iti
17.08.11,11:20
Zdravím všetkých,
Potreboval by som poradiť ohľadom problému z exekútormi a zdravotnou poisťovňou.Moja žena je zo zahraničia a momentalne som dal návrh na rozvod na súde.Ona už nie je na Slovensku a nič si tu nedala do poriadku. Takisto neplati zravotnú, pre ktorú jej prišli papiere od exekútora. Keď sme sa brali tak ešte som mal trvalý pobyt u mami, kde sme nahlásili aj ju. Má s mamou zmluvu kde jej mama prenajíma kúsok izby. Keď sa začali problémy so zdravotnou poisťovňou snažil som sa kontaktovať cudzineckú políciu ohľadom toho nakoľko nechcem dostať mamu do problémov.Avšak odpovedali že keďže bola zmluva vyhotovená na dobu neurčitú tak to može zrušiť len ona sama alebo rozvod.Papiere od zdravotnej poisťovňe aj od exekútora stále chodia na maminu adresu. Môže jej exekútor niečo z bytu vziať,alebo nejako posťihnúť mamu na základe toho že tam žena má trvalý pobyt, aj keď tam nič nevlastní? mama v zmluve špecifikovala že do prenájmu jej dáva kúsok izby určitých rozmerov, bez akéhokoľvek zariadenia....
Mária27
17.08.11,10:05
Môže zistiť, či sa tam nachádza nejaký dlžníkov majetok.
Avšak, ak ste si nezúžili alebo nezrušili a nevyporiadali za trvania manželstva BSM, môže exekútor uspokojiť pohľadávku aj z BSM. Tak sa snaž čo najrýchlejšie BSM vyporiadať.

Občiansky zákonník

§ 147

(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

(2) To neplatí, ak ide o pohľadávku veriteľa jedného z manželov, ktorí sa dohodli podľa ustanovení § 143a, pokiaľ táto pohľadávka vznikla pri používaní majetku, ktorý nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
zalobaba
17.08.11,10:42
Zdravím všetkých,
Potreboval by som poradiť ohľadom problému z exekútormi a zdravotnou poisťovňou.Moja žena je zo zahraničia a momentalne som dal návrh na rozvod na súde.Ona už nie je na Slovensku a nič si tu nedala do poriadku. Takisto neplati zravotnú, pre ktorú jej prišli papiere od exekútora. Keď sme sa brali tak ešte som mal trvalý pobyt u mami, kde sme nahlásili aj ju. Má s mamou zmluvu kde jej mama prenajíma kúsok izby. Keď sa začali problémy so zdravotnou poisťovňou snažil som sa kontaktovať cudzineckú políciu ohľadom toho nakoľko nechcem dostať mamu do problémov.Avšak odpovedali že keďže bola zmluva vyhotovená na dobu neurčitú tak to može zrušiť len ona sama alebo rozvod.Papiere od zdravotnej poisťovňe aj od exekútora stále chodia na maminu adresu. Môže jej exekútor niečo z bytu vziať,alebo nejako posťihnúť mamu na základe toho že tam žena má trvalý pobyt, aj keď tam nič nevlastní? mama v zmluve špecifikovala že do prenájmu jej dáva kúsok izby určitých rozmerov, bez akéhokoľvek zariadenia....

Ak je vlastníkom nehnuteľnosti tvoja matka, môže na ohlasovni jednoduchým úkonom zrušiť trvalý pobyt tvojej ešte stále manželky.
iti
17.08.11,11:17
Ďakujem za odpovede,

Vyzerá to že ma asi teda neobíde.Rozvod ešte nie je dokončený, však asi si viete predstaviť komunikáciu cez pol sveta.Ako sa dá zrušiť trvalý pobyt na tej ohlasovni?

Snaží sa exekútor najprv kontaktovať dlžníka v cudzine, či pojde rovno po mne?
GabiZ
17.08.11,11:31
Ďakujem za odpovede,

Vyzerá to že ma asi teda neobíde.Rozvod ešte nie je dokončený, však asi si viete predstaviť komunikáciu cez pol sveta.Ako sa dá zrušiť trvalý pobyt na tej ohlasovni?

Snaží sa exekútor najprv kontaktovať dlžníka v cudzine, či pojde rovno po mne?


Na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade je tlačivo, ktoré matka vypíše, prikladá sa LV, keď je majiteľkou bytu a jednoducho jej trvalý pobyt zruší.
iti
17.08.11,12:03
Ďakujem za odpoveď. Chcem sa spýtať ,že či je takýto postup legálny. pretože trvalý pobyt bol udelený cudzineckou políciou na základe zmluvy medzi matkou a mojou ženou ,ktorá je na dobu neurčitú. Može sa tá zmluva o podnájme takto obísť a zrušiť?
zalobaba
17.08.11,12:13
Ďakujem za odpoveď. Chcem sa spýtať ,že či je takýto postup legálny. pretože trvalý pobyt bol udelený cudzineckou políciou na základe zmluvy medzi matkou a mojou ženou ,ktorá je na dobu neurčitú. Može sa tá zmluva o podnájme takto obísť a zrušiť?


Pokiaľ ja viem, cudzinec sa musí zdržiavať min xy dní v roku v mieste trvalého pobytu, ktoré má uvedené v povolení vydanom cudzineckou políciou. Zmluvu neobchádzaš, ona sa jednoducho v tom mieste nezdržiava a vlastník nehnuteľnosti (pokiaľ to nie je manžel, rodič) je oprávnený odhlásiť ju z trvalého pobytu.


§ 7

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe nepravdivých alebo nesprávne uvedených skutočností alebo na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, 5a)
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
g) ak budova zanikla.

(2) Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. d) až g), je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana.

(3) Obec poverená viesť matriku oznamuje ohlasovniam príslušným podľa miesta trvalého pobytu narodenie dieťaťa, uzavretie manželstva, úmrtie občana a zmenu mena alebo priezviska občana.
Ice dive
17.08.11,12:39
no a keď má bývalá žena nájomnú zmluvu, otázkou je, či za túto zmluvu niekomu niečo platí... skúste ju zrušiť z dôvodu neplatenia nájomného...
ďalšia vec je, že pochybujem, ak je žena v zahraničí a pravdepodobne za nájomnú zmluvu neplatí, že by sa domáhala plnenia z tejto zmluvy... (veď je to vzťah medzi tvojou ženou a tvojou mamou) kľudne jej môže mama zrušiť trvalý pobyt..
iti
17.08.11,13:10
V nájomnej zmluve je napísané, že nájomne bude špecifikované druhou zmluvou, a v tej bolo že to bude zadarmo.... Pojdeme na ten úrad.

Dakujem za odpovede :0
Mária27
17.08.11,13:48
V nájomnej zmluve je napísané, že nájomne bude špecifikované druhou zmluvou, a v tej bolo že to bude zadarmo.... Pojdeme na ten úrad.

Dakujem za odpovede :0
Ak je to zadarmo, nejde o nájomnú zmluvu, ale o zmluvu o výpožičke podľa obč.zákonníka

ZMLUVA O VÝPOŽIČKE


§ 659


Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.
§ 660


Požičiavateľ je povinný odovzdať vypožičiavateľovi vec v stave spôsobilom na riadne užívanie. Ustanovenie § 617 platí primerane aj pre užívanie veci.
§ 661


(1) Vypožičiavateľ je oprávnený užívať vec riadne a v súlade s účelom, ktorý sa v zmluve dohodol alebo ktorému obvykle slúži; je povinný chrániť ju pred poškodením, stratou alebo zničením.

(2) Ak nie je dohodnuté inak, nesmie vypožičiavateľ prenechať vec na užívanie inému.