ivetakli
17.08.11,12:51
Ahojte, prosím Vás neviete mi niekto poradiť kam sa obrátiť? Na LV máme zapísanú ťarchu v prospech Okresného národného výboru z roku 1990. V tom období sme dostali nenávratnú pôžičku na stavbu RD, bola tam podmienka, že uvedená nehnuteľnosť sa nesmie 15 rokov predať. Nakoľko táto lehota už uplynula, chcela som požiadať kataster o výmaz ťarchy, ale neviem na koho sa obrátiť o kvitanciu, keďže ONV už nejestvujú.Dik
katkup
17.08.11,10:56
riesila by som to cez kataster nehnutelnosti, lez myslim, ze ta to bude stat 66EUR za kolok na ziadosti...tam dostanes nove LV uz bez danej tarchy, ktora zanikla ;)
KEJKA
17.08.11,10:59
podľa mňa treba ísť cez obecný úrad alebo miestny úrad. kataster len zapisuje na základe predložených dokladov. A tým môže byť napr. kvitancia.
ivetakli
17.08.11,11:05
poplatok viem, že bude 66,-€, to nerozhoduje, len to chcem mať vymazané,keď je to už bezpredmetné, navyše takéto záležitosti trvajú nejakú dobu. Kataster mi spracuje výmaz na základe kvitancie, ktorú neviem od koho pýtať, skúsim asi SLSP tá to vtedy zastrešovala, ale mám problém, že už nemám tú zmluvu s ONV na poskytnutie príspevku a tam to budem asi potrebovať.
doktor23
17.08.11,11:08
žiaden kolok potrebovať nebudeš, ak sa jedná o výmaz záložného práva, je to záznamové konanie.
Kvitanciu by Ti mal vystaviť nástupca ONV, čo bude asi obvodný úrad (možno v sídle kraja)
KEJKA
17.08.11,11:09
zmluvu si v SLSP nájdu, údaje sú aj na LV zapísané. chyba je, že takú dôležitú zmluvu nemáš, ale vybaviť to budeš vedieť, len to potrvá dlhšie.
katkup
17.08.11,11:09
ja som toto podobne riesila teraz, ked som kupovala byt od starsieho pana, bo on tam mal tiez tarchu na byte od mesta - nieco podobne, tak siel na magistrat a oni mi zo zaznamov dali potvrdenie o kvitancii, isli sme s tym na kataster poziadat o vymaz a uz LV bolo ciste...ale ak chces usetrit, tak sa da kataster teraz riesit aj online a potom je tam poplatok 33Eur, to som len pocula, ked ja uz som poplatila tie vyssie kolky, tak neviem ako to funguje :(
Zita5
17.08.11,11:13
poplatok viem, že bude 66,-€, to nerozhoduje, len to chcem mať vymazané,keď je to už bezpredmetné, navyše takéto záležitosti trvajú nejakú dobu. Kataster mi spracuje výmaz na základe kvitancie, ktorú neviem od koho pýtať, skúsim asi SLSP tá to vtedy zastrešovala, ale mám problém, že už nemám tú zmluvu s ONV na poskytnutie príspevku a tam to budem asi potrebovať.

Ja som tento rok vybavovala kvitanciu ešte z rokov 1976 ....doposiaľ sa majitelia o to nestarali a išli predávať pozemok , kde bola ešte ťarcha SLSP (predtým SŠTP či ako ). Treba tam prísť , spíšu s Vami tlačivo a pošlú na výmaz na kataster .
Bolo to bez poplatku, lebo ťarchu sporiteľna nevymazala. .Ak aj Vy ste mali úver zo sporiteľne, tak treba sa obrátiť na túto inštitúciu .
ivetakli
17.08.11,11:20
Teraz rozmýšľam nad tou kvitanciou, v tomto prípade sa nejedná o splatenie dlhu, tak aká potom kvitancia. Skúsim ísť na kataster čo mi na to povedia.
Mária27
17.08.11,11:26
Tak bývali zabezpečené príspevky na bytovú a inú výstavbu.
Napr. vo vyhláške 119/1993 o niektorých opatreniach na dofinancovanie družstevnej a individuálnej bytovej výstavby je toto:

§ 5
Príslušný úrad, ktorý uzavrel so stavebníkom zmluvu o poskytnutí štátneho príspevku na individuálnu bytovú výstavbu za podmienok vymedzených v doterajších predpisoch, sleduje plnenie podmienok zmluvy až do uplynutia dohodnutého času uvedeného v zmluve. Ak zistí ich porušenie, bezodkladne vyžaduje vrátenie štátneho príspevku do štátneho rozpočtu prostredníctvom príslušnej sporiteľne.


Vy ste to asi dostali podľa vyhlášky 136/1985 o finančnej, úverovej a inej pomoci družstevnej individuálnej bytovej výstavbe a modernizácii rodinných domčekov v osobnom vlastníctve (bola raz novelizovaná). Tam je napr.:

§ 18

(1) Štátny príspevok podľa § 17 ods.1 a 2 sa poskytuje na základe písomnej zmluvy, ktorú uzavrie so stavebníkom alebo členom družstva okresný národný výbor príslušný podľa miesta stavby (ďalej len "okresný národný výbor"). S členom družstva sa zmluva môže uzavrieť len vtedy, ak predloží písomné potvrdenie obsahujúce záväzok družstva

a) zabezpečiť podmienky uvedené v § 16 písm. a) a b),
b) uskutočniť výstavbu v súlade so staveným povolením,
c) ponúknuť najneskôr do 3 mesiacov po kolaudácii rodinný domček na prevod tomuto členovi družstva do osobného vlastníctva.

(2) Zmluvu uzavretú podľa odseku 1 zašle okresný národný výbor pobočke štátnej sporiteľne príslušnej podľa miesta stavby (ďalej len "sporiteľňa").

(3) Okresný národný výbor je povinný sledovať plnenie podmienok zmluvy a v prípade ich porušenia bez meškania požadovať vrátanie štátneho príspevku. Vrátený štátny príspevok odvedie okresný národný výbor do štátneho rozpočtu prostredníctvom sporiteľne.

(4) Vrátenie štátneho príspevku sa nevyžaduje v prípade, že stavebník, prípadne člen družstva pred uplynutím času ustanoveného v § 17 ods. 3 písm. b), prípadne § 17 ods. 4 písm. c) zomrie a na stavbu sa už vydalo kolaudačné rozhodnutie.
ivetakli
17.08.11,11:33
Teraz rozmýšľam nad tou kvitanciou, v tomto prípade sa nejedná o splatenie dlhu, tak aká potom kvitancia. Skúsim ísť na kataster čo mi na to povedia.
ivetakli
13.09.11,09:51
Všetkým, ktorých by mohlo dakedy zaujímať, uvedenú záležitosť s ťarchou som už vyriešila, bolo potrebné zaslať jednoduchú žiadosť o vystavenie potvrdenia potrebného k zrušeniu ťarchy evidovanej na LV č.XXX, na príslušný obvodný úrad (právne oddelenie), k tomu sa dokladá fotokópia kolaudačného rozhodnutia a potvrdenie s OÚ alebo MÚ o trvalom pobyte, v priebehu 10 dní som dostala odpoveď, kde ma informovali, že zaslali na katastrálny úrad potvrdenie k zrušeniu ťarchy. Takže do 30 dní by som to mala mať vymazané. Čaute a všetkým ďakujem
doktor23
13.09.11,10:48
do 60 dní :-)
Lumila
18.02.12,20:39
Sused zápasí s podobným problémom - na LV má zapísanú ťarchu v prospech Okresného národného výboru z roku 1990. V tom období dostal štátny príspevok na stavbu RD, bola tam podmienka, že uvedená nehnuteľnosť sa musí skolaudovať do 10 rokov a najmenej 8 rokov po nej sa nesmie previesť na iného bez súhlasu národného výboru. RD má však rozostavaný z istých dôvodov ( finančných ) a teraz má záujemcu na jeho kúpu. Ako má postupovať pri zbavení ťarchy na LV? Nie je doba na vrátenie štátneho príspevku už premlčaná? Samu ma to zaujíma. Ďakujem
ivetakli
20.02.12,05:15
Podmienkou na zrušenie ťarchy je kolaudačné rozhodnutie. V tomto prípade, keď nie je nehnuteľnosť dokončená to bude asi problém. CCa v roku 2002 predávala známa takúto stavbu nasledovne, dohodla sa s kupcom, ten jej dal najskôr hotovosť, ktorú použila na vrátenie príspevku, potom odblokovali LV a následne prebehla riadna kúpa s doplatkom, všetko treba riadne ošetriť papierovo najlepšie pod dohľadom právnika, aby bol hlavne kupujúci krytý. Najlepšie by bolo obrátiť sa na príslušný obvodný úrad, tam mu poradia ako ďalej postupovať, je to už síce viac rokov, ale domnievam sa, že premlčané to nebude a bude treba príspevok vrátiť. Dajte potom vedieť ako to dopadlo, myslím, že tento problém môže zaujímať do budúcnosti aj iných.