erik son
17.08.11,11:05
Nestretol sa niekto z vás s tým, že mu neznáma firma poslala na účet peniaze?
Prišli mi na účet peniaze z AT banky, z firmy ktorú vôbec nepoznám. Bola som to ohlásiť v banke, že tie peniaze mi nepatria, v banke mi povedali, že mám počkať až ma druhá strana vyzve, aby som peniaze vrátila, pokiaľ by som to vrátila ja z vlastnej iniciatívy, musela by som všetky poplatky s tým spojené platiť ja. Neviem čo mám robiť, bojím sa aby ma niekto neobvinil z z nedovoleného obohacovania.
Prosím poraďte :(
uctokrajan
17.08.11,09:08
Ak si si ista, ze tie peniaze nie su tvoje. posli ich odosielatelovi s priznakom platby, aby poplatky boli zuctovane na tarchu prijemcu.
IVETA N
17.08.11,09:14
obvinili by Ťa iba vtedy , keby si ich minula vo svoj prospech.Pekne krásne ich pošli späť s poplatkami na ťarchu príjemcu.

IVETA N
JAJA11
17.08.11,09:16
Ak si si ista, ze tie peniaze nie su tvoje. posli ich odosielatelovi s priznakom platby, aby poplatky boli zuctovane na tarchu prijemcu.

Ja som tiež spravila chybu a poslala som peniaze inej firme. Našťastie to bola seriózna firma a peniaze mi vrátila. Poplatky som pravdaže znášala ja :o
JAJA11
17.08.11,09:17
Ak si si ista, ze tie peniaze nie su tvoje. posli ich odosielatelovi s priznakom platby, aby poplatky boli zuctovane na tarchu prijemcu.

V banke sa dá zistiť aj kontakt na tú firmu, možno by bolo dobré do tej firmy aj zavolať.... :o
IVETA N
17.08.11,09:56
myslím ,že to v banke nepovedia ale na BV výpise by mal byť ,,prevod z účtu ,názov banky, číslo účtu Crinfo a DB info,,
aspoň TB to tak má .

IVETAN
Katy a R
17.08.11,10:02
... v banke mi povedali, že mám počkať až ma druhá strana vyzve, aby som peniaze vrátila, pokiaľ by som to vrátila ja z vlastnej iniciatívy, musela by som všetky poplatky s tým spojené platiť ja. :(

počkaj - tak, ako ti povedali ;) .. určite sa ti odosielateľ ozve banka sa ti ozve - a bude chcieť súhlas, či ich môžu poslať odosielateľovi .. alebo zistíš, že peniažky boli tebe poslané - ktovie:confused: (nečakané dedičstvo...;))
.. škoda, že sa mne dačo takéto nestane ;)mimotemy... aj tu pozri prísp č. 5;) http://www.porada.sk/t174141-platby-zo-slsp.html#post1820786
marjankaj
17.08.11,10:16
počkaj - tak, ako ti povedali ;) .. určite sa ti odosielateľ ozve;) .. alebo zistíš, že peniažky boli tebe poslané - ktovie:confused: (nečakané dedičstvo...;))
.. škoda, že sa mne dačo takéto nestane ;)mimotemy... aj tu pozri prísp č. 5;) http://www.porada.sk/t174141-platby-zo-slsp.html#post1820786

No ani odosielateľovi banka nemusí povedať, kam išli jeho peniaze.
Ivenka
17.08.11,10:24
Odosielateľovi nepovie, ale odosielateľ napíše žiadosť o prešetrenie. Následne úto žiadosť napíše banka prijímateľovi a ten musí dať súhlas na vrátenie. Takýto kolotoč ale ako odosielateˇˇl som zažila a riešila hádam 1,5 mesiaca.
Chobot
17.08.11,10:41
No ani odosielateľovi banka nemusí povedať, kam išli jeho peniaze.

Tak to sa mýliš. Síce neviem, z akej krajiny jej poslali tie peniaze, ale podľa slovenského zákona o bankách môže odosielateľ v prípade mylnej platby požiadať prostredníctvom banky o vrátenie prostriedkov. Ak ich príjemca odmietne vrátiť, banka príjemcu poskytne údaje o príjemcovi odosielateľovi (proestredníctvom jeho banky), aby si platbu mohol vymáhať prostredníctvom obč. súdu.

Ja som tak zistil majiteľa účtu, keď som raz zaplatil za tovar na inzerát, ktorý mi neposlali. Prekvapujúce bolo, že účet patril bratovi predávajúceho, tak som sa musel súdiť s majiteľom účtu.

Ak je platba zo zahraničia, tak aj tak môže banka odosielateľa požiadať o vrátenie platby. Keď som pred 10 rokmi robil v banke, neraz sme riešili s korešpondenčnou bankou takto zablúdené a mylné platby.
KEJKA
17.08.11,10:42
z vlastnej iniciatívy nič nerob, nevieš, čo z toho dobrého úmyslu môže byť.
Počkaj až ťa banka vyzve - bude to banka, nie rpiamo odosielateľ.
Neboj sa, nikto ťa neobviní z ničoho, len sa nejako zabezpeč, aby si tie peniaze neminula. Ak je to väčšia suma, daj to bokom, na termínovaný vklad, alebo si s bankou dohodni nejakú vinkuláciu.
Kým druhá strana príde na svoj omyl, môže byť dokonca koniec roka.
Chobot
17.08.11,10:45
Nestretol sa niekto z vás s tým, že mu neznáma firma poslala na účet peniaze?
Prišli mi na účet peniaze z AT banky, z firmy ktorú vôbec nepoznám. Bola som to ohlásiť v banke, že tie peniaze mi nepatria, v banke mi povedali, že mám počkať až ma druhá strana vyzve, aby som peniaze vrátila, pokiaľ by som to vrátila ja z vlastnej iniciatívy, musela by som všetky poplatky s tým spojené platiť ja. Neviem čo mám robiť, bojím sa aby ma niekto neobvinil z z nedovoleného obohacovania.
Prosím poraďte :(

Zatiaľ nič nevracaj. Počkaj si, kým sa ozve odosielateľ a požiada o vrátenie platby. Nemusíš sa báť, nepôjde o žiadny trestný čin ani o bezdôvodné obohatenie, ak si peniaze necháš na účte, pretože si peniaze prijala v dobrej viere, neurobila si tak za účelom podvodu, ani si nijako platbu nevymámila od odosielateľa.

Ak sa ozve, tak oznám banke, že súhlasíš s vrátením peňazí. Ak sa neozvú, tak po 3 rokoch sa to premlčí (ale myslím, že sa ozvú...). Keby si teraz dala príkaz na vrátenie peňazí, tak by si musela platiť poplatky - jedine, že by si poplatky zaplatila z prijatej sumy - teda by si musela poslať späť nižšiu čiastku.
marjankaj
17.08.11,10:50
[QUOTE=Chobot;1826572]Tak to sa mýliš. Síce neviem, z akej krajiny jej poslali tie peniaze, ale podľa slovenského zákona o bankách môže odosielateľ v prípade mylnej platby požiadať prostredníctvom banky o vrátenie prostriedkov. Ak ich príjemca odmietne vrátiť, banka príjemcu poskytne údaje o príjemcovi odosielateľovi (proestredníctvom jeho banky), aby si platbu mohol vymáhať prostredníctvom obč. súdu.
QUOTE]

No tak nejako som to aj myslel. Nie je to hneď. Sám som to skúšal a nedali mi potrebné údaje. Neskôr sa to vyriešilo inak.
Ak sa pomýlila banka v čísle účtu, tak to napravila sama. Ak by som sa pomýlil ja a odoslal som na iný účet, tak potom celý ten kolotoč podľa predpisov banky.
Chobot
17.08.11,11:23
[QUOTE=Chobot;1826572]Tak to sa mýliš. Síce neviem, z akej krajiny jej poslali tie peniaze, ale podľa slovenského zákona o bankách môže odosielateľ v prípade mylnej platby požiadať prostredníctvom banky o vrátenie prostriedkov. Ak ich príjemca odmietne vrátiť, banka príjemcu poskytne údaje o príjemcovi odosielateľovi (proestredníctvom jeho banky), aby si platbu mohol vymáhať prostredníctvom obč. súdu.
QUOTE]

No tak nejako som to aj myslel. Nie je to hneď. Sám som to skúšal a nedali mi potrebné údaje. Neskôr sa to vyriešilo inak.
Ak sa pomýlila banka v čísle účtu, tak to napravila sama. Ak by som sa pomýlil ja a odoslal som na iný účet, tak potom celý ten kolotoč podľa predpisov banky.

Je to v zákone o bankách § 92 ods. 1 a 2:

(1) Banka a pobočka zahraničnej banky sú povinné aj bez súhlasu klienta poskytnúť údaje na identifikáciu tohto klienta, údaje o čísle jeho účtu a údaje o platobnej operácii na základe písomnej žiadosti osobe, ktorá odovzdá banke alebo pobočke zahraničnej banky písomné vyhlásenie, že

a) v dôsledku chyby pri vykonávaní platobného alebo zúčtovacieho styku utrpela majetkovú ujmu, ktorá spočíva v prevode a pripísaní jej patriacich alebo ňou spravovaných peňažných prostriedkov na účet klienta a,
b) na vymáhanie takto vzniknutého bezdôvodného obohatenia sú nevyhnutné údaje na identifikáciu tohto klienta a údaje o jeho účte, na ktorý boli pripísané peňažné prostriedky v dôsledku chyby podľa písmena a).

(2) Banka a pobočka zahraničnej banky údaje podľa odseku 1 nevydajú, ak na ich písomné upozornenie o predloženej žiadosti tento klient vydá banke alebo pobočke zahraničnej banky príkaz na spätný prevod pripísaných peňažných prostriedkov, a to do siedmich kalendárnych dní po dni doručenia písomnej žiadosti o poskytnutie identifikačných údajov o klientovi banke alebo pobočke zahraničnej banky.
marjankaj
17.08.11,11:27
No niekedy odosielateľ nezistí, že to poslal na iný účet. Mohlo ísť o zámenu jednej číslice 6 a 8, čo pri nekvalitnej tlači nie je veľmi vidieť. Ozve sa až keď mu budú reklamovať neuhradenú platbu, čo môže byť aj koncom roka. Plus k tomu nejaký čas (možno aj dva mesiace). Ak ti záleží na skorom vyriešení problému(napríklad ak by si svoj účet chcel zrušiť), tak by si mohol prejaviť iniciatívu aj ty cez banku. Najlepšie ti poradia v banke ako to riešiť.

Dokonca ak je to menšia suma, tak to odosielateľ môže nechať "plávať". Vtedy by si to musel asi zdaniť.
Chobot
17.08.11,11:35
Nestretol sa niekto z vás s tým, že mu neznáma firma poslala na účet peniaze?
Prišli mi na účet peniaze z AT banky, z firmy ktorú vôbec nepoznám. Bola som to ohlásiť v banke, že tie peniaze mi nepatria, v banke mi povedali, že mám počkať až ma druhá strana vyzve, aby som peniaze vrátila, pokiaľ by som to vrátila ja z vlastnej iniciatívy, musela by som všetky poplatky s tým spojené platiť ja. Neviem čo mám robiť, bojím sa aby ma niekto neobvinil z z nedovoleného obohacovania.
Prosím poraďte :(

A len tak pre zaujímavosť - o akú sumu rádovo ide? (desiatky, stovky, tisíce EUR?) :rolleyes::rolleyes:
BIZAL
18.08.11,07:05
Bezne mi chodia e-maily aby dana spolocnost alebo FO zo zahranicia si mohla previest peniaze na moj ucet. Zatial neslo o nizsiu ciastku ako 1 000 000 USD. Taktiez islo o utecencov. Myslim, ze takto sa hladaju aj "biele kone". Ja by som isla do banky a poprosila aby zistili odkial preniaze prisli (urcite sa to da) a zbavila sa ich cim skor.
Nandrolon
18.08.11,07:19
to čo píšeš je obyčajný spam, ktorý chodí aj mne, lenže aby došlo k prevodu peňazí, požaduje sa zaplatiť určitá suma, takže k žiadnemu prevodu by defakto nikdy nedošlo...
alebo si myslíš že by ti na účet fakt niekto poslal 1 000 000 USD ??
- to čo sú už tí ľudia schopní uveriť :-))
- taktiež mám denno denné ponuky na predĺženie penisu a na viagru, kamagru atď = obyčajný spam, ktorý ani neotváram...
BIZAL
18.08.11,07:36
spamy Skypuju? tema nebola o viagre, takze neviem kto je mimo temy. Chcela som tym povedat, ze by som sa tych penazi zbavila. Chapem, ze nie kazdy takto rozmysla, no pochopila som, ze osoba sa nechce do nicoho zamotat.
Nandrolon
18.08.11,07:44
takže si fakt myslíš že ti cudzia osoba, ktorá ťa nikdy nevidela pošle 1 milión dolárov????????
- prosím o konkrétnu odpoveď / v štýle ÁNO myslím, alebo NIE nemyslím/
BIZAL
18.08.11,07:50
ano, myslim. poznam nejake konkretne pripady (aj ked neslo o peniaze na ucte) ako so zakonmi inych statov sa da posadit clovek do basy na podstatne dlhu dobu a este k tomu nie je doma na Slovensku. Moj prispevok bol urceny len a len opatrnosti. Nespalo by sa mi dobre keby som mala na svojom ucte velke mnozstvo cudzich penazi a pedvedomo rozmyslala kto mi zaklope na dvere. Ved banka musi vediet odkial prisli. Ide o jeden telefonat.
Chobot
18.08.11,08:08
ano, myslim. poznam nejake konkretne pripady (aj ked neslo o peniaze na ucte) ako so zakonmi inych statov sa da posadit clovek do basy na podstatne dlhu dobu a este k tomu nie je doma na Slovensku. Moj prispevok bol urceny len a len opatrnosti. Nespalo by sa mi dobre keby som mala na svojom ucte velke mnozstvo cudzich penazi

Vôbec nevieme, o akú sumu ide, zadávateľ to neuviedol. Možno je to len 100 EUR.


a pedvedomo rozmyslala kto mi zaklope na dvere. Ved banka musi vediet odkial prisli. Ide o jeden telefonat.

Fakt si myslíš, že zavoláš do banky a v telefóne ti povedia, kto je odosielateľom? Banka má presne tie isté informácie o platbe, ktoré vidíš na účte, t.j. číslo účtu, názov účtu, sumu valutu, VS, KS, ŠS a prípadne poznámku pre príjemcu. Jedine, z čoho si môže zistiť odosielateľa je názov účtu - väčšinou to býva meno majiteľa (fyz. osoby alebo meno firmy), ale adresu či tel. číslo odosielateľa nemá ani banka.

Ak chce vrátiť platbu, nie je problém - stačí poslať peniaze na účet, z ktorého prišli, ale je tam asi 5% riziko, že uvedený účet bude nejaký zberný alebo prechodný či interný a peniaze sa k príjemcovi nedostanú. Preto ja by som počkal, až sa príjemca ozve. On jediný môže dať preveriť, kam jeho peniaze boli odoslané. Otázne je, či spravila chybu banka, alebo odosielateľ. Ak sa banka pomýlila v čísle účtu, chybu opraví sama banka bez súhlasu príjemcu platby. Ak chybu urobil odosielateľ, banka musí požiadať prijemcu o súhlas s vrátením platby.

A tie spamy, že ti pošlú 1 melón dolárov na účet - snáď tomu neveríš....:rolleyes::rolleyes::confused::confus ed::cool:? Postup v takých prípadoch, keď zareaguješ na takú ponuku je ten, že ti začnú vypisovať, že na uvoľnenie platby je treba zaplatiť nejakú kauciu/daň/poplatky, začnú s malou sumou, napr. 100 EUR, ak "obeť" zaplatí, tak sa "obajví" nový poplatok, úplatok a tak mámia a mámia peniaze, až kým obeť zistí, že bola podvedené. K prevodu milióna dolárov nikdy nedôjde.

Raz som čítal, ako jedného podnikateľa aj do Nigérie vylákali, tam musel rôznym falošným "colníkom" kúpiť všimné - drahé Rolexky, potom dať nejaký úplatok... až kým ho úplne neošklbali. Nakoniec bol rád, že došiel živý domov. Ale to už som sa moc rozpísal, aj trochu mimo témy...;)
BIZAL
18.08.11,08:13
:))) tak dufam, ze erik son nepride o Rolexy.

Pozdravujem.
JAJA11
18.08.11,08:26
takže si fakt myslíš že ti cudzia osoba, ktorá ťa nikdy nevidela pošle 1 milión dolárov????????
- prosím o konkrétnu odpoveď / v štýle ÁNO myslím, alebo NIE nemyslím/

Ja som BIZAL pochopila - chce upozorniť, že to môže byť aj problémová platba. Ale to pochybujem. V tomto prípade sa asi jedná len o zlé uvedenie čísla. Slušný človek vráti peniaze, ktoré mu nepatria, pravdaže má právo požadovať aby mu boli vrátené všetky náklady, ktoré mu s tým vznikli :)
Maili o tom, že mi pošlú peniaze na účet prišli aj mne, len požadovali aj prístupové údaje, aby sa tam mohli dostať :D Možno sa našiel niekto kto naletel, sľubovali za to aj províziu. :rolleyes:
JAJA11
18.08.11,08:34
Vôbec nevieme, o akú sumu ide, zadávateľ to neuviedol. Možno je to len 100 EUR.



Fakt si myslíš, že zavoláš do banky a v telefóne ti povedia, kto je odosielateľom? Banka má presne tie isté informácie o platbe, ktoré vidíš na účte, t.j. číslo účtu, názov účtu, sumu valutu, VS, KS, ŠS a prípadne poznámku pre príjemcu. Jedine, z čoho si môže zistiť odosielateľa je názov účtu - väčšinou to býva meno majiteľa (fyz. osoby alebo meno firmy), ale adresu či tel. číslo odosielateľa nemá ani banka.

Ak chce vrátiť platbu, nie je problém - stačí poslať peniaze na účet, z ktorého prišli, ale je tam asi 5% riziko, že uvedený účet bude nejaký zberný alebo prechodný či interný a peniaze sa k príjemcovi nedostanú. Preto ja by som počkal, až sa príjemca ozve. On jediný môže dať preveriť, kam jeho peniaze boli odoslané. Otázne je, či spravila chybu banka, alebo odosielateľ. Ak sa banka pomýlila v čísle účtu, chybu opraví sama banka bez súhlasu príjemcu platby. Ak chybu urobil odosielateľ, banka musí požiadať prijemcu o súhlas s vrátením platby.

A tie spamy, že ti pošlú 1 melón dolárov na účet - snáď tomu neveríš....:rolleyes::rolleyes::confused::confus ed::cool:? Postup v takých prípadoch, keď zareaguješ na takú ponuku je ten, že ti začnú vypisovať, že na uvoľnenie platby je treba zaplatiť nejakú kauciu/daň/poplatky, začnú s malou sumou, napr. 100 EUR, ak "obeť" zaplatí, tak sa "obajví" nový poplatok, úplatok a tak mámia a mámia peniaze, až kým obeť zistí, že bola podvedené. K prevodu milióna dolárov nikdy nedôjde.

Raz som čítal, ako jedného podnikateľa aj do Nigérie vylákali, tam musel rôznym falošným "colníkom" kúpiť všimné - drahé Rolexky, potom dať nejaký úplatok... až kým ho úplne neošklbali. Nakoniec bol rád, že došiel živý domov. Ale to už som sa moc rozpísal, aj trochu mimo témy...;)

V tomto prípade ide o platbu zo zahraničia, takže by malo prísť aj avízo, kde by mohlo byť viac informácii. Ak človek vie firmu, dosť často (ak je to seriózna firma) sa dá nájsť telefonický alebo mailový kontakt. Tak sa dá upozorniť odosielateľ, že uhradil nesprávne a on môže začať konať.
Mne sa totiž tiež stalo, že som poslala zle platbu a zistila som to, až keď mi dotyčný človek zavolal, že mu prišli peniaze, ktoré mu nepatria. Jednalo sa o veľkú sumu a veru som vyše týždňa nespala, kým sa mi peniaze nevrátili na účet. :o Ja som však nedávala žiadne žiadosti, ten človek mi to vrátil sám, jednoducho som mala šťastie na čestného človeka :rolleyes:
BIZAL
18.08.11,09:28
Aj mne sa to stalo, robila som prevod do Indie cez korespondencnu banku v USA. Pracovnik, ktory sa v banke este len zaucal (nerozumiem, ze ho nechali spravit takyto ukon bez dohladu a kontroly) niekde spravil chybu. Dva tyzdne som nevedela kde su moje peniaze. Ked som zatelefonovala po 2 tyzdnoch do banky, peniaze boli spat na mojom ucte. Opat som musela robit prevod (so skusenejsim pracovnikom), za ktory som opat musela zaplatit 33 EUR. Moja chyba, ze som si takuto banku vybrala. Ale tym som chcela povedat, ze banka ma cas a banka riesit nic nebude. Netreba sa spoliehat a riesit.
Nandrolon
18.08.11,09:57
ja by som si ich na účte ponechal až dokiaľ ma niekto nevyzve /ich majiteľ, alebo zastupujúca banka/.
Prečo by som si mal robiť nejakú prácu a s cudzím problémom si zaťažovať hlavu. Ak dotyčný o tie peniaze stojí, nech požiada o ich vrátenie, ak mu nechýbajú a nechce sa mu žiadať, nechať to tak...
mixal1
18.08.11,10:11
:) nechaj si ich:) ved to je ako dar z nebies:)

a mozno zrejme sa jedna o platbu zo zaciatku roka.. mne sa podobne stalo, ze mi prisli peniaze na ucet.. a tak isto odisli, a to za transakcie, ktore prebehli v januari2011.
linko1
18.08.11,10:54
:) nechaj si ich:) ved to je ako dar z nebies:)



alebo nám ich môžeš preposlať čísla účtu poskytneme:D
erik son
19.08.11,07:52
Veľmi pekne vám všetkým ďakujem za rady. Nie je to zase až tak veľa peňazí je to okolo 500,- eur. Asi ešte raz zájdem do banky oznámim im to a nechám tomu voľný priebeh.
Mohli by sa zľutovať, mávnuť rukou a nechať mi ich :-))
Barbara
19.08.11,07:56
hmm a čo keď ti tvoj muž poslal omylom nejakú platbu????
ale teraz vážne, zatiaľ nič nerob, počkaj kým sa ti ozvú.
erik son
23.08.11,05:51
Takže môj problém je už vyriešený. Z banky mi prišiel dop.list, aby som mylnú platbu vrátila na číslo účtu xxxxxxxx s VS xxxxxxx. Volala som tam, že prečo to mám ja vracať na moje náklady a bolo mi povedané, že číslo účtu patrí banke a za prevod nebudem nič platiť, keď prídu peniaze na ten účet oni ich už prevedú naspäť. Takže sa to chválabohu vyriešilo.
Ďakujem za rady a pomoc. :)
BIZAL
23.08.11,06:26
Takže môj problém je už vyriešený. Z banky mi prišiel dop.list, aby som mylnú platbu vrátila na číslo účtu xxxxxxxx s VS xxxxxxx. Volala som tam, že prečo to mám ja vracať na moje náklady a bolo mi povedané, že číslo účtu patrí banke a za prevod nebudem nič platiť, keď prídu peniaze na ten účet oni ich už prevedú naspäť. Takže sa to chválabohu vyriešilo.
Ďakujem za rady a pomoc. :)

parada :)
Reptyl
08.01.13,02:41
Cau


Ano to je velky problem, ked ti pridu peniaze, a nevies odkial. Hlavne to nikomu nehovor a posli tie peniaze na moj ucet!!!
Ja to vsetko zariadim a ty si bez starosti. Das mi splnomocnenie aby som mohol vsetko riesit za teba a mozes uplne kludne spat.
Zaplatim ti aj liecenie a doktora, lebo toho urcite potrebujes. Sice niesom si uplne isty ci sa da toto vyliecit, ale ja ti pomozem.
Mozes si potom kludne vybrat aj termin. Hlavne nikomu o tom nehovor a len mi posli tie peniaze cim skorej.


s pozdravom Johny
arizona
08.01.13,07:54
odpovedas na 2 roky staru temu .-)