katka121
17.08.11,07:43
zdravím všetkých, chcem sa prosím vás opýtať. som študentka vysokej školy 4 ročník denné štúdium a pracujem na dohodu o vykonaní práce. potrebujem vedieť, mne sa teraz preddavková daň zráža, nepodpísala som vyhlásenie, aby sa mi nezrážala, či v roku 2012 si môžem podať daňové priznanie, aby sa mi daň vrátila keď môj príjem bude menší ako nezdaniteľná časť 3559? počula som, že nastali zmeny v zákone a daň sa nebude vracať? je to pravda? a ešte sa chcem opýtať, aký je rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študenta? čo je pre mňa výhodnejšie? na obidve môžem odpracovať maximálne 350 hodín? dakujem veľmi pekne za odpovede. pekný dník. :)
kn-alka
17.08.11,05:48
Dohoda o vykonaní práce: 350 hod. / rok
Dohoda o brig.práci štud.: max. 20 hod. / týždeň
Dohoda o prac.činnosti: max. 10 hod. / týždeň

§ 226
Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

§ 227
Dohoda o brigádnickej práci študentov
Na začiatok

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
kn-alka
17.08.11,05:49
Zrazenú daň z dohôd si môžeš uplatniť v daňovom priznaní, zmeny ktoré máš na mysli sa týkajú napr. dane z úrokov v banke.

Daň zo mzdy si môžeš uplatniť.
Katy a R
17.08.11,05:51
a ešte k dani ...
Ak podáš DP ... môžeš si uplatniť NZČ (ide o príjmy §5)... preplatok na dani ti DU vráti :)
Tweety
17.08.11,05:55
zdravím všetkých, chcem sa prosím vás opýtať. som študentka vysokej školy 4 ročník denné štúdium a pracujem na dohodu o vykonaní práce. potrebujem vedieť, mne sa teraz preddavková daň zráža, nepodpísala som vyhlásenie, aby sa mi nezrážala, či v roku 2012 si môžem podať daňové priznanie, aby sa mi daň vrátila keď môj príjem bude menší ako nezdaniteľná časť 3559? počula som, že nastali zmeny v zákone a daň sa nebude vracať? je to pravda? a ešte sa chcem opýtať, aký je rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študenta? čo je pre mňa výhodnejšie? na obidve môžem odpracovať maximálne 350 hodín? dakujem veľmi pekne za odpovede. pekný dník. :)
Ak si ho nepodpísala, môžeš ho podpísať aj teraz, začnú Ti uplatňovať NČ a preddavok na daň už teraz budeš mať nižší, nemusíš čakať na jej vrátenie až do budúceho roka. Potom v DP, alebo v RZD keď bude NČ uplatnená celá, a buď ešte doplatiš, alebo sa Ti časť vráti, všetko záleží od výšky príjmov na dohodu.
elmajka
17.08.11,06:03
Má v tomto prípade rodič nárok na RP a DB?
Tweety
17.08.11,06:05
Má v tomto prípade rodič nárok na RP a DB?
Áno má, príjem vyživ. dieťaťa, nemá na ich uplatňovanie nijaký vpyv.
katka121
17.08.11,12:25
ešte sa chcem opýtať, účtovníčka mi tvrdí, že tento rok nastala zmena v neprospech, že táto daň sa už považuje za vysporiadanú a daňové priznanie si podávať nemusím, lebo peniaze (daň) naspäť nedostanem. viete mi prosím povedať čo je na tom pravdy?
KEJKA
17.08.11,13:08
ešte sa chcem opýtať, účtovníčka mi tvrdí, že tento rok nastala zmena v neprospech, že táto daň sa už považuje za vysporiadanú a daňové priznanie si podávať nemusím, lebo peniaze (daň) naspäť nedostanem. viete mi prosím povedať čo je na tom pravdy?
ak máš na mysli svoje prvé zadanie, tak preddavková daň sa vysporiada v DPFO a prípadne sa vráti.
Nevráti sa tzv. zrážková daň a to len z úrokov, čo nie je tvoj prípad.
ego.mc
17.08.11,13:09
Nie je to pravda. Týka sa to iba zrážkovej dane a nie zaplatených preddavkov na daň.
veronikasad
17.08.11,13:13
ešte sa chcem opýtať, účtovníčka mi tvrdí, že tento rok nastala zmena v neprospech, že táto daň sa už považuje za vysporiadanú a daňové priznanie si podávať nemusím, lebo peniaze (daň) naspäť nedostanem. viete mi prosím povedať čo je na tom pravdy?
Zabudla ti však povedať, že zrážková daň pri príjmoch zo závislej činnosti bola zrušená.
katka121
19.09.11,08:46
ešte mám otázku. ked na dohodu o vykonaní práce mi ostali v tomto roku už len 2 hodiny pracovné, keďže na DVP sa môže ročne odrobiť len 300 hodín a ja mám 298, môžem si urobiť so zamestnávateľom ešte dohodu o brigádnickej práci študenta, resp. dohodu o pracovnej činnosti? nie je s tým problém? lebo šéfka mi chce dať zmluvu o dielo, ale mne sa to nepáči. lebo som počula, že zo zmluvy o dielo si nemôžem pýtať naspäť daň, ale z dohôd si budem pýtať na budúci rok daňa naspäť. prosím poradre mi.
rodina1
19.09.11,09:19
ešte mám otázku. ked na dohodu o vykonaní práce mi ostali v tomto roku už len 2 hodiny pracovné, keďže na DVP sa môže ročne odrobiť len 300 hodín a ja mám 298, môžem si urobiť so zamestnávateľom ešte dohodu o brigádnickej práci študenta, resp. dohodu o pracovnej činnosti? nie je s tým problém? lebo šéfka mi chce dať zmluvu o dielo, ale mne sa to nepáči. lebo som počula, že zo zmluvy o dielo si nemôžem pýtať naspäť daň, ale z dohôd si budem pýtať na budúci rok daňa naspäť. prosím poradre mi.

Na DoVP môžeš odpracovať 350 hodín za rok (a nie tebou uvádzaných 300 hodín).
Ak spĺňaš štatút študenta, môžeš mať aj dohodu o brigádnickej práci študenta, poprípade aj dohodu o pracovnej činnosti.