brikina
17.08.11,12:23
Prosím vás, zamestnávam občana ČR v slovenskej firme. Má nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka, na daňový bonus?
Vďaka
rodina1
17.08.11,14:23
Prosím vás, zamestnávam občana ČR v slovenskej firme. Má nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka, na daňový bonus?
Vďaka
Ak je zamestnancom slovenskej firmy a tá postupuje podľa slovenských zákonov, tak zamestnanec, ak splní podmienky stanovené zákonom, má nárok aj na nezdaniteľnú čiastku aj na daňový bonus.
brikina
18.08.11,05:09
Ďakujem za odpoved, len sa spýtam - aké zákony myslíš pod pojmom : "splní podmienky stanovené zákonom". vďaka
tictac7
18.08.11,05:13
Ďakujem za odpoved, len sa spýtam - aké zákony myslíš pod pojmom : "splní podmienky stanovené zákonom". vďaka

....a našincov podľa čoho posudzuješ? 595/2003
brikina
18.08.11,05:34
iste, podla tohto zákona, len som si nebola istá, ci sa tou odpovedou myslí tento zákon, alebo mám dat pozor ešte na niečo iné. Prvýkrát zamestnávam cudzinca, tak som obozretná
kn-alka
18.08.11,07:18
záleží aj na tom, či tu zamestnanec u niekoho býva, alebo prekračuje hranicu denne

§ 2
Základné pojmy
Na začiatok

Na účely tohto zákona sa rozumie

a) daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba,

b) predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12,

c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak; za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11 alebo 14, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou,

d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,

e) daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba neuvedená v písmene d) prvom bode,
2. fyzická osoba uvedená v písmene d) prvom bode, ktorá sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava len na účely štúdia alebo liečenia alebo ktorá hranice do Slovenskej republiky prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území Slovenskej republiky,
brikina
18.08.11,08:38
tak teraz som sa zamyslela, lebo:

je to čech, na SR je od 1.8.2011 a ostáva tu žiť. Momentálne tu nemá trvaly pobyt, ale je pravdepodobné, že do konca novembra ho bude mat, lebo o mesiac sa žení. Na zdravotnú poisťovnu sa prihlásil 17.8.2011, pracovný pomer vznikol 18.8.2011.

Tak a teraz čo to je? alebo kto to bude podla zákona? ako mám posúdiť tento rok?
kn-alka
18.08.11,09:57
bude to daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, kľudne mu uplatňuj nezdaniteľnú čiastku, pravdaže po podpise vyhlásenia.

Zamestnanec bude podávať daňové priznanie tu na SR z príjmov v SR, aj v Čechách, kde sa mu príjem zo SR započíta (nepoznám ich daňové zákony, ale určite nebude zdaňovať príjmy zo SR)
brikina
18.08.11,10:08
ok, veľká vďaka za radu.
brikina
22.02.12,10:52
tak teraz som sa zamyslela, lebo:

je to čech, na SR je od 1.8.2011 a ostáva tu žiť. Momentálne tu nemá trvaly pobyt, ale je pravdepodobné, že do konca novembra ho bude mat, lebo o mesiac sa žení. Na zdravotnú poisťovnu sa prihlásil 17.8.2011, pracovný pomer vznikol 18.8.2011.

Tak a teraz čo to je? alebo kto to bude podla zákona? ako mám posúdiť tento rok?

Ahojte, vrátim sa k tomuto prípadu, lebo si chcem odsuhlasit moj postup.
Tomuto pánovi som odovzdala potvrdenie o príjme a teraz si ide podat DPFO na uzemí SR. Aj ked je to občasn Českej republiky, tak od 1.1.2011 do 22.7.2011 pracoval v anglicku, odkial máme potvrdenia o príjme a zaplatenej dani. Znamená to, že DP si podáva len tu na území SR?
brikina
19.03.12,08:12
Ahojte,
zrekapitulujem poznatky, ktoré som tu uviedla a poprosím Vás o radu.

1. Pán X je občan Českej republiky, kde mal počas celého roka aj trvalý pobyt.
2. od 1.1.2011 - 21.7.2011 pracoval v zamestnaní vo Veľkej Británii
3. od 1.8.2011 sa nachádza na území SR a od 18.8.2011 sa zamestnal do HPP a to trvá až do 31.12.2011

podľa mňa je pán X na území SR NEREZIDENT - áno?
Podáva DP na Slovensku len z príjmov zo Slovenska - áno?
Podáva DP v Českej republike, kde priznáva celosvetové príjmy /teda aj zo SR aj z Veľkej Británie/ - áno?
Vo Veľkej Británii už nemusí nič, kedže tam to má už všetko uzavreté dostal ten dokument P45 - alebo?

PROSÍM poradte, či uvažujem správne.
brikina
19.03.12,11:18
posuvam