sadan
17.08.11,13:29
Dobrý deň, poradíte mi niekto?

Mám kolegyňu, ktorá je na rodičovskej dovolenke. V júli písomne oznámila zamestnávateľovi, že sa chce od 01.09.2011 vrátiť po šiestich rokoch na svoje pôvodné miesto, keďže k 31.08.2011 jej končí rodičovská dovolenka. Zamestnávateľ ale nemá záujem ju ďalej zamestnávať, pretože za tých šesť rokov jej miesto obsadil niekým iným. Zamestnávateľ nemá v záujme vyhnúť sa vyplateniu odstupného, len ma zaujíma, či jej môže dať výpoveď ešte v auguste s tým, že výpovedná doba začne plynúť od 01.09.2011, alebo jej môže dať výpoveď až keď nastúpi do práce v septembri a výpovedná doba začne plynúť až od 01.10.2011?
brčko
17.08.11,12:03
Dobrý deň, poradíte mi niekto?

Mám kolegyňu, ktorá je na rodičovskej dovolenke. V júli písomne oznámila zamestnávateľovi, že sa chce od 01.09.2011 vrátiť po šiestich rokoch na svoje pôvodné miesto, keďže k 31.08.2011 jej končí rodičovská dovolenka. Zamestnávateľ ale nemá záujem ju ďalej zamestnávať, pretože za tých šesť rokov jej miesto obsadil niekým iným. Zamestnávateľ nemá v záujme vyhnúť sa vyplateniu odstupného, len ma zaujíma, či jej môže dať výpoveď ešte v auguste s tým, že výpovedná doba začne plynúť od 01.09.2011, alebo jej môže dať výpoveď až keď nastúpi do práce v septembri a výpovedná doba začne plynúť až od 01.10.2011?

počas čerpania rd je v ochrannej dobe a nemožno jej dať výpoved počas ochr. doby. Ak končí čerpanie rd 31.8., tak najskôr 1.9. jej môžete dať výpoved. Jedine ak by požiadala o RD len do napr. 30.8. (nemusí čerpať RD až do 3rokov dieťaťa, ak nechce), tak 31.8. jej už môžete dať výpoved.
sadan
17.08.11,12:05
no hej, ale ak by sme jej dali výpoveď trebárs k 01.09.2011, tak ju musíme ešte celý september zamestnávať a až od októbra jej začne plynúť výpovedná doba, prípadne môže požiadať o odstupné?
bubkoch
17.08.11,12:12
no hej, ale ak by sme jej dali výpoveď trebárs k 01.09.2011, tak ju musíme ešte celý september zamestnávať a až od októbra jej začne plynúť výpovedná doba, prípadne môže požiadať o odstupné?

ano
sadan
17.08.11,12:15
a dá sa to urobiť aj nejak tak, žeby už nenastúpila do práce od 01.09.2011 vôbec?
bubkoch
17.08.11,12:37
a dá sa to urobiť aj nejak tak, žeby už nenastúpila do práce od 01.09.2011 vôbec?

vsak jej mozte dat vypoved 1.9. s tym, ze do zaciatku plynutia vypovednej doby nemusi chodit do prace ... za mesiac september jej vyplatite mzdu a odstupne a hotovo ...
meggy2806
20.10.11,05:20
Aj mna to zaujíma. Budem ukončovať PP k 1.11.11, zamestnankyni v tento deň končí rodičovská dovolenka (do 3 rokov dieťaťa), zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli na výpovedi. Aj tu musí byť dodržané nejaké odstupné?
drobeceva
20.10.11,05:28
Aj mna to zaujíma. Budem ukončovať PP k 1.11.11, zamestnankyni v tento deň končí rodičovská dovolenka (do 3 rokov dieťaťa), zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli na výpovedi. Aj tu musí byť dodržané nejaké odstupné?

ak odchádza v zmysle organizačných zmien - tak áno
marika111
24.10.11,10:46
Ahojte, ja som v podobnej situácií. Rodičovskú dovolenku končím 4.12.2011, čiže 5.12.2011 by som mala nastúpiť do práce. Ale zamestnávateľ mi oznámil, že z dôvodu nadbytočnosti bolo zrušené moje pracovné miesto-učiteľky, nakoľko nie je dostatok žiakov. Toto miesto bolo zrušené 30.8.2011. To znamená, že ak nastúpim do práce 5.12.2011 dostanem výpoveď v zmysle § 63, odst. l/ písm.b/ výpoveďou, ktorá začína plynúť od 1.1.2012 s trojmesačnou výpovednou dobou. Chcem sa poradiť, či môžem ukončiť PP dohodou dňa 5.12.2011 s tým, že mi bude vyplatené 3 mesačné odstupné + mám 21 dní nevyčerpanej dovolenky, alebo musím nastúpiť do práce 5.12.2011 a budem čerpať dovolenku do konca decembra a potom mi vyplatia odstupné (3 mes. + nevyčerpanú dovolenku) . Pre mňa by bolo výhodnejšie ukončiť PP dohodou (nakoľko som si našla nové miesto) toho 5.12.2011 alebo mám ukončiť 4.12.2011. Ďakujem Jana
Tweety
24.10.11,11:23
Ahojte, ja som v podobnej situácií. Rodičovskú dovolenku končím 4.12.2011, čiže 5.12.2011 by som mala nastúpiť do práce. Ale zamestnávateľ mi oznámil, že z dôvodu nadbytočnosti bolo zrušené moje pracovné miesto-učiteľky, nakoľko nie je dostatok žiakov. Toto miesto bolo zrušené 30.8.2011. To znamená, že ak nastúpim do práce 5.12.2011 dostanem výpoveď v zmysle § 63, odst. l/ písm.b/ výpoveďou, ktorá začína plynúť od 1.1.2012 s trojmesačnou výpovednou dobou. Chcem sa poradiť, či môžem ukončiť PP dohodou dňa 5.12.2011 s tým, že mi bude vyplatené 3 mesačné odstupné + mám 21 dní nevyčerpanej dovolenky, alebo musím nastúpiť do práce 5.12.2011 a budem čerpať dovolenku do konca decembra a potom mi vyplatia odstupné (3 mes. + nevyčerpanú dovolenku) . Pre mňa by bolo výhodnejšie ukončiť PP dohodou (nakoľko som si našla nové miesto) toho 5.12.2011 alebo mám ukončiť 4.12.2011. Ďakujem Jana Nárok na odstupné budeš mať len pri dohode z organiz. dôvodov(ak dostaneš výpoveď,) a pred začiatkom VD požiadaš o skončenie PP dohodou. Nevyčerpaná dovolenka bude preplatená pri skončení PP.
IvetaSab
16.12.11,18:04
Dobrý večer, momentálne som na rodičovskej dovolenke. 25.12.2011 bude mať dcéra 3 roky, čiže 26.12. by som mala nastúpiť do práce. Zamestnávateľ pre mňa nemá miesto, chcel by ukončiť PP dohodou, s tým že mi vyplatí odstupné. Keďže mám odpracované
necelé 4 roky vrátane RD, mám nárok na 2 mesačné odstupné. 26.12. pripadá na sviatok, takže nástup do zamestnania by mal byť 27.12.? Môže byť dohoda k 27.12, alebo nástup 27.12 a ukončenie PP k 28.12.? Chcem sa dohodnúť na vyplatení 3mesačného odstupného. Chcem sa spýtať, ak by zamestnávateľ nesúhlasil s výškou odstupného, v prípade výpovede mohol by mi po nástupe znížiť mzdu na minimálnu? Pýtam sa preto, lebo takto by 2 mesačný plat výpovednej lehoty + odstupné bolo menej ako pri dohode s 2mesačným odstupným s terajším platom. Tak len sa chcem uistiť, či môže niečo také urobiť. Ďakujem
Negoti
16.12.11,18:07
Dobrý večer, momentálne som na rodičovskej dovolenke. 25.12.2011 bude mať dcéra 3 roky, čiže 26.12. by som mala nastúpiť do práce. Zamestnávateľ pre mňa nemá miesto, chcel by ukončiť PP dohodou, s tým že mi vyplatí odstupné. Keďže mám odpracované
necelé 4 roky vrátane RD, mám nárok na 2 mesačné odstupné. 26.12. pripadá na sviatok, takže nástup do zamestnania by mal byť 27.12.? Môže byť dohoda k 27.12, alebo nástup 27.12 a ukončenie PP k 28.12.? Chcem sa dohodnúť na vyplatení 3mesačného odstupného. Chcem sa spýtať, ak by zamestnávateľ nesúhlasil s výškou odstupného, v prípade výpovede mohol by mi po nástupe znížiť mzdu na minimálnu? Pýtam sa preto, lebo takto by 2 mesačný plat výpovednej lehoty + odstupné bolo menej ako pri dohode s 2mesačným odstupným s terajším platom. Tak len sa chcem uistiť, či môže niečo také urobiť. Ďakujem
zo zákona máš nárok na 2-mesačné odstupné.....
IvetaSab
16.12.11,18:16
Ja viem, že mám nárok na 2 mesačné odstupné. V prípade výpovede by mi musel vyplatiť plat za 2 mesiace + 2mesačné odstupné + preplatiť dovolenku za tie 2 mesiace, stravenky za 2 mesiace. Preto zrejme chce ukončiť PP dohodou. Takže by som aj súhlasila s dohodou ale chcem odstupné za 3 mesiace. Takže preto chcem vedieť ako je to s tým znížením platu po nástupe.
Negoti
16.12.11,18:17
Ja viem, že mám nárok na 2 mesačné odstupné. V prípade výpovede by mi musel vyplatiť plat za 2 mesiace + 2mesačné odstupné + preplatiť dovolenku za tie 2 mesiace, stravenky za 2 mesiace. Preto zrejme chce ukončiť PP dohodou. Takže by som aj súhlasila s dohodou ale chcem odstupné za 3 mesiace. Takže preto chcem vedieť ako je to s tým znížením platu po nástupe.

bola zmena zákonníka práce, máš nárok na 2-mesačnú VD...... ak by si ju musela odpracovať odstupné nedostaneš.....
IvetaSab
16.12.11,18:27
Čiže ak by som nastúpila tie 2 mesiace do práce, mala by som nárok len na plat za tie 2 mesiace bez odstupného navyše? Tak som to zle pochopila, čiže je lepšie podpísať dohodu s 2 mesačným odstupným, keďže pri výpovedi ak by som ho požiadala pred začatím plynutia VD o dohodu, budem na tom istom.
Negoti
16.12.11,18:31
Čiže ak by som nastúpila tie 2 mesiace do práce, mala by som nárok len na plat za tie 2 mesiace bez odstupného navyše? Tak som to zle pochopila, čiže je lepšie podpísať dohodu s 2 mesačným odstupným, keďže pri výpovedi ak by som ho požiadala pred začatím plynutia VD o dohodu, budem na tom istom.
áno, je to tak.....
inak by si tie 2 mesiace musela odpracovať....
po RD máš nárok na podporu v nezamestnanosti.....
IvetaSab
16.12.11,18:37
Ďakujem za odpovede. Keďže mám zdravotné problémy chcem sa dať vypísať, len neviem k akému dátumu je najlepšie. Mala by som mať ochrannú dobu 7 dní, pokiaľ viem. Ale ak by som sa dala vypísať k dátumu dohody napr. toho 28.12. , odovzdávam lístok od lekárky pre SP zamestnávateľovi , alebo ho odnesiem sama? Ak budem na PN, musím sa prihlásiť na ÚP. Predpokladám, že počas PN sa nebudem musieť hlásiť, alebo sa mýlim?
IvetaSab
16.12.11,18:40
A ešte mám otázku, ak budem napr . PN 3 mesiace, mám nárok na ďalšie tri mesiace na podporu? Keďže podpora sa vypláca 6 mesiacov?
Negoti
16.12.11,18:43
ak si PNS neprihlási ťa ÚP.....
ak skončíš PPV napr. 26.12. na PNS môžeš ísť od 27.12. (aj s takým dátumom ťa lekár môže vypísať...)
ak sa predsa rozhodneš, že pôjdeš skôr na UP, máš 7 dní na prihlásenie, ak to stihneš zaevidujú ťa ....
ak by si prišla na 8. deň, evidovať ťa budú od príchodu.....
a 7 dní máš ochrannú dobu na čerpanie dávok NP.....
Negoti
16.12.11,18:45
nárok na podporu v nezamestnanosti sa PNS nekráti....budeš mať nárok na 6 mesiacov......aj keby si maródila aj rok......(iba ak by bola zmena zákona, ale teraz chceli urobiť korekciu,....... žiadna nebude)
IvetaSab
16.12.11,18:49
Čiže ak tomu dobre rozumiem, ak ukončím PP 28.12 a od 29.12 nastúpim na PN, tak sa nemusím prihlásiť na ÚP? Až po ukončení PN? A potom budem mať nárok na podporu po ukončení PN ? Ak budem na PN 3 mesiace, budem poberať podporu 3 mesiace alebo 6 mesiacov? Ako je to?
Negoti
16.12.11,18:50
už som ti odpovedala, že nárok na podporu budeš mať 6 mesiacov......
IvetaSab
16.12.11,18:55
Tak to som nevedela, čiže ak budem čerpať PN 3 mesiace, ďalších 6 mesiacov mám nárok na podporu? Dúfam,že ju nebudem potrebovať a dovtedy si nájdem prácu, ale chcem vedieť aký je postup. Nikdy som sa o takéto veci nezaujímala, ale som v situácii, kedy to potrebujem vedieť. Čiže na úrad práce sa prihlásim až po ukončení PN, ano?
Negoti
16.12.11,18:59
áno, po ukončení PNS, ak by si tam mala jeden, či dva dni prázdne, máš 3-ročné dieťa, požiadať svoju ZP o pokračovanie platenia štátu ZP.....neplať si ho ako dobrovoľne nezamestnaná osoba....

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s

p (http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s)relistuj si stránku SP, ona platí dávky nem. poistenia i podporu v nezamestnanosti....a hlavne poradňu....ak nie, tak im napíš maila.....odpovedajú pomerne rýchlo.....
uvidíš aké máš možnosti.......napr. vziať nedočerpanú podporu v nezamestnanosti, ak si nájdeš pre teba vhodné miesto......
IvetaSab
16.12.11,19:01
Ešte raz ďakujem.
Negoti
16.12.11,19:02
:D:D:D
lukin
01.06.12,07:07
Prosím Vás chcem sa spýtať či môže byť pri ukončení PP dohodou priamo v dohode uvedené že zamestnancovi nebude pri ukončení PP preplatená zvyšná dovolenka, s čím on súhlasí.
Viem znie to divne, asi žiadny zamestnanec sa dobrovoľne nevzdá preplatenia :-) ( ide o kamarátov, ktorí sa tak dohodli).

Prosím ak mi môžete dať odpoveď na to, či mlže dohoda obsahovať - okrem povinných náležitostí - aj takýto doplnok, či to bude v poriadku.

Ďakujem
KEJKA
01.06.12,07:12
podľa mňa je to povinnosť zo zákona. keby bola dohoda s novým zam-ľom o "prenose" dovolenky, dala by sa refundovať, ale isto neviem.
Podľa mňa zmluva-dohoda v rozpore so zákonom je v tej časti neplatná. Zákon je NAD dohodou.