeš zlého, nenechaj ho robiť na svojej stavbe.